yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (104)
  • medya (0)

  1. beni çocukken mastürbasyon yaparken yakaladığında köşeye çekip kollarımı tutup bedenime yapıştırarak "bak böyle yaparsan büyüyünce memelerin çıkmaz" diyen lisans diplomalı cahil bir anneye sahip olduğum için ben de bu durumdan mustariptim maalesef. kadın hormonlarım ile ilgili her şeyi inkar eder vaziyette idi ve ergenliğimin yarısını kıllı geçirmek durumunda kalmıştım. bir de dalga geçer gibi "ay güneşte parlıyor, zaten belli olmuyor" filan diye teselli ederdi aklınca. ah anne ah...

  11 şubat 2019 17:58 11 şubat 2019 18:01

  2.  Aksine benim annem kendisi önermişti kıllarımı almamı. Bir gün ortaokuldayken beden eğitimi dersinde yüzme dersimiz vardı, ve gidip anneme “kıllarımdan çok utanıyorum, böyle gidemem derse” demiştim, oda sağolsun yatırdı beni ağdayla hepsini çekti aldı hahaha

  11 şubat 2019 19:06 11 şubat 2019 19:07

  3. ilk regl olup ergenliğe girdiğim zaman annem kaşlarım ve bıyıklarıma bakıp ''bu ne ya kaşların orman gibi, şu bıyıklara bak pala remzi olmuşsun'' diyip beni kuaföre götürmüştü. yaşıtlarımın anneleri kaşlarının ortasını almasına bile izin vermiyormuş. benim kaşlarımın alındığını görünce çok şaşırmışlardı. 14 yaşındayken annem ''kol kıllarına ağda yapalım daha az çıkar'' dedi. gerçekten de daha az çıktı. hatta şuan neredeyse hiç çıkmıyor.

  ben de annem gibi olacağım ve ilerde anne olursam kızımın kutup ayısı gibi gezmesine izin vermeyeceğim. (gizlinot: shfgsjfdg <3)

  11 şubat 2019 20:06


  4. Eğer çocuğa özgüvenini ve beden saygısını de beraberinde aşılarsa doğru yapan annedir. Çocuk tüylerini alacaksa bunu sadece kendi isteği ve mutluluğu için yaptığını bilmeli. Akran zorbalığı, ideal güzellik algısı ve sosyal medya yüzünden 14 yaşında başlıyor kendini sevmemeler, değişme çabaları, "doğum günü hediyesi" istenen estetikler bilmem neler. Ergenliğin ileri yaşlarında zaten çocuk kişisel bakımını üstlenecek ve alacak o tüyleri, ne gerek var aceleye?

  11 şubat 2019 20:17

  5. o zamanlarda kıllı ve esmer bir kız çocuğu olarak ben de yaşadım bu durumu (gizlinot: halen kıllıyım değişen bir şey yok maalesef)

  ben bir de yaşıtlarımdan farklı olarak ergenliğe çok erken girdim. ergenliğin bazı belirtilerini 9-10 yaşlarımda gösterdim öyle diyeyim. bu belirtilerden biri de kıl tüy oluşumu olunca çevremdeki diğer kızlardan daha fazla dikkat çekmem kaçınılmaz oldu. mesela sokakta oynarken arkadaşlarım kaprileri, şortları altına çekmişken ben eşofman altıyla çıkıyordum. bir kere kapri giydim. o zamanlarda da mahallede sürekli benle uğraşan bir çocuk vardı, bacaklarımın o durumunu görünce fırsatı kaçırmadı tabi. yerin dibine girip çıktıktan sonra eşofman altlarına devam ettim.

  "sadece bacaklarım alınsa yeter." diye anneme yalvardığımı hatırlıyordum da ne zor zamanlarmış ya. kaş ve bıyıkta çıkan kıllar (gizlinot: küçük sarı tüycükler olsa gene iyi bildiğin kıl) da rahatsız etmeye başlamıştı ama bacaklarımı almaya izin vermeyen anneme kaş bıyık aldırmanın lafını bile edemezdim. o yüzden ortaokul başında anneme çaktırmadan cımbızla bıyıklarımı almaya başlamıştım. komple değil de göze daha fazla çarpanları alıyordum. bacaklarım konusunda da ısrarlarım 6. sınıf bittiğinde sonuç verdi ve ağdacının yolunu tuttuk. kaş ve bıyıklarımı da liseye geçtiğim zaman aldırmaya başladım (gizlinot: ay neyse ki)

  annem genel olarak "çocuksun daha bir şey olmaz." kafasındaydı. ne çocuğu anne erken geliştiğimin sen de farkındaydın yani. ileride kızım olursa ve kıllarından rahatsız olursa onunla bu konuda inatlaşmayacağım orası kesin.

