sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (19)
 • medya (0)

1. Bu kilo vermek değil, hastalıktır. Evet doğrudur azimle yaparsanız tıpkı spor, diyet yaptığınızdaki gibi bir süre sonra kilo verirsiniz ama bu verdiğiniz kilolar size sağlık sorunu olarak geri döner. Saçlarım niye dökülüyor, cildim niye böyle oldu, neden böyle sağlıksız görünüyorum diye de pişman olursunuz. Böyle bir yola girmeden önce bu hastalıktan muzdarip kişileri araştırın ve kendinize bunu yapmayın.

2 ağustos 2018 12:40

2. Ben yediğim yemeği az biraz azaltsam bile saçlarım oluk oluk dökülüyor. Şu eylemle kilo vererek sağlıklı kalınabileceğini düşündüren ne, çok merak ediyorum. yapan varsa yapmayın arkadaşlar eğer elinizde değilse de psikolojik destek alın lütfen. 

2 ağustos 2018 12:57

3. Diş eti çekilmesi, tükürük bezlerinin büyümesi, bağırsak problemleri, kalp atışlarında düzensizlik, göğüs ağrısı, midede yırtılma, Boğaz tahrişi, ödem, tansiyon düşüklüğü, diş kayıpları gibi çok ciddi sonuçlara yol açan hastalık.

Altını çizmemiz gereken en önemli nokta bunun bir metod değil bir hastalık olduğu. Kusarak kilo vermek sağlığınızı kaybettiğiniz için günden güne eridiğiniz anlamına geliyor. Günümüz modacıları ve büyük giyim markaları tarafından dayatılan güzellik algısı, sıfır beden modellere özenen genç kızları kadınları korkunç bir şekilde blumia, anoreksiya gibi hastalıklara itiyor. 

Bazı markalar örnek teşkil etmesi için daha “gerçek” size mankenler ile çalışmaya başladı. Doğrusu da buydu zaten. Dünyanın hiçbir yerinde sokağa çıktığınızda kadın popülasyonunu 1.80 boyunda 50 kilo kadınlar oluşturmaz ama televizyonlarda dergilerde gözümüze hep bu sokuldu yıllarca. Güzellik zayıflık ya da tek tip olmak değildir, güzellik sağlıktır. Sağlıklı isen güzelsin. 

2 ağustos 2018 13:40 2 ağustos 2018 13:40

4. Tıbbi terimini arkadaşlar yazmış zaten. Aklıma direk prenses diana geldi. Geçen ses kayıtlarının olduğu belgeselini izledim. Yıllardır bu rahatsızlıkla yaşamış. Önce kendini aşırı yemeğe zorlayıp sonra kusturarak rahatlamaya çalışırmış. Bence psikolojik rahatsızlık. Ki kendisinin de psikolojisi bozuktu. 

2 ağustos 2018 13:47

5. Bulimia Nervozadır, ciddi bir yeme bozukluğudur, kusarak kilo vermek diye de birşey yoktur kusarak kilo vereceğini ummak vardır. Belki kilonuzu korumuş olabilirsiniz kendinizce ama bu hastalığa sahip bireylerin büyük çoğunluğunda kilo verme yoktur “anormal zayıf o görülen bireyler” ise genelde anoreksiya

nervoza hastalarıdır. Yukarıda biri güzelce saymış etkilerini mide asitinin sürekli olarak diş minelerine dişlere etkisinden tutun çeşitli mide sorunlarına yanında komplikasyonları getirmeyi seven bir hastalıktır, DSM’de de yer alır terapist ile çalışılarak aşılması önerilir.Genelde ortaya çıkmasında baskılayan çevre, aile rol oynayan etmenlerdendir. 

2 ağustos 2018 14:12

6. geçen yaz mental olarak çok da sağlıklı olmadığım bir döneme girmiştim. diyet yapıyor 2 kilo verip 5 kilo alıyordum. böyle böyle 90 kiloya kadar çıktım. sonunda çareyi abur cubur yiyip kusmakta buldum. binge denebilecek kadar yiyor muydum emin değilim. yediklerimin kalorisine bakmamıştım ama ciddi yeme atakları yaşayıp ardından kusuyordum. tırnaklarım yüzünden canım yandığı için hepsini kusamıyordum. kilo da veremedim zaten... üstüne üstlük cildim sarılaştı, lekelendi, tırnaklarım zayıfladı, ağzımın içinde yaralar çıktı, sürekli dişlerime temas etmekten ellerim kesildi, saçlarım cılızlaştı... sonrasında karbonhidratların sindirimi ağızda başladığı için pek de işe yaramadığı dank edince bıraktım. şükür şu an 12-13 kilo verdim normal bir şekilde ve istediğim her şeyi yiyerek sabit kiloda kalabiliyorum. demek istediğim şu ki bulimia bir hastalıktır ve sadece kilo vermek istemek yeterli bir sebep değildir bunun için. psikolojik sorunlar genelde tetikleyici olur. hatta bulimiklerle yapılan bir çalışmada azımsanmayacak bir çoğunluğun kusarak içindekileri, aklındakileri boşalttıklarını hissetmeleriymiş

2 ağustos 2018 14:15 2 ağustos 2018 14:18

7. 11-12 yaşlarında falandım, komşumuzun yaşı 16 civarında olan kızı böyle kilo vermeye çalışıyordu. Biraz verdiğini görmüştüm de heves etmiştim, zararlı bir şey olabileceği aklımın ucundan geçmiyordu tabii. Neyseki kusma fobim vardı biraz biraz, cesaret edemeyip yapmamıştım. Sonradan o kızda acile kaldırıldı zaten. Birkaç yıl sonra çarşıda denk gelmiştik. Sağlıklı beslenip spor yapmaya başlamış, bayağı incelip güzelleşmişti. Çocuklukta, özellikle ergenlikte lanet olası güzellik algısı kim bilir kaç insanın canını yaktı. Doğru düzgün beslenip mutlu olmak her zaman herkes için en doğrusu gerçekten.

2 ağustos 2018 17:18

8. hayatımda 2 kere 10 kilo üstü kilo verişim oldu, ikisi de böyle başladı malesef. ciddi anlamda yeme bozukluğuyla uğraşıyorum 14 yaşımdan beri (20 yaşımdayım) ve kusarak kilo vermenin ne kadar zararlı olduğunu anlatmaya başlasam bitmez. boğazlarımı tahriş edene, ellerimi yara bere yapana kadar devam ettim. sadece kusmak için yiyordum resmen ve yediğim yemeği kusmadığım zaman kendimi çok şişkin, çirkin hissediyodum.

bulimiya her ne kadar anoreksiya kadar ciddiye alınmasa da normal kilodaki hatta kilolu insanlar bile bu hastalığa sahip ve malesef öyle bir noktaya getirir ki normale dönmeye çalışırken yediğiniz her yemek otomatik ağzınıza gelmeye başlar. çok hoş bir yazı olmadı malesef ama gercekten uyusturucu gibi sadece tek seferde bile devamını getirmek istersiniz. sonuç olarak özellikle ergenlik çağındaki kızlar, sakın sakın yapmayın :(

2 ağustos 2018 18:48

9. Bulimia nervosa. Genelde kısa sürede aşırı derecede fazla yemek yiyip sonrasında kişinin çok fazla pişmanlık duyması ve kusmaya çalışması yada bayılana kadar spor yapması yada kendini uzun süre aç bırakması. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Terapiler işe yarıyor.

2 ağustos 2018 21:49

10. Bir dönem bunu yaptım. ( kilo vermedim de kustum ) Daha sonra çok sevdiğim baharatlı yemekler, domates, limonata, portakal suyu, çay, kahve, yağlı ağır yiyecekler ve daha bir sürü besin maddesi midemde ekşimeye sebep olmaya başladı. Böyle bir yan etkisinden bahsedilmemiş gördüğüm kadarıyla ama ben bu yüzden olduğuna eminim. Çantamda acil durumda(gizlinot: keskin mide yanmaları.) suya karıştırılmak üzere bekleyen bir paket karbonat var. Yüze ve gözlere yüklenen kan basıncı da göz bozukluklarına neden oluyormuş. Gerçekten göz numaram büyüdü, cildim de bozuldu, kan değerlerim düştü.. Muhtemelen kusmayla bağlantılı hepsi. Buna gerek var mıydı? Yoktu.

2 ağustos 2018 22:23

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar