yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. Ukde sahibi, (yazar: otursifir)

  Karikatürist Matt Groening tarafından yaratılan çizgi dizi efsanesi The Simpsons’ın ilk yayını 1989 yılında yarım saatlik bir Noel özel programıyla gerçekleşmişti. Bu gösterimin ardından 1990 Ocak’ında yarım saatlik bir komedi dizisi olarak prime time’da yer aldı. 

  Amerikan ailesini televizyonda en gerçekçi ve en komik tasviri olarak nitelendirilen, Springfield kasabasının en çılgın ailesi; Do’nuts düşkünü Homer; kocaman mavi saçlarıyla ailenin denge unsuru olan Marge; sinsi ve kurnaz Bart; sadece ailenin değil bütün kasabanın da entelektüeli, zeki kız Lisa ve emzik ile konuşabilen yegane bebek Maggie’den oluşan The Simpsons.

  Dizi hakkında kısa kısa bilgi verip sonrasında bir iki sahne örneği vereceğim.

  Bu aile, bu kasaba 31 yıldır hiç değişmedi, Maggie 31 yıldır bebek. Bart 31 yıldır 4. Sınıfta. Simpsonlar’ın fiziksel yaşı olmamasının yanı sıra, 1980’deki ilk görünümündeki gibidirler.

  Simpson ailesinin dört ferdi adlarını dizinin sahibi Matt Groening'in ailesinden aldı. Sadece kendi adı yerine Bart ismini kullandı.

  Maude Flanders karakteri, kendisine ses veren sanatçı Maggie Roswell ücretine zam istediği için öldürüldü.

  dizideki tüm karakterler dört parmaklıdır, sadece tanrı beş parmaklıdır.

  Bay Burns'ün telefonu açtığı zaman söylediği Ahoy hoy?” sözcüğü, telefonun mucidi Graham Bell'in icadını kullanırken sarfettiği bir söz.

  Dizinin sevimli uzaylıları Kang ve Kodos karakterleri isimlerini orijinal Star Trek dizisinden aldılar. Star Trek'teki Kodos bir cellatken, Kang Klingon savaşçısıydı.

  Bart'ın en yakın arkadaşı Milhouse adını Başkan Richard Milhous Nixon'dan alıyor. Milhouse'un ikinci adıysa Mussolini. 

  The Simpsons ekibi, yapım kontratında bulunan Fox'un hikaye akışına hiçbir şekilde karışmayacağını belirten madde sayesinde yapımcı firmaları hakkında diledikleri kadar olumsuz espri yapabiliyorlar. Örneğin bir kanepe esprisinde Homer ekranın köşesinde beliren FOX logosunu görüp sinirleniyor ve onu alıp yere attıktan sonra üstünde tepiniyor.

  Laf dokundurmaktan, siyasi iğneleme yapmaktan çekinmiyorlar.

  Dizinin açılış jenereğinde Maggie süpermarketteki fiyat okuyucusunun altından geçerken ekranda görünen miktar 847.63 dolar. Bu fiyat, bir Amerikalı bebeğin aylık yemek ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için gereken ortalama tutar.

  Ana, yan ve figüran olmak üzere dizide 150’den fazla karakter düzenli olarak yer almaktadır.

  Springfield ise nerede olduğu bilinmiyor. Kurgusal bir kasaba. Amerika'da hemen her eyalette bir tane Springfield var. Ancak Simpson ailesini yaşadığı hangisi bilinmiyor. Birkaç bölümde ehliyet, telefon numarası, mektup adresi gibi yollarla referans verilse de, referansların birbirinden farklı olması hepsini çürütüyor.

  Diziye özel yıllık gelenekler olduğu gibi Cadılar Bayramı bölümü de bir gelenektir. Korku, bilim kurgu ve doğaüstü konu üç bağımsız parçadan oluşur.

  simpsons'da hirka giyen, surekli gulen zenci doktor (dr hibbert) bill cosby ile maytap gecmek icin o sene kadroya eklenmisti ve sezon boyunca cosby'lere gonderme yapmak icin bol bol bu karakter kullanilacakti. bill cosby bir roportajda simpsons icin "sirf bizi gommek icin uydurulan bir program" diyecekti ama sezon sonunda ratinglerde yenilince emekliligini ilan etti ve yillarin efsanesi cosby show sona erdi.

  henuz ilk sezondayken bilgisayar teknolojisi gunumuzdeki kadar gelismedigi icin tum cizimler ve renklendirmeler elle yapiliyordu ve bu da asiri masrafli ve zahmetliydi. cizim isi guney kore'deki bir sirkete ihale edilmisti ve her bolumun cizimi aylarca surebiliyordu. bu yuzden her bolumun yayinlanmadan en az 6 ay once cizilmeye baslamasi gerekiyordu. 

  Oldukça fazla değişik, gelecekte ortaya çıkan ilginç senaryolar oldu. Mesela, Simpsonlar’ın 2000 yılında yayınlanan ve Donald Trump’ı ABD Başkanı olarak gösteren bölümü, Trump’ın başkan olmasının ardından bir şok dalgası yaşattı. 

