sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. Dış gıcırdatma hastalığıdır. Çoğunlukla uyku sırasında yapılmakla beraber, kişi bunu yaptığının farkında bile olmayabilir. En büyük tetikleyicisi strestir. Aşırı titiz, düzenli, stresli insanlarda yatkınlık bulunmaktadır. Bir süre sonra çene kasları ve eklemlerinde ağrılara, dişlerin yapısında bozulmalara yol açar. Tedavisinde dişleri korumak için plaklar, kaş gevşeticiler ve stresi azaltmak için psikoterapi gibi yöntemler kullanılır.

1 ocak 2016 20:30

2. arkadaşlarımın ve ailemin sürekli "yav yapma şunu" deyip çenemi mıncırdığını göz önünde bulundurarak sahip olduğumu söyleyebileceğim hede.

1 ocak 2016 20:46

3. Çağımızın vebası,stresin ve şehir hayatının getirdiği gerginliğin dışa vurumu.

Alamet-i farikası sabah şakaklara vuran ağrıyla uyanmaktır.erken dönemde dur denmezse dişlerde aşınmalar,çene ekleminde ağrı,ağız açıp kapatmada zorluk gibi çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

2 ocak 2016 17:07

4. Cok dertliyim susluler cok... yaklasik 6 senedir bu dertten muzdaribim. Cene eklemi sivisi bile enjekte edildi cene eklemi icine. Yok olmuyor, gece plagi bir ise yaramiyor. Farkina bile varmiyorum ustelik. Agrisi bir taraftan... resmen tum cenem ve sakaklarim agriyor su an. Yok mudur bunun kalici bir cozumu? Sunu yap daha iyi olur diyen varsa onerilerinize acigim. Yoksa cenemi komple kirasim var :/

10 temmuz 2018 23:35

5. Silikon dişlik tavsiye ederim. 

10 temmuz 2018 23:53

6. muzdarip olduğum ve yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyen alışkanlık.

her gün baş ve çene ağrısıyla uyanıyordum. bu ağrı gün içinde o kadar şiddetleniyor ki saçlarımı tel tel çekip başımı duvarlara vurasım geliyordu. ayrıca benim çene kemiklerim inanılmaz çıkık artık ve her sene dışarıya doğru genişlediğini hissediyorum, çok erkeksi duruyor (gizlinot: :'() 3 ay önce bu duruma daha fazla dayanamayarak çene botoksu yaptırdım. ilk aylar iyiydi ancak son 15 gündür ağrı geri geldi gibi. tamam eskisi gibi çok şiddetli değil ama ağrıyor ara ara. üstelik doktor etkisinin 6 ay süreceğini söylemişti. ne yapacağımı bilmiyorum şimdi.

11 temmuz 2018 00:20

7. Tel takmadan önce sahip olduğum rahatsızlıktı. Neredeyse her sabah, eveet herhalde dişler paramparça oldu bu sefer diye uyanıyordum hiç abartmıyorum. Telden önce gece plağı kullandım bir süre fayda görmedim değil ama o da paralanıyordu ağzımda. 1 yıldır diş telim var, çok çok nadiren dişimi sıktım. Ortodontistim hem kapanış bozukluğundan hem de stresten olabileceğini söylemişti. Teller çıkınca yeniden ağrı başlarsa klasik gece plağı değil de biraz daha etkili olan bir plak varmış onu yapabiliriz dedi. Daha önce düzenli kontrole gittiğim diş hekimi ise botoks yapmayı önermişti. Yaptıranlar memnun dedi aslında ama ben biraz tırsmıştım ne bileyim:/ umarım teller çıkınca o ağrı geri dönmez :(

11 temmuz 2018 00:37

8. uyandığım zaman yanak içlerim boydan boya kesilmiş oluyor sağlı sollu dişlerimi gıcırdatmaktan. çenem sıkmaktan yorulmuş uyanıyorum. 

stresle evet çok alakalı ama stressiz zamanlarda bile oluyor tabi ki stresli kadar çok değil.

çene kaslarımın iyice kuvvetlendiğini görmek üzüyor tabi çünkü insana daha erkeksi ifade katıyor

1-yanak içlerini tahribat

2-dişe zarar verip inceltme

3-çene ve baş ağrısı

4-kaslar kuvvetlenip geniş bir çene yapması

5-hayat kalitesini ciddi miktarda düşürmesi 

bazen gün içinde bile istem dışı sıkıyorum deli gibi ve işaret parmağımı dişlerimin arasına koyuyorum sıkıyorum anlayım ne kadar sıktığımı diye saçma sapan şeyler yani 

yaşamayan bilmez ama bence hayat da herşeyi çok içine atan haklı haksız her konuda susan susması yerde konuşup konuşması gereken yerde susan iç savaşı çok veren hassas yapılı herşeyi kafaya çok takan insan yapısının dışa vurumu bence bu

o kadar çok şeyi kendi içimde ya bastırıyor ya da kendi kendime çözmeye çalışıyorum ki vücut böyle error veriyor

kesin tedavisi bence bu kişiliği karakteri ruh halini değiştirmekten geçiyor 

geçici de zaten süslüler söylemiş

11 temmuz 2018 01:14

9. Uzun süredir muzdarip olduğum hastalık. Üniversitede bir oda arkadaşımız uyurken sürekli dişlerini gıcırdatırdı, uyuyamazdık. İnsan kınadığını yaşamadan ölmezmiş gerçekten. İş yaşamı, stres, uykusuzluk derken 3-4 senedir bende de var. Ciddiyetini ilk defa geçen sene diş hekimine gittiğimde farkettim. Gece dişlerimi sıkmaktan dolgularımı kırmıştım. Bunun yanında çene kaslarım inanılmaz kuvvetlenmişti ve dişlerim kapandığında nerdeyse iç içe geçiyor. Diş boylarımda da kısalma varmış. Klinikteki bi uzman botoks yapmayı teklif etti. biraz araştırdığımda birçok kişiye faydasını olduğunu okudum. Yapan kişi de bana zamanla bu alışkanlığımı unutacağımı söyledi. Yaptırdım, ardından kendimi dinlemeye başladım. Ama sanki hiçbir faydası olmamıştı. Kontrole gittiğimde bir kez daha tekrarladı işlemi. Ama yine yararı olmamış gibiydi. Bir de gece plağı yaptılar bana ama çok sert, ağzımda uyumamın imkansız olduğu bir şey. Onu taktığımda sanki daha çok sıkıyorum dişlerimi. Benim için bu botoks hayal kırıklığı oldu yani. Ama artık iyice kötüleşmeye başladı. Yemek yerlen bile yanaklarım acımaya başladı. Uyurken dişlerimi açık tutmaya çalışıyorum ama beceremiyorum. Tekrardan botoks denesem mi diyorum. Ya da iyi bir uzmana gitsem. Elimden gelse çiğneme kaslarımı aldıracağım ama çok riskli bir ameliyatmış. Şimdilik çenemin bin ton basmasıyla başa çıkmaya çalışıyorum. Tüm dişlerimi kaybetmezsem iyidir. (gizlinot: Üzgün surat)

11 temmuz 2018 22:41