yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  din

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (33)
  • medya (1)

  1. Dinler bana göre zaten çelişkiden ve dolayısıyla yalandan ibaret . tanrı ya da allah her neyse çok da inandığım bir unsurda olmadı hiçbir zaman. Çünkü ben sorguladım çocukluğumdan beri bunu daima sorguladım. Eğer Allah var ise koskoca tüm evreni, bildiğimiz hatta bilmediğimiz her şeyi yaratan koca, kudretli yüce varlık. İnsanları adil bir şekilde yaratabilrdi. Tek bir kitap gönderip insanları müslüman olmayanlar cennete gidemez gibi saçma bir şekilde zorlamazdı. Yani insanlarla uğraşmazdı bu kadar.. Üstelik ne kadar egoist, megaloman bi varlık ki kendine tapılmasını bekliyor. Madem öyle tüm.insanları inançlı yaratsaydı ya da bi gözükseydi yani. Dinler zaten yalan . kur an ı Muhammedin yazdığı bile söyleniyor. Kur an çelişkiden ibaret,hoşgörüsüzlükten ibaret. İslamin olduğu her yer kan, zulüm. Neden? Hani hoşgörü diniydi? Hani zorlama yoktu? Baştan zorlama zaten inancsızlarla ilgili yazılan şeyler. İncil desen resmen fantastik roman. Amerikan bestseller romanları misali. Yani bence bundan bilmem kaç yüz yıl sonra mitoloji olacak şu an ki inançlar, tanrı. Ve ben insanların inancına karışmam herkesin inancı kendine. Varsa -ki hiç sanmıyorum- şu an konuştuklarımın ve 19 yıllık hayatım.boyunca konuştuklarımın ve de hayatım.boyunca konuşacaklarımın günahı bana ve bence bir kadına değer vermeyen bi dine inanmak kendine de hakarettir. Kadınlar tek başına zaten bir tanrı yani tanrıça iken sen gelip.kadına zulmü emreden bi kitaba bi dine inanamazsın eğer mazoşist değil isen.

  4 eylül 2014 05:08

  2. Kucukken gercekten din kavramina kafayi takmistim. Hatta annem bunlari dusunmenin gunah oldugunu soylediginde geceleri kafama vurup dururdum aglayarak. O kadar korkardim ki din hakkinda kotu seyler dusunmekten. Ama yapabilecegim hicbir sey yoktu. Kucuklukten beri aklima gelirdi, dusunurdum. Sonra dedim ki ya Allah'in yarattigi beyinle dusunuyorum, sorguluyorum nesi gunah? Sonra ucu acildi, 21 yasindayim artik kendi icimde oyle huzura erdim ki dusunmuyorum bile. Kendimce eminim artik bazi seylerden.

  Dinlerin amacinin taa en basta sadece toplunu yonetebilmek, toplum uzerinde ustunluk kurarak insanlarin yaptigi yanlisliklarin onlari hayatlari boyunca hatta ve hatta hayatlari sonrasinda peslerini birakmadiklarini inandirarak kontrol etmek amacli ciktigina inaniyorum. Simdi hristiyan topluluklar vs musluman topluluklar atismasi yanlis, hristiyanlikta ayni seyin laciverti.

  Ben bir kere gercekten koyu musluman bir kadini anlayamiyorum. Ya kur'an'i okumamistir, yada gercekten saftir. Kadini bu kadar ezen baska bir din daha yoktur. Hacca yada umreye gidenler bilir belki, orada bile kadinlarin yeri yoktur. Kadinlar her yere giremezler , oraya ait degildirler. Onlar, erkeklerin yardimcisidir hatirlarsaniz. Hak hukuk davasinda dahi kadinin sahitligi tercih edilmez. Allah askina bu nasil bir din? Allah eger ki tum evreni yaratansa; erkegide, kadinida, hayvanida yaratan odur. Haydee bayram diye kesin hayvanlari da yiyin. Ben onlari aci ceksinler, hatta can cekissinler yol kenarinda diye yarattim. Ama dimi helal kesimde hayvanin cani acimiyor. Onun yavrusu yok emzirmesi gereken. Onun cani zaten degersiz, tipki kadin gibi bir hic. Hersey erkegin emrine amade.

  Ha ayrica, sinirli sayida ayetin bulundugu bir kutsal kitapta, peygamberimizin evindeki misafirlik suremizin tartisilmasi da cok hos. Uzun sure misafirlikte kalmamaliymisiz efendim dinimizin sarti.

  Ha bu arada, Hz Muhammed efendimiz'in 12 yada 14 (kesin bilmiyorum simdi aklima gelmedi) karisindan birinin 9 yasinda bir cocuk oldugu gercegini nasil kabul edip onun davranislarini ornek alirsiniz? Neden 14 es peki? Madem bu kadar dunyevi degil bazi seyler, sen ermissin, Allah ile iletisime gecmissin (gizlinot: otesi var mi ) nedenn 14 tane kadin alip onlarla vaktini harciyorsun? Daha onemli islerin yok mu senin? 14 tane kadinin kahrini cekmek kolay mi?

  Incil'in tamamini okumadim. Okuyamadim daha dogrusu. Gercekten asiri fantastik bir dil. Normal bir roman olsa tadindan yenmez.

  Ve artik gunumuzde din kavraminin insanlari ayirdigini ve dusman ettigini goruyoruz. Yani din birlestirici amacindan sasip tamamen baska bir zit tarafa gecmistir. Zaten kur'an da yahudiler ve hristiyanlari asla arkadas edinmemeiz gerektigini yaziyor.

  4 eylül 2014 06:10

  3. yeni doğan bebeğe bakış açısına bakarak bir dinin hoşgörülü mü değil mi ayrımını yapamam açıkçası. çok çok derin bir konuyu bu basitliğe indirgemeyi yanlış buluyorum.

  benim de inanmadığım bir olgu. insanları yönlendirebilmenin en kolay yoludur dinler. istediğiniz her şeyi din kisvesi altında yaptırabilirsiniz.

  ama inanlara bir şey diyemem. bilip bilmediklerini burada yazan 2-3 cümleye göre yargılayamam. şu saçma, bu saçma gibi cümlelerle inançlarını hor göremem. babaannemin anlattıklarından aklımda kalan islam ile, şu zamanda gördüğüm arasında uçurumlar var. bunun davranışlarda olsun, sözlerde olsun. belki de o yüzden kendimi yakın hissetmiyorum. allah korkusu olan insanların bu kadar acımasız olduklarını görünce dinsizlik daha insancıl geliyor bana.

  burada bile hem islamı ve hoşgörüyü savunup hem de karşısındakine gayet kaba davranışlarda bulunanları görüyorum. madem saygılısın o zaman bu şiddet niye?

  4 eylül 2014 10:08


  4. marx'a göre kitlelerin afyonudur.

  4 eylül 2014 10:09

  5. Burada tartışılmasını anlamazsız bulduğum konu. Çünkü inanana da inanmayanada saygımız var denmiş okuduğum her yorumda ama genelde ucundan da islamiyete daha bi çok vurulmuş. Ben de sonuna kadar inanan bi kimse olarak bunları okuduğumda rahatsız oluyorum işin açığı çünkü bence düşüncelerini belirtmektense direk saldırıya geçer tarzda bazı yorumlar. İsteyen inanır isteyen inanmaz beni ilgilendirmez cidden herkesin hür iradesi ama artık klişe örneklerle islamiyete saydırmaktan bi vazgeçin. Bir kadın olarak iyi ki mensubu olduğum ve inandığım din islam diye düşünüyorum.

  4 eylül 2014 12:20

  6. yaşamın gidişatını belirleyen, yaratıcının insanlar üzerindeki emirlerini derleyen cezalar ve kurallar bütünü.

  "allah katında gerçek din, islam'dır" ayetini(ybkz: ali imran suresi) ve ehli kitabın kendi kitaplarını elleriyle değiştirmelerini göz önünde bulundurarak diyorum ki: hak din islam'dır.

  islam'a mensup kişilerin kuran-ı kerim'i baştan sona en az bir kere okumaları gerektiğine inanıyorum. ilahi kitabını okumadan bir dine mensup olmak biraz mantıksız değil mi? bununla beraber sahih ve sarih hadisleri de okuyalım. islam'da herkesin cennetlik, her şeyin güllük gülistanlık olmadığını anlarız belki. cehennem-ahiret kavramları o kadar unutuluyor ki biri gelip hatırlatınca heyheyleriniz tepenize çıkıyor. durun bakalım önce, bi' sakin olun. allah'ın bağışlayıcı ve merhametlilerin merhametlisi olduğunu bildiğimiz kadar kahredici ve azap verici olduğunu da unutmayalım.

  ayrıca, yeryüzünde tek din islam olmamasına rağmen oklar neden islam'a yönlendiriliyor anlamış değilim.

  evet benim için din islam'dır; fakat inanmayanlar neden başka din yokmuş gibi sadece islam'a saldırıyor ki? burada veya bir başka platformda islam'a yüklenmeniz, bu dini ve inananları aşağılamanız, alemlere rahmet peygamberi olarak gönderilen peygamber'i(ybkz: hz muhammed mustafa) küçük göstermeniz müslümanlar'a zarar vermez. kendi ahiretinize zarar verir.

  (gbkz: not:) yazar bu entrysinde kesinlikle kendisinin cennetlik olduğunu, okuyucuların ise cehennemlik olduğunu vurgulamıyor. kuran-ı kerim tüm yeryüzüne hitab eden bir kitap olmakla beraber, yukarıda yazılanlar lorinaceae için de geçerlidir.

  (gbkz: edit:) inandığım şeye sonuna kadar bağlıyım. hiçbir yorumdan da gocunmuyorum. dileyen dilediğini düşünsün. eğer alınganlık yapmış olsaydım nick altımdaki entrylere alınganlık yapardım ve herkese de laf yetiştirirdim; fakat bu din benim değil. allah'ın dini. bu sebeple bana düşen inanmak, amel etmek ve olabildiğince insanları uyarmak olmalı. asıl mahalle baskısının ve asıl karalamaların inanmayan kesimden geldiğini görünce ay gülmem geliyor.

  4 eylül 2014 12:55 4 eylül 2014 14:07

  7. Benim gördüğüm dinlerde özellikle kendi coğrafyamın dini olan islamiyette kadına verilen değer malum. Hepimiz bunlara ulaşabiliyoruz ve okuyabiliyoruz. Tabi kuran çevirilerinin herbirinin birbirinden farklı yorumlarla dolu olduğu gerçeği başka bir konu. Küçükken araplar ne kadar da şanslı kuran, dualar kendi dillerinde biz ise anlamadığımız arapça ile dua ediyor kuran okuyoruz ya da arapça öğrenmek zorundayız onların ayrıcalığı ne diye düşünürdüm.

  İslamiyetin yaygın olduğu topraklarda kadının 2. Sınıf muamalesi görmesi tesadüf olamaz. Kadının cinsel bir obje olmaktan öteye gidememesi. Bunlar benim düşüncelerim ve benim dinden algıladığım, anladığım. Bir başkası başka yorumlar, aynı kutsal kitabı aynı dini. Bu da ayrı bir konu.

  Din çok derin bir konu. Her insanın içinde bişeylere inanma ve sığınma içgüdüsü olduğuna inanıyorum. Ama insan aynı zamanda sorgulayan bir varlık. ( en azından büyük kısmı öyledir diye umuyorum, zira akıl verildiyse sorgulamak en doğalı) sorgulayan biri olarak benim mantığıma ve kişisel değerlerime ters din algısı. İnandığım birşey içerisinde sürekli çelişkileri ve paradoksları görmektense, inanmamayı tercih ediyorum ve böyle çok daha mutluyum.

  4 eylül 2014 12:59 4 eylül 2014 13:00


  8. karl marx amcamız demiş ki;

  die religion ist das opium des volkes

  yani;

  din kitlelerin afyonudur.

  bu sözden bağımsız olarak charles kingsley dedemiz demiş ki;

  sırtlarına ağır yük sararken yük hayvanları rahat dursunlar diye incil'i afyon olarak kullandık.

  evet biraz ağır konuşmuş.

  9 eylül 2014 13:37

  9. gerçek hayat insanın aklının alamayacağı kadar acımasız, adaletsiz ve kötüdür.

  kimi güzelliklerle dolu daha iyi bir dünyanın hayaliyle hayata tutunur. belki yalan olduğunu bilir ama yine de inanmak güzeldir. çünkü öbür türlü savaşta ölen insanları, doğal afetleri, açlıkla dünyaya gelen çocukları, zorla suçlu yetiştiren düzeni, birbirini yiyerek hayatta kalan canlıları, sakatlıkları, sevdiklerinin ölümlerini kaldıramaz.

  kimisi de acı gerçeği kabullenir. hayalleri olmadığı için bir kez daha cezalandırılır bazen.

  5 mayıs 2015 19:22

  10. toplumların afyonu. (gizlinot: günümüzde ayfonu da olabilir sdfgjklşhbs)

  6 mayıs 2015 08:29

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar