girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

1. Kumaş için kadıköy/fatih/mahmutpaşa gibi yerlerde bol çeşit bulmak mümkün.Terziniz tanıdıksa şanslısınız,en baştan işbirliği içinde çalışabilirsiniz.Terzi seçimi en kritiği,tavsiye/referans üzerine seçmeniz en iyisi.Düşündüğünüz modelle ilgili görsellerle giderseniz,yapabilir mi,neresini tam yapamaz,ne tür kumaştan ne kadar gerekir,dikimi ne kadar sürer,fiyatı ne olur bunları en baştan anlaşmalısınız.Her gösterdiğinize daha bakmadan “yaparız yaparız” diyorsa arkanıza bakmadan kaçın.Astarından aksesuarına her şeyi detaylıca konuşun,inisiyatiflerine bırakmayın özellikle şifon gibi kumaşlarda yapılan işin sonradan sökülmesi kumaşın çöp olması demek. Prova da olsa ölçüm de olsa siz daima yetkiliyle muhatap olun,sorumluluğu çırağın yanlış anlaşılmasına atamasınlar.Onların çağırdığı kadar hatta daha fazla provaya gitmeye istekli olmalısınız,ne kadar sık prova o kadar iyi.Teslim tarihini de elbiseyi kullanacağınız etkinlikten biraz daha erkene belirleyin ki bazı son dakika aksiliklerine pay kalsın.

Sizi ikna etmelerine,modeli işlerine geldiği gibi uygulamalarına göz yummayın,fazla yumuşak davranmayın.Başkasının zevkini giyecekseniz zaten hazır alırdınız.elbette bazı modellerde profesyonelin görüşüne saygı duymalıyız ama kolaya kaçmayı gözünden tanırsınız zaten.her uyarınızı ve vaatleri not alın aldırın.Bir sonraki provada elinizde kanıt olur böylece.

Kilo alma verme payı konusunda gerçekçi olun.Ayakkabınızı sutyeninizi vesaire seçin,son provalara bunlarla gidin.

Bir de güven bu işin en zor ama en mühim parçası.Bir terzi ablamız,kazayla yırtılan yeri onarmaya gece vakti düğüne gelmişti.Ödemesini almıştı,gelmeyebilirdi.Ama belki bizden bu kadar iyi referans alamazlardı.

Edit: ukte sahibinden özür diliyorum unutmuşum

9 nisan 00:49 9 nisan 01:41