yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  4.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • oylar (1)
  • medya (1)
  4

  1. Kısa bir tanım yapacak olursam Givenchy'nin 2020 yılında lanse ettiği simsiyah ve şık bir şişede gelen L'interdit flankerı.

  merakıma yenik düşüp, aldığım için pişman mıyım, değil miyim henüz emin olamadım. bu parfümle biraz daha vakit geçirmemle değişebilecek bir durum...

  seriden "edt", "rouge" ve "milessime" flankerlarını denemediğim için karşılaştırmayı uzun süredir kullandığım edp üzerinden yapmam gerekirse, bu parfüme l'interdit edpnin "karanlık, sinsi kız kardeşi" diyebilirim sanırım. benzer dna; fakat bambaşka bir frekans.

  intense versiyonunda, orijinal edp'den farklı olarak cüretkar bir karabiber ve susam kullanımı dikkatimi çekti öncelikle. bu konuda markanın risk aldığını ama bunun altından güzel kalktığını düşünüyorum. edpsindeki o cilveli, "people pleaser" jenerik hava gitmiş, yerini daha sensuel, karanlık, çok katmanlı ve gizemli bir tavıra bırakmış.

  çok katmanlı kavramını biraz açmam gerekirse;

  açılışında ilginç bir ilüzyonla "e bu edpnin aynısı?" dedirtip, yalnızca bir kaç saniye içerisinde işlerin değiştiği bu parfüm, bir anda yumuşak bir karabiber (asla tokatlayan cinsten değil ki tokatlasa bile parfümlerde karabiber notasını çok çok seksi bulurum), kavrulmuş susamlı bayram şekerleri, yanı sıra hala hissedebildiğim elegan bir sümbülteber & portakal çiçeği hissiyatı ile sarıp sarmalarken, zaman geçip tene oturdukça tozlu, zengin ve sentetiklikten çok uzak bir vanilya, yine hafif tozlu ve neredeyse kirli bir hissiyatı olan vetiver ve paçuli ile tenime mühürlenip kalıyor. Tüm bu notalar öyle profesyonelce harmanlanmış ki, açığa çıkmak için sıralarını bekliyorlar ve hepsi de vermeleri gereken hissi verip, ağır ağır sahneden çekiliyorlar. açıklanan notalarında asla yer almasa da Ultimate drydown kısmında ben inanılmaz net bir biçimde eski bir deri kokusu da alıyorum bu arada. benim gibi kuruyuşta bu kokuyu alan başka süslüler de varsa, yalnız olmadığımı söyleyebilirler :)

  e bütün bunlar bu parfümü animalic-gourmand mı yaptı şimdi, nerede edpDeki o beyaz çiçekli tatlı hava nerede bu anlattığın bambaşka parfüm ? derseniz de, hayır derim; intense hala white floral bir flanker, hala designer, hala genel beğeni parfümü. sadece daha karanlık ve mistik tarafta. daha tozlu, daha olgun/oturaklı, daha seksi, daha ayakları yere basan, daha fazla duyulara hitap eden bir l'interdit...

  fakat tabii, bu parfümü aldığınızda okazyonlarınızın orijinal edp ve hatta edtdeki gibi bol kepçe olmayacağını bilmeniz gerekir diye düşünüyorum. yani mesela edp'yi sabah duştan sonra bir-iki fıs sıkıp işte de kullanırsınız, gün sonunda spreyleme sayınızı arttırıp şık bir yemeğe de gidersiniz, gece dansa da gidersiniz, yazın tatil akşamlarında da sıkarsınız, öğrenciyseniz derse girerken de sıkarsınız... bir şekilde her ortama ayak uydurabilirsiniz. ama intense'e geldiğimizde okazyonlarımız bence bir hayli daralıyor... çünkü bence bu biraz "ağır top" bir parfüm. özel zamanlarda, akşam-gece veya sonbahar-kış kullanımına daha elverişli gibi. bu arada, orijinalindeki gibi, ben feminenim diye bağırmıyor; yine tabii ki feminen tarafa yakın fakat olgun ve oturaklı bir beyefendinin üzerinde de neden olmasın diyorum ben. zira orijinalindeki tatlı kullanımı meyvelerden gelirken, intense'deki tatlı yorumu çok daha kısıtlı bir biçimde susam ve vanilyadan geliyor. ki bunlar da oldukça unisex notalar aslında. yani intense için aklınıza asla aşırı tatlı/şekerli uçarı bir kompozisyon gelmesin.

  ange ou demon, crystal noir, armani code cashmere, addict, coco noir, alien, angel muse gibi parfümlerin hissettirdiklerini seviyorsanız, bu parfümü de sevebilirsiniz. he ama, elimde bunlar varken veya daha kritik soru; elimde givenchy l'interdit edp varken bunu almalı mıyım? derseniz, emin değilim. sanırım bunu en doğru şekilde şöyle toparlayabilirim; "bütçem kısıtlı, givenchy l'interdit serisini de çok sevdim ama içlerinden bir tanesini seçip almam gerekiyor, işteyken de kullanabilmeliyim, erkek arkadaşımla buluşurken de" diyen bir kişiye kesinlikle sadece edpsini almasını tavsiye ederim. hem daha uyumlu, hem daha genel beğeniye uygun hem de yayılımı -ilginç bir şekilde- intense flankerından daha iyi.

  benimse, henüz üç gündür elimde olan bu parümle ilgili duygularım karışık. bence edpsinden çok daha kompleks ve başarılı ama o kadar tene yakın duruyor ki, bugün sıkalı 3-4 saat olmasına rağmen, iş arkadaşlarım farketmedi mesela. edpsini sıktığımda -ki şahsen çok da bayılmıyorum- gittiğim kurumlarda doktorundan teknikerine kadar bir çok kişiye adını yazdığımı bilirim. elbette, parfüm seçimlerimde önceliğim kalabalıkları memnun etmek değil, kendi mutluluğum ama yine de bu denli ücret ödediği bir parfümün biraz daha yayılımlı olmasını istiyor insan.

  sonuç olarak;

  koku: 8/10

  kalıcılık: 8/10

  yayılım: 5/10 (asansörleri, koridorları doldursun demiyorum ama en azından bir kol mesafesi kadar yayılması bile maksimum 2-3 saat sürüyor, üzdü.)

  uygun mevsim: sonbahar-kış, belki serin ilkbahar akşamları

  uygun ortam: first date, davet ortamları, akşam yemekleri vs.

  f/p : artık ülkemizde herhangi bir designer/niş parfüm için f/p analizi yapılabileceğini düşünmüyorum.

  15 eylül 2021 12:26 15 eylül 2021 12:34