sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (7)
 • medya (0)

1. Çok uzun yıllar kullandığım site. Bu site sayesinde yüzlerce insanı evimde ağırladım. BEn yüzlerce insanın evinde kaldım. Yaklaşık 6 sene boyunca. Hala her doğum günümde bana Çinden hediye yollayan arkadaşımda oldu Allahından bulsun diye arkasından sövdüğümde. Ama genelde çok iyi arkadaşlar edindim. Geçen sene bu zamanlar kapattım hesabımı. Artık yaşlandım galiba bu tarz şeyler için.

17 ocak 2016 23:43

2. eğer kalacak yeriniz varsa gideceğiniz yerdeki yerel halktan insanlarla tanışıp sizi yaşadığı bölgeyi gezdirmesi için arkadaş edinebileceğiniz site. benim gibi turist gibi gezmekten hoşlanmıyorsanız orada yaşayan biriyle gezmenin hazzı bir başka olacaktır.

18 ocak 2016 00:31

3. nisan ayı gibi planladığımız yurt dışı tatilinde birilerinde kalmaya cesaret edemeyip (gizlinot: zaten bizi kimse istemez. no referans ) bizi gezdirmesi için üye olmaya karar verdiğim site. benim tırt ingilizcemle ne kadar keyif alabilirim/verebilirim bilemedim. yine de çok heyecanlandım.

19 ocak 2016 14:16

4. 2 sene önce birini ağırlamıştım. Şimdi de hazır erasmustayken gezebildiğimiz kadar gezelim dedik ve şu ana kadar 4 ülke, 5 şehirde surfer olarak tecrübe edinmiş olduk. Hepsi birbirinden farklı bir deneyimdi. 2 kız olarak hiç tanımadığınız birinin evinde kalmak haliyle tedirgin ediyor en başta ama anlıyorsunuz ki endişeler yersiz! Hem gittiğiniz yerde oranın insanlarıyla vakit geçirme hem de kendi ülke ve kültürünüzü başkalarına anlatma şansına aynı anda sahip oluyorsunuz. Az bir bütçeyle çok yer görmek isteyen gezginler için ekonomik anlamda da oldukça faydalı oluyor. Evinde kalmak için istek yollayacağınız kişilerin profillerini ve referanslarını iyi okuyup ona göre hareket ettikten sonra endişelenmenize gerek yok! Türk kadınları olarak korkmayı öğrenerek yetiştirildik ama bunu değiştirmek bizim elimizde. Çıkın çıkın gezin arkadaşlar!

2 haziran 2016 15:37

5. couchsurfing oluşumu para harcamadan yerel insanlarla etkileşim içinde olmak isteyip onların evine misafir olma mantığıyla çalışıyor. gittiğiniz yere eliniz boş giderseniz kimse size kaba demez. neticede çoğunluk olarak "backpacker"ların kullandığı bir oluşum ve bu sebepten kimsenin sizden öyle bir beklentisi olmayacaktır. ancak kalmaya para vermiyorsunuz diye de çok boşvermeyin. bir akşam yemeğini sizin yapmanızı teklif edin. çok memnun kalacaklardır. aynı şey size misafirliğe gelecek kişi için de geçerli. burada olay rahat olmak. baktınız evi dağıtıyorlar, güzel bir üslupla evi toparlamalarını söylemeniz hiçbir şekilde sorun yaratmayacaktır.

kültür olarak tanımadığımız insanlara güvenmeme konusunda usta olacak şekilde büyütüldük. ben de güvenmeme taraftarıyım ancak bu etkileşim sayesinde görüyorsunuz ki güvenme ihtimali de var. tanık olana kadar bunu anlamak çok zor biliyorum ama bir deneyim bile o kozadan çıkmanızı sağlayacaktır emin olun.

bu oluşum iki taraflı bir fayda sağlıyor. erkek arkadaşıma sadece benim 3 sene içinde tanık olduğum neredeyse 30 kişi misafir oldu. almanyadan, fransadan, şiliden, kanadadan, ispanyadan, güney koreden, ukraynadan, yunanistandan... benim tanıyabildiklerimin hepsi de çok enteresan insanlardı ve hepsi bize bir şeyler katıp gittiler. bu açıdan sadece kalan kişi değil, ağırlayan kişi de ufkunu genişletmiş oluyor. eğer evinizin bir odası müsaitse ağırlamayı deneyin. airbnb gibi ödemeli oluşumlar size mental olarak çok şey katmayacaktır. arada maddi çıkar sözkonusu olmadığında insanlar daha samimi bir bağ kuruyorlar.

en güzeli de biliyorsunuz ki yurtdışına çıktığınızda sizin de kalacak bir yeriniz var. çünkü o samimiyet yakalandığında bitmiyor. bazen hediye göndermelerle devam edebiliyor. bazıları ikinci kere gelip kalıyorlar. sürekli bir etkileşim hali sözkonusu.

biz çoğunda böyle iyi deneyimler edindik diye herkes süper arkadaşlıklar edinecek diye bir kural yok tabii.. gelenlerin hepsi inanılmaz gözlemciydi. ben erkek arkadaşımdan daha soğuk bir karaktere sahibim. o hep daha fazla kaynaşmıştır. ama misafirler de hep buna göre davrandılar. eğer muhabbet etmek istemiyorsak zorlayan olmadı. muhabbetimiz tuttuysa birlikte gelinliğimi almaya bile gittik fransız bir çiftle. aynı şey tabii ki gelenlerle de ilgili. bazıları çok fazla muhabbet etmek istemiyor. sadece kalayım gözüyle bakıyor. zaten bir şekilde anlıyorsunuz karşılıklı nasıl bir beklenti içinde olduğunuzu.

bir ülkeye gidip 5 yıldızlı bir otelde konaklamak, ülkenin her yerini tırım tırım gezseniz bile bence çok yüzeysel bir deneyimdir. o ülkeyi en iyi orada yaşayan bilir. nasıl ki kebabın iyisi nerede yenir diye adanalı arkadaşımıza soruyorsak, aynı şey başka bir ülke için de geçerli. bu yüzden, bence ister "başkasının evinde kalmak bana göre değil" diyen titiz insan olun, ister "istasyonda bile yatarım" diyen biri... mutlaka bir kere deneyimleyin.

