yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (42)
  • medya (0)

  42. çeşit çeşit ürünler mevcut. sadece jel, krem değil aynı zamanda iç çamaşırları da var.

  Ben dönem dönem Sandia marka genital bölge temizleyicisini kullanıyorum. İşe yarıyor.

  10 şubat 07:36

  41. Zamanına vajina kendini temizleyebilen bir organ olduğu için kullanmaya gerek olmadığını yazmışım. Evet doktor önermediyse kafaya göre kullanılmaz tabii. Misal bana artık önerdi ve kullanıyorum. Liken sklerozumu inanılmaz rahatlatıyor,winactive marka bana iyi geldi.

  3 şubat 19:42

  40. Hiç kullanmamak daha sağlıklı ama, reglin son günlerinde ve dışarda tuvaleti çok sık kullandığım günlerde rossmanndan aldığım temizleyiciyi kullanıyorum.

  11 nisan 2022 21:57


  39. belki hiç kullanmamak daha iyidir ama ben ihtiyaç hissettiğim için çok sık olmamak şartıyla sebamed'inkini kullanıyorum. özellikle regl dönemi sonunda günlerdir ped kullanıyor olmaktan tahriş ve kaşıntı hissediyorum. ve sadece suyla yıkadığımda o kaşıntı geçmiyor ve açıkçası temizlendiğini de hissetmiyorum sanki aralarda kan kalıntısı kalıyormuş gibi geliyor. sebamed jelini kullanınca bayağı rahatlatıyor ama. zaten ufacık şişesi 100 küsür lirayı bulduğu için öyle bol bol kullanma şansımız yok malesef. ancak reglden regle...

  11 nisan 2022 20:15

  38. Arkadaşlar bu ürünler tamamen bir pazarlama stratejisi uyguluyor. Kukunuzun hiçbir şeye ihtiyacı yok. Vulva yani dış kısmı. Vajina yani. İç kısmı. Kesinlikle ne içe ne dışa sabun, intim jel hiçbir şey değdirmiyoruz. Doktora üstüne basa basa söyledi. Asla asla asla. Bacakları ayırıp su fışkırtmak da yok dedi. Üstten şöyle bir su tut bitti dedi. Ama kokar ama beyaz beyaz olur dudak araları dedim. Hayırrrr olmazzz, kokmaz, pislenmez dedi.oradaki flora, içteki ve dıştaki flora orayı her zaöan temiz tutar hiiiiç elleme dedi. Oraya su bile çok dedi. Suyla sadece üsttteeenn, öyle her kıvrımını kova kova suyla yıkamıcaksın dedi. Vallahi de billahi böyle dedi.gerçekten de dediklerini yaptım. Yani oraya hiçbir şey yapmadım. Mantar sıklığım o kadar azaldı ki.. Bazen hiçbir şey yapmamak çok şey yapmak oluyor. The least the best.

  11 nisan 2022 00:13

  37. arada sırada femfresh kullanıyordum kesinlikle her banyoda değil. çok ciddiyim bir süre sonra sistit oldum, onu kullanmadan önce hiç olmamıştım. onu bıraktıktan bir süre sonra da sistit geçti. artık sadece su.

  10 nisan 2022 04:41

  36. Bilinen markalara ait, ph’ı genital bölgeye uygun olarak üretilmiş intim jelleri dönem dönem ben de kullanıyorum. Üç farklı jinekoloğa sordum, ikisi gerek yok su yeterli derken üçüncüsü her gün olmamak kaydı ile ihtiyaç hissettiğim zamanlarda, regl günlerinde vs vajinaya çok temas ettirmemeye çalışarak kullanabileceğimi bunun bir sakıncası olmadığını söyledi.

  Ben de bu talimatlara uyarak her banyoda ve regl günlerimde kullanıyorum. Bazen dışarıda çok uzun vakit geçirmişsem ve duş almadan yatacaksam da kullanıyorum. Kişinin kendi ihtiyaçlarına yönelik hareket etmesi zor bir şey değil zaten, kendin tayin ediyorsun kullanım zamanını.

  Henüz bir zararını görmedim, kendim kullanıyorum çok da memnunum ama kullanmayan ve kullanılmamasını savunan insanlara çemkirmeyin, yanık balata kokulular dedirtecek yan etkileri oluşmadı bende henüz, 25 yıldan sonra ortaya çıkıyor sanıyorum bu etkileri.

  Ek olarak, anatomiyi hatmetmiş kültür abidesi yazarlarımıza ben de kimya önereyim madem biraz. Evet çiş steril bir sıvıdır, elinize değen sadece çiş ise suyla durulamak sizi iğrenç, hijyensiz, mikroplu yapmaz.

  14 mart 2019 19:59 14 mart 2019 20:02


  35. önce ilginç bir bilgi. bütün diğer doktorlardan bağımsız olarak benim doktorum öneriyor. şimdi bilimsel gerçeklere geçelim.

