girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (85)
  • medya (0)

85. Bapanthol onarıcı krem ıle tanışmakla en aza indirgenendir. Krem, yağlı olmadığı için ağırlık oluşturmuyor. Hafif yapılı ve iki senedir kullanıyorum ellerim rahat nefes aldı, çektiğim acıyı ben ve yaşayanlar bilir. 100 ml ligi indirimle 30 TL . Daha uygununa bilen duyan var ise, mesaj kutuma beklerim.

26 mayıs 01:47

84. çaresi yoktur. ancak etkilerini aza indirebilirsiniz. bende de çeşit çeşit egzama var anam babam sağolsun. bu egzama illeti geçmez ama bazen kaybolur. uzunca bir süre varlığını hissettirmez sonra bam bam bam. ben küçükken atopik dermatitten çok çekmişliğim vardı. kupkuru bir vücut ile birlikte küçük bir çocuk için zor ve kaşıntılı süreçti. o yüzden vücudumu asla haldur huldur keselemem, nemlendiririm. liseye kadar ellerimin üstü gene kuruluktan hergün kanardı, bunların çözümünü de kortizonlu kremlerde buldum maalesef. şimdi ise başımın belası seboreik dermatitim var. bir kadın için en kötüsü bu bence. akşam yıkanıyosunuz, sabah kalktığınızda saçınızın bir tarafı pamuk gibiyken, diğer taraf yasyağlı, tel tel oluyor. saçımı mesela çok tepeden toplayamıyorum çünkü kepekler ortaya çıkıyor. kuaförüm kepeklerimi kaldırıp tek tek tarıyor saçlarımı ama benim bunu yapmam mümkün değil. artık şampuan aramaktan da yıldım. ne gelirse kullanıyorum elime, kaşıntıyla yaşamayı öğrendim. inşallah bir gün bu da geçer.

26 mayıs 00:58

83. paraben ve parfüm içeren kremler öyle bi yakar ki suratınızı... ama evde başka bir krem kalmamıştır ve sürmek zorundasınızdır çünkü nemlendirmeyince daha da çok kudurur. öyle bir şeydir egzama, seboreik dermatit falan. normal şampuanla yıkamak hayaldir. özellikle ben elseve çok sevmeme rağmen ekstra eczane şampuanım yoksa katiyen kafama dokunduramam pul pul olurum çünkü sabaha kadar. ama dove şampuan öyle pul pul yapmadı bi düzenli kullanıcam bakalım nasıl olucak, sonuçlarını yazıcam...

edit: imla

26 mayıs 00:46 26 mayıs 00:46


82. son zamanlarda etrafımda sürekli 'egzama oldum' diye duyduğum, bir yeri azıcık kurudu mu egzama olduğunu iddia eden insanlar yüzünden sinirden çıldırma aşamasına geldiğim hastalık.

kesin bir çözümü olmayan, yaşam kalitesini eksi seviyelere çeken çirkin bir hastalık egzama.

bende üniversitenin ikinci yılında başladı. seboreik dermatit olarak kafa derimde, daha sonra stresli dönemlerimde vücudumun çeşitli yerlerinde baş göstererek hayatımın bir parçası oldu. kortizonlu krem kullanırsınız, kullanabileceğiniz süre kortizonun deriyi incelten ve uzun dönemde kalıcı hasar bırakabilecek bir içerik olmasından dolayı kısadır. bıraktığınız zaman stres seviyeniz düşmediyse aynen devam edersiniz. kortizonlu krem değil, içeriği ne kadar masum olursa olsun, herhangi bir krem sürersiniz; cayır cayır yanarsınız. kaşınırsınız. kanatana kadar kaşırsınız. kaşındıkça yanar, yaraların yarattığı acıya kıyasla o yanmadan rahatlama bulursunuz. böyle çirkin bir şeydir egzama. kafa derinizde varsa bu çirkin acının yanı sıra kepek problemli ve kirli saçlı durma ihtimaliniz de vardır. kafa derinizi o kadar çok kaşırsınız ki, en kuru saçlı insan bile yağlı göstermeyi başarır saçlarını. 'kepek var omuzlarında' diye arkadaşlarınız omuzlarınızı temizler. siz de sürekli kontrol eder olursunuz, dışarda kafanızı kaşıma isteğinizi bastırmak da bir yerden sonra çok zor gelir. dışardaysam tuvalete gidip kaşıyorum bazen, o kadar dayanamıyorum. sonra bir bakıyorum, tırnaklarım kırmızı/pembe deri parçalarıyla dolu...

egzaması olmayan kişiler için egzama nasıl bir şey onu anlatayım. önce derinizin kurumasıyla başlar. sonra cildin dokusu kabuklaşmaya, dokununca zımpara kağıdı gibi bir his bırakmaya başlar. ilerledikçe yaralar çıkmaya başlar o kuruyan yerlerde. bu yaralar da düşüp derinizi yarmışsınız gibi kabuklaşır, siz dayanamaz yolarsınız; o yara sıfırdan tekrar kabuk tutmaya başlar. kısır bir döngü olur bu. bu arada bu yaralar ve kuru bölgeler su değdiği an bile yanar. dediğim gibi, en masum içerikli kremlerle bile yanarsınız. kortizonlu krem kurtarıcınız olur, yaralar yok olana dek kullanırsınız, sonra bir daha yara çıkana kadar rahat edersiniz. stres seviyesi düşmeyen bir hayatınız varsa (gizlinot: Türkiye'de yaşıyorsanız gerçi hiç düşmüyor) bu süreç tekrar eder.

her kuruluk egzama değildir, sadece kuruluk olabilir. egzama yaraları nasıl duruyor fotoğraf ekleyeceğim. medya akışına düşürüp herkesin göz zevkini bozmak istemiyorum, link ekleyeceğim.

imza: egzamadan çok çeken biri.

edit: (link: https://i.hizliresim.com/5y9Zod.jpg fotoğraf) el maalesef benim elim, şu sıralar feci stresliyim.

26 mayıs 00:36 26 mayıs 01:09

81. Mercimek tanesi büyüklüğünde ensemde geçen yaz çıktı, minicik bir şey olmasına rağmen insanın yaşam kalitesini düşürüyor. Denemediğin ürün kalmadı . İnternetten tarif buldum bir kaç kez uyguladım ve geçti. Tarif sarımsak yagi, çörek otu yagi, aspirin karışımından oluşuyordu. Bunun yanı sıra selenyum takviyesi aldım ne kadar etkili olmuştur bilemeyecegim

23 mayıs 00:29

80. benim ellerimde var egzama. ilkokuldayken bayağı zorlayıcıydı. genellikle avuç içimde ve özellikle parmak uçlarımda küçük küçük yüzlerce su baloncuğu gibi şeyler çıkardı. 1 hafta sonra onlar patlayıp tüm parmak derim soyulurdu, alttan yeni deri çıkıyordu tabiki ama hassas olduğu için o yerler hep yanıyordu mesela elimi yıkadığımda veya elim terlediğinde falan. hatırlıyorum kalemi tutmakta bile zorlanıyordum bazen. sonra doktor krem vermişti ama ara ara oluyordu hep. 2-3 yıl boyunca oldu sonra birden kendi kendine geçti. eğer dikkat etmezsem şimdilerde de o küçük su baloncukları çıkıyor, sonra deri soyuluyor ama eskisi gibi ciddi bir şekilde değil.

doktorun söyledikleri ve yıllar içerisindeki tecrübelerimle harmanyalarak nelerin egzamamı tetiklediğini yazayım;

-toz/toprak

-her türlü kimyasal; temizlik malzemeleri,sabun,dezenfektanlar. mesela eldivensiz temizlik yapmıyorum. sabun kullanmama olayı iğrenç belki ama doktor söylemişti bunu, kendim uydurmuyorum yani. sadece tuvaletten sonra yemekten önce falan böyle ciddi şeylerde sabun kullan dedi.

-su içerisinde fazla durmak. yazlık yerlerdeyken tetikleniyor biraz çünkü her gün denize girip duş alınca normal..

-ellerin terlemesi. ellerim yaz kış terliyor benim ama buna bir çözümüm yok. avuç içine botox yaptırmak geçici süreli de olsa işe yarayabiliyor

22 mayıs 02:16

79. Bu hastalık bende lisede başladı. İlk başta yoğun bir kepeklenme sonrasında da avuç avuç saçlarım döküldü. Gitmediğim doktor, kullanmadığım ilaç-şampuan kalmadı. Stresli zamanlarda yüzümden boynuma kadar sıçrıyor, bazıları yeme - içmeylede ilgili olduğunu söyledi ama doktorum ilgisi olmadığı söyledi. Artık bununla yaşamaya alıştım sadece şu saç dökülmesi dursa:(

21 mayıs 11:54


78. Acaba genetik olabilir mi diye şüpheleniyorum bazen. Annem de de belli bir yaşı geçtikten sonra stres kaynaklı egzamalar çıkmaya başlamıştı el ve ayaklarinda.

Şimdi bende de var. 1 yıl önce başladı. Hem de tam göz kapağımda çıkıyor lanet şey.

Ne zaman stres yapsam hemen cıkıveriyor. Başlarda egzama olduğunu anlayamadim, nemlendirici falan sürüyordum daha da kötü oluyordu. Şimdi travazol krem sürüyorum çıkınca. Hemen bir gecede toparliyor krem, eski haline dönüyor gözlerim. Bana iyi geldiği için bu ara onu kullanıyorum. Ama tabi en doğru bilgi için doktora gitmek şart. Ben üşengeçlikten gitmedim ama bir daha çıkarsa gidecegim kesin. Kafa derimde olabileceginden de şüpheleniyorum ayrıca.

20 mayıs 19:01

77. Bende özellikle kış mevsiminde çok yoğun olan cilt rahatsızlığı. Soğuk en büyük tetikleyicisi yani.

Başlığı görünce bir anım aklıma geldi. Üniversite 2.sınıfta vize dönemindeyim (gizlinot: Aralık ayına tekabül ediyor) önemli bir dersin sınavındayım. Çılgınlar gibi yazıyorum.kağıt da çarşaf kağıt,ben o çarşafı yaymışım ve hoca tek kağıt sınırı getirmiş. İlk solu bitirdim sağı da doldurayım dedim bir de ne göreyim. Sağ taraf kan. Kâgit full benim kanım. Dirseğimde ve kolumdaki egzama çatlakları yazarken yarılmış. Kanamış. Kollar da sivali olunca. Kağıdın boş kısmı oldu mu sana kıpkırmızı.nasıl fark etmediğini hatta nasıl bunu başardığımı ben de bilmiyorum.

Neyse ki hoca sağlık sorunu olunca insaflı davranıp bana 1 kağıt daha verdi. Ama ya vermezse diye büyük bir korku ve şok da yaşamıştım ve unutamayrum sözlük. Bu da yine böyle saçma bir anımdır.

20 mayıs 00:55

76. An itibariyle evde pehlivan gibi yağlanmış (gizlinot: Hindistan cevizi yağı) şekilde gezmeme sebep olan meret. Tüm gün dışarda gezdim. Anıtkabir'e de gittim(gizlinot: 19 Mayıs Atatürk'ü anma ve gençlik bayramımız kutlu olsun ! ). Eve gelince, gündüz kollarima güneş kremi sürmedigim için (gizlinot: Güneş egzama yapıyor napiyim.) garip garip oluşumlar olduğunu farkettim. (gizlinot: Gezerken kaşidiysam da hatırlamıyorum) kollarımı hindistan cevizi yağına buladim. O kadar güzel kaşınıyorlar ki; kaşıyarak yırtmak istiyorum!

20 mayıs 00:29