yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  hpv

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  8. Restingbitchfaced'la hilale anlatır gibi köşemize hoşgeldiniz.Bugünkü konuğumuz kanımca sözlükteki en kaotik ve bilgi kirliliğinin en fazla olduğu konu olan hpv. Henüz mezun olmamış bir 5.sınıf tıp öğrencisiyim, bu nedenle yazacaklarım doktor tavsiyesi değildir. Amacım bu konuyu size olabildiğince yalın ve doğru şekilde anlatmak. Şimdi başlayalım, uyarıyorum biraz uzun olacak.

  HPV tüm dünyada cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında 1.sıradadır. Hpv aslında bildiğimiz elde ayakta çıkan siğildir ancak kadınları ilgilendiren önemli kısmıysa serviks kanseriyle ilişkili olmasıdır. Pek çok farklı türü vardır ve hepsi farklı karakterdedir, farklı yerleri tutma eğilimindedir. Serviks kanseri olan kadınların büyük çoğunluğu HPV pozitiftir ancak HPV pozitif olan herkes kanser değildir. Bakın bu cümle önemli, her dedenin sakalı var ama her sakallı dede değil yani. Bu nedenle cinsel aktif kadınları belli aralıklarla smear testi ile kontrol ediyoruz. Çünkü insanlar bir günde kanser olmazlar. Önce hücreler bir normalden farklı hale gelir, sonra git gide daha da bozulur-kanserli hücre haline gelir. Onla da bitmez, bu hücreler bazal membran dediğimiz yüzeyle derin doku arasındaki zarı geçmek zorundadır. Bu zarı geçmediği sürece ateş olsa cürümü kadar yer yakar, başka yerlere yayılmaz. Bu nedenle cinsel aktif kadınları belli aralıklarla smear testi ile tarayıp bu erken lezyonları yakalamayı hedefliyoruz.

  Genital bölgenin dış kısmında çıkan siğillerin büyük çoğunluğu Hpv tip 6 ve 11'dir ve bu arkadaşlar serviks kanseri yapan abilerinin aksine gayet iyi huylu uslu arkadaşlardır. Tedavide amaç bu siğillerin bölgeden kaldırılmasıdır. Burayı geçelim, ana konu bura değil.

  Serviks kanserinden sorumlu olan uyuz tipler bellidir, büyük çoğunluğundan da tip 16 ve 18 sorumludur. Siz gidip smear verdikten sonra bu örnek incelenir ve bulgulara göre gruplanır. Tamamen normalse yallah evinize doktorunuzun önerdiği sonraki kontrole kadar işiniz yok. Ama baktılar ki normal değil örnek, sizin serviks hücreleriniz bi tövbe estağfirullah bir şey olmuş bir yamulmuş. Kanser de değil ama bir garip böyle. Tıp dilinde ''atipik hücre'' diyoruz biz bunlara. Eğer anormal bulgular varsa bunlar kabaca iyiden kötüye doğru CIN1, CIN2, CIN3 olarak gruplandırıyoruz. Daha ayrıntılı başka bir sınıflama yöntemi daha var ama onu burda anlatmaya kalksam girdi 10 sayfa olacak.

  Herhangi bir tedavi almayan CIN1 grubu hastaların büyük çoğunluğu spontan olarak düzeliyor, CIN2 grubunda daha az da olsa onda da spontan düzelme görülebiliyor. CIN2 ve CIN3 biraz daha sıkıntılı, onlara bazı girişimler yapılması gerekebiliyor. Bu lezyonlardan birine sahipseniz doktorunuzun önerileri doğrultusunda gerekli işlemleri yaptırmanız ve takiplerinizi aksatmamanız gerekiyor.Ama unutmayın, bu lezyonlardan hangisi olursa olsun henüz kanser değilsiniz, kötü hücreler o sınırlayıcı zarı hala aşmadı.

  Hpv kapan kadınların büyük bir kısmı hiçbir hastalık belirtisi veya klinik belirti vermeden Hpv'yi bağışıklık sistemiyle bastırır-elimine eder. Çok büyük bir çoğunluğu bunu 9-15 ay arasında başarır. İşte bunu başaramayan küçük bir kısım kadın ise yukarıda saydığım CIN1-2-3 lezyonlarıyla karşılaşır. Bunu başarıp başarmamanızınsa sigara kullanımı, başka genital enfeksiyonların varlığı ve beslenme durumundan etkilenebileceği söyleniyor.

  Hpv'den korunmak için aşı şu an için en etkili yöntemdir. Bunun dışında hem sizin hem partnerinizin tek eşli olması da ciddi şekilde koruma sağlar. Ama sizden önce başka kişilerle ilişkisi olmuş olabilir, bu nedenle pek güvenilir bir yöntem değil maalesef. Prezervatif kullanımı teması engellediği için hpv bulaşını önler, ancak garantisini verecek kadar bilgim yok.

