yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  12. Üniversite okurken bir anda vitamin takviyesi almak için gittiğim dahiliye doktoru tarafından fark edilen rahatsızlığım. 3 sene Euthyrox kullandım. Düzenli kontrole gidiyorum. Sondan bir önceki doktorum dozu arttıracağını, hatta insülin direnci konusunda dikkatli olmam gerektiğini söyleyerek beni aşırı korkuttu.

  Sonra ben egzersize başladım. Tiroid neden az çalışır diye araştırıp iyotlu beslenmeye, selenyum almaya ve deniz ürünleri tüketmeye başladım.

  Sadece 4 ay sonra tekrar kontrole geldim. Şuan kontrolden çıkıyorum, farklı bir hastanenin övülen bir doktoruna gittim özelde. Yeni kan sonuçlarıma göre tiroid konusunda bir rahatsızlığım olmadığını, kan değerlerimin çok iyi olduğu. İlacı kullanmaya devam etmemi ama 3 ay sonra eğer hala hormonlarim iyiyse ilacı bırakacağımı söyledi.

  Belki çok basit ve çözümü olan, her sabah içilen bir ilaçta ilerlemesi engellenen bir hastalıkta olsa sabah uyanıp ilaç içip 1 saat sonra kahvaltı etme zorunluluğu bile beni çok üzüyordu. İyiki beni korkutan o doktorla tanışmışım.

  Tiroid ile birlikte pcosluyum bu arada. Eğer regl döngüm 3 ay daha düzenli gider ve kan sonuçlarım 3 ay sonra yine güzel çıkarsa tiroid hapını içmeyi bırakacağım.

  14 şubat 15:53

  11. uzun yıllardır ne yazık ki zararlarını gördüğüm araştırdıkça da kendisi ile başetme yolunda ilerlemeler katettiğim rahatsızlık. öykümü şurada özetledim: (link: https://www.suslusozluk.com/haşimato-tiroidi?i=1309419 haşimato tiroidi)

  29 ağustos 2022 01:54

  10. bende de olan hastalık. (link: https://www.suslusozluk.com/bulletproof-coffee?i=1296524 şöyle bir şey deniyorum), aklınızda bulunsun.

  Yeşim Erbil'in sitesinden (ben kitabında okumuştum):

  "Hindistan cevizi yağının hipotiroidi hastalarında yararlı olmasının nedeni, bu yağın orta zincirli yağ asidi grubundan olmasıdır. Hindistan cevizi yağında bulunan Laurik asit, Caprik asit ve Caprilik asit orta zincirli yağ asitlerinin en önemli olanlarıdır. Bu yağ asitleri aynı zamanda anne sütünde de bulunmaktadır. Çok kuvvetli anti enflamatuar, antioksidan, antiviral ve antimikrobial özelliktedir. Bu nedenle bağırsak sağlığı için de önemlidir. Orta zincirli yağ asitleri hücrede bulunan mitokondriye çok kolay girerek yakıt olarak kullanılır. Olumlu etkileri bu mekanizma ile başlamış olur.

  Yapılan çalışmalarda orta zincirli yağ asidi alan hipotiroidi hastalarında kilo vermenin daha fazla olduğu, eklem ve kas ağrılarının azaldığı gösterilmiştir. Günde 1 tatlı kaşığı kahveye, süte koyabilirsiniz veya yumurtanızı bu yağ ile yapabilirsiniz. Günün her saati tüketilebilir.""

  19 mart 2022 11:27


  9. Gerçekten hayat kalitesini bu kadar olumsuz etkileyen başka ne var bilmiyorum. Kilo vermeye çalışıyorum, o kadar zor ki inanamazsınız. En ufak bir kaçamak yapmaya bile gelmiyor. Sporla da destekliyorum bu arada ve metabolizma yaşım 37. Ki kendi yaşım 22.... bu işin sadece kilo verme kısmı bir de uyku, halsizlik, depresif ruh halini saymıyorum bile. 2 aydır ilaç kullanıyorum ama doğru dozu bulmak bile zaman alıyor ve o kayıp giden zaman insanı çok yoruyor.

  Edit: koronadan önceki son hastane ziyaretimde Artık tiroid problemim olmadığını öğrendim ancak metabolizmam nasıl bir haldeyse hala kilo veremiyorum ama nu süreçte yaptığım sporla şekillendim diyebilirim. Ancak su an çok istediğim bir iş için önüme engel olabilir bu tiroid sıkıntısı. İşte tam bunu öğrendiğim zaman lanet ettim düzenli doktora gidip rutinleri yaptırmaktan

  12 aralık 2019 16:46 7 haziran 2020 02:23

  8. Çok basitmiş gibi görünüp hayatımın içine eden hastalık.

  Depresiflik, negatiflik, stres bağımlılığı ne arasan var. Yorgunluk çok fena. Yanaklarımı sanki bir şey alttan çekiyor. Çöküyormuş gibi hissediyorum. Kas ağrılarım var ve bir 15-20 kilo civarı aldım çok yememe rağmen.

  Umarım geçer diyeceğim de ömür boyu ilaç kullanma fikri beni korkutuyor

  19 mart 2019 18:06

  7. En tatlı türü haşimatodur..

  13 nisan 2018 14:57

  6. Üniversite ikinci sınıfta 36-38 beden arası bir insanken bir sene içerisinde hayat rutinimde hiçbir şeyi değiştirmeden 20 küsur kilo alarak 44-46 bedene kadar çıkmamla, durduk yere ağlama krizlerine girmeye başlamamla tanışmış olduğum hastalıktır. Gırtlakta tehlikeli sayılabilecek bir nodül de buldukları için 2012 senesinde ameliyat olarak tiroid bezimi aldırmak zorunda kaldım. Her gün 100 mg. Levotiron kullanmak durumundayım, zaman zaman kan tahlili vererek ilaç dozunu muhakkak ayarlatmak zorundayım. Yine de ameliyat öncesine göre her anlamda daha az sıkıntı yaşıyorum. Bu hastalıktan muzdarip olanlara geçmiş olsun demekle birlikte; diyet yapmak yerine ömür boyu sağlıklı beslenme düzenine geçmelerini ve düzenli olarak yapabilecekleri bir spor dalını hayatlarına sokmalarını öneriyorum. Kendi çabamla, biraz karbonhidratı keserek biraz da yürüyüş ve dansla azıcık kilo verebildim ve şu an 40 beden civarındayım. Önümüzdeki ay iş seyahatim sonrasında alacağım diyetisyen desteğiyle 38 bedene inmeye çalışacağım. Psikolojiyi mahveden bir hastalık da olduğu için size kötü gelen, ruhen yoran insanları da hayatınızdan çıkarmanızı, sinir ve stres yönetimi konularında araştırma yapmanızı da öneririm.

  Kilo falan neyse de, sinir yapma durumu cidden feci, Allah esirgesin, düşmanımın başına bir hastalık...

  13 nisan 2018 14:49 13 nisan 2018 14:59


  5. kendimi bildim bileli metabolizmam yavaş çalışıyor, devamlı üşüyorum, sabahları çoğunlukla yorgun uyanıyorum, depresif ve agresif eğilim gosterebiliyorum, demir ve kan eksik, ilk psikiyatr'a gittiğimde hormon ve kan testime bakar bakmaz öncelikle bu hastalığı düzeltmem gerektiğini söyledi, insanın ruhen ve fiziken çökmesine sebep oluyor gerçekten. uzunca bir süredir hipotiroidi için hormon ilacı kullanıyorum 25 mg ile başladık 75 mg'lık alıyorum şu anda, ama yine yetmediğini hissediyorum. 6 ayda bir kontrole gidip dozu ayarlatıyorum. kilo problemim yok, doktor vucut tipimi gördüğünde şaşırdı, çoğunlukla bu hastalığın fazla kiloya sebep olduğunu söyledi. Allah beterinden korusun tabi ama bu hastalık gerçekten zor. tedavisi var çok şükür, ilaç uygun fiyatlı ve tedavi edici gerçekten.

  edit: en zoru da bağışıklık çökmesi, bağışıklığı kuvvetlendirecek bir beslenme düzeni gerektiriyor.

  13 nisan 2018 14:37 13 nisan 2018 15:19

  4. (Bkz: haşimato tiroidi) ile karıştırılan ya da eş anlamlı(??) olan hastalıktır. Bende de birkaç yıl önce bir kan testi sonucunda ortaya çıktı.(gizlinot: ne zamandır vardı allah bilir) kendimi bildim bileli metabolizmam yavaştır ve tombişimdir.(gizlinot: swh) Aynı zamanda sindirim sistemim de iyi değildir, sürekli karın ağrısı çekerim. Depresif ruh hallerine, uyku problemlerine de gaayet aşinayım maalesef.

  Yine de her yerde "sebepsiz yere kilo aldırıyor, ne yapsam kilo veremiyorum" tarzı yorumlar okumak beni rahatsız ediyor açıkçası. Evet, herkes kadar kolay kilo veremeyiz belki ama verebiliriz. Sonuçta bu rahatsızlığın bizde olduğu saptanmış ve tedavisini oluyoruz. Dolayısıyla haplarla dengelenen hormonlar bize o kadar da engel oluyor olamaz değil mi? Ben kendi adıma böylesine inanmak ve kilo vermek istiyorum.(gizlinot: (:) "bende şu hastalık var" deyip kendi gözümde büyütmek istemiyorum açıkçası.

  Dipnot: bu girdi kişisel olarak kimseyi hedef göstermiyor elbette. Bu yönde olumsuz yazıları okuyup kötü etkilendiğimi anlatmaya çalıştım sadece.

  17 ocak 2016 23:49 17 ocak 2016 23:57

  3. Tiroidlerin vücudun ne kadar önemli bir organ olduğunu sana öğreten hastalık. Tiroidin az çalışması dır kendisi. Vücutta şişlik, tırnaklarda soyulma, saçlarda kuruluk ve dökülme, uyuyamama ve uyananamama, vücudunu taşıyamayacak derece yorgun hissetmekle kendini gösterir. Ayrıca su içsem yarıyor diyen birisi varsa etrafınızda muhtemel bu hastalıkla yaşıyordur. 170 boyum, 60 kiloyum. Doktor; bu kiloda kalman imkansız aslında nasıl oldu diye sordu. 10 senedir günde bir öğün yiyen bünyemin bu hastalıkla böyle baş ettiğini anlattım ve kendimde anlamış oldum. Kötünün kötüsü vardır diyerek bu hastalıkla ömür boyu sabah ilaç içerek ve üzerinden 45 dakika birşey yememek zorundasın. Ömür boyu. Sevgili vücudumun orkestrası tiroidim senin önemini bu hastalıkla anladığım için çok suçlu hissediyorum kendimi. :/

  7 ocak 2016 09:36 7 ocak 2016 09:39