yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (26)
  • medya (4)

  26. ben bu kızı son zamanlarda keşfettim. kendisinin işini iyi yaptığını düşünüyorum çünkü gerçekten makalelerle ve resmi kaynaklarla vs geliyor. kendi birikimlerimle bu hesabın bana söylediği şeyler de uyuşuyor.

  benim anlamadığım tek nokta kullanmadığı ürünlerini kullanıyormuş gibi anlatması. profilindeki ürünlerin %80 i falan denenmemiş ürünler. şimdi anlıyorum tabiki içerik listesine göre de pekala ürün hakkında bilgi sahibi olunabilir ki hepimiz bu şekilde alıyoruz ürünlerimizi. bir instagram hesabı olarak bu işin farkı bu ürünlerin denenmesi olmalı bence. öğrenci olduğu için deneyemediğinin farkındayım ama sırf içeriğe bakarak ürün önerisi verilmesini doğru bulmuyorum. formülasyon dediğimiz çok önemli bir konu var ki kendisi zaten bu konunun eğitimini alıyor. benim gözümde sadece bu konudan sınıftan kalıyor. o yüzden son zamanlarda attığı bilg içerikli postlara daha çok güveniyorum. kullandım demediği ürünlere de içerik listesi hariç hiç itibar etmiyorum muadilleri bu konuda daha iyi gibi gözüküyor.

  17 şubat 18:13

  25. Sosyal eczacının çakması, yazılarının kopyasını post yapıyor, ne paylaşsa o ürünü paylaşıyor. Emek hırsızlığı yapıyor gerçekten.

  12 şubat 22:48

  24. Uzak durulması gereken bir blog gerçekten tarafsız gibi duruyor ama asla öyle değil. Kendisine ürün gönderen markaların ürünlerini normal bir içeriği olsa da abarta abarta övüyor. Kendisine ürün göndermeyen markaların içeriği normal olunca da tam tersi karalıyor. Ben bu hesabın önerisiyle ürünler aldım ve birden cildim sivilce doldu, ona fotoğrafını attım ve eczabakım görüldü yaptı. Dedim ki hani sadece neden olabileceğini söyleseniz yeterli ve sonra beni engelledi. Oysa onu suçlamadım ve kötü birşey de söylemedim sadece neden cildime böyle ağrılı sivilce yapmış olabileceğini sormuştum. Yani bu sayfa size ürün önerir ama gerisine hiç karışmaz. Ben artık akıllandım. Sosyal eczacıyı, çisem çakırı takip ediyorum. Şu ara yeni bi blog çıktı 'kozmetikbilinci' adı ve o hem eczane hem kore bakımının karışımı gibi istediğim bloğu buldum açıkçası. Hemde sayfa sahibi aşırı samimi hergün de yazsam oflayıp puflamadan tek tek ilgileniyor umarım böyle devam eder. Eczabakım ise 5 soru cevap yapınca ben meşgulüm sürekli işim var, tonla mesaj geliyor falan diyerek atar yapıyodu. Ayrıca eczabakımın bir diğer huyu da (çok eski takipçisiyim ben) haftada bir yok instagram hata verdi, yok çöktü bilmem ne diyip beğeni ve takipçi dilenip durması. Evet instagramda yaşanan tüm sorunlar senin başına geliyor 🤦‍♀️

  12 şubat 21:59


  23. "Eczacı" etiketini kullanıp internetten veya başkalarından copy paste paylaşımlar yaparak, bilgisi de "aa salisilik asit, iyidir sebum giderir"den öteye geçemeyen, buna rağmen hala paylaşım yapıp pohpohlanmayı bekleyen ergen bir kız.

  Cilt bakım ürünleri ve içerikleri hakkında bilgiliyim, kendisini de bir "eczacı" olarak bana ne katabilir düşüncesiyle takip ettim, ancak yanlış bilgiler verince takipten çıktım. Bir paylaşımında, yağlı ciltlere ürün öneriyordu. Önerdiği ürünlerin bir tanesinin ilk 7 içeriğinde komedon oranı 4 ve 5 olan kimyasallar vardı. Bu gerçekten yüksek bir rakam, 400TL'lik ürünü "pahalıysa iyiydir" içeriğiyle paylaşmış, içeriğine göz atmamış bile. Attıysa da bilmiyormuş, her türlü rezalet. Kendisini güzel bir dille uyardım, engel atmış. Daha sonra başka bir hesabımdan paylaşımına denk geldim. Benim dediğim ürünü kaldırıp yeni bir post halinde paylaşmış. Yorumlarda birisi "o ürünü ben kullanıyordum, neden kaldırdınız?" diye bir soru yöneltmiş. Verdiği cevap da şu: "Bir içerik hoşuma gitmedi." Keşke takipçilerini kale alıp önerdiğin ürünlerin içeriğine en azından bakma zahmetinde bulunsaydın. Yahu sen eczacısın, insanlara bu etiketle güven veriyorsun! Bilmeyen bir sürü insan öğrenmek için senin önerilerini dikkate alıyor. Doğru içerik sunduğu şeyler zaten başka sayfalardan copy paste. Bir ara da sosyaleczacı'nın sözlerini kendi paylaşımına koymuştu. En son sosyaleczacı ifşaladı, ona gücü yetmedi tabii:)

  Size tavsiyem daha bilgili ve eleştiriye açık sayfaları takip edin. Bkz. "kozmetik.notlari", "bollove_beauty", "sosyaleczacı". İyi bakımlar efenimm:)

  22 ocak 17:35

  22. burada yazılan son etryleri görünce takip etmeyi bıraktığım instablogger. beni hayal kırıklığına uğrattı sağ olsun . son 2 entryi görmeden önce kendisini dürüst saniyordum.

  30 ekim 2019 10:04

  21. İlk ne zaman keşfettim hatırlamıyorum. Sonra bir gün Ayşenur Yazıcı' nın blogunda yıllar önce yazdığı içerik yazısını a'dan z'ye değiştirmeden paylaştığını farkettim. Doğru bloguna girdim, hatta çat pat muhabbetim olduğu için kendisine de ss ile ilettim. O da aynı şekilde kendisine ait olduğunu onayladı ve artık böyle şeylerden yorulduğunu söyledi.

  Takipten çıktım, sonra son 1 aydır başlıkta başka ismi olan kişiler storylerinde bu kızı paylaşmaya başladı. Kendileride içerik paylaşan, kore güzellik ürünleri inceleyen hesaplar. Bir kaç tanesine durumu ss atıp göstermeme rağmen önemsemedi ve halen storylerde, paylaşımlarda bu instagrammerı alkışlıyorlar. Ne diyeyim? Bir şekilde dikiş tutturan yürüp gidiyor. İçerik okumak çok zor değil arkadaşlar, alanıma girdiği için mi ilgimden dolayımı böyle düşünüyorum orası ayrı... Bu arada yukarıda PR yapmıyor yazanlar olmuş bence emin konuşmayın :)

  Belki iyi bir eczacıdır belki iyi içerik paylaşıcıdır ama kendisini benim gözümde bahsettiğim paylaşımı ile kaybetti.

  17 ağustos 2019 16:36 17 ağustos 2019 16:37

  20. Bir insan neden nefret edilmek ister ki? Sanırım asıl istediği ünlü olmakmış ve düşünce sistemi de reklamın iyisi kötüsü olmaz diye çalışıyor. Burda adına başlık açılmasına mutlu olduğunu düşünüyorum ben(ki zaten istemiş de). Girdi girerek bile prim veriyoruz aslında. Ünlü olmak için birilerine(kişi veya süslü gibi platformlar) saldırmak yeterli zaten burdan yürüyebilir. Belirli bir kesim kaostan, kavgacı tiplerden,egodan  beslendiği için ilgi görmeye de devam edeceğini düşünüyorum. Özgüvensiz insanların olduramadığı bilgi birikimlerini aktarmaya çalışmaları böyle yan etkiler doğuruyor bence. Sosyal eczacının yanında adı bile geçemez ayrıca. Sosyaleczacı cilt bakımının mantığını oturtarak içerik bilgisi aktarıyor gerçek bilgi birikimi de burada gizli bence. cosdna sitesine girdiğimizde de almak istediğimiz ürünü girdiğimiz zaman bize iritasyon,akne ihtimallerini gösteriyor ki zaten bu yüzden bence cilt bakımının mantığını kavramak ve gerçekten bir şeyler öğrenmek isteyenlere hitap etmiyor. O kadar makale okuyorsa,araştırmalar yapıyorsa neden kendi cümleleriyle yazamıyor ki madem? Gerekli bilgi birikimine sahip olsaydı emek hırsızlığı yapmazdı. Kopyala yapıştır yaparken o her şeyi bilmesi gururunu incitmiyor mu merak ettim doğrusu. Bence kendini yetiştirirse çok daha başarılı olabilir. Okuduğu makalelerin yanında  biraz kişisel gelişim kitapları eklerse daha mutlu olacağına inanıyorum. Kopyala yapıştır yaparak kazandığı zamanı kendini geliştirmeye harcarsa emeklerinin (gizlinot: paylaşacağı Postlarla uğraşmasından bahsediyorum)karşılığını alıcaktır.

  7 temmuz 2019 02:46


  19. profilini gizlemiş, demek ki yarası olan gocunurmuş. hali hazırda yedek hesabını da hazır tutuyordu zaten. böylece gözümde yetersizliğini kanıtlamış oldu.

  tanım: diğer eczacı ablasından "ilham alan" dermokozmetik ürünleri anlatan, eleştiri kabul etmeyen eczacı adayı blogger.

  6 temmuz 2019 10:07

  18. bu kendisi hakkında 2. ve umarım son girdim olacak.

  geçen haftalarda bir postunda dermokozmetik ürünlerin kesinlikle internetten alınmaması gerektiğini sadece ve sadece onaylı eczacılardan alınmasını söylüyordu, gerekçe olarak da alacağımız ürünün saklama koşullarını ve son kullanma tarihini bilemeyiz gibi iddia sunuyordu. ben de bu postuna ithafen bir mesaj attım ve bu yaklaşımının çok da doğru olmadığını, "güvenilir" internet sitelerinde çoğu ürünün son kullanma tarihinin belirtildiğini ve hatta kutunun üzerinde de yazıyor olduğunu belirttim. ayrıca bu tarz ürünler genellikle büyük depolarda 25 derecenin altında güneş görmeden saklanırlar bunu da kendisine uygun bir dille yazdım.(gizlinot: sonuçta hiçbir ürün cehennem ateşinde 40 derece güneşin altında açıkta bekletilmiyor. bu argümanı nereden uydurdu bilemedim.)

  bana cevap olarak cidden aşağılayıcı ve eleştiri dolu bir mesaj attı. "benim eğitimimi nasıl sorgularsınız, benim kadar makale okuyor musunuz, siz benim bildiğim şeyleri bi bilseniz!!" tarzında mahalle kavgasına dönmeye çok müsait bir mesajdı. ben de sakinliğimi koruyarak, araştırmaya devam etmesini ve daha yolun başında olduğunu, öğrenecek çok şey olduğunu yazdım. "sizi kale alamıycam, istediğiniz kadar yazın, ben bu konuda iddialıyım evet her şeyi eksiksiz biliyorum!" minvalinde bir cevap attı, ve direkt olarak engelledi. mesajların görüntülerini atmayı çok isterdim ama engel yediğim için bulamıyorum maalesef.

  sonuç olarak, ürün yorumları hepimizin bildiği şeylerden öteye gidemeyen, "hmm isopropyl palmitate sivilce yapar sakın yüzünüze sürmeyin, niacinamide cilde iyi gelir, komedojenik skorlara dikkat edin" seviyesinde. sosyaleczacı'nın maalesef yakınına yaklaşamayacak bir bilgi birikimine sahip ama onunla ters orantılı olarak da özgüveni arşa değecek kadar iddialı. 

  özetle: okumuş cahil en tehlikelisidir diyorum ve kendisine biraz mütevazilik ve bilgi birikimi diliyorum.

  30 haziran 2019 18:36

  17. süslüde başlığım açılmış, ya adımı yanlış yazmışlar düzeltilebilir mi, ya birisi girdi girsin diye ağladı sonra kötü yorumları kaldıramadı. Oldukça kompleksli biri bence. Sosyaleczacı’yı daha güvenilir bulmakla beraber bazı yazdıkları eczabakım’la zıt. Sosyaleczacı’ya daha çok güvendiğim için onun önerilerini dikkate alıyorum. Ha bir de copy paste yapmaya başlamış lol :d

  21 haziran 2019 18:12