  Şööyle bir toparlayacak olursak;

  1-Sigara içmeyin, düzgün beslenin.

  2-İmkanınız varsa hpv aşısı olun. Partnerlerinize dikkat edin, prezervatif kullanın, mümkünse tek eşli olun.

  3-Düzenli olarak jinekologa gidin ve önerdiği aralıklarla smear testini tekrarlayın. Velev ki bir şeyden şüphelendiniz sakın sakın sakın süslü sözlük soru cevap aparatında ya da internette cevap aramayın. Doktora gidin, gerekli incelemeyi yapsın. Ondan başkası size doğru bilgiyi veremez.

  4-Serviks kanserlerinin büyük çoğunluğundan hpv sorumludur ancak her hpv'li kanser de-ğil-dir. Sakal-dede hesabı.

  5-Hpv kapmak dünyanın sonu değildir, kapanların büyük çoğunluğu elimine eder farkına bile varmaz. Ancak velev ki kaptığınız hpv serviksinizde bir takım aksiyonlara girdi, o zaman sıkı bir takip ve gerekirse bazı girişimlerin yapılması gerekir, bu sayede kanser olmanız önlenir. Çünkü ne demiştik, bu lezyonlar henüz kanser değildir. Evet can sıkıcı bir süreçtir ama daha da can sıkıcı süreçlere gitmenizi önler.

  Kadınlarda en sık görülen ilk 4 kanser meme, akciğer, kolon ve tiroittir (son ikisinin sıralamasını yanlış hatırlıyor olabilirim). Yapılan bu smear taramaları sayesinde serviks kanseri baya aşağılarda kaldı. Servikse gelene kadar başka adamlar var sırada yani. Hpv mi oldum paranoyasındansa her ay meme muayenenizi yapın guzularım.

  Eyyorlamam bu kadar.

  Sağlıkla kalın

  17 şubat 23:36 17 şubat 23:37

  7. aşısı hakkında yeterince girdi olmadığını görüp deneyimlerimi paylaşmak istediğim hastalık.

  öncelikle bu aşıyı cinsel olarak aktif olsun olmasın bütün kadınların (hatta erkeklerin) olması gerekiyor. ancak maalesef ülkece seks diye bir şey yokmuş gibi davrandığımız için ne hpv'nin belirtileri ne de sonuçları hakkında yeterli bilgilendirme yapılıyor. hpv virüsü kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi ölüme götüren hastalıklara neden olabiliyor. virüs cinsel birleşme olmadan öpüşme vb. yollardan kapılabildiği için aşı ile korunmak şart.

  aşının (gardasil) şu anki fiyatı 421,27 TL. reçetesiz olarak sorunsuz alınabiliyor. aşının üç doz olarak vurulması gerektiğini düşündüğümüzde fiyatı çok pahalı geliyor ancak ihmal edilmemesi gereken bir aşı.

  gelelim sürecin işleyişine. eczanalere sorduğumda aşının onlarda olmadığını ancak depolardan getirtebileceklerini söylediler, getirtilmesini istediğimde de aynı gün içerisinde geldi. ancak aşının intramuscular vurulması gerektiği için eczanede yapılamadığını ve hastanelerin acil servislerinde yapılabileceğini söylediler. normalde aşının soğuk ortamda taşınması gerekiyor, bunun için de özel kabını verdiler ama hava zaten dışarıda eksilerde olduğu ve hastane de yürüme mesafesinde olduğu için aşıyı öylece alıp

  özel bir hastanenin acil servisine gittim. kimlik numaramı vs. aldılar ancak sisteme sadece enjeksiyon olarak giriş yaptılar. özellikle ailesinden çekinen süslüler varsa burası önemli çünkü vurulanın ne aşısı olduğu sisteme girilmedi. enjeksiyon için de 12 lira aldılar. kendi isteğimle aşı olmaya geldiğimi, hiçbir doktorun yönlendirmediğini söylediğimde oradaki görevliler biraz şaşırdılar. kadın doğum uzmanı ile görüşen hemşire smear testi olup olmadığımı vs. sordu. ardından kolumdan aşıyı oldum. ikinci dozu iki ay sonra olacağım, üçüncü dozu da o aşıdan 4 ay sonra. yani toplamda 6 ay içerisinde süreç tamamlanacak. kısacası para kısmı hariç geri kalan işlemler kolaydı. böyle yazınca kamu spotu gibi oldu ama aklında endişeleri kararsızlıkları olan süslüler varsa aydınlatmak istedim. umarım yardımcı olabilmişimdir (:

  edit: aşının fiyatı zamlanarak 524 tl olmuş.

  31 aralık 2018 22:39 4 mart 2019 23:19

  6. vücuda alındıktan sonra kanserleşmesi en az 10 sene olan virüstür. çoğunlukla vücuttan atılır ama bağışıklık sistemi vücuttan temizlemeyi başaramazsa yerleşir. sadece rahim ağzı değil gırtlak kanseri, baş boyun bölgesi tümörleri de yapmaktadır. çocukluk ve gençlik döneminde sık görülen ellerdeki siğillerin de etkenidir ancak bunların her birine farklı alt tipler neden olur. kadınlar için rahim ağzı kanserine karşı hpv aşısı vardır. özellikle de genç kadınların aşı konusunda fikir sahibi olmaları gerekir.

  2 mayıs 2015 23:10


  5. sağlık sektöründe çalışıyorum, hpv aşısını yaptırdım yaptırılması gerektiğini düşünüyorum. ama tabiki de aşıyı yaptırmanız sizi %100 koruyor anlamına gelmiyor, hpv nin birçok türü var belli türlere bağışıklık kazanıyorsunuz.

  10 aralık 2014 16:19

  4. Hpv aşısı henüz kesinliği tam olarak kanıtlanabilmiş ve sigorta tarafından ödenen bir aşı değildir. 2 ayrı firmanın çıkardığı aşıların en az 3er kere yapılması gerekir. Hpv'den korunmanın en kesin ve en etkili yolu tek eşlilik, güvenli cinsel ilişki ve tabi en önemlisi prezervatif kullanımıdır. Ayrıca aşıyı yaptırdınız bu sayede rahim ağzı kanserinden tamamen korundunuz anlamınada gelmez. Yine belirli aralıklarla Smear testi yaptırmalısınız.

  10 aralık 2014 02:03

  3. cinsel aktif olan ve özellikle cinsel hayatı tek partnerle sınırlı olmayan kadınların yaptırması gereken koruyucu bir aşısı vardır. hpv serviks (rahim ağzı) kanserine neden olabildiği için kanserden koruyucu bir aşıdır resmen.

  9 aralık 2014 18:38 28 mart 2019 16:37

  2. bu virüsten korunma yöntemlerinden biri için (bkz: hpv aşısı)

  9 aralık 2014 18:28 9 aralık 2014 18:32


  1. illet bir virüs. Süslü de başlığı olmaması şaşırttı beni. Efendim özellikle abd de oldukça yaygın bir virüs ve erken teşhis ve tedavi çok önemli. Cİnsel ilişkiyle bulaşır ama sadece cinsel ilişki değil tuvaletlerden de bulaşır, en bela biçimi oral seks gibi yollarla gırtlağa bulaşanı olsa gerek (gbkz: Michael Douglas) bu virüsten dolayı gırtlak kanseri olmuş. Genellikle genital siğil olarak adlandırılır ama bir türüdür ve kendi içinde yüzlerce çeşidi vardır. (gbkz: smear testi ) ile anlaşılabilir, sirke de virüsü belli edebilen bir yöntem. koterle veya tca asitle yakılarak tedavi edilir. Konu hakkında bir alıntı yapayım bari.

  edit: mihael douglas ölmemiş yüreğimizde yaşıyormuş, oral seksten kanser oldum demiş http://www.milliyet.com.tr/-oral-seks-yuzunden-kanser-oldum-/magazin/detay/1717945/default.htm

  HPV virüsü genellikle erkekte penis üzerine, kadında ise vajina ve rahim ağzında görülür. Genellikle diyoruz çünkü oral seksle gırtlakta ve başka yerlerde de görülme ihtimali vardır. Ayrıca hpv virüsü kasık bölgelerinde de görülür. HPV virüsü vücuda girdiğinde hemen belirti vermez hücrelere yerleşir ve zamanla ortaya çıkabilir, bu ortaya çıkma yıllar sürebilir. Hücrelerin içinde yerleşen ve tedaviyle kaybolsa bile zaman zaman tekrarlayabilen bir virüstür. Kesin bir tedavisi şu anda maalesef yoktur.

  Tekrarlayan bir virüs olduğu için HPV hastalığına yakalananlar bu durumdan oldukça olumsuz etkilenirler.

  HPV Nasıl Anlaşılır

  Virus ilk olarak cilt üzerinde kabarık, ağrısız biçimde sivilceye benzer şekilde ortaya çıkar. İlk çıkan kabarcıklar zaman içerisinde karnabahar şeklini alabileceği gibi yıllarca kabartı gibi de kalabilir. Özellikle cinsel organların dış bölümlerinde ortaya çıkan siğillerin bir zararı olmamakla birlikte, kötü görünüm sergiler ve bulaşıcıdır. Ