yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. cyber-bullying, türkçe'ye en iyi (gbkz: sanal zorbalık) olarak çevrilir diye düşünüyorum öncelikle. hepinizin bildiği üzere teknoloji bize pek çok fayda sağladı. en ufak işlerimizden en önemli işlerimize her şeyde teknolojiden, dolayısıyla da internet ortamından faydalanıyoruz. gelişen teknoloji, internet ortamını da geliştirdi. bundan yıllar önce kullanılan sosyal medya uygulamalarının(gizlinot: ki bunlar daha çok chat uygulamalarıydı) yerini facebook, twitter, instagram vb. pek çok uygulama aldı. ve bunlar bizlere eğer bir insanın içinde kötülük varsa ne kadar zararlı uygulamalara dönüşebileceklerini gösterdi.

  zorbalık, 21. yüzyılın en büyük problemlerinden biriyken şimdi de sınıflara ayrılmaya başladı. bunların en tehlikelilerinden biri şüphesiz cyber-bullying yani sanal zorbalık. sanal zorbalık daha çok ergenlik dönemindeki insanlara yapılıyor. pedofiller, arkadaşlık sorunu olanlara bulaşabiliyor. onları kandırabiliyor. aile çocuğunu kontrol etmiyorsa, ilgisizse bu çok daha kolay oluyor.

  sanal zorbalığın en büyük örneklerinden biri (gbkz: megan meier)'ın yaşadıkları. megan 13 yaşındayken yakın arkadaşı sarah ile her nasılsa arası bozuluyor. sarah, olayı annesi lori drew'e anlatıyor ve annesi myspace'ten bir sahte hesap açıyor. (gizlinot: o zamanlar myspace çok popüler bir sosyal ağ tabii.) hesap, 16 yaşında josh isimli biriymiş gibi; lori, sarah ve lori'nin bir çalışanı tarafından yönetiliyor. josh tam da megan'ın beğeneceği bir çocuk. bu hesaptan megan ile saatlerce sohbet ediyorlar, çok fazla vakit geçiriyorlar. bir gün hesaptan megan'a "sen arkadaşlarına kötü davranıyormuşsun." gibisinden mesajlar yazıyorlar. olay gittikçe büyüyor ve megan'a hakarete ve onur kırıcı sözlere geliyor. o kadar kırıcı oluyor ki, megan intihar ediyor. son mesajı josh'a (sarah, lori ve çalışana) oluyor. evet, bu olaydan sonra abd'de konu hakkında yasa çıkıyor.

  bu olay hariç, pek çoğumuzun bildiği bir olay daha var: (gbkz: amanda todd)'un intiharı. geçtiğimiz aylarda davada tutuklanan kişinin türk asıllı aydın çoban olmasıyla tekrar gündeme gelen amanda'nın hikayesi de (link: http://www.youtube.com/watch?v=ej7afkypUsc) şöyleydi.

  kısaca üstünden geçersek, amanda yaşadığı onca şeyden sonra bu videoyu çekiyor. "birine ihtiyacım var." diyor ve bundan sonra intihar ediyor. bu olay büyük yankı uyandırmıştı. vikipedi'de şu şekilde kısaca özet geçilmiş: "intihar öncesi youtube üzerinden yayınladığı videosunda, intihar nedeninin, facebook üzerinden yaşadığı istismar, çıplak resimlerinin internet üzerinde paylaşılması, kendi kendisine zarar verme ve çevresinden gördüğü dışlanma olduğunu anlatmıştır. video boyunca konuşmayan, sadece ellerindeki kağıtlara yazdığı metinleri gösteren todd, nasıl şantaj edildiğini, kendisine nasıl fiziksel ve duygusal olarak saldırıldığını anlatmıştır. bir adamın, göğüslerini gösterdiği fotoğraflarını internet üzerinden dağıttığını anlatmıştır."

  daha o kadar çok örnek var ki.. (gbkz: tyler clementi), (gbkz: phoebe prince)... sanal zorbalık durdurulması gereken bir olay. bunun için gerçekten bilinçlenmeye ve tanıdıklarımızı bilinçlendirmeye ihtiyacımız var. daha çok amanda, daha çok megan, daha çok tyler hikayesi öğrenmemek veya daha kötüsü yaşamamak için..

  not: ben bir psikolog, ebeveyn, sosyolog vs. değilim. sadece sözlerin insan üzerinde ne kadar etkili olabileceğini bilen bir insanım. bu yüzden elimden geldiğince bu konuda insanları bilinçlendirmeye çalışıyorum.

  21 eylül 2014 12:55 4 temmuz 2017 18:14

  2. Değişik bir türünü ortaokul zamanlarında yaşamıştım. Okulun büyüklerinin internet üzerinden yaşanan bir olaydan ötürü sınıfıma gelip beni patakladığını hatırlıyorum, bunlar benim için hala travma.Okul bunun okul içerisindeki etkileşimini çok az da olsa azalttı fakat yapmadığım üzerime atılmış bir anonim hesap üzerinden suçlanmakla kalmayıp çeşitli sosyal mecralardan da yıllarca hakarete uğradım.Bozuk psikolojimin sebebi belki bu olaylar ben intihar denemelerimde başarılı da olup diğer örneklere benzeyebilirdim. İnterneti maske olarak kullanan 1 ya da 2 angut tüm okul psikolojinizi yerle bir edebiliyor ve hala okula ağlaya ağlaya gidebiliyorsunuz.

  21 eylül 2014 17:09 17 ekim 2015 14:30

  3. başımda bir adet var bundan. kim ne için yapar bilemiyorum. birileri benim adıma hesap açıyor ve -bu sefer- mezun olduğum okuldaki kişileri ekleyerek abuk sabuk konuşmalar yapıyor. bu arada ben sahte hesaplardan eklenip taciz ediliyorum. ben ki etliye sütlüye karışmayan, kendini çok fazla teşhir etmeyen bir insanım benim başımda varsa başkaları ne yapıyordur kimbilir? en büyük korkum ise bu işin azıtması. yani nasıl olacak bilemiyorum herkesi uyarıyorum engeller spamlar çare olmuyor. aklımda bir kişi var, elbette ki yalanlıyor. bak bugün yine eklemiş biri beni, sahte hesap, saçma sapan laflar. ortada büyük bir taciz yok ama tebeşirin tahtada gıcırdaması gibi bir rahatsızlık var.

  şunu biliyorum ki sakin kalmak en iyisi, paniklediğiniz anda daha fazla kuduruyorlar. ben davranışlarını söndürme yoluna gitmeyi düşünüyorum ama sanırım olacak gibi değil.

  22 eylül 2014 11:48


  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar