sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (2)

1. Ertesi gün hapı dediğimiz ilacın marka adı.

Eskiden piyasada bulunan norlevo nun 70 kg üstündeki kadınlarda etkinliğinin az bulunup piyasadan çekilince yerini almıştır.

Etken maddesi ulipristal asetattır. (norlevo nunki levorgestrel). Adet döngüsünü düzenleyen progesteron üstünden etki yapar. Tek bir hap şekildedir, korunmasız ilişkiden 5. Gün sonrasına kadar etkin bulunmuştur ancak ne kadar erken o kadar iyidir.

Kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir, adı üstünde "acil" kontraseptiftir. Prezervatif yırtılması, çıkması ya da diğer acil durumlarda kullanılmalıdır.

Bunu şeker gibi yutan arkadaşlar var yapmayın hormonlarınıza yazık ya, ben bir kere kullandım, göğüs ağrısı ve arkasından oldukça ağır geçen bir regl dönemi yaşadım. Kadın doğum uzmanları yılda 2 kereden fazla kullanılmasını önermiyor.

Ukte sahibi : (yazar: melissaki)

4 ocak 2016 19:53

2. cinsel ilişki sonrası doğum kontrolünü sağlamak için kullanılan hormonal, tablet formunda bir ilaçtır.ilişki sonrası acil doğum kontrolü için (bkz: norlevo ) ile en etkili hormonal yöntemlerdir. (gizlinot: yanlış anlaşılmasın, ikisinin beraber kullanımı değil, ikisinden birinin kullanılması )

İlişki sonrası ilk 24 saat içinde kullanılması ile maksimum etkinlik gösterir.ilk 5 gün içinde kullanımı gebeliği önlemek için etkilidir.

etki mekanizması norlevo gibi yumurtlamayı geciktirmek olduğu için, sadece yumurtlamadan önce kullanılmışsa etkilidir.

ilişki sonrası yani acil doğum kontrolü için ellanın etkisi, 72.-120. saatler arasındaki kullanımlarda norlevoya göre daha etkilidir.

cinsel ilişki sonrası doğum kontrolünde en etkili yöntem ise ilk 7 gün içinde (bkz: bakırlı rahim içi araç ) uygulamasıdır.

*****girdinin yazıldığı tarihteki güncel literatür bilgisidir, geçerliliğini yitirebilir.

6 nisan 2016 10:27 6 nisan 2016 10:30

3. fiyatını söyleyen eczacıya ''hı?'' diyebilmiştim sadece.

doğum kontrol yönteminizin başarısız olduğunu düşündüğünüz zamanlarda 72 saat içinde kulllanmanız gereken hormon hapı.

zannediyorum bir hormonun vücuttaki varlığını artırıp bünyeyi döllenmeye elverişsiz hale getiriyor.

5 haziran 2016 19:02

4. 5 güne kadar kullanıldığında işe yaradığını vaat eden bir doğum kontrol hapı. ben kullandığımda herhangi bir yan etki yaşamadım. reglim de gecikmedi. fiyatı da çocuk yapmaktan daha uygun olsa da insanın isyan edesi gelmiyor değil...

edit: sanırım bir yıl içinde ikinci kez kullandığım için bu kez reglim gecikti iki hafta kadar ödüm koptu vallahi. ada çayı soğan kürü ne varsa denedim ve nihayet beklenen regl geldi.

28 nisan 2017 15:25 8 mart 2018 20:00

5. ertesi gün hapıdır.geçen ay prezervatif sıkıntısından dolayı içtiğim haptır. içtikten sonra yan etkisini mide bulantısı olarak gördüm. polo şeker ile atlattım. 1 hafta sonra regl olmam gerekirken tam tamına 8 gün gecikme ile ağrılı regl dönemi geldi.

** içtikten sonra 1-2 saat içerisinde kusma yaşanırsa tekrar alınması söyleniyor.

** koruyuculuğuna çok güvenmeyin derim , diğer forumlarda gördüğüm kadarıyla kullanıpta hamile kalan insan çok.

8 ekim 2017 11:44

6. 'tecavüze uğradıysa çocuk değil annesi ölsün' bile diyebilecek zihniyetlerle dolu şenlikli (!) ülkemizde, bu kadar pahalıya satılmasına ne yazık ki şaşıramadığım, muadili piyasadan kaldırılmış, ertesi gün hapı.

Ancak başka çare kalmadıysa alınmalı, asla ve asla ardarda kısa aralıklarla kullanılmamalıdır. Kesinlikle normal doğum kontrol yöntemlerine alternatif değildir, uzun vadede sık kullanımda size zarar verme olasılığı çok büyüktür.

7 mart 2018 02:54 7 mart 2018 02:55

7. daha önce iki kez kullandığım ertesi gün hapı, doğum kontrol hapıyla asla karıştırılmamalıdır. yan etki olarak ilk seferde kahverengi akıntı dışında hiçbir şey yapmadı bende, reglim gecikmedi bile. fiyatı fazla da olsa iki katı fiyat bile biçseler başka çare olmadığı için alınacak olan haptır. birinci kullanışımda doğum kontrol hapı kullandığım için prezervatif kullanmıyorduk ama ondan birkaç gün önce bir hapı unuttuğumu unutmuşum ilk bir dakika kadar bir süre içinde aklıma gelse ve sonra prezervatif kullansak da risk almak istemedim tamamen benim salaklığımdı yani. ikincisinde ise prezervatif yırtıldı yırtıldığını neyse ki yine fark ettik ama yine risk almak istemedim. umarım asla 3. kez kullanmam gerekmez. hormon sonuçta.

7 mart 2018 03:53

8. iki ay üstüste kullanmak zorunda kalmam üzerine 15 günde ikinci reglimi başlatmış sinirlerimi harap etmiş crazy pill. fiyatı da 68 lira çıldıracayım. asla tercih edilmemeli ama tek seçenek olduğunda iş şansa bırakılmamalı. umarım hiç işiniz düşmez.

7 mart 2018 22:53

9. güncel fiyatı 66.5 olan ilaç. sevişmeyin anam sevişmeyin...

18 mart 2018 23:48