yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  4.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (56)
  • oylar (7)
  • medya (0)

  1. Doğum kontrol hapı olarak geçse de, genellikle polikistik over ve sivilce tedavisinde kullanılan sarı küçük tabletlere sahip ilaç. Aldığım duyumlara göre korunma sağlamıyormuş bu, benden söylemesi..

  4 eylül 2014 10:26

  2. yan etkisi doğum kontrol olduğunu duyduğum ilaç. doğum kontrol için sadece bu ilaç riskli olabilir sanki.

  4 eylül 2014 10:47

  3. Sivilceler için kullanmak istemiştim ama bir hafta anca dayanabildim. Ben hayatımda böyle karın ağrısı çekmedim. Ömrümden ömür aldı resmen. Suratım sivilce tarlasına da dönse kullanmam bu mereti.

  4 eylül 2014 13:19


  4. bugün doktorun sadece ultrasonla bakıp test yapmadan yazdığı ilaç.

  doğru mudur değil midir kullanmak emin olamadım ama doktor yazdı sonuçta. sonra ayın 22sinde tekrar gel dedi testleri yaptırıp. hatta yanına bir ilaç daha verdi, ornisid. adet düzensizliğim zaten yok. ben sırf test yaptırmaya gittim aslında, belki cilt problemim hormonaldir diye.

  bir de kilo yapıyormuş bu?

  ne bileyim. gerekli olmasa vermezdi heralde?

  8 eylül 2014 17:48

  5. 3 ay kullandım, depresyona soktuğu için ve 8 kilo aldığım için kendisiyle ilişkimi sonsuza dek kestim. Pko'luyum mutluyum diyerek uzun bi dönem kullanmadım. Şimdi Yazz kullanıyorum, kesinlikle daha iyi.

  8 eylül 2014 21:11

  6. bir pko (polikistik over) hastası olarak neredeyse 6 yıldan fazladır kullandığım ilaç. ilk kullandığım zamanlarda çok sinirli, gergin ve aşırı derecede unutkan oluyordum. hoş normalde de çok unutkan biriyimdir ama bu ilaca ilk başladığım dönemlerde resmen her şeyimi unutup kaybediyordum. normalde çok zayıf ve iştahsız bir insan olarak iştahımı da çok açmıştı ama aniden 8-9 kilo filan almadım.

  ilacın uzun süreli kullanımında ilk gözlemlediğim vücut hatlarımda belirgin bir yuvarlaklaşmanın meydana gelmesiydi ki özellikle de göğüslerimi bir miktar büyüttüğünü gözlemledim. ancak bu büyüme vücudumda bir miktar ödem meydana getirmesinden de kaynaklanıyor olabilir bilemiyorum...cildime de oldukça iyi geldi ama karma cildimi kuru veya normal cilt tipine çevirmedi tabi ki. ayrıca kullandığım dönemlerde şiddetli adet sancılarıma da bir son verip bana nefes aldırmıştı.

  bu ilacı ara ara aksattığım dönemler oldu ve kullanmadığımda cildim deli gibi yağlanıyor, adet sancılarım eskisi kadar şiddetli olmasa da yeniden oluyor. yani kısacası iyi olan her şey eskisine geri dönüyor. ilaca ilk alışma dönemlerimde çok sıkıntı çektiğim için kadın doğum uzmanı olan doktoruma yasmin yazması için neredeyse yalvardığımı hatırlıyorum. ancak benim problemim için yasminin çok hafif geleceğini söylemişti ve piyasadaki en güçlü doğum kontrol hapını kullandığımı söylemişti. benim gibi pko'lu olan bir arkadaşım da diane'in müthiş bir mide bulantısı yaptığını ve neredeyse onu hastanelik ettiğini anlatmıştı.

  zaman içinde dianeciğim ile birbirimize alıştık kaynaştık. ancak ben yine de onu kullanmaktan hoşlanmıyorum dünyanın en hımbıl, en tembel yumurtalıklarına sahip olduğum için ne yazık ki uzunca bir süre kullanmak zorundayım. yeni kullanmaya başlayanlara sabırlar diliyorum çünkü bir kaç ay boyunca önünüze çıkanı ısırmak, yanınıza yaklaşının kafasını filan koparmak isteyeceksiniz hatta adeta evrimleşmemiş ilk insana dönüşmeniz mümkün. panik yapmayın bu geçici bir durum. tepkilerinizi kontrol altına almaya çalışıp etrafınızdaki insanları kırmamaya çalışın

  8 eylül 2014 21:44 8 eylül 2014 21:57

  7. 6 senedir polikistik over tedavisi görüyorum, yaklaşık 4 senedir de diane 35 kullanıyorum. Başlarda doktorum sinir asabiyet yapar dese de hiç bir yan etkisini görmedim. Hatta adetlerim düzene girdiği için çok severek, hiç bir sıkıntı yaşamadan kullandım. Ama kullanmaya başladıktan yaklaşık bir sene sonra hafif bulantılar yaşatmaya başladı. Son 2 senedir de hayatımı sabah bulantısı ve mide ağrısından ibaret bir hale getirdi. Aylık verilen ara en güzel günlerim oluyor artık. Bırakmak gibi bir şansım da yok. Galiba hayatım boyunca böyle geçimsiz bir ilişkimiz olacak kendisiyle.

  2 ekim 2014 01:05


  8. kullandığım ilk aylar çok fazla mide bulantısı çektim.

  mide bulantısı sonucu olarak yeme isteğim azaldı 4-5 kilo puff diye gitti. yani herkes mersine ben tersine durumu, hap kullanıp kilo veren nadir insanlardanım.

  cildimi muhteşem hale getirmedi, sadece epey kuruttu.

  regl düzensizliğim yoktu ama hap sonrası çok daha hafif geçiyor, çok az geliyor ve kısa sürüyor.

  kıllarım inceldi döküldü diye bir şey yok.(gizlinot: keşke )

  evet memeler fena büyüyor, hele ilk aylar ergenlik dönemime döndüm sürekli göğüslerim ağrıyordu.

  ödem yapma ihtimali fazla o yüzden bol su tüketin, maydonoz yiyin, ödem atmaya yardımcı olur.

  6 aralık 2014 13:48

  9. Daha önce başka bir başlıkta dediğim gibi ağır bir ilaçtır. Doktorlar ısrarla öyle bir bulgu yok dese de depresyonu tetikleyebilir. Ancak bazı vücutlara diğer ilaçlar hafif geliyor ve adet düzensizliğiniz varsa fayda etmeyebiliyor. Bu yüzden adet düzensizliğinizin geçmesi için bu ilacı kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Korunmada başarısız söylentileri ise enteresan zira 4 sene bu ilacı kullandım ve hiçbir "kaza" yaşamadım korunma konusunda. Söylentilere riayet etmeyin (gizlinot: swh)

  1 nisan 2015 18:20 1 nisan 2015 18:22

  10. pcos hastalarına doktorlarca önerilen, hatta bunu değiştirip başka ilaç kullanmak istediğimde dahi ısrarla bunun daha etkili olduğu söylenen, ama ruh halini anormal bozan ilaç. bu ilacı kullandığım 9 aylık dönemde her şeye ağlayabilen, sürekli arabesk modda bi insan olmuştum. Bırakalı 1 aya yakın oldu yeni fark ediyorum ne kadar saçmaladığımı, otobüs dolu, sevgilim buluşmaya geç kaldı vb. sebeplerden 25 yaşında kocaman kadın ağlar mı a süslüler? zorunda kalmadıkça uzak durulması gereken ilaçlardandır. Ayrıca benim sivilcelerimi geçirdiğini söyleyemeyeceğim :(

  1 nisan 2015 20:55