yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. Bitirdiğim bir program. Bu kadar çok bahsedilince deneyeyim dedim. Chloe Ting Öyle köklü geçmişi olan bir kadın değil, daha 2020'de çıkmış piyasaya ama tiktok'taki değişim videolarıyla bir Anda patlama yapmış. Tabii karantinanın da etkisi var. Herkes challenge yapmaya başlamış ondan sonra.

  Ben 65 kilo bir insanken karantinada binge eating dediğimiz, elimin sürekli ağzımda olduğu bir duruma kapıldım ve dolayısıyla bir anda 78 kiloya çıktım. Boyum 1.63. Dedim bu böyle gitmez. Sürekli azalmayacak, artacak. Yaşımız da geriye gitmiyor.

  12 ocakta her şeye sil baştan başladım. Daha önce çalkantılı bir spor geçmişim oldu yani sıfır değilim. Yeme düzenimi değiştirerek chloe'yle beraber spor rutini yaptım. Yani bu programa başladıysanız o yeme düzeninizi de değiştireceksiniz. Başka hiçbir yolu yok. Bir yandan yaparken bir yandan yıkmak olur mu? Böyle bina dikilebilir mi? Doğum günüm 23 ocaktı ama o zaman bile bozmadım diyeti. Koca yaş pastanın üzerindeki çikolata topunu yedim sadece.

  Dün programı tamamen chloe'ye uyarak bitirdim ve bu sabah tartıldım. tam 5 kilo vermişim. 73.2 çıktım. Ölçülerimi yazayım belki yapanlara ışık tutar:

  Üst bacak(baldır) ölçüm: 64 cm iken - - - - >59,5 cm olmuş

  Kalçam 114 cm iken - - - > 110 cm olmuş.

  Belim 80 cm iken - - - - - > 77 cm olmuş.

  Bu programa başlamadan önce mutlaka ama mutlaka tüm vücut ölçülerinizi alın. Kilonuzu sabah kalktığınızda hiçbir şey yiyip içmeden ve tuvalete çıktıktan sonra ölçün. En doğrusu odur. Omuz, kol, göğüs vs Ölçülerimi de almıştım tabii ama onlar bu entrynin konusu değil.

  Bu programı seçme sebebim vücuduma göre bacaklarımın daha kalın olması, başka bir sebebi yok. Normal sağlıklı bir kadının bu 25 günlük programı kesintisiz sürdürmesi mümkün değil. İlla ki regl döngünüze denk gelecek. Bana da öyle oldu. Regl olana kadar programı kesintisiz sürdürdüm. Öyle ki pms dönemi kalça bacak ağrıları çekmeme rağmen önemsemeden devam ettim. O pms dönemi hem fiziken hem ruhen o kadar hantal hissettim ki anlatamam. Yine de unutmayın bunlar geçici şeyler, programı bırakmaya bahane aramadım. Zorladım kendimi. Programa harfiyen uydum. Chloe ile beraber başlayıp bitirdim hep diyebilirim. O ağrıların ertesi günü regl oldum zaten ve 5 günlük regl arası verdim. Ondan sonra aynen kaldığım günden devam ettim.

  Kendime beyaz a4 kağıdına çizelge hazırlayıp bütün günleri, başlangıç kilomu, Ölçülerimi yazmıştım. Bunu da odamın kapısının arkasına bantladım. Bittikçe tik attım, o gün rest( dinlenme) günüyse onu yazdım. Regl olduysam onu yazdım. Şeffaf olması gerekiyor bu sürecin.

  Zaten program genelinde bu 25 günlük sürede 2 rest günü var. 7. Gün ve 14. Gün. Aslında 14. Gün optional (isteğe bağlı) olarak belirtilmiş ama ben bunu da kendime off günü ilan ettim ve totalde 2 dinlenme günü oldu. Bu ay içinde hastanede heyet raporu almam gereken bir süreç daha oldu ve düzenim şaştı, o günü de zorunlu off günü yaptım. Çok yorgundum çünkü. Zaten son 2 günüm kalmıştı, kaldığım yerden aynen devam ettim yine hastane işlerinden sonra. Tabii bütün bunlar olurken diyet bozmuyoruz asla.

  Diyetimde ölçü yok, program yok. Göz kararı yiyorum evde ne piştiyse. Sadece karbonhidrat kesildi. Şeker kesildi. sabah ve akşam yersem kepekli ya da tam buğday ekmeği yiyorum. Besin değerlerini bilirseniz tablonuzda dönüşüm yapmak çok kolay. Mesela o gün haşlanmış nohut vardı, nohut karbonhidrattır. Bir avuç salatama kattım ve ekmek yemedim akşam yemeğinde. Ya da diyelim yeşil fasülye yiyeceksiniz. O da karbonhidrattır. Karbonhidrat hakkınızı bunlarla doldurursanız üzerine ekmek yemenize gerek yok. Sabahları zaten yeşil çay içerdim hep. Siyah çay sevmiyorum, yıllardır da içmiyorum. Sallama da içiyorum demleme de. 1 fincan da akşam içiyorum ya da akşam yemeğinin hemen ardından. Çünkü daha geç saatlerde içersem uykusuzluk yapıyor. 2 gün oldu böyle mahvoldum. Saatini geçirmemeye çalışıyorum o yüzden. Sabahları sürekli haşlanmış yumurta yemekten sıkıldıysam sahanda yapıyorum. Ondan da sıkıldıysam açıyorum tost makinesini, kırıyorum yumurtayı. Üzerine de bir kepekli ekmek kapatıyorum mis gibi kahvaltılık oluyor. Ya da omlet böreği şeklinde yapıyorum. Youtube'da bununla ilgili bir sürü tarif var. Tek bir seçeneğe mahkum değilsiniz, kendinizi kısıtlamayın. Peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillik... Bunlar zaten çok sevdiğim şeyler. Bazı günler havuç ve turp doğradım, üzerinde zeytinyağı gezdirdim. Böyle böyle.

  Intermittent Fasting yaptığım için 10-6 arası besleniyorum. Sabah ve akşam yemeği aralarında şekersiz türk kahvesi, su, şekersiz nescafe çok içtim. Kafein bildiğiniz üzere nabzı hızlandırır, spor öncesi mutlaka tüketmelisiniz. Nabız ne kadar yükselirse yağ yakımı da o kadar artar unutmayın. Çok açlık hissettüysem bir avuç leblebi, ya da smoothie yapıyorum muzlu-elmalı. Kafama göre takıldım. Regl zamanı çok şeker isterse canınız, yine smoothie yapıp içebilirsiniz.

  2 yemek kaşığı yoğurda olanca baharatı döküp bir galetayla ya da 1 yemek kaşığı yulafla da karıştırıp yediğim oldu. En sevdiğim baharatlar nane, kırmızı biber ve sumak. Çok baharat kullanınca yoğurt sanki şeker koymuşsunuz gibi tatlanıyor. Böyle böyle yediklerinizi çeşitlendirin. Listelerle gezmeye gerek görmedim çünkü kendimi çok iyi tanıyorum, vücudumu çok iyi tanıyorum. Su içme alışkanlığım ezelden beri vardı, günde en az 2 litre rahat içerim. O yüzden bu konuda hiç sıkıntı çekmedim. Babamın küçükken bize kazandırdığı bir alışkanlık bu. İçmediğim zaman kuruluk hissediyorum zaten anlıyorum hemen. Rahatsız oluyorum. Bazen limon ve elmayla suyu tatlandırdığım oldu. Bazen de ödem attırıcı su yaptım. Bu ödem suyu 3 gün gidiyor. Blenderın içine salatalık, maydanoz, limon (kabuğu soyulmuş), varsa marul atıp geçiriyorum. Üstüne su ekliyorum. Dileyen taneleri süzebilir, dileyen o şekilde de içebilir. Fark etmez.

  Chloe'nin en sevdiğim yanı sistemli olması. Yani bir hareket yapıyor, hareketin adı yazıyor. Üstte süresi var. Dinlenme zamanıysa onu bildiriyor. Set şeklinde yapılacaksa onu belirtiyor. Sitesinde günlük takip edilecek egzersizler sıralı. Harika bir şey bu. Benim gibi düzen sevenler için bulunmaz nimet. Mesela bugün spor yapacaksınız, "şunu şunu şunu yapacağım" diyorsunuz ve içinizden rahatlıyorsunuz. Ne yapacağınızı biliyorsunuz. İnsanı disipline sokuyor. Güzel oluyor bu açıdan. Sadece o bozuk aksanı ve müzikleri beni rahatsız ediyor. O yüzden sesini tamamen kapatıp görsel olarak takip ediyorum yaparken. Tablette açıyorum yanımda. Telefonumda da sevdiğim bir albümü açıyorum baştan sona dinliyorum. Zaten o zamana kadar program bitiyor. bu şekilde daha çok verim aldım.

  Daha önce jimnastik, pilates vs geçmişim olmadığı ve fitness, halter tarzı sporlarla uğraştığım için bu tür şeylere soğuk bakardım. Matım yoktu. O yüzden evde zibilyon tane olan banyo paspaslarından birini serip yaptım egzersizleri. (gizlinot: Swh) Daha sonra aktüel ürünlerini takip edip kendime mat aldım. Kesinlikle almalısınız, ciddi fark ediyor. Bütün egzersiz boyunca spor ayakkabılarım da ayağımda oluyor. Evde koşu bandı olduğu için ısınma olarak 10-15 dk yüksek tempolu yürüyüş yapıyordum. Artık koşu bandında sıkıldığım için 5-6 dk yapıyorum yetiyor. Chloe'nin optional bıraktığı soğuma videolarını da es geçiyorum. Egzersiz bitince 10 dk düşük tempoyla yürüyüp günü bitiriyorum. Bu arada sporu akşam yemeğinden önce yapıyorum. Bunu belirtmem lazım.

  Herkesin evinde tabii böyle imkan olmayabilir. Chloe'nin yaptığı soğuma hareketlerini ısınma için de kullanabilirsiniz. Aşağı yukarı bunların mantığı aynı zaten. Fark yok. Ama asla ve asla bunları es geçmeyin. Bunlar vücudun ihtiyacı olan şeyler. Bir zorunluluk esasında. Her profesyonel sporcu bunları yapar. Daha önce bu tarz çalışmadığım için ve esnek olmadığım için chloe bana değişik geldi ama zorlanmadım. side plank+ tap hareketi hariç bütün gösterdiği hareketleri sorunsuz yaptım. O Side plank +tap hareketini yaparken ben de o süre kadar plank yaptım. Boş durmadım. En sevdiğim hareketler hip dip, glute bridge ve roll up. Hele bir up&down plank var ki vücut ağırlığının bu kadar etkili kullanıldığı başka bir egzersiz olamaz.

  Bu egzersizleri yaparken chloe'ye uymaya özen gösterin. ısınmayı bitirdikten sonra hemen başlamanız lazım. Video geçişlerinde Çok yorulduysanız 3-4 dk ara verebilirsiniz. Size bağlı. Öyle dakikalarca oturup beklemeyin. Vücut soğumaya başladığı için etkili olmaz. Nefes kontrolünüz olmadığı için de başta zor gelebilir. Benim zamanla düzeldi.

  Başlarda Vücut ağrıları olacaktır, normaldir. Programa başladığım 4. Gün artık hiçbir şeyim kalmamıştı. Bahane bulmayıp düzeni bozmazsanız zaten her şey yoluna girecek zamanla, vücut alışacak. ÜSTÜNE GİTMENİZ LAZIM. Bu süreçte birkaç krem önereceğim ağrılar için. Geçene kadar kullanabilirsiniz:

  - Ense, boyun, eklemler için: Nimes

  - kas ağrıları için: recoside

  Böyle dairesel hareketlerle yatmadan ya da gün içinde ilgili bölgelere bu kremleri uygulayabilirsiniz.

  Giyim konusu da bence önemli. Önceden kalma sporcu sütyenlerim vardı onları giyiyorum sadece. Altına tayt giyiyorum ve son olarak evde spor için kullandığım spor ayakkabım. Bu sporcu sütyenlerini defacto, lcw, koton gibi yerlerde daha ucuza bulabilirsiniz. İdare eder sizi.

  Bundan sonra da diğer programlara geçeceğim, bu sistem hoşuma gitti. Yoksa chloe dünyanın en Bulunmaz hint kumaşı olduğu için falan değil.

  15 days intense core'a başlamayı düşünüyorum.

  Bakalım. Daha gidecek yolum var, İstediğim seviyeye gelince daha ayrıntılı bir entry yazacağım.

  Bir de bu arada, iki adet arka arkaya bacak egzersizlerinden sonra en sona tummy (karın) videoları koyuyorsun ya chloe, fuck you!!!

  Ukte: (yazar: ecoss98)

  Edit : Arkadaşlar bütün programları chloe'nin kendi sitesinden takip etmek gerekiyor, yoksa yanlış gidebilirsiniz.

  (link: https://www.chloeting.com/program/2020/slim-thigh-challenge.html Tık tık)

  12 şubat 2021 13:28 15 şubat 2021 21:03

  2. 25 günlüğüne beni disipline sokmayı başaran programdır.Hiç spor yapmayan,asla sağlıklı beslenemeyen ve yeme atakları yaşayan biri olarak bu gidişata dur dedim ve 2020 yazında 8 kilo verdim.85 kilodan 77 kiloya düştüm(gizlinot: halen fazlam var biliyorum).Boyum da 1.73 bu arada.Sonrasında online derslerim başladı ve sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturdum.Kilo almadım ama özellikle göbek bölgemde yağlanma oldu.Ben de bunun bir spor programıyla çözüleceğini düşünerek slim thigh challenge yoluna baş koydum.Bu süreçte yediklerime de dikkat ettim fakat kilo verdiğim zamanlardaki gibi disiplinli de değildim.

  Program ilk günlerde beni zorladı.İyice ham biri olduğum için yoğun kas ağrısı yaşadım.İlk haftadan sonra ise alıştım hatta bazı günler terlemedim bile.İstikrar önemli.Ölçülerimi de başlamadan önce ve bitirdiğimde aldım:

  programa başladığım tarih:14.02.2021

  Bel:90 cm

  Kalça:107 cm

  Bacak:58 cm

  Kol:30 cm

  programı bitirdiğim tarih:14.03.2021(gizlinot: evet kendime fazladan rest day verdiğim doğrudur)

  Bel:85 cm

  Kalça:103 cm

  Bacak:56 cm

  Kol:28 cm

  Sonuç olarak;ben programı sevdim sonuçlar hoşuma gitti.Beni bir süreliğine disipline sokabildi ki bu benim hiç beceremediğim bir iştir.

  17 mart 2021 15:59