sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. günümüzün en büyük sorunlarından biridir sanırım. akşam işten çıkıp eve gelirsiniz. yorgunsunuzdur. bir saat uyuyayım sonra da teze bakarım dersiniz ama komşunun çocuğu evde güm güm güm koşuyordur bağırıyordur. diğer taraftan yan tarafta kulağı iyi duymayan bir komşu yüksek sesle dizi izliyordur. bir diğer yanda kadın, ergen oğluna her gün sabah akşam bağırıyordur, oğlu da annesini duymamak için müziğin sesini sonuna kadar açıyordur. velhasıl kelam günümüzde özellikle yeni yapılan apartmanlarda malzemeden çok çalınmakta, duvarlar incecik yapılmaktadır. ses yalıtımı hak getiredir. bunun yanı sıra evler hep bitişik nizam yapılmaktadır. dolayısıyla da evinizde kendinizi dinlemeniz, sessiz sakin oturmanız mümkün değildir. kendi apartmanınızdan, yan apartmandan, sağdan soldan, dört bir yandan gürültü ile kuşatılırsınız. eşimle, oturduğumuz iki evde de aynı dertlerden muzdaribiz. ev sessiz kalamıyor, mutlaka bir yerden gürültü geliyor.

26 kasım 2015 11:54

2. Hem iç hem dış mimar olarak anlatıyorum bebekler durum şöyle. Duvarların ince olup olmamasını yapının taşıyıcı sistemi belirliyor. Müteahitlerimizin ayılıp bayıldığı güçlü kolon kiriş - zayıf duvar, maalesef konut tipinin %90ınını oluşturuyor. Çünkü bütün maaliyet geneline vurulduğunda bu daha ucuz oluyo. Ama yavaş yavaş bilinçleniyoruz gerek kanunlarla, gerek yaşadıklarımızla. Ses yalıtımı da ilerki zamanlarda yapı önceliği haline gelicektir

26 kasım 2015 12:47

3. eski oturduğum evde sadece televizyon sesi değil, muhabbetlerine de şahit olmama sebebiyet veren fazla ses geçirgenliğine sahip ev tipi. sanırsınız alt kattaki teyze ile amca karşımda oturarak konuşuyorlar. allahtan yaşlılardı da psikolojimi bozmadılar (gizlinot: asfasfggd) bir diğer çeşidi olarak da yoldan geçen araba kamyon vs. gibi araçların evi sallaması.

26 kasım 2015 12:50

4. evliliğimden önce ailemle yaşadığım evde üst kattaki hapşursa ben aşağıda çok yaşa derdim,o denli her ses bizdeydi. ancak bir yerden sonra umursamıyor insan kavgalar tartışmalar esnasında azıcık sesimi kısayım da üst kattaki duymasın diyemiyorum o anı sonuna kadar yaşamam gerekiyor. ya da şimdi eşimle yaşadığım cinsellik esnasında açıkcası komşuları düşünerek ses kontrolüne gidemiyorum.. hem de zaten öyle rahatsız edecek, üst kattan-alt kattan duyulabilecek kadar bağırmıyorum:) ya da inş bağırmıyorumdur :p

26 kasım 2015 14:31

5. yan komşunun salon duvarını yumruklamasıyla eşimle birbirimize "bize bir şey anlatmaya çalışıyor" bakışları atarak tecrübe ettiğimiz gerçek.

ha umursadım mı? nö. büyük ihtimalle kadın aklından "vay ırızbı" diye geçirdi, adam ne geçirdi bilemiyorum yokluk söz konusu gibi(gizlinot: swh)

ben her akşam eve gelince kadının selahattin'e (kocası) "allah belanı versin silaattin, seni hapise attırıcam" minvalinde bas bas bağırmasını dinliyorsam, o da benim sevişme seslerimi dinlesin çok mu?

özlem&selahattin ile ilgili çok maceramız var, hangi bsşlıkta anlatsam?

26 kasım 2015 16:08

6. beni sinirden deli eden bir durumdur.

insanların yaptığı her şeyin yalnız, dikkatinizi çekerim her şey yani ama heerr şey, duyuluyor.

özel anlarından, kavga seslerine kadar her ses geliyor. özellikle gece her yer sessiz olunca, şiddetli öksürük sesleri bile duyuluyor.

ama bu zamana kadar duyduğum hiçbir şey beni yan komşunun horlaması kadar rahatsız etmedi.

benim odamla komşumuzun odası çok yakın birbirine ve son 2 aydır geceleri lanet okuya okuya uyumaya çalışıyorum.

arkadaş o ses nedir ya? o horlama mı, kükreme mi ben anlamadım. duvarı yumrukladım, bağırdım ama yok. adam kendinden başka bir sesi duyamayacak bir desibelde horluyor.

hayır orta yaşlı biri, burnu da küçük. neresinden çıkarıyor o sesi. hadi ben horlasam neyse, yani ben kocaman burnumla sessiz sedasız uyurken, adam sabaha kadar belgesellere dublaj yapıyor sanki.

gidip söyleyemiyorum da ne diyeyim, pardon acaba gece sizin evde ne oluyor, kaç kişi kalıyorsunuz, bardak kıracak kadar yüksek volume lü horlamayı tek başınıza başarıyor olamazsınız mı diyeceğim. ya da en iyisi gidip eczaneden burun bandı alayım, kapısının önüne bırakayım. olmuyor böyle uyuyamıyorum.

neyse içimi döktüm, süslü sözlük itirafı gibi oldu ama sonuç olarak buradan müteahhit, mimar, mühendis artık kimin işiyse rica ediyorum, şu apartmanların duvarlarını kalın yapın, ses yalıtımını da yapın, yani olmuyor böyle. lütfen ama..

26 kasım 2015 16:29

7. Önceki evimde yan komşunun konuşmalarını geçtim zaman zaman telefonla konuşurken karşı tarafın sesini duyduğum oluyodu. Tv si ortak duvarımızda olduğundan açıkken bende de açıkmışçasına net oluyodu. Dayanamadık, taşındık.

21 eylül 2016 02:58

8. bilemezsiniz, yatak odaları yan yana, yan dairenin titreşen alarmı ile uyanıyorum. 2 kat aşağıda çocuklu bir aile var, bakın 2 kat aşağıda diyorum, çocuk annesine tuvaletten anne bitti diye bağırınca ben mutfaktan geliyorum yavrum dediğimde tamam diyor çocuk.

kooperatif evleri sucks!

21 eylül 2016 10:17