  The Simpsons, Trump'ın başkanlığını 16 yıl önce bilmesinin ardından şimdi de Amerikan Futbolu Ligi Final maçı Super Bowl'da Lady Gaga'nın şovunu önceden tahmin etmesiyle konuşuldu. 

  south park eski bir bolumde (simpsons did it) mizah dunyasinda yapilabilecek hemen hemen her seyi simpsons'un zaten yaptigini gostererek "ustalara saygi" referansi yapmisti. gercekten de south park dahil bir cok dizi simpsons'dan izler tasiyor. 

  Bir bölümde, homer ve ned flanders, vegas'tan güvenlikten kaçarken önce bir odaya gizlenirler. sonra oradan geçen iki temizlik görevlisini içeri çekerler elbiselerini almak için. biraz gürültü patırtı duyarız. derken iki temizlik görevlisi dışarı çıkıp üzerindeki tozları silkeleyip yollarına devam ederler.hemen arkalarından homer ve ned flanders'ın ağzı burnu dağılmış bir şekilde, yerlerde sürüklenerek odadan çıkar. 

  Bir başka bölümde, bart çöpte bulduğu playdudes dergilerinde ki 10 adımda kadınları tavlama ve bi nevi modern erkek imajı yaratma taktiklerini uygulayıp ağaç evinde bir playdudes evi yaratır. bu iş öyle ilerler ki bart'ın playdude partilerine davet ettiği okul arkadaşlarının velileri onu homer'a şikayete gelirler. homer bunun üstüne bart'ın ağaç evinde onla şu konuşmayı yapar;

...

  
homer: bart, bir babanın 10 yaşındaki oğlunun özel hayatına karışmaya hakkı yoktur ama ne dönüyor burada?

  
bart: sadece playdude felsefesini yayıyorum. müzik setleri, norman mailler ve diğer şeyler...

  
homer: ne gibi diğer şeyler?

  
bart: oyuncaklar?


  homer: ohh. bunu hiç yapacağımı düşünmüyordum, ama hayatla ilgili gerçekleri anlatmanın vakti geldi... (kısa süre sessizlik) göğüs ne demek biliyor musun?


  bart: evet biliyorum. (ohh yeahh)

  
homer: iyi bu bize zaman kazandırır. tamam. sence neden annenle ikimiz aynı yatak uyuyoruz?


  bart: fakir olduğumuzdan mı?


  homer: kesinlikle. fakiriz çünkü çocuklarımız var. 

   kahramanlar sırayla röportaj verirler:



  homer: bana yıllarca zorla bira içirip donut yedirdiler! ühühühü!


  lisa: büyüme engelleyici haplar veriyorlar, şikayetçiyim!

  Bir başka bölüm, akşam yemeği masasında oturmaktadırlar ailece. yemekte brokoli vardır. marge yemesi için homer'ı zorlar. homer yemekten bir lokma alır ver ölür.
ruhu gökyüzüne yükselir. 
ve  ölüm sebebiyle ilgili doktor hibber'dan hayatıma damgasına vuran yorum gelir.

  "brokoli... evet çok ölümcüldür, tadının iğrençliğiyle bizi uyarmaya çalışır"

  cadılar bayramı bölümünda homer uzaydan gelen bir yaratığı yer. ve ardından bütün kasabayı, insanlarıyla birlikte yemeye başlar. sonunda kocaman bir yaratık haline gelir ve marge'la karşılaşır.



  homer: marge seni çok özledim. bu kadar yemekten sonra seninle sevişmek istiyorum

  
marge: homer, sen 4 tonluk, yamyam bir yaratıksın artık.

  
homer: "iyi günde kötü günde"ye ne oldu?

  homerın kaçak kablo bağlama çabaları sırasında tüm springfield'ın kablolu tv bağlantısı kopar. şehrin televizyonlarında şuna benzer bir mesaj verilir:

  "kablolu tv sistemindeki bir hatadan ötürü geçici olarak yayınımız kesilmiştir. uzaktan kumandayı bırakmak, kitap okumak ya da spor yapmak gibi arzulara karşı iradenizi elden bırakmayınız. cinsel ilişkiye girme denemeleriniz başarısız olacaktır, zira yıllardır televizyondan aldığınız elektromanyetik ışınım dolayısıyla cinsel organlarınız körelmiş ve fonksiyonsuz haldedir."

  bir bölümde marge, aslında benim de normal bir kocam var diye kendini avutur ve arkaya dönüp homer'ı ayna karşısında üstü çıplak görür. homer o sırada memelerini bir yanyana getirip bir bırakırken şunları söyler;



  -lady, man.. lady, man.. lady, man.. 

  Dizinin tüm bölümlerini Torent olarak mevcut. İsteyen kişiye link verebilirim. 

  (link: http://www.beyazperde.com/diziler/dizi-290/ Kaynak)

  27 ekim 2019 19:22 27 ekim 2019 19:34

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar