yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (1)

  1. bunu yaymanın en iyi yollarından biri "görünürlüğü" arttırmaktır. yani medyanın her çeşit vücuttan insana daha fazla yer vermesi. ama sadece medya değil, sosyal medya hatta sokakta!

  hani 4 kilo bile alınca boydan foto koymuyoruz, dekolte giymiyoruz ya. "34(hadi 36) bedensem varım yoksa kendimi göstermem bile" diyoruz ya. bu süreçte sadece kendi özgüvenimize değil çevremizdeki birçok, özellikle de genç, insanın da özgüvenine zarar veriyoruz.

  insanların "gerçek" vücut ölçülerine sahip kişilerin de hayatlarını yaşadıklarını, mutlu olduklarını, başarılı olduklarını, sevildiklerini, maceralar yaşadıklarını görmesi gerek.

  11 ağustos 2016 09:05 11 ağustos 2016 14:57

  2. (link: https://cdn.suslusozluk.net/gorseller/32707_1638_1478460838_68d1a9.jpg Şöyle) güzel bir görselle desteklenen.

  6 kasım 2016 22:38

  3. Her kadın gerçekten guzeldir. Kiminin kasi gözü kiminin beli kiminin ayak bilegi. Ben cirkinim diyorsaniz sadece kendinizi sevmek uzerine biraz daha calismanizi öneririm.

  Bazen body positivity i baska insanlar üzerinden yasayan insanlari görüyorum diyor ki "42 beden olmama rağmen erkek arkadaşım beni seviyor" gercek body positivity "42 bedenim ve bedenimi seviyorum, bu bedende yanlis olacak, ragmen denilecek hiçbir şey görmüyorum ve kendimi oldugum gibi seviyorum." Umarım aradaki farki anlatabilmisimdir. Bazen sozlukte buyuk gogus basliginda entry goruyorum küçük daha guzel diyor küçüğü görüyorum buyuk daha guzel diyor 34bedene 36ya giriyorum keske kilo alsamlar 38 ve üstünde keske kilo versemler havada uçuşuyor.

  Artık kendinizi sevmemekten vazgeçin. Hani o lisedeyken sevdiğin yagli sacli sacma sapan çocuk var ya onu nasil askla gördüğünü, hicbir kusur gormediginizi akliniza getirin simdi o aşkı aynada gördüğünüz muhteşem kadına aktarin lutfen. Kimleri kimleri seviyoruz o aynadaki kadını mı sevemeyecegiz?

  Kendini sevmek, begenmek ayıp değil.

  13 mayıs 2017 12:44

  4. kendini sevme akımı. mükemmel bir akım. ve farkında olmadan 16 yaşımdan beri kendi içimde uyguladığım akım.

  şimdi instagramda çok ama çok sevdiğim berraque var, aynı zamanda twitterdan da takip ediyorum. beden olumlama'nın bir akım olduğunu onunla beraber öğrendim. berrak -bana göre- boyuna göre kilo fazlası bulunan balık etli bir kız, bu nedenle obeziteyi teşvik etmesi nedeniyle çok eleştiriliyor. aynı şekilde anladığım kadarıyla dünyada da bu akım genel olarak fazla kiloya sahip insanlar tarafından sahiplenilmiş. ama bana göre bunun fazla kiloyla bir alakası yok.

  şahsen bu beden olumlama'nın sivilcelerim yüzünden ağladığım, arkadaşlarımla görüşmediğim, evden dışarı çıkmadığım zamanlarda ortaya çıkmasını isterdim. benim için çok yıpratıcı bir süreçti ve ben kendimi sevmeyi beceremedim. düşün, arkadaşların gidiyor, annen gidiyor, odanda sadece sen kendinle kalıyorsun ve kendini beğenmiyorsun, sevmiyorsun. ne kadar kötü bir şey öyle değil mi? O zaman sivilcelerimi olumlayabilseydim, ki olumlamak ömrüm boyunca istediğim anlamına gelmez. sadece kendimi kabul edebilseydim, sivilcelerim olmasına rağmen değerli olduğumu anlatabilseydim kendime, o zaman hayatımda her şey çok farklı olurdu. Mesela bu da bir beden olumlama.

  beden olumlama bana göre: kendini her koşulda sev. o göbeğinden kurtulmak istesen bile göbeğini sev. -mesela ben göbeğimi seviyorum, çünkü ben bu dünyada biriciğim ve göbeğim çok tatlı ^^- burnun seninle dalga geçmelerine neden olacak kadar büyükse kendini sev. hiçbir şekilde kilo alamayan 'tahta kurusu, kemik torbası' diye hitap edilen biriysen de kendini sev. sen bir tanesin, senden başka şu dünyada yok.

  gerçekten anlayan bir insan için gördüğünüz üzere obeziteyi teşvik eden bir yanı da yok. mesela ben de fazla kiloluyum. evet kilo vermem gerektiğini biliyorum, inşallah vereceğim de ama bu kendimi sevmemem anlamına gelmemeli.

  ha bir de çok uzattım biliyorum ama beden olumlama biraz da insanların dış görünüş zorbalığını azaltmaya yönelik. Arkadaşlar aranızdan kaç kişi çıkıp da 'benimle hiç dalga geçmediler?' diyebilir? eminim ki çok çok azdır. o dalgalar olmasaydı kendinizi daha iyi hissetmez miydiniz?

  Bedeninizi olumlayın, kendinizi sevin.

  23 temmuz 2017 07:01

  5. ilham almak isteyenlere (gbkz: girls) dizisini izlemelerini tavsiye ederim. (gizlinot: 3. sezonun ortasındayım henüz. geri kalan bölümlerde bu düşünceme aykırı bir şey varsa bilemiyorum şimdiden)

  19 mayıs 2018 00:00 19 mayıs 2018 00:07

  6. Şu mecrada okuduğum bir çok girdiden sonra yazmak zorunda hissettiğim, her bedenin her şeklin güzel olduğunu, ondan utanmamanız gerektiğini söyleyen "bedenini sevme" hareketi.

  Bir çok kişi yıllarca 36 38 bedene düşmeye çalıştı, göbeğinden, fiziğinden, boyundan utandı. Çünkü bize hep belli güzellik kalıpları öğretildi. Kadın dediğinin boyu uzun olacak, ince belli olacak, uzun bacaklı olacak, kılsız olacak, hokka burun, güzel kaş göz, fit, dolgun dudak, sıfır beden falan derken iyice saçma ve gerçeklikten uzak bir profille karşılaştık. Ve yıllarca bize bu empoze edildiği için bazı özelliklerimizden dolayı özgüvenimiz düştü. Kendimizin güzel, seksi ya da yeterince "kadınsı"olamadığımızı düşündük. Bu özellikleri sağlayan kadınları kıskandık. Bir kadın nasıl daha "kadınsı" olabilir? Bu şartları karşılarsak, topuklu ayakkabı makyaj güzel kıyafet gibi şartlarda var elbette, daha kadınsı olcağımızı düşündük. Sizce bunlar ne kadar mantıklı? Ya da bu kriterlei sağlayamamak neden sizi kendinizden utandırsın, kendinizi sevdirmesin? Kendinizi sevmemek büyük bir sorun ve kadınlara bu o kadar kolay yapılıyor ki. Ve en kötüsü bunu kadınlar diğer kadınlara daha fazla yapıyor. Yarışıyoruz. Hangimiz daha güzel, bu kriterleri ne kadar çok sağlayabildik? Kendimizi tüketiyoruz. Ne için? Hiç! Bırakın bacaklarınız kalın olsun, incecik olacağınıza kalın olun ince dudaklarınız, kemerli burnunuz olsun. İstemiyorsanız olmasın. Ama çevre baskısı yüzünden olmasın bunlar. Her şekilde güzelsiniz. Dış görünüşünüz yüzünden kendinizi hor görmeyin. Görülmenize de izin vermeyin. Dik durun!

  Elbette fazla kilonun sağlık açısından iyi olmadığı ortada. Ancak burada konu sağlık değil, kendinizi güzel görüp görmemeniz, lütfen karıştırmayın. Sağlığınızı önemseyin ama göbeğinizdeki iki parmak yağ için de çirkin olduğunu düşünmeyin. Ha size amaaan salın gitsin kemerler çıksın demiyorum. İstiyorsanız elbette zayıflayın, ama dediğim gibi, çevre baskısı yüzünden değil.

  Bu konu gerçekten önemli çünkü her yıl binlerce insan depresyona giriyor, psikolojik problemler oluyor. Kendimden biliyorum, küçüklüğümden beri zayıf ve biraz da uzun olduğum için bile zorbalığa maruz kaldım. Küçükken İskeletor, sırık, çubuk, büyüyünce ay tuhaf duruyosun, kadın dediğin ele gelecek, balık etli olacak, hatta çok afedersiniz, ulan bundan insan ne zevk alacak gibi ağır laflara maruz kaldım elbette beğenenler de vardı ama beni depresyona sokup aynaya bakınca ağlayacak hale getirdiler(gizlinot: Mesela eski erkek arkadaşım).

  Demem o ki lütfen insanlara "ay senin basenlerin var o yakışmaz, o kalın bacaklarla mı giyeceksin bunu? Burnunu yapsan aşırı güzel olursun" gibi laflar ederken ya da daha el kadar çocukken kızlarınıza " annem çok yiyosun fil gibi oldun, sana az yedirmemiz lazım yoksa şişko kalcan, aman büyüyünce kilolu olma da" gibi şeyler söylerken daha dikkatli olun. Sadece kadınlar değil erkekler için de, geniş omuzlu, uzun boylu, kaslı, yapılı vb. Olmaz zorunda değilsiniz. Kadınlar için nasıl daha kadınsı olmak saçmaysa, daha erkeksi olmak da bir o kadar saçma.

  Umarım bir gün insanlık olarak bu dış görünüş kriterlerine verdiğimiz önem kadar vicdana, iyi niyete, bilgi birikimine, okuduğumuz kitaplara önem verebiliriz. Umarım bu yazı biraz olsun birşeyleri anlamanızı sağlar.

  5 eylül 2018 12:14