sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (21)
 • medya (1)

1. makyajı iyi bilenlere basit bir soru gibi gelebilir ama yeni başlayanlar için önemlidir. şahsen benim için ilk etapta biraz zor olmuştu bunu ayırmak.

kontür uygulaması yüzün bazı kısımlarını daha çökük, bazı kısımları daha çıkık göstermek için yapılır diyebiliriz basitçe. elmacık kemiklerimizin altına koyu renkle gölge, tam üstüne de açık bir renkle aydınlık verdiğimizde kemikler daha çıkık görünür. bunu sağlamak için genellikle soğuk ya da hiç olmazsa nötr alt tonlu bir ürün kullanılır, doğal gölge gibi gözükmesi için.

bronzer ise adı üzerinde bronzlaştırıcı, cilde güneşe çıkmış gibi bir etki vermek için kullanılır. özellikle fondöten sürdükten sonra cilt tonumuzun komple eşitlenmesiyle biraz dümdüz bir görüntü oluyor. bronzer uygulandığında buna tekrar doğallık, yüzümüze biraz boyut katmış oluyoruz desem yanlış olmam herhalde. bu bakımdan allıkla kardeş olarak görüyorum kendisini. bahsettiğim etkiyi vermek için bronzerlar daha turuncu-sıcak alt tonlu oluyorlar.

bu farkı tam anlamadığım günlerde sıcak tonlarla kontür yapmaya çalıştığımda istediğim görüntüye erişemedim. yuvarlak yüzlüyüm ve açık tenliyim, biraz daha ince göstermek istiyordum yüzümü. sıcak bir bronzerla buna erişmem mümkün olmuyor.

tabii ki bunlar kural değil, siz istediğiniz gibi uygulayabilirsiniz. cilt renginize ve alt tonunuza göre de değişir sizin için en uygun olan. ama genelde küllü, soğuk ürünlerle kontür yapmak daha doğal bir gölge oluşturacaktır.

(yazar: nude) uktesi idi.

29 mart 2017 12:15

2. bronzer daha warm tonlarda olur kontör paletlerine göre

29 mart 2017 21:00

3. Açandan tanrıçalar razı olsun dediğim başlıktır. Bir de esmer tene soğuk tonlu stick kontür ürünü önerirseniz bir senelil karmaşama son verirsiniz . Çok iyisiniz !

29 mart 2017 22:23

4. İyiki var dedirten başlık. Ya ben gerçekten anlamıyorum. Herkes gri tonla kontür yapın diyor eyvallah tamam da neden tüm blogger vs. bronzerla kontür yapıyor? Benim en anlamadığım olay. Bence yüzü ısıtmak geniş bir pudra fırçasıyla bronzer ile yapılabilir. Ama spesifik bölgelere yapılan kontür işlemi kesinlikle gölge rengi efekti veren soğuk kahverengi ile yapılmalıdır. O tupturuncu bronzerlarla hat geçmeyin şu yanaklarınıza ya. Nüffen

29 mart 2017 22:40

5. kontür mantık olarak yüzde belli noktaları belirgin hale getirmek için uygulandığından, mat yapıdaki ürünleri kullanmak daha uygundur. açık ten rengine sahip kişilerde gri alt tonlu ürünler ve soğuk kahve tonlarını tercih etmek daha doğru bir sonuç verirken, buğday tenlilerdeyse sıcak kahve tonları daha hoş duruyor genelde. bir de kontür uygulaması için kullanılan ürünlerin kızıl kahve denilen, hafif turunculuk içeren renkte olmaması istenir. kontürleme işlemi, yüze kendiliğinden varmış gibi görünen bir gölge verme amacıyla yapılır. Bunun için de kontür işleminde genellikle açılı ya da ucu küt olan fırçalar ve bazen de makyaj süngerleri kullanılabilir.

bronzer söz konusu olduğundaysa amaç, yüze hafif de olsa bronz bir görüntü vermek, biraz rengini kırmak olduğundan, kullanılan ürünün yapısı ve rengi çok büyük bir fark yaratmaz. ister hafif kendinden ışıltılı, ister daha mat yapıda bir ürün olabilir yani. bronzer, pudra fırçasıyla ya da allık fırçasıyla, hatta yeri geldiğinde allık yerine bile kullanılabilir aslında.

29 mart 2017 22:48

6. Kontür yüzünüzde doğalda oluşan gölge renginde olmalı, bronzer ise bronzlaştığınızda ortaya çıkan renkte. Mevzu aslında cilt tonuna uymayan ürün kullanımından kaynaklanıyor. Şöyle söyleyeyim beyaz tenli birinin kontür rengi gri alttonluyken esmer birinin kontür rengi daha sıcak tonlarda olabilir, tabi sıcak alt ton turuncu ya da kırmızı değil daha nötr Kahveler gibi düşünülmeli. Aynı şekilde beyaz birinin bronzer rengi bal renginden başlar, cilt koyulaştıkça turuncu ya da kızıl tonlar eklenir. Kontür rengi soğuk olsun diye gri ürün kullanılmaz zira siyah beyaz bir dünyada yaşamıyorsanız gölgeler gri olmayacaktır.

Uygulama açısından bahsedersek de kontür geri plana atmak istediğiniz yerlere ya da vurgulamak istediğiniz yerlerin dışına yapılır. Elmacık kemiklerinin altına yapılması elmacık kemiklerini ortaya çıkarır, burnun kenarına yapılması burnu ince gösterir, çene çizgisine yapılması yüzü daha keskin gösterir gibi. Bu uygulamada çok geniş fırça kullanamazsınız zira geniş fırça vurguyu bir noktada toplamak yerine etkisini azaltacaktır.

Bronzer ise Güneş'e en çok maruz kalan yere uygulanır. Elmacık kemiklerinin üzeri, burnun üzeri, alın gibi. Bu uygulama ciltten çok koyu olmayan bir ürünle ve geniş bir fırçayla yapılmalı ki Güneş'te hafif kalmış efekti versin yüzümde tüp patlamış efekti değil.

30 mart 2017 00:04

7. Kontür genelde krem/ıslak ürünlerle ve eğer uygulanıyor ise fondötenden önce yapılır. Fondötenden önce yapılmasının nedeni şekillendirilmiş ve ışık oyunları yaratılmış bir baz/canvas oluşturmaktır. Resim gibi düşünün. İlk önce kontürle yüzün taslağı yapılır, yüzün istenilen bölgeleri ortaya çıkarılır, istenmeyen bölgeleri gizlenir.

Bronzer ise genellikle fondötenden sonra uygulanır. İsteğe göre kontürlenen bölgenin üzeri bronzerla tekrar geçilir. Hem krem ürünü sabitlemek hem de vurguyu arttırmak için. Onun dışında yaygın kullanımı şakaklardan elmacık kemiklerinin altına doğru L şeklinde sürülerek yapılanıdır.

Dipnot: kontürü fondöten üzerine de yapabilirsiniz, hiç yapmayıp sadece bronzerla yüzünüzde istediğiniz bölgeleri de vurgulayabilirsiniz. Herkesin yüzü farklı, yüzünde sevdiği yeri ayrı. Herkesin yaptığını siz yapmak zorunda değilsiniz, kullanıp, deneyip size en iyi uyan yöntemi bulmak da size kalmış.

30 mart 2017 00:17

8. bronzer yüzü ısıtmak için kullanılır adı üstünde yüze bronzlaşmış havası vermek için, kontür ise yüzü biçimlendirmek ve yüz hatlarını ortaya çıkarmak için kullanılır.

30 mart 2017 01:37

9. Gereken tanımlar farklı bakış açılarıyla harmanlanarak yapılmış zaten. Ben benim bronzer ve kontür anlayışımı, kullanım şeklimi paylaşmak istedim.(gizlinot: Bu arada başlıkta sadece kontür denilmiş ama bronzer gibi bir makyaj kategorisi olması için kontür ürünü/pudrası dersek daha doğru olmaz mı? Ben mi pimpirikliyim?(:)

Ben de gayet yanaklı, yuvarlak yüzlü ve beyaz tenli bir süslümüz olarak tercihen mat ya da hafif "sheer" yapıdaki bronzer ile yüzümden o en eski youtuberların bize kazandırdığı "3" şeklinde geçiyorum. böylelikle yüzümü hem ısıtmış oluyorum hem de bronzerı en yoğun uyguladığım bölge, kulağımla gözüm arasındaki bölge olduğundan, biraz da daraltmış oluyorum.

Sonra elimdeki kontür rengi farımdan kontür fırçamla çok az ürün alıp, sadece elmacık kemiklerimin altından yüzümün ortasına doğru silikleşen bir gölge oluşturuyorum.

Bu iki adımı abartmamayı başardığımda ise allık ve aydınlatıcıyla devam ediyorum çünkü niye etmeyeyim.(gizlinot: :d)

Not: Bu arada böyle "gölge oluşturuyorum" diyerekten havalı havalı anlattım ama Ben yüzümdekine istediğim kadar bronzluk ve gölge oyunları diyeyim, karşımdakinin gördüğü şey bir adet bulamaç, adeta bir çorba da olabilir en nihayetinde, ne yaparsın süslüm. :))

30 mart 2017 01:45

10. Bronzer: güneşte bronzlaşmış gibi sıcak tonlarda renk verir..spreyleri, mendilleri, kremleri, allıkları bir sürü çeşidi vardır.

Kontür: Daha çok yüzde kullanılır.ama yüz haricinde vücudu boyutlandırmak için (bacak inceltme,göğüs belirginleştirme hilesi... gibi instagramda bol bol videolar mevcut) kullanılır. soğuk alt tonlardadır.

30 mart 2017 13:48