girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (54)
  • medya (1)

54. bende de bir dönem makinanın ölçebileceği miktardan bile az çıkan medet. saç dökülmesi, halsizlik, mutsuzluk/depresyon gibi yan etkileri var eksikliğinin. her hafta yükselene kadar devit kullandım, artık ayda bir ya da iki ayda bir alıyorum. bildiğim kadarıyla güneşsiz yerde yaşayanların düzenli olarak devit kullanması öneriliyor.

iki bilgi yanlışını düzeltmek istiyorum. birincisi d vitamini kanda değil kemikte depolanır (doktor beyanı). dolayısıyla kan testinizde yüksek ya da düşük çıkmasına aldırış etmeden maksimum düzeyde güneşten -korunarak- faydalanmak herkesin yapması gereken bir şey. bir diğer yanlış da "avuç içleri ve bileklerden d vitamini almak". üzgünüm fakat bu bilgi ilk tesettürlüler arasında yaygınlaştı çünkü başka nereden alacaklar yani güneşi? eğer imkanınız varsa vücudunuzdaki her kemiği güneşten olabildiğince faydalandırmak en iyisi, avuçlardan vücuda yayılmıyor güneşten alınan vitamin. günde 10-15 dk güneşlenmek kafi, zaten yazın depoladıklarınız kışı da kurtarıyor. doktora güneş kremi etkisini de sordum, kendisi güneş kremlerinin bariyer yarattığı için d vitamininden faydalanmayı minimuma indirdiğini ve öğle vakti harici bir vakitte 15 dk alınan korunmasız güneş ışınlarının kanser etmeyeceğini söyledi.

25 nisan 15:10

53. güneşten aldığımız vitamindir kendileri efendim. Türkiye güneşli aman bizde d vit eksikliği yok demeyin şimdi gidip yaptırsak tahlil hemen hemen hepimizin değerleri düşük çıkar.

yağ gibi bir formu olan vitamin saç, cilt, eklem, kemik yoğunluğuna kadar bir çok faktörde rol oynar. Elleri güneşe döndürüp bilek ve avuç içlerinden almak gerek bu mereti.

25 nisan 13:22

52. Haşimato tiroidi hastası olduğum için dönem dönem saç dökülmelerim ve yorgun hissetmelerim yetmezmiş gibi birde rutin kontrollerde şu d vitamini eksikliği illeti çıktığında yaşadığım sorunlar ikiye katlanıyor. Düzenli beslenen ev yemekleriyle karnını doyuran bir insanım ben where is the adalet ?

24 nisan 20:20


51. eksikliğinde metabolizmayı yavaşlatan, baş ağrısı ve saç dökülmelerine sebep olabilen vitamin.

Yoğun baş ağrılarım için tahlil yaptırdım ve 3.9 çıktı. Baş ağrılarım yetmiyormuş gibi yürürken kaval kemiğimde ağrı oluşmaya başladı. Şekeri epey azaltmama ve spor yapmaya başlamama rağmen kilo almaya devam ediyorum. Damla kullanıyorum, baş ağrılarımda etkisini görmeye başladım, umarım diğer sorunlarımın çözümlerinde de etkili olur.

24 nisan 16:31

50. 8,8 ile bende de çok düşük çıkan vitamin. 2 haftadır haftada 1 ampulü iğne şeklinde yaptırıyorum. son zamanlarda yaşadığım aşırı enerji-motivasyon düşüklüğünün, en ufacık şeyde göz yaşlarına boğulacak kadar hassaslaşmamın sebebi olabilirmiş. gerçekten iğnelerden sonra daha enerjik hissetmeye başladım. belkide placebo etkisidir bilemiyorum ama 1-2 hafta sonra tekrar ölçüm yaptıracağım bakalım.

22 nisan 12:17

49. yazılanların çoğuna katılmakla beraber bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

-uva´nın dezavantajları yazılmış ama kimse uvb´den bahsetmemiş. uvb aslında uva´dan daha yüksek enerjiye sahip (kısa dalgaboyu daha yüksek enerjili ışın demektir) , bu nedenle dna üzerinde direk tahribata yol açabilmekte.

-internetteki birkaç yere göre vücudunuz çok kısa sürede günlük ihtiyacından daha fazla d vitaminini üretebilmekte. buna dayanan parametreler nerede yaşadığınız ve hangi saat aralığında güneşlendiğinizin yanında cilt renginiz ve güneşe empoze ettiğiniz deri miktarına da bağlı. malesef esmerler için güneşlenme miktarı daha uzun (sanırım melanin pigmentleri ışınları emmekte). el ya da yüz gibi küçük alanda 15 güneşlenmek yerine sırt gibi geniş yüzeyde güneşlenerek bu süreyi azaltabilirsiniz.

-vitamin d haplarının yanı sıra günlük yediğimiz yemeklerde de belirli miktarda d vitamini bulunmakta. En çok bilinenleri; yağlı balıklar, dana ciğeri, yumurta sarısı ve besin açısından zenginleştirilmiş süt ve portakal suyu.

30 kasım 2017 18:10

48. eksikliğinde aşırı yorgunluk, saç dökülmesi ve tırnak kırılması gözlemlenir.

ayrıca, her ne kadar doktorlar aksini iddia etse de (gbkz: depakin) kullanımı vücuttaki d vitamini değerlerinizi düşürür. aynı doktorlar (gbkz: lityum) kullanımının da komedon oluşumuna sebep olmadığını savunuyorlardı ama lityumu bırakmamla beraber yüzümdeki milyonlarca komedondan kurtulmuştum. her zaman her şeyi bilmiyorlar kesinlikle.

30 kasım 2017 09:13


47. artık bu konuda rahmetli ninem hariç hiçkimsenin ne sözüne ne de yaptığına inanıyorum, her kafadan öyle çok ses çıkıyor ki çünkü... kendi tecrübemi yazarak kimsenin içini karartmayacağım, buyrun hayatında eksiklik nedir bilmemiş pamuk tenli ninemin reçetesi:

kışın ve erken baharda, hava güneşli olduğu zamanlar öğlen 12 gibi verandaya çıkıp sandalyesini koyar, güneşe sırtını vererek oturur, başına da beyaz bir tülbent örterdi ki bunalmasın. rahat bir 15 dakika böyle oturur, sonra içerideki yaşantısına devam ederdi. hayatında da denize filan gitmezdi yani, o zaman koruyucu kremler de yoktu.

ben aynen elimden geldiğince balkon, bahçe, neresini bulursam bu yöntemi deniyorum. işin tülbent ya da başı koruma kısmı, akdeniz ikliminin geçerli olmadığı her yerde atlanabilir diye düşünüyorum.

aynı zamanda yine süslülerin ve başkalarının tavsiyesiyle dua eder gibi avuç içlerimi güneşe doğru döndürmeyi de denedim, ama garip geldiği için vazgeçtim swh.

29 kasım 2017 19:35

46. eksikliği bende eklem ağrılarına yol açmıştır. geçen yaz sıcaktan dolayı iştahım azaldı tabi bu yüzden normalden daha az yedim. yaklaşık 2-3 hafta sonra ayak bileklerimde ağrılar başladı ama ne ağrı yere basamıyorum. sonradan dizlerim de ağrımaya başladı derken ellerime kadar gelmesi beni mahvetti. o bir gün boyunca ellerimi kullanamaz haldeydim çatal bıçak falan tutarken (gizlinot: daha doğrusu tutamıyorken) acımdan ölecek haldeydim.

ayrıca sol işaret parmağım da anormal bir şekilde şişti.

siz siz olun, dengeli beslenmeye dikkat edin. tamam iştahımın azalması ve az yemem 5 kilo vermemi sağladı ama o ağrılardan sonra dedim yani keşke şu ağrıları çekmeseydim de o kilolar kalsaydı. o kilolar bir şekilde verilir hani.

29 kasım 2017 18:54

45. şimdi şöyle, bu güneşlenme saatlerinin daha bilimsel bir sitede daha fazla veri isteyen şekilde hesaplaması var.

o noktada ulaşan uvb ışınlarının maksimum seviyede olduğu saati gösteriyor.

(link: http://aa.usno.navy.mil/data/docs/AltAz.php site bu)

istenen şey bizden bulunduğumuz konumun koordinatlarını doğu batı kuzey güney formatında yazmamız. onu ekliyoruz. tabular intervals 10 dakika kalabilir anlamı 10 dakika artarak saat göstermesi. türkiyenin time zone'u GMT+3tür. londranın doğusunda kalıyoruz ondan dolayı east of greenwich'i seçiyoruz. okay diyoruz calculate diyoruz artık herneyse.

çıkan beyaz bir sayfa ve bir sürü data var. o datalar aslında bize uygun ve uygun olmayan saatleri gösteriyor.

altitude kolonunda uvb ışınlarının en büyük açıyla gelmesi gereken saate bakılması lazım. ancak uvb ışınlarının dünyaya ulaşması için 50 dereceden fazla açısı olması lazım. o kolonda var olan en büyük değeri buluyoruz (>50). atıyorum 60.7 bu bizim için en yüksek uvb açımızdır. o 60.7 açısının verdiği dakika aralığında dünyaya en fazla uvb ulaşır ve bu bizim d vitamini sentezimiz için önemlidir.

not: genel verilere göre yapılmıştır. bu noktada uvb ışınlarını bulutlar kestiği için hava durumuda önemli bi parametredir.

not2: bildiğim bişeyi başka birine aktarmakta zorlanıyorum.

edit1: 50 dereceden büyük bir açı bulamadım oturduğum konumda maksimum 39 idi. bundan dolayı uvb ışınlarından yararlanamıyorum.

29 kasım 2017 18:13 29 kasım 2017 18:14