yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (109)
  • medya (12)

  1. aman aman böyle yaşamayın. bu hayatta her şeyin bi yaratılış amacı var. insan durdukça nasıl paslanırsa hayvan da durdukça verimsizleşir. onlara eziyet etmeden etinden sütünden faydalanalım. sonu vahim. vitaminsizlikle sonuçlanıyor. kendimden biliyorum. 4 aydır vitamin ilacı kullanıyorum. böbrekler, karaciğer ne durumda meraktayım. eti seviyorum ama süt sevmiyorum ve sırf bu sebeple bu haldeyim sanırsam. süt ve yoğurtla alakam hiç yoktu. şimdi mecbur. 30 yaşında 60 yaşındaki bir kadın gibi yürüyordum. şimdi gayet iyiyim. kendi vücudumuza biraz saygı. yiyemeyenlere lafım yok. bazıları et hiç sevmez. ama geri dönüşü mümkün olmayan şeylere kendi elinizle sebep olmayın. keyfi olarak hayvana zarara ben de karşıyım özellikle bu kürk giyenlere. bunu prestij sayanlara. yazık.

  1 ağustos 2014 15:00 ed.1 temmuz 2015 07:35

  2. Pesko vejeteryan olarak başladığım yolculukta son 1yıldır lakto vejeteryan oldum. Belki ilerde vegan da olurum diye düşünmekteyim. Kendimce haklı nedenlerim var muhakkak. Annemin ısrarlarıyla 6 ayda bir kan tahlillerime bakılır. Gerçi hali hazırda hayvansal ürün olarak süt ürünleri tükettiğimden hiç bir eksiklik çıkmadı. Ama beslenmenize dikkat ederseniz özellikle bakliyat ,soya fasülyesi ve kuruyemişi beslenmenize eklerseniz hiç bir problem çıkmaz. Ha birde doktorum b12ye özellikle dikkat etmemi söylüyor. Zaten oda dışardan takviye edilebilir.

  1 ağustos 2014 16:09

  3. daha dün yeni bir vegan keşfettim, ondan bahsedeyim. "muz kız" yani "banana girl" diye tanıtıyor kendisini. günde 30 muz yiyebiliyormuş. (potasyum zehirlenmesi?)

  (link: http://www.youtube.com/user/Freelea/videos?sort=p&view=0&flow=grid freelee the banana girl) diye geçen, vegan diyetini ölümüne savunan ve şimdiki sağlıklı görünümünü buna borçlu olduğunu söyleyen, bu konuda kitap yazmış bir arkadaş bu. bana vegan beslenme çok sağlıksız görünüyor ama ben anlamam zaten çok.

  7 ağustos 2014 20:49


  4. Pesko vejeteryan olmaya adayım ama bu o konuda o kadar azimli değilim.

  Balık ve kefir tüketiyorum daha çok. Zaten Oldum olası kırmızı et ve peynir türevlerini sevmezdim. Bunların eksikliği de oradan gidiyor.

  Sanırım sadece balıktan ve kefirden vazgeçmem. Bu genel olarak Sevdiğimden dolayı ama onların vejeteryan diyetinin kusurlarını kapatması da bir artı. Çocukluktan beri aşağı yukarı bu özellikleri gösteriyorum. Belki de hiçbir zaman kilo problemi yaşamamın nedeni fazla ekmek yemememle birleştirince budur. Vejeteryan diyetinin kendince daha sağlıklı noktaları olabileceği konusuna da hak veriyorum o yüzden.

  Onun dışında sanıldığı gibi vejeteryanlar protein sorunu pek yaşamazlar. (Evet, hiç. Raw vegan bile bunu yaşamaz) daha çok b12, omega 3 ve kalsiyum sorunu yaşarlar. Bunu da benim tuhaf bulduğum birtakım kuruyemişlerle karşılarlar.

  8 ağustos 2014 00:56 8 ağustos 2014 00:56

  5. vegan değilim, eğer bedenim istemezse olmayı da düşünmüyorum ama:

  - çiftlik hayvanları insanlar ürettikleri için o kadar çoklar. doğanın dengesine bırakırsak, makul sayıya inerler. ay bu hayvanlar noolur diye düşünmeye gerek yok:)

  - çayırda yayılmış ineğin sütünü kovaya sağmak herhalde ineğin canını yakmıyordur. ama bugün yapay yemlerle ahırlarda daha çok süt versin diye sürekli yemeye zorlanan, açık havada çok kısıtlı yerlerde dolaşma şansı olan, makinelerle döllenen, buzağısına süt verme şansı elinden alınan, yavrusu bir başka yerde möölerken sütü makinelerle sağılan hayvanların sütünü içiyoruz.

  - besi hayvanlarının nasıl yetiştirilip kesildiğinden hiç bahsetmeyeyim.

  - canı olan, duygusu, iç güdüsü olan hayvanlara endüstri ürünü muamelesi yapıldığı için veganların, hayvan ürünlerini reddetmesi çok anlaşılır ve empati kurduğum birşeydir.

  8 ağustos 2014 10:19

  6. İlerde arlarına katılmayı çok istediğim, gerçeği görebilmiş kişilerdir kendileri. Şuan vejetaryen besleniyorum, 2 aylık bir vegan geçmişimde oldu. Maalesef devam ettiremedim, yurtta kaldığım için uygun yemekler bulamıyordum. Yeniden süt ürünlerini yemek durumunda kaldım.

  Veganların asıl olayı; doğada yaşaması gereken, doğaya ait bir canlıyı alıp endüstri malzemesi yaparak sömürmek. O ineğin sütü sen içebilesin diye ineğin vücudunda üretilmiyor. Tıpkı insanlar gibi, onlarda kendi bebekleri için üretiyorlar o sütü. Kendi yavruları büyüyebilsin diye.

  Ama şimdi ne oluyor? Daha çok süt tüketebilin siz diye, inekler şırınga ile hamile bırakılarak süt üretmeleri sağlanıyor. Daha sonra (link: http://www.hayvanbilgisi.com/wp-content/uploads/2011/12/sut-sagim-sistemleri.bmp modern süt sağma) teknikleri ile ineğin hayatı önündeki yem torbası ve memelerine bağlanmış makinadan ileriye gidemiyor. Onunda bir canı olduğunu, onunda ağlayabildiğini, onunda yavrusundan ayrıldığında çığlık atabildiğini unutmayalım.

  Ayrıca uygun bir beslenme düzeni ile hiç bir şekilde sağlık problemi yaşamazsınız. 'çoooookk sağlıksız bir beslenme biçimi' demeden önce araştırmak lazım. Günümüzde yenen süt ürünleri, hormondan ve iltihaptan geçilmiyor. Hangisi ne kadar sağlıklı tartışlır

  2 ekim 2014 21:24

  7. Hayatta olamayacağım kişidir. Bir kere ben yoğurt olmayan sofraya sofra demem sonra süte bayılırım. Mesela terayağlı bir pirinç pilavı yanında etli kuru fasülye olsa yesek. Iskender, beyti, Adana kokoreç bu lezzetlere aşığım bırakın veganı vejetaryan olmam dahi söz konusu değil. Kurban bayramı ile birlikte arnavut ciğerinin hayalini kuruyorum şu an.

  2 ekim 2014 22:38


  8. asla asla dememek lazım ama bu kadar süt ürünü tüketirken, bu kadar et yerken sanırım asla benimseyemeyeceğim beslenme biçimi. ama sağlıksız değildir. Bir zamanlar bu konu hakkında bir araştırma yapmam gerekmişti ve bu beslenme düzenine mensup kişilerin obeziteden, kalp hastalıklarından, kolestrolden uzak durmasının yanı sıra çok daha mutlu bir ruh hali içerisinde bulunduklarını okumuştum. ve buna inanırım. amacım vegan beslenmek değilken ama bir diyet sürecindeyken eti azalttığımda çok daha mutlu hissediyordum ama üzgünüm şu an bayram olsun da kavurmayı gömeyim diye bekliyorum.

  2 ekim 2014 22:42

  9. Veganlara saygı duyarım, üst düzey bir irade biçimidir benim için. Ama hayatta olamam ve Olmak istemem. Kebapsız ömür mü geçer yaa? Bir de bu kadar hayvansal proteinin muadilini hangi gıdalarda buluyorlar merak ediyorum.

  2 ekim 2014 23:37

  10. Şu an vejeteryanım ve en kısa zamanda vegan olmak istiyorum. Bu kadar barışçıl bir olayın aksi görüşüne saygı duyamıyorum.

  ekleme : vegan oldum

  26 ekim 2014 10:37 2 kasım 2015 17:00