yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  hiv

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. ukte (yazar: tolgelif)

  vücut savunma mekanizmasını çökerten bir virüs çeşiti.

  bu virüsün sebep olduğu hastalığa halk arasında aids denir.

  sloganı da şudur; "aids öldürmez, önyargı öldürür"

  tokalaşmakta, aynı ortamda bulunmakla bulaşmaz ancak vücut sıvılarıyla (gizlinot: tükrük) (gizlinot: kan) (gizlinot: meni) ve cinsel ilişkiyle bulaşır.

  8 şubat 2016 14:26

  2. Eğer virusun bulaştığı şüphesi varsa hemen elisa testi ,pcr testi ve kesin doğrulama için western blot testi yaptırılmalıymış,erken tanı hayat kurtarır (gizlinot:lan swh ) hayatiniz kurtulmayacak ama belli bir sure daha mevcut virüsle savaşabilirsiniz.

  9 şubat 2016 01:26

  3. HIV-1 ve hıv-2 şeklinde iki türü olan retroviridae ailesinden çift sarmal rna virüsü. HIV-1 tüm dünyada, hıv-2 ise Batı Afrika'da daha yaygındır. Bulaşı kanla, cinsel ilişkiyle, anneden bebeğe plasenta ve süt yoluyla olur. Sosyal ortamlarda bulaşmaz. Bulaştan ortalama 3 ay sonra kanda tespit edilebilir, 10 yıl kadar hiç bir belirti vermeden kanda kalabilir. Aids ise bu virüsle enfekte kişilerde Görülen klinik bir tablodur. Virüsün kesin bir tedavisi olmamakla birlikte kombine antiviral ilaçlarla virüs baskılanabilir ve yaşam süresi uzatılabilir. İlaç tedavisini düzenli alan kişilerde beklenen yaşam süresi 35-50 yıl kadardır.

  Fazla ansiklopedik olduysa şimdiden özür dilerim, Şansa tam hıv okuyordum, ara verince başlığı gördüm.

  9 şubat 2016 01:45


  4. sanıldığının aksine tükürük yoluyla bulaşmaz.

  sadece korunmasız cinsel ilişki, kan alışverişi, anneden bebeğe doğum ve ve anne sütü ile bulaşır.

  9 şubat 2016 02:29

  5. çankaya belediyesi (link: http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=22570 ücretsiz ve anonim hızlı hiv testi) hizmeti vermeye başlamış.

  19 nisan 2017 14:32

  6. retrovirüs ailesine ait; sansasyonel, magazini bol bir virüs. soru cevapta görünce dayanamadım, aşırı işsizliğin bana verdiği yetkiye dayanarak bulaş yollarıdır kimdir nedir dilim döndüğünce yazayım dedim.

  nedense binbir türlü hastalık haşarat kol gezerken asla umursamayan, eceliyle ölmüş tavuğu çöpe mi gitsin diyerek yiyen yurdum insanı hivi - daha da bilinen adıyla aidsi- duyunca sağlığı aklına gelir, koşarak kaçar, hivlinin de üstüne domestos dökmeye kalkar. aslında böyle şeylere hiç gerek yoktur.

  hiv bir rna virüsüdür. rna virüslerinin nihayi amacı hücreye girip dna yapmaktır. kendi halindedir, geneli pislik düşünmez, dnanızın içine girip saklanmaz, sizi kanser yapmaz. hivde sıkıntı girmeyi seçtiği hücredir. hiv bizim savunma hücrelerimiz olan lenfositlere girer. ee ne olacak hani pislik değildi derseniz, bu hücrelerin işleyişini bozar, kanda belli bir sayıda bulunması gereken hücreler azalır, vücut normalde görünce kahkaha atacağı mikroba virüse karşı savunmasız hale gelir. sıkıntı buradadır. yoksa hiv sizi al bozdum seni diyip hasta etmez. sadece ayarlarınızla oynar.

  peki nasıl bulaşır? kan, cinsel ilişki sırasında kadından/erkekten gelen halvet sıvıları, anne sütü, "belden iğneyle alınan su" olan beyin omurilik sıvısı bol virüslüdür. bulaş açık yara ya da mukozalardan gerçekleşir. sağlam deriden bulaş gerçekleşmez. deri bizim dışarıdan gördüğümüzdür, doğru fondöten rengini tutturmaya çalıştığımızdır; ağız içi, anüsün içi, vajinanın içi artık "deri" değildir o başka bir dokudur mukozadır, mikroskop altında incelersek farklı olduğunu görürüz. bu yüzden hiv korunmasız cinsel ilişki ile bulaşabilir, bu yüzden prezervatiflerin kullanım talimatında oral ilişkide bile kullanılması gerektiği yazar. hiv pozitif bir kan açık yaradan ya da virüslü bir iğneyle falan da bulaşabilir. virüs hava ile temas edince uzun süre hayatta kalamaz.(gizlinot: süresini bilmiyorum, bakmaya üşendim) bu yüzden hivlinin dişini karıştırdığı 5 haftalık kürdanla bulaşmaz. bilindik sterilizasyon yöntemlerine dayanamaz, ölür gider. eti budu ne ki? siz bi de dayanıklıları görün. ooh anksiyete. tükürükle, hapşurmakla, aynı odada kikirdemekle bulaşmaz. iyi ki de bulaşmaz. her gün metrobüste denk geldiğiniz yüzlerce insanı düşünün. herkes sağlıklı mı sizce?

  aids/ hiv mevzusu. hiv ile enfekte kişiler hiv pozitiftir. onlar "aids" değildir. aids bu virüsün sebep olduğu durumun son raddesidir. aidsde savunma hücreleri çok azalmıştır, sağlıklı insanda hastalık yapmayacak mikroplar hastalık yapmıştır, kanser olmuştur. hiv pozitifler ise bildiğiniz insandır, ama bulaştırıcıdır. karşıdan tipine bakarak anlaşılmaz. bu yüzden siz yine tedbiri elden bırakmayın. unutmayın ki kimse size hastalığından söz etmek zorunda değil, siz kendinizi korumak zorundasınız. yolda yürüyen adam da olsanız, aniden piercing yaptırası gelen genç kız da olsanız, seks işçisi de olsanız.

  22 eylül 2018 01:45