yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. Marvel'ın Wanda (Scarlet Witch'i) karakterini başrole aldığı 9 bölümlük yeni dizisi.

  Dizide Endgame sonrası Wanda'nın yaşadığı boşluğu ve olayları anlatıyor. Spoiler vermemek çok zor bu konuda çünkü dizide ki her şey şuan izlemeyen biri için spoiler olacaktır.

  Marvel evrenine çok hakim olmayan ve sadece filmlerini izlemiş biri olarak (gizlinot: filmlerinde hepsini izlemedim, çoğunu izledim diyelim) söyleyebilirim ki tatlı bir dizi olmuş. Evrene hakim değilseniz bile rahatça izletiyor.

  Tabi Marvel fanatikleri çok beğenmemiş, sanırım bir kaç olayı daha farklı beklemişler. Fakat diziyi bitirdikten sonra biraz araştırdım nedir bu karakter, neden bu evrende ve neden bunlar oldu diye... bence hikaye bir şekilde güzel bağlanmış. zaten çizgi romanda da bunlara benzer şeyler yaşamış wanda.

  önemli olan Wanda'nın büyük bir kayıp yaşaması ve aklını kaçırması zaten. Aklını kaçırması lazım ki yeni Marvel evreninde ve Dr. Strange filminde yeri olsun.

  dizi her bölüm farklı bir dönemde geçiyor. ilk bölüm 60'lı yıllarda geçiyor ikinci bölüm 70 üçüncü bölüm 80 şeklinde gidiyor. hepsinde eskiden amerika'da gerçekte çekilmiş ayrı bir diziye gönderme yapmışlar ve parçalar almışlar. office dizisinden kameraya bakıp konuşmak gibi. ilk izlediğinizde "Ne alaka, bunun marvel ile ne alakası var?" diyebilirsiniz ama bölümler ilerledikçe her şeyi açıklıyorlar. wanda'nın geçmişini ve yaşadıklarını da görüyorsunuz. Aslında ne kadar yalnız hissettiğini de.

  Yine her bölümde ev değişiyor, kıyafetler ve dekor da değişiyor. anlayacağınız zahmetli bir iş. Dizinin 80 ve 90'lar da geçen kısımlarını çok sevdim, cidden eğlenceliydi.

  Şimdi spoiler geliyor.

  Diziyi izlemeyen aşağıyı okumasın.

  -- spoiler

  her bölüm bir sitcomda geçiyor çünkü sokovia savaş dönemindeyken babası film kasetleri satarak geçimlerini sağlıyor ve ailece en büyük eğlenceleri her akşam başka bir diziyi izlemek. bu sitcom olayını saçma bulan ve anlamayan çok kişi olmuş ama bence diziye hoşluk katan bir durum.

  sonra o evlerine bomba düşme olayı oluyor ve wanda ile kardeşi hydra'nın himayesine geçip orada esir tutulurken ve akılları yıkanırken boş odada yine küçücük televizyondan dizi izlediğini görüyoruz wanda'nın. hatta kardeşini kaybettikten sonra odasında yine televizyon izliyor. civil war sırasında vision ile yaptığı konuşma ve yakınlaşma da bu sırada gerçekleşiyor. yani her acı yaşadığında kendini bu tv programları ile avutuyor ya da öyle sanıyor. vision'ı kaybedince yine benzer bir şeye başvuruyor ama bu sefer direkt içinde yaşıyor dizilerin.

  çizgi romanlarda da vision'dan ikizleri oluyor ve ikizleri öldürmek zorunda kalıyor, dizide olduğu gibi. arada ki fark çizgi romanda suçu avengers takımına atıyor ve hepsinden intikam almaya başlıyor. hatta öyle bir hal alıyor ki bu, çoğu avenger ya ölüyor yada gücünü kaybediyor. (gizlinot: tam bir kötü karakter oluyor yani) Bu yüzden geçmişte çoğu çizgi roman fanatiği wanda karakterinden nefret etmiş. Çünkü kızıl cadı evrende ki en güçlü karakterlerden biri. (gizlinot: hatta en güçlüsü. Çünkü zihin kontrolü, ölüyü diriltme, telekinezi, gerçekliği değiştirme, yoktan var etme, kalkan yapma gibi aklınıza gelebilecek her türlü büyüyü yapabiliyor) şuana kadar çıkan tüm filmlerde henüz gücünü bilmiyordu ama dizide kim olduğunu öğrendi ve büyü kitabını ele geçirdi. ama dizide suçu avengersa atmıyor tabi, tek istediği çocuklarını geri getirmek. bence bu yüzden gerçekliği ve zamanı bozacak ve Dr. strange ile karşı karşıya gelecek.

  beyaz vision'da bence gelecekte yine karşımıza çıkacak. kütüphanede iki vision'ın yaptığı konuşmayı çok sevdim, çok anlamlıydı. wanda ile vision'ın vedalaşması da gözlerimi doldurmadı desem yalan olur. kız sevdiği herkesi kaybetti, sevdiği adamın da öldüğünü tekrar tekrar gördü. normalde wanda karakterini sevmeyen benim bile bakış açımı değiştirdi dizi. bir sempati duymaya başladım kıza. evrende ki değişimleri görmek için bence marvel hayranlarının izlemesi gerek. dr. strange sevdiğim için çıkacak filmini anlayayım diye izledim ve iyi ki izlemişim. yoksa wanda'nın değişimi çok yüzeysel otururdu kafamda.

  -- Spoiler bitti

  neyse genel olarak sevdim. bir yanlış varsa mesaj atabilirsiniz. izlerken zorlamayacak hoş bir dizi yapmışlar, tavsiye edilir.

  19 mart 2021 00:55

  2. Uzuuun bir entry olacak.

  Öncelikle bu dizinin Disney+' In yayın politikaları yüzünden kurban olduğunu düşünüyorum. Dizi zaten teori üretmeye aşırı yatkın, bir de üstüne 1 senedir marvel içeriği görmeyen hayranlar eklenince doğal olarak herkesin beklentisi aşırı yüksek oldu. Çoook uçuk teoriler atıldı. Eğer 4.fazın sonuna doğru yayınlansaydı bu uçuk teoriler doğru çıkabilirdi ama daha 4.faza yeni geçerken bu kadar büyük olaylar olması zor. Marvel filmleri öne sürmeden önce zemini iyi hazırlıyor. Yani direkt bu dizide mutantları görseydik her şey karışabilirdi. Mesela loki, wandavision, what if derken marvel multiverse'e zemin hazırlıyor. Pat diye bir filmde hepsini önümüze koymuyor. Sabırlı olmak lazım.

  Dediğim gibi dizi zaten üstünde teori üretmeye yatkın, adı bile açıklanınca bir sürü teoriler uçuştu ortalıkta. Eğer disney bütün bölümleri tek seferde yayınlasaydı bu kadar teori ortaya atılmaz, insanlar da hayal kırıklığına uğramazdı.

  Tabi milletin ağzı yanınca loki dizisinde beklentiyi aşağıda tuttular, o da ters tepti fkfnfj

  Açıkçası finalde Dr, strange'i garanti göreceğimi düşünmüştüm ben de herkes gibi. Verilen izlenim o yöndeydi. Aslında finalde Dr strange'in görüneceği, o reklamları da Wanda'yı uyarmak için yaptığı ancak sonradan finalin değiştirildiği söyleniyordu. Finaldeki kötü görsel efektleri düşününce bana doğru olabilir gibi geldi. Bir acelecilik, olmamışlık vardı finalde. Veda sahnesi üzdü.

  Hafif spoiler

  Wanda zaten sevdiğim bir karakter. Beni en çok etkileyen 8.bölümdü.duyguyu izleyiciye çok iyi geçirdiler. Başka bir marvel sahnesinde bu kadar üzüldüğümü hatırlamıyorum(iron man'in ölümü hariç)

  Mizah da bazı yerlerde iyi bazı yerlerde bir tık fazlaydı ama genel marvel şakaları yoktu. Bu şaka olayını tamamen kesmeleri lazım bana kalırsa.

  Onun dışında 7.bölüm de beni yaraladı. O zamana kadar çocuklarıyla ilgilenen, saçı makyajı yapılı olan enerjik Wanda 'nın yataktan bile çıkmak istememesi, yalnız kalmaya çalışması, yemeği bile geçiştirmesi bana tanıdık geldi. Depresyonu bu şekilde işlemelerini beğendim. Belki de kendime benzer bulduğum için bu kadar yüreğim burkuldu.

  Wanda' nın yaşadıklarını kaldıramayıp kendi gerçekliğini kurması yani resmen kafasının içinde yaşaması, bunu bozmaya çalışanlara izin vermemesi, kendini dizi-film gibi sahte gerçekliklere kaptırması ve bunu bir iyileşme aracı olarak görmesi beni çok ama çok üzdü. Dediğim gibi kendimle bu kadar bağdaştırdığım için oldu bu. Hemen hemen herkes bunu yapıyor aslında. Canımızı sıkan olayları bir kenara bırakıp dizideki karakterlerin dertleriyle uğraşmayı tercih edebiliyoruz ya da kafamızın içine kaçıp hayal kurabiliyoruz.

  Kısacası finaldeki aksaklıklara rağmen sevdim bu diziyi. Fietro olayı da yine marvel'In oyunu gibi. Boş olduğu sanmıyorum belki de variant çıkacak ilerde.

  7 kasım 2021 16:12