0.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • oylar (0)
  • medya (1)

1. Yüzde olur olmadık zamanlarda ben geldim diyen, sıksan sıkılmaz hadi sıkıldı diyelim tüm çevresine bakterilerden bir koloni kuran kıstık aknelerde bakterilerin yayılmasını önleyen ve ışık hızında iyileşme sağlayan süpersonik ilaçtır.

Zaman zaman tarafımca makyaj bazı olarak kullanıldığı doğrudur.

Tanım: (bkz:Bactroban ) kremin %2 lik Pomad haline verilen isim

prospektüsü aşağıdaki gibidir. copy paste:

formülü:

bactroban krem %2, beyaz yumuşak parafın bazında %2 mupirosin içermektedir. koruyucu olarak, fenoksietanol ve benzil alkol içermektedir.

farmakolojik özellikleri:

farmakodinamik özellikleri

mupirosin, pseudomonas fluorescensin fermentasyonu ile üretilen bir antibiyotiktir. metisiline dirençli staphylocöccus aureus (mrsa) dahil çok sayıda gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir. mupirosin aynı zamanda belirli gram negatif bakterilere karşı da etkilidir. mupirosin, reversible olarak ve bakteriyal isolosil transfer-rna sentetaz enzimine spesifik olarak bağlanarak bakteriyel protein sentezini inhibe eder. bu özel etki mekanizması nedeniyle mupirosin, diğer sınıf antibakteriyel ajanlarla in vitro çapraz direnç göstermez. direnç nadiren görülür. ancak, mupirosin direnci oluşursa, bu modifiye isolosil-trna sentetaz üretimi sonucunda olur. yüksek-düzey plazmid-kaynaklı direnç (mik>1024 mcg/ml) bazı s. aureus ve koagülaz-negatif staphylococci suslarına karşı bildirilmiştir. mupirosin, topikal uygulama ile ulaşılan konsantrasyonlarda bakterısıdal etki gösterir. ancak, minimum bakterisid konsantrasyon (mbk) ilgili patojenlere karşı genellikle minimum inhibitör konsantrasyondan (mik) 8 kat ila 30 kat daha fazladır. ilaveten, mupirosin yüksek derecede proteinlere bağlanır (>%97) ve yara sekreşyonlarının mupirosinin mik değerleri üzerine etkisi beli ri en mem iştir. mü pi rosi nin staphylocöccus aureus ve streptoçöccus pyo gen eş suslarının bir çoğuna karşı etkili olduğu in vitro olarak ve klinik çalışmalarda gösterilmiştir. aşağıdaki in vitro veriler mevcuttur, fakat klinik anlamlılığı bilinmemektedir. mupirosin staphylocöccus epidermidis ve staphylocöccus saprophyticus suslarının çoğuna karşı etkilidir.

farmakokinetik özellikleri

absorpsiyon: mupirosinin çatlağı ya da kesiği olmayan ciltten sistemik absorbsiyonu düşüktür. ancak çatlak ya da kesik ciltlerde sistemik absorbsiyon olabilir. bununla beraber, klinik araştırmalar göstermiştir ki sistemik yolla verildiğinde mikrobiyolojik olarak aktif olmayan metaboliti monik asite metabolize edilir ve hızlıca atılır.

intravenoz ya da oral uygulamayı takiben, mupirosin hızlı olarak aktif olmayan metaboliti monik aside dönüşür.

atılım: mupirosin metabolizma tarafından aktif olmayan metaboliti monik asite dönüştürülür ve vücuttan böbrek yoluyla hızla atılır.

endikasyonları:

küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar ya da aşınma gibi sekonder enfekte travmatik lezyonların topikal tedavisinde endikedir.

kontrendikasyonları:

bactroban krem %2, mupirosine ve bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık hikayesi olan hastalara verilmemelidir.

uyarılar/önlemler:

bütün topikal preparatlarda olduğu gibi kremin gözlere bulaşmamasına dikkat edilmelidir.

kullanımıyla oluşan nadir olası bir duyarlılık reaksiyonu ya da şiddetli lokal iritasyonda tedavi kesilmelidir. sürülen bölge yıkanarak temizlenmeli ve enfeksiyon için uygun alternatif tedaviye geçilmelidir.

diğer antibakteriyel ürünlerde de olduğu gibi uzun süre kullanım mupirosine duyarlı olmayan organizmaların aşırı gelişimine neden olabilir.

gebelik ve emzirme döneminde kullanımı

gebelik sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan verişi bulunmamaktadır. ancak, hayvan çalışmalarında gebeliğe veya embriyofotal gelişime karşı risk belirlenmemiştir.

gebelik kategorisi: b.

emzirme sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan veya hayvan verişi bulunmamaktadır. eğer çatlamış meme üçü tedavi edilecekse, emzirmeden önce iyice yıkanması gerekmektedir. taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine etkisi: taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine herhangi bir advers etki belirlenmemiştir.

yan etkiler/advers etkiler:

mupirosin krem ıyı tolere edilir.

ilaç etkileşimleri:

bilinen herhangi bir ilaç etkileşimi bulunmamaktadır.

kullanım şekli ve dozu:

haricen kullanım içindir.

yetişkinler/çocuklar/yaşlılar: yanıta bağlı olarak 10 güne kadar günde üç kez.

hepatik ve renal yetmezlikte doz ayarlamasına gerek yoktur.

uygulama şekli: bactroban krem 01o2, etkilenmiş bölgeye küçük miktarlarda bir parça temiz pamuk, yün veya gazlı bez ile uygulanabilir. tedavi edilen alan sargi ile örtülebilir.

diğer ürünlerle karıştırmayınız, çünkü dilusyon riski vardır ve bu, antibakteriyel aktivitede azalma ve mupirosinin krem bazı içinde stabilitesinde azalmaya neden olur.

14 ekim 2015 13:45

2. Kistik sivilce diyebildiğimiz sivilceler için mükemmel sonuç veren ilaç. Yüzümde böyle bir kızarıklık olmuştu elleyince ele bir şey geliyordu ama hiç ucu falan yoktu ve dokununca çevresi bile morariyordu. Bir hafta on gün bekledim geçer soner diye makyaj bile yapmadım daha kötü olmasın diye sonra baktım olacak gibi değil eczaneye gittim eczacı bunu önerdi gün içinde iki üç kez üstüne sür dedi ve bir gün içinde söndü gitti izi bile kalmadı. Bende ara ara çıkıyor bu tarz sivilcemsi şeyler ve hep bunu kullanıyorum bir gün içinde yok oluyor. Topikal antibiyotik yazıyor ilacın üzerinde gerçekten iltihabı söndürüyor sanırım

22 ekim 2016 11:51