2 haziran 2016 19:54

6. bu uygulamayı ilk kez 2 ay boyunca avrupayı surfer olarak gezen 2 yabancı arkadaşımdan duymuştum, ve verdiğim ilk tepki "manyak mısınız siz, tanımadığınız etmediğiniz insanın evinde ne işiniz var, böbrekleriniz yerinde mi!!!11" olmuştu. Şimdi sadece lol diyorum.

önyargılarımı ilk yıkmaya başlayışım onların hikayelerini dinlemekle ve sistemi iyice kavramakla oldu. Evet kimse size 100% güven garantisi veremez, ama bu uygulama insanlara birbirine güvenmeyi öğretiyor. Kötü tecrübeler başınıza her yerde her an gelebilir, ama adı üstünde, tecrübe. Siz bir yabancının evine giderken o yabancı da size evini (gizlinot: Ki benim için en mahrem yerlerden biri sayılır) açıyor.

hayatımda ilk kez şu son 2 gece salzburg'da denedim ve hayatımda asla unutmayacağım deneyimler arasına girdi, hatta abartmış olacağım ancak 1 gecede idolümü buldum resmen, öyle bir şans ki karşımda tamamen kendimi 20 yıl sonra hayal ettiğim yerdeki kadın duruyordu. kendisinin evine öğle saatlerinde vardım ve tanışalı henüz 10 dakika olmasına rağmen evinin yedek anahtarını bana verince bir an (bkz: Wtf) olmadım değil (gizlinot: Swh) (gizlinot: bkz, Bir üst paragraf, insanlara güvenmek). Tanıdığım en ilginç hayata sahip insanlardan biriydi. ayrıca çok uzun yıllardır yoga yapıyormuş ve son birkaç yıldır da eğitmenliğe başlamış, orda kaldığım ilk gece yaklaşık 1.5 saat boyunca beraber yoga ve meditasyon yaptık, yogada bana her pozu anlamlarıyla beraber tek tek açıkladı ve benim hoşuma gittiğini fark ettikçe o da çok mutlu oldu. Sonrasında bütün gece çok çeşitli konulardan sohbet ettik ve hem ortak ilgi alanlarımızın fazlalığından hem de benden yaşça büyük ve deneyimli olmasından ötürü çok güzel bakış açıları kazandım. yoga için güzel kitap önerileri, tavsiyeler aldım. Ve daha 2 gündür tanıdığım bir insan son bir kez kahve içebilmek için sabahın 5'inde kalkınca duygulanmadım değil (gizlinot: swh). Anlatabildim mi bilemiyorum ama, işin en güzel tarafı daha birkaç gün hatta saattir tanıdığınız biriyle sürekli etrafınızda olan insanlardan çok daha farklı bir bağ geliştirebilmek.

Bir de uygulamanın öncelikli amacı tabii ki gezginlere ücretsiz konaklama sağlamak, ama kendim için konuşursam konaklamaya ayırdığım miktarın bi kısmını host'uma bir teşekkür olarak şarap almaya harcadım ve eğer o para konaklamaya gitse buna "masraf" diyebilirdim, ama onu bir hediyeye harcamak beni manevi anlamda çok daha tatmin etti.

Ayrıca uygulama sadece birinin evinde kalmak/birini evinde ağırlamak üzerinden dönmüyor, host olmasanız bile şehrinizdeki turistlerle buluşup onları gezdirebiliyorsunuz, çeşitli etkinliklere katılabiliyorsunuz. şahsen ben türkiyeye döndüğümde eğer imkanım olursa evimde ağırlamak, ama hiç değilse onlarla tanışıp gezdirmek istiyorum.

17 mart 2018 09:27

7. şimdiye kadar floransa viyana ve prag'da olmak üzere 3 kere couchsurfing yaptım. kaldığım bütün insanlar çok tatlı insanlardı zaten bu tarz bi olaya girişen birini insan canlısı olmama ihtimali olduğunu düşünmüyorum. viyana'dakinde amerikalı bir kız daha vardı bir de biz 2 türk. çok eğlenmiştik güzel dostluklar kurduk:) prag'da da evinde kaldığımız çift fotoğraf ve video sanatçısıydı, evlerinde stüdyoları vardı eğlenceli saçma sapan fotoğraflar çekmiştik. hatta gittiğimizde kış olduğu için ben oranın soğuğuna dayanamayıp baya yatak döşek hasta olup şehri bile doğru düzgün gezememiştim, ev sahiplerimiz benimle çok güzel ilgilenmişlerdi sağolsunlar.

italyaya ilk gittiğimde de yine couchsurfing sayesinde en yakın arkadaşlarımdan birini edinip onun sayesinde ev bulmuştum ve komşu olmuştuk <3

tavsiye edilir, çekinmeyin deneyin:)

20 haziran 2018 14:11