  11 şubat 2019 20:35

  6. başlık beni tebessüm ettirdi. anılar anılar. demek ki birçoğumuz benzer şeyleri yaşamışız. benim annem de yapardı bunu. "şimdiden alışma, çok küçüksün, zamanı geldiğinde yaparsın" gibi laflarla engel olmaya çalışırdı. hatta sırf annem değil, öğretmenim bile karışıyordu. asi ergen ben kaşlarımı kendi kendime almaya başlamıştım. ama çok kötü alıyormuşum tabii, şimdi bakınca gülüyorum. bahsettiğim hocam gelip gidip seninle bir şey konuşacağız diyordu. korkuyla karışık merak ediyordum. bir gün çekti yanına "niye bu yaşta kaşlarını alıyorsun" falan dedi. bu tarz davranışların sebebi nedir hala çözemedim. ben kızım olursa nasıl rahat edecekse onu yapmasına izin veririm.

  11 şubat 2019 20:54

  7. ilkokul çağlarında fazla gür ve uzun kaşlarım olduğundan anneannem, annemden gizli gizli çok az kesip şekil verirdi kaşlarıma, o zamanlar geldi aklıma bu başlığı görünce. (gizlinot: allah razı olsun senden anneanne swh) 7.sınıfa giderken artık annemi dinlemeyip aldım kaşlarımı ve aşırı inceltmiştim, keşke o kadar erken almasaydım diyorum bazen, anneme hak verdim sonradan.

  fakat kaşları benden de gür ve neredeyse tamamen bitişik olan bir arkadaşımın annesi de kız lise sona giderken dahi izin vermiyordu almasına. etrafta kızla dalga geçen tipler oluyordu, kız üzülüyordu ama annesi yüzünden alamıyordu. bir gün aldım kızı karşıma, ısrar ede ede annesinin anlamayacağı şekilde aldım kaşını. çok da güzel oldu. artık iyi arkadaş mı dersiniz, kötü arkadaş mı, orası size kalmış (gizlinot: swh)

  11 şubat 2019 21:52


  8. annem hep yanımda oldu ben rahatsız olduğumda kendi elleriyle kuaföre götürdü ağda için, lisede kaşlarımın alınmasını istedim yine o götürdü. izin verilmemesini anlamıyorum. Çocuğunun mutsuz olmasına, belki sırf kıl tüy mevzusu yüzünden travma yaşamasına değer mi yani.

  11 şubat 2019 21:52

  9. Ben bu dertten çok çektim. Lisede bıyıklı bir kız olmak dünyada cehennemi yaşamaktır, bunu da ilk elden yaşadım. Bembeyaz ve sarışın bir anne bıyıklı bir evre yaşamadığı için çocuklarının psikolojisini nasıl etkileyecek bilememiş olacak ki asla izin vermedi bıyıklarımı ve kaşlarımı almama. Tek yaptığım kaşlarımın ortasını almaktı ancak bunu yaptığımın farkında değildi kendisi. İlk çıkmaya başladığı zaman kendisinden gizli aldığım bir cımbız ile almaya başlamıştım ve kendisi bitişik kaşlı olduğumdan habersizdi bu sırrım sayesinde. Geçen konusu geçtiğinde senin kaşlarının ortası çıkmıyordu ki dedi düşünün o kadar habersiz aldığımdan. Kız Kardeşim ise henüz 11 yaşına girdi ancak esmer olması ve ergenliğe hızlı bir geçiş döneminden sonra bıyıkları aşırı dikkat çekiyordu. Kendi yaşadığımı ona yaşatmama kararım sonrası isterse bıyıklarını alabileceğimizi söyledim ve yaz tatilinden itibaren bu sorunu hallediyoruz olaysız bir şekilde. Annem ise pek laf edemiyor artık çünkü yıllardır yaşadığım rezilliği anlata anlata başının etini yemem sayesinde bana yaptıklarını ona yapamıyor. Buna da şükür.

  11 şubat 2019 22:33

  10. Oysa ki ben bir tek benim annem böyle sanıyordum:) kaşlarımı lise 4 te aldırdım süslüler,o da annenin haberi yoktu ben gidip aldırmıştım.Eve geldiğimde ise annem kaşımı aldırınca çocuksulugumu ve masumiyetimi kaybettiğimi söylemişti. Ne alakaysa artık

  12 şubat 2019 00:23