yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (127)
  • medya (4)

  1. son tüketci için sosyal sorumluluk: hayvanlar üzerinde deney yapılmadan geliştirilip üretilen kozmetik ve ev temizlik malzemelerini tanımlamak için kullanılan ibare. etiketlerde (gbkz: zıplayan tavşan) ile işaret edilir.

  bir nebze vicdanı olan her birimiz için aslında kullanılması hatta üreticilerden talep edilmesi gereken bir özellik. kendimizi güzelleştirirken başka canlıların zarar görmesine neden olmamak elimizde.

  (link: http://www.peta.org/ peta)'nın konuyla ilişkili çalışmasına göre hayvanlar üzerinde test uygulayan firmalar: (link: http://www.peta.org/living/beauty-and-personal-care/companies/search.aspx?Testing=1&Range=0 http://www.peta.org/living/beauty-and-personal-care/companies/search.aspx?Testing=1&Range=0) cruelty free olanlar: (link: http://www.peta.org/living/beauty-and-personal-care/companies/search.aspx?Testing=0&Range=0 http://www.peta.org/living/beauty-and-personal-care/companies/search.aspx?Testing=0&Range=0)

  4 ekim 2013 19:32

  2. watsons'ta satılan (gbkz: superdrug) ürünleri cruelty free'dir. ağda bandı, duş jeli, scrub, yüz maskesi, yüz yıkama jeli, şampuan vs. birçok şey bulunabilir. fiyat olarak da uygundur.

  21 nisan 2014 22:29

  3. sözlükte nedense pek üstünde durulmamış bir konu. ülkemizde bu alanda seçeneğin pek fazla olmaması da buna etken olabilir belki.

  özellikle makyaj ürünlerinde fiyatı uygun seçenekler pek yok, en kolay ulaşılabilenler (gbkz: the balm), (gbkz: essence). özellikle the balm'da indirim zamanları gayet uygun fiyata ürün alınabiliyor. bunların haricinde bildiğim kadarıyla bir türk markası olan (gbkz: catherine arley) ve (gbkz: alix avien) de hayvanlar üstünde test yapmıyor.

  cilt bakımı olarak (gbkz: superdrug), (gbkz: dermokil)ilk olarak aklıma gelenler.

  saç bakımı olarak da (gbkz: down under), (gbkz: giovanni), (gbkz: superdrug) var.

  keşke daha fazla seçeneğimiz olsa...

  17 ağustos 2014 21:30


  4. başıma iş gelmeyecekse, benim dikkat etmediğim ve hatta böyle bir akımın olmasına anlam veremediğim durumdur.

  tamam, hayvanlar acı çekmesin, olması gereken de o. peki zaman bizim yüzümüze süreceğimiz şeyler nasıl test ediliyor/edilecek, insanlar üstünde mi? ya zararlıysa? insan mı zarar görsün? çok basit bir denklem bu; insan mı daha değerli hayvan mı? hayvan değersizdir demiyorum yanlış anlaşılmasın; hayvan insan kadar değerli değildir diyorum. çünkü hayvanın yaratılış amacı zaten insana hizmet etmesidir. bu yüzden tabii ki insanın kullanacağı bir şey hayvanlar üzerinde test edilecek, bitki üzerinde test edilemez ya? papatya falı mı bu "zararlı - zararsız" diye yaprak kopartalım?

  zavalı hayvancıklara eziyet edilsin demiyorum. eziyet etmeden test yapılsın diyorum.

  17 ağustos 2014 21:41

  5. Öncelikle hayvanlar üzerinde test yapmayan firmalar hiç test yapmıyor ya da insan üzerinde test yapıyor değildir. Insan dokusuna çok yakın laboratuvar materyalleri ile test yapılır ki bunlar hayvan testlerinden daha yararlı ve daha kesindir. Hayvanlar üzerinde denenen malzemeler insan cildinde aynı reaksiyonu vermeyebili. Hayvanlar üzerinde test yapılmasının tek nedeni ucuz olmasıdır. Daha çok para harcayarak daha insancıl testler yapmak yerine ne olacak ki alt tarafı hayvan mantığını güden firmalar yüzünden hala cruelty free tabiri tartışılabilmektedir.

  17 ağustos 2014 21:49

  6. (yazar: babelisk)in (no:22041) girdisinin tam olarak aynısını yazacaktım ama gerek kalmadı. doğru düzgün araştırmadan etmeden önyargılı olmamalıyız. tek bir kişiye ithafen yazmıyorum yanlış anlaşılmasın ama birkaç kez aynı tarzda yazıya rastladım hem burada hem de başka platformlarda. ben bu konuyu bir süre önce bayağı bir araştırmıştım ve laboratuardaki testlerin (canlı kullanılmadan) daha doğru bir sonuç verdiği bilgisine ulaştım aynı şekilde. firmalar canlı kullanılmadan yapılan testler daha pahalı olduğu için tercih etmiyorlar. bir de çin'de ürün satacaklarsa hayvan testi yapmak durumundalar çin politikası gereği. durum budur kısaca. daha ayrıntılı bilgi için sadece burası ile yetinmeyin lütfen, elimizin altında bir hazine var, araştırabiliriz bol bol, birçok kaynaktan.

  17 ağustos 2014 22:03

  7. En işe yarar kampanya cruelty free ürünlerin üstlerine kocaman bant yapıştırmalarıyla olur. Öyle bantsız ürün almam.

  Typo düzelttim. Onun dışında zaten neden cruelty free ürünler bunu ön plana çıkarmaz anlamam. Tüketici olarak testerını beğendiğim ürünü alıp kullanırım. Zaten birden fazla ürün karşılaştırıyorken artı yönünü cruelty free olarak görüp iki ürün arasında o ürünü tercih etmem benim için zor olmaz.

  Böyleyken zorlayıcı oluyor haliyle. Hepsini akılda tutmak zor, kaç tane marka var.

  17 ağustos 2014 23:01 17 ağustos 2014 23:08


  8. Hayvanlar üzerinde test yapılsın diyen birinin olacağını düşünmezdim ama bu da oldu sonunda. Herkesin fikri kendine tabi ki ama böyle bir fikre de saygı duyulabilir mi bilemiyorum. İşte insanların kendini her şeyden üstün görmesi yüzünden bu haldeyiz.Ne demek hayvanlar insanlar kadar değerli değil.Anlayamadım tekrar tekrar okudum cidden.Bana o kadar uzak bir düşünce ki bu.Evet test yapan ürünleri alıyoruz hatta almak zorunda kalıyoruz.Ama bariz bir şekildeki bu acımasızlık çok fazla.Allah yukarda diyor ve susuyorum.

  18 ağustos 2014 00:55 18 ağustos 2014 00:59

  9. Hayvanlar üzerinde test yapılsın, insan mi hayvan mi onemli diyen arkadaşin cahilligine vermek istiyorum, cahildir, bilmiyodur demek istiyorum ama diyemiyorum maalesef. Yukarıdaki heikissa nin entrysine sonuna kadar katılıyorum ve bir insan masum, gunahsiz, derdini soylemekten aciz canlilardan nasil bu sekilde bahseder anlayamıyorum bir türlü. Alenen soyleme bari. Insan cildi in vitroda tamamen taklit edilebilir ve hayvan cildinden de oldukça farklidir. Hayvan testlerinin alternatifi insan üzerinde test yapmak degildir, in vitro ortamda kontrollu bir sekilde lipozom vs. Uzerinde deney yapmaktir. Evet bilim bu kadar gelişti ama insanlik gelisemiyor maalesef. Sirf Daha ucuz diye gunahsizlari kullanıp savunabiliyor.

  18 ağustos 2014 01:22 18 ağustos 2014 02:10

  10. münakaşaya girmeyeceğim, o yüzden "cahilliğine verelim" cümlelerini görmezlikten geliyorum. terbiyesizliğin lüzumu yok. ben realist olarak bakıyorum bu olaya, diğerleri ise duygusal bakıyorlar. herkesin görüşü kendine.

  hayvanların var oluş amacı, evet tek var oluş amacı insana hizmet etmektir. bazıları etiyle, sütüyle, derisiyle faydalıdır bazıları da ekosistemi dengeler. nihayetinde bütün dünya insan için yaratılmıştır ve insan dünyadaki her şey üzerinde tasarruf hakkına sahiptir. ve evet insan hayvandan tabii ki değerlidir. hanginiz "hayır ya benim köpeğim benden daha değerli." diyorsunuz? diyen varsa en yakın psikologdan acil bir terapi almalı.

  hanginiz "ben üzerimde test yapılmasını kabul ederim, paramı versinler yeter." dersiniz? hiçbiriniz. bugün piyasaya yeni bir ilaç çıkacağı zaman bile -ki ilaç mecbur olduğumuz bir şey, kozmetik gibi fasafiso bir şey değil-, hayvanlar üzerinde yıllarca test edildikten sonra dahi insanlar öyle gönül rahatlığıyla falan o ilaç için denek olmuyorlar. buna rağmen hala "hayvan üzerinde deney yapılmasın insanlar üzerinde yapılsın" diyenler en basit tabirle pembe gözlüklü bireylerdir.

  hayır yani, testlerden zilyon kere geçmiş ancak içinde paraben bulunan bir ürünü bile "ben bunu cildime sürmem yeaaa" diye almıyorsunuz ama hiç denenmemiş, zararı ne boyutta olacağı belli olmayan bir ürün için "e insanlar üzerinde test yapılsın nooolmuş?" diyorsunuz. bir yerde bir hata var, bir düşünün.

  kimse "yaşasın hayvanlara eziyet edelim onları öldürelim oley oley!" diyerek sadistçe bir zevkle bunu yapmıyor. ama insanın kullanımı için hayvanlar gerekli. kandırmayalım birbirimizi, çoğumuz deri çanta takıp, günde bir öğün et yiyen insanlarız. hangi değer eşitliğinden bahsediyorsunuz?

  18 ağustos 2014 01:56