yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  7. Çok basitmiş gibi görünüp hayatımın içine eden hastalık.

  Depresiflik, negatiflik, stres bağımlılığı ne arasan var. Yorgunluk çok fena. Yanaklarımı sanki bir şey alttan çekiyor. Çöküyormuş gibi hissediyorum. Kas ağrılarım var ve bir 15-20 kilo civarı aldım çok yememe rağmen.

  Umarım geçer diyeceğim de ömür boyu ilaç kullanma fikri beni korkutuyor

  19 mart 18:06

  6. En tatlı türü haşimatodur..

  13 nisan 2018 14:57

  5. kendimi bildim bileli metabolizmam yavaş çalışıyor, devamlı üşüyorum, sabahları çoğunlukla yorgun uyanıyorum, depresif ve agresif eğilim gosterebiliyorum, demir ve kan eksik, ilk psikiyatr'a gittiğimde hormon ve kan testime bakar bakmaz öncelikle bu hastalığı düzeltmem gerektiğini söyledi, insanın ruhen ve fiziken çökmesine sebep oluyor gerçekten. uzunca bir süredir hipotiroidi için hormon ilacı kullanıyorum 25 mg ile başladık 75 mg'lık alıyorum şu anda, ama yine yetmediğini hissediyorum. 6 ayda bir kontrole gidip dozu ayarlatıyorum. kilo problemim yok, doktor vucut tipimi gördüğünde şaşırdı, çoğunlukla bu hastalığın fazla kiloya sebep olduğunu söyledi. Allah beterinden korusun tabi ama bu hastalık gerçekten zor. tedavisi var çok şükür, ilaç uygun fiyatlı ve tedavi edici gerçekten.

  edit: en zoru da bağışıklık çökmesi, bağışıklığı kuvvetlendirecek bir beslenme düzeni gerektiriyor.

  13 nisan 2018 14:37 13 nisan 2018 15:19

  4. (Bkz: haşimato tiroidi) ile karıştırılan ya da eş anlamlı(??) olan hastalıktır. Bende de birkaç yıl önce bir kan testi sonucunda ortaya çıktı.(gizlinot: ne zamandır vardı allah bilir) kendimi bildim bileli metabolizmam yavaştır ve tombişimdir.(gizlinot: swh) Aynı zamanda sindirim sistemim de iyi değildir, sürekli karın ağrısı çekerim. Depresif ruh hallerine, uyku problemlerine de gaayet aşinayım maalesef.

  Yine de her yerde "sebepsiz yere kilo aldırıyor, ne yapsam kilo veremiyorum" tarzı yorumlar okumak beni rahatsız ediyor açıkçası. Evet, herkes kadar kolay kilo veremeyiz belki ama verebiliriz. Sonuçta bu rahatsızlığın bizde olduğu saptanmış ve tedavisini oluyoruz. Dolayısıyla haplarla dengelenen hormonlar bize o kadar da engel oluyor olamaz değil mi? Ben kendi adıma böylesine inanmak ve kilo vermek istiyorum.(gizlinot: (:) "bende şu hastalık var" deyip kendi gözümde büyütmek istemiyorum açıkçası.

  Dipnot: bu girdi kişisel olarak kimseyi hedef göstermiyor elbette. Bu yönde olumsuz yazıları okuyup kötü etkilendiğimi anlatmaya çalıştım sadece.

  17 ocak 2016 23:49 17 ocak 2016 23:57

  3. Tiroidlerin vücudun ne kadar önemli bir organ olduğunu sana öğreten hastalık. Tiroidin az çalışması dır kendisi. Vücutta şişlik, tırnaklarda soyulma, saçlarda kuruluk ve dökülme, uyuyamama ve uyananamama, vücudunu taşıyamayacak derece yorgun hissetmekle kendini gösterir. Ayrıca su içsem yarıyor diyen birisi varsa etrafınızda muhtemel bu hastalıkla yaşıyordur. 170 boyum, 60 kiloyum. Doktor; bu kiloda kalman imkansız aslında nasıl oldu diye sordu. 10 senedir günde bir öğün yiyen bünyemin bu hastalıkla böyle baş ettiğini anlattım ve kendimde anlamış oldum. Kötünün kötüsü vardır diyerek bu hastalıkla ömür boyu sabah ilaç içerek ve üzerinden 45 dakika birşey yememek zorundasın. Ömür boyu. Sevgili vücudumun orkestrası tiroidim senin önemini bu hastalıkla anladığım için çok suçlu hissediyorum kendimi. :/

  7 ocak 2016 09:36 7 ocak 2016 09:39

  2. tiroid hormonunun az çalışmasından kaynaklı ortaya çıkar ve halk arasında ana-kız hastalığı olarak bilinir. annemde 3 yıl önce başlamıştı, haşimato tiroidi olarak. 25'lik hapltan başlayarak doktor kontrolünde yavaş yavaş dozlar yükseldi ve geçtiğimiz haftalarda da doktor anneme hapı bırakabileceğini, iyileştiğini söyledi. aynı gün de doktor bende guatr çıktığını söyledi :) annem iyileştiğinde ben hastalandım. ha beklemiyo değildim ama annem gibi 40-50 yaşlarımda falan olurum diye düşünmüştüm ama kısmet.. bana da 25'likten başlattı doktor ve hapı içtiğim sürece guatrın olumsuz yanlarını hissetmiyorum bu baya güzel bi şey. annemde olduğu gibi iyileşebiliyosunuz hanımlar, korkulacak yanı yok. :)

  29 ağustos 2015 14:43

  1. dün itibariyle sahip olduğumu öğrendiğim hastalık. son 2-3 yılda baya kilo almam, çok zor kilo vermem, adet düzensizliği, halsizlik, depresyon, demir eksikliği gibi sorunlarımın sebebi buymuş.

  neyse ki hafif hipotiroid, ama tirodim az çalıştığı için, önemli bir rahatsızlık tabii.

  2 sebebi var, ya (gbkz: haşimato tiroidi) ya da hiç tuz kullanmadığım için iyot eksikliği.

  eğer, haşimato tiroidi ise, ayvayı yedim. ömür boyu ilaç kullanımı, kilo artışı, kısırlık, yüksek kolesterol, tedavisinin olmaması...

  lütfen, iyot eksikliğinden falan olsun. öyle olursa birkaç ay ilaç kullanımıyla iyileşirim.

  moralim çok bozuldu ve stres bu hastalığa iyi gelmiyor..(gizlinot: :'()

  29 ağustos 2015 12:30