  1. genital bölgenizin bir florası olduğu doğru. bu bölgede bazı mantarlar ve bakteriler yaşar. bu mantarlara fırsatçı diyebiliriz. çünkü ortamın pH'si artarsa (normalde asidiktir) bakteriler ortamda azaldığında bunlara gün doğar. ve normalde olduğundan daha yüksek miktarlara ulaşırlar. işte şimdi mantar oldunuz.

  2. bunun pek çok nedeni olabilir. bağışıklığınız zayıfladıysa, geniş spektrumlu güçlü antibiyotikler kullanıyorsanız vs. ve tabii genital bölgenizi sabun gibi alkalı maddelerler yıkarsanız.

  3. genital bölge temizleyicileri pH si dengelenmiş temizleyicilerdir. hatta mesela antibiyotik kullanımına vs bağlı olarak oluşabilecek mantarları ortamın pH'sını düzenleyerek engelleyebilir de. ama 2 koşul var. birincisi düzgün kullanım; ikincisi ise doğru marka. bunlara geçelim.

  4. bu temizleyicileri doğru kullanmak önemli. öncelikle asla içini değil dış genital bölgeyi bununla temizlemek gerekiyor. iç bölgeye şu dahil hiçbir şey dokundurmamalı. isterseniz kullanmayıp sadece suyla da temizlik yapabilirsiniz. daima önden arkada (dışkılama ile anuş bölgesinde bulunabilecek bakterileri bu bölgeye taşımak işemeyiz) vajinanın içine gekmeden temizlik yapmalıyız.

  5. doğru marka. bu konu çok önemli. pH dengelenmesi önemli. henüz regl olmadıysanız bu jelleri kullanmamalısınız çünkü ergenlik öncesi pH farklı. aynı şekilde eğer menapoza girdiyseniz de pH değiştiği için gene bu jelleri kullanmamalısınız. sebamed'in menapoz dönemine uygun temizleyicileri var. bunlar kullanılabilir. marka olarak benim önerim sebamed. yıllardır kullanıyorum. belki 1 ya da 2 defa mantar oldum. en güçlü antibiyotikleri kullandığım dönemde bile mantar olmadım. ama lütfen marketlerden herhangi bir markayı almayın. bu tip çok fazla marka var gerçekten. muhtemelen pH dengeli kalmıyor. bu nedenle de sorunlar yaşanabiliyor.

  14 mart 2019 15:03

  34. Normal florayı bozacağı için gereksiz hatta zararlı olabilecek bir ürün.Bunu kullanırsanız kendi floranızdaki mikroorganizmaları öldürüp,fırsatçı olanların sizi hasta etmenize yol açarsınız.Genital bölge temizliği önden arkaya su ile yapılır,iç çamaşırlarını sık sık değiştirip,pamuklu olanları tercih etmek,hatta mümkünse ütülemek en sağlıklı ve doğru olandır.Kadın doğumcuların kendi aralarında anlaşmazlığa düşüp farklı şeyler söylediği bazı konular olsa da bu konu onlardan birisi değil.İntim jel öneren hoca ile karşılaşmadım bugüne kadar.Temizlik ve hijyen önerileri sadece bu kadar.Bazen simple is the best tir

  Ekleme:oluşan sekonder enfeksiyonları engelleme yolu intim jel değildir,sebebe yönelik tedavidir.Tedavi guiedline ları yazan otör hocalarımın tavsiyelerini yazdım sadece,bu adamlar bu işi böyle yapıp hastalarına da böyle öneriyorlar.Elbette piyasada farklı şeyler önerenler olabilir.Önemli olan önerinin ne kadarının meta analizlerle desteklenebilir olduğudur

  14 mart 2019 14:33 14 mart 2019 15:45

  33. normal şartlarda gereksiz ama kişinin vulva ve çevresi bir sağlık probleminden enfeksiyon kapmaya meyilliyse yararlı. ama yararlı derken... piyasada nivea gibi uluslararası ünlü bazı markaların genital temizleyicilerinde bile parfüm gibi hassas cilde uygun olmayan madde(ler) var(gizlinot: ne akla hizmetse). genital bölge temizleyici seçerken önce bölge neden enfeksiyona meyilli, nasıl bir cilt problemi var onu cilt doktorunda öğrenmek lazım. sonra genital bölge temizleyicisinin ph dengesine bakmak ve uygununu almak lazım. ph dengesindeki bozukluk zararlı bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşturuyor

  sağlıklı bir vulvanın ph dengesi 3,5 ile 4,5 arasıymış(gizlinot: gerçi başka kaynaklar başka rakamlar verebiliyor) normal sabun/temizleyiciler cildin geneli için ph 5,5 dengedeyse vulva için "ideal" ürün olmaz tabi. çok problem midir? zannetmiyorum, zaten bölge kendini temizliyor, bu kadar insan sade normal sabun kullandığına göre çok da problem olmasa gerek. ama hassas cilt, enfeksiyona/kıl kökü tıkanması vs bunlara meyilli cilt... bunlarda problem olabilir.

  14 mart 2019 13:51