yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (104)
  • medya (1)

  1. hava gibi bedavadır. bu aralar bol bol faydalanabiliriz güneşten. aklımda bir de biyoloji çalışırken kalan 'raşitizmi önler' kalıp sözü var. nasıl kaldıysa aklımda zor geçtim dersi bi de.

  23 mart 2014 05:40 ed.24 mart 2014 01:50

  2. eksikliğinin giderilmesi çok kolaydır. birkaç küçük ampulle kısa sürede sonuç almak mutluluk verici.

  26 mart 2014 20:12

  3. eksikliği sanılandan çok daha sık rastlanan plaza çalışanı hastalığıdır. bebekler için çok önemli yağda çözünen bir vitamindir. dışarıdan takviyesi yağlı yiyeceklerle beraber alındığında emilimi artar.

  26 mart 2014 21:21


  4. kaynağının güneş olduğu ve vücudun kendi kendine ürettiği bir vitamindir. dışarıdan alınan takviyelerin işe yaraması için yine güneş ışınlarına ihtiyaç vardır. yazın günde 20-25 dk, kışın ise 40-45 dk kadar güneş altında bulunarak d vitamini karşılanmış olur. ayrıntılı bilgi isteyenler (link: http://guzelimguzel.com/Detay/Saaglik-/D-Vitamini-eksikligi-belirtileri-ve-D-vitamini-kaynagi-besinler/1516 buyursunlar)

  16 kasım 2014 19:18

  5. eksikliğini yaşadığım şey. ampulle bile geçmiyor.

  14 nisan 2015 15:39

  6. şu sıralara bende de pek bulunmayan diğer vitaminlerin aksine güneşle birlikte vücutta üretilen ve gıdalarla alınımı çok da mümkün olmayan vitamin. saç dökülmesi sebebiyle son çare bugün ölçtürdüm. doktor hanım saç dökülmesine çok da etkisi olmayacağını söyledi ama iyi ki ölçtürmüşüm zira çok düşük çıktı. son 1.5 senedir güneşe çok maruz kalmadım doğrudur ama onun dışında güneş koruyucusuz gezmeyen bir insan falan da değilim. o yüzden bu kadar düşük çıkmasına şaşırdım açıkçası. kandaki en ideal oranı 40-60 ng/ml imiş normal sayılan değerler ise 30-70 ng/ml. 20-30 ng/ml için d vitamini yetersizliği denirken 20'den aşağı için d vitamini eksikliği ifadesi kullanılıyor. güneş koruyuculu kremler d vitamini üretimini %98 oranında engelliyormuş maalesef. önerilen ise özellikle saat 11-15 arası hergün 15-20 dakika dirsek ve diz altının koruyucusuz güneşlendirilmesi. benim gibi çok kolay bronzlaşan kişiler için amele yanığı kaçınılmaz gibi görünüyor.(gizlinot: swh) güneş korumasız gezmeyen süslülerin de d vitamin seviyelerini kontrol ettirmesi önemli çünkü eksikliği başta kemik ve kas rahatsızlıkları olmak üzere, depresyon(gizlinot: hadi inşallah), solunum yolu hastalıkları kalp damar hastalıkları ve kansere gibi bir çok hastalığa sebep olabiliyor.

  3 haziran 2015 00:32

  7. Bir hafta önce doktora gittim,aşırı terliyorum ben diye.cidden normal bir dişiye göre 2-3 kat fazla terliyorum.önce tiroidime,guatrıma baktılar bir şey çıkmadı.bir doktor d vitaminine de bir bakalım dedi.normal olan 30 ve üzeri seviyede olması ama benimki bir çıktı 11.98 doktor hemen ampul şeklinde takviye verdi 6 ay,ayda bir kez ekmeğin üstüne dök o şekilde tüket dedi bana.yani eksikliği üstte yazanlara ek bir de terleme yapıyormuş kim bilir daha ne etkileri var.sevgili (yazar: sumitomo ) 'ya verdiği bilgiler için de buradan teşekkür ederim güneş kreminin bu vitamini almamı engelleyip engellemediğini çok merak ediyordum öğrenmiş oldum.

  Yani süslüler ben bronz ten sevmediğimden bir salaklık ettim sürekli güneşten kaçındım,size tavsiyem yaz-kış güneş kremi sürmeyin zaten kışın doğru düzgün güneş yok olan güneşi de uzaklaştırmayın.her gün 15 dakikanızı güneşe ayırın.kemik sağlığınız için en azından.biliyorum,cilt lekelerinden endişeleniyorsunuz ama doktora danışırsanız onlar size en iyi yolu söyleyeceklerdir.

  24 eylül 2015 19:00


  8. Vitamin değildir, vücudun ciddi oranda kendisinin sentezlediği, steroid yapıda, bir nevi hormondur.

  Başka bir kavram yanılgısı da elimizden aldığımız güneş ışığının bile günlük ihtiyacımız için yeteceğidir. Bu sebeple çevremdeki kapalı kadınları en azından onları kimsenin görmeyeceği bir yerde(gizlinot: balkon gibi) biraz da olsa güneşlenmeye ikna etmeye çalışırım. Kendim güneş alırken de, deli gibi yanan yüzüm ve omuzlarım hariç her yerimi güneş koruyucu kremlere boğmam.

  24 eylül 2015 21:16 20 ekim 2015 21:40

  9. Geçen yıl tiroid için ablamla birlikte gittiğimiz dr. Dehan Yazıcı 'ya, "Benim D vitaminim testlerde hep eksik çıkıyor .." ile başlayan bir cümle kurdu ablam. (gizlinot: Doktor bey çok bilgili bir doktor olduğu için aklımızda ki her şeyi sormak istedik) Doktorun cevabı;

  "Amerika'da son zamanlarda piyasaya sürülen D vitamini kapsüllerinden dolayı bir çok ülkede bu vitaminin referans aralığı değişti. Eminim D vitamininiz gayet yeterli bir düzeydedir, takılmayın."

  28 eylül 2015 23:03

  10. bir üstte (yazar: idillce )'nin bahsettiği olayı ben de 2 farklı doktorda yaşadım. açık açık bunun bir pazarlama ve satış yöntemi olduğunu, eğer kritik düzeyde bir düşüklük çıkmazsa çok da takılmamak gerektiğini söylediler. yeni bir ilacın satışını arttırmak için yapılan taktiktir d vitamininizin her nedense eksik çıkması. yani 3 ay sabahtan akşama güneş altında kaz gibi dömüş olsanız da test yaptırdığınızda yine eksik çıkacaktır.

  bir benzerini kolestrol seviyesi ve ilaçlarıyla yaşıyoruz son 15 yıldır.

  keşke kapitalist sömürü sağlık sektörünü esir etmeseydi.

  28 eylül 2015 23:51