sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (1)

  1. nam-ı diğer; tutankamon..

  mısır mitolojisinin en meşhur firavunlarındandır, "çocuk kral" olarak da adlandırılır. 10 yaşında tahta çıkmış ve 18 yaşında ölmüştür.. efsaneleri, firavunluğu süresince rahiplerle ters düşmesi, ölümü ve elbette mezarı oldukça sansasyonel olmuştur..

  babasının çok tanrılı dinden tek tanrılı dine dönüşünü son buldurmuştur.. her adımında veziri ay'ın etkisinin olduğu ve ölümünde de parmağı olduğu düşünülmektedir.. hatta cnbc-e için çekilmiş 4 bölümlük bir dizisi vardı, izlemenizi öneririm ^_^

  ölümüyle mısır tarihinde ilk defa (gbkz: mavi kan) olmayan biri dul kraliçeyle evlenerek tahta geçmiştir.. soy değişmiş, kan kirlenmiştir.. mısırın en görkemli dönemi artık sona ermiştir..

  tut'un mezarının lanetleri ise bambaşka ve upuzun bir başlık konusu nazarımda :)

  6 ekim 2016 15:08

  2. ilk sevgilim evlenme teklif ettikten 3 gün sonra beni terk edince; yıl içersinde alıp bir parçasına bile dokunmadığım 1500 parçalık educa tutankamon puzzleını 1 haftada bitirmiştim..

  terapi gibi gelmişti..

  6 ekim 2016 16:49

  3. 4 bölümlük mini dizisini izlediğim bir çocuk firavun. Antik Mısır'a olan ilgim ve merakım yüzünden izlemek istedim, bu tür yapımlar çok değil maalesef. Açıkçası idare eder bir yapım. Howard Carter denen arkeologun firavun Tut'un lahitini bulma çabası irdeleniyor. Araya da iki kadın-bir adam aşkı serpiştirmişler. Mezarı bulma isteği, sponsor arayışı ve mezarı bulana kadar geçen sürelerde kopukluk olmuş çok bariz. Yani çok uzun bir süre geçiyor bu aralarda, ayrıca savaş var ama bize yeterince aktarılmıyor. Mezarı ve el değmemiş hazineleri buldukları sahnedeki o duygu yoğunluğu da yetersiz ve sonrasında adamın davranışlarını da mantıksız buldum. Süreci yönetemiyor bir şımarık kadın yüzünden. Yahu 3000 yıldır kimsenin girmediği mezara giriyorsun, bir kraliyet mezarı. Bir hanedan üyesi. Tutup da kadının peşinden koşuyor abimiz. Onun yüzünden yaptığı işi bitirmiyor, trip atıyor falan. E sormazlar mı sen bunca yıldır neyi aradın diye? Tutkulu bir arkeolog olarak lanse ediliyor dizi boyunca ama yok, tam oturmamış. Birkaç bilgi veriliyor mezarı ararken, işte meraklısına. Ayrıca tutankamon'un mumyasının lanetli olduğu dedikodularının üzerinden çok üstünkörü geçilmiş, gerçek hayatta ölen çok insan olmasına rağmen. Spoiler vermeyeyim fazla, izlemek isteyen olursa da sonu da bi acayip saçma. 10 üzerinden anca 4, o da sadece mısır atmosferine.

  Bu tür yapımların meraklısına ben 3 bölümlük başka bir seri olan 'tut'u öneriyorum. İsmi nasıl kısa ve öz yapmışlar bayıldım. Burdaki şeride çocuk firavunumuz tutankamon'un tahta geçişi ve ölümüne kadar olan süreç anlatılıyor. Çok fazla bilgi veren bir yapım değil, zaten bu da bir tarih dersi değil ama samimi bir yapım olmuş, insanı merak ettiriyor. Tut suikaste mi kurban gidecek yoksa eceliyle mi ölecek? Mısır'ın o anki durumu da karışık. Tut'un babasının mısır halkını zorladığı tek tanrılı bir din var. Daha sonrasında tahta tut geçince eski dinlerine geri dönüyorlar ama buralar olması gereken kadar işlenmemiş. Kopukluk var. Aslında tut döneminin en ilginç yanı bu bana göre.

  Öncelikle başrol oyuncusu seçimi(gizlinot: Avan jogia) çok yerinde. Adam cuk oturmuş role. 10 üzerinden 10. Başka bir oyuncu tutankamon'u oynayamazdı. Adam zayıf yapılı, boyu da kısa duruyordu ama 1.78 mis şaşırdım. Çocuk yaşta tahta geçen biri nasıl olursa öyle oynamış rolünü. Dediklerine itibar edilmeyen, küçümsenen, yalnız, baskı altında, tecrübesiz ancak firavun olmanın hükümlülüklerini yerine getirmek isteyen genç bir çocuğu çok iyi yansıtmış, ben izlerken o duyguyu aldım. Etrafında ona firavun olarak itibar etmesine rağmen onu manipüle etmeye çalışanlar var ve en yakınları. Geniş bir alan üzerine kurulmuş tahtına ihtişamla oturuyor ama o yalnızlığı ve toyluğu çok iyi görebiliyorsunuz. O atmosfer, kostümler, güç ve ihtişamla birleşince adam çok çekici görünüyor. Normal hayatta da yakışıklı ama zayıf yapısından ötürü tercih edilmez; ancaak bu adama tut olarak hayır diyebilecek kadın azdır bana göre. Roller bazı insanlarda bu etkiyi yapıyor. Başrol yerine oturunca diğerleri de sırıtmamış. Diğer oyuncular da gözümü tırmalamadı. Hoşuma gitti hatta keşke daha önce izleseydim. Tavsiye edilir.

  3 şubat 2018 15:09 20 şubat 2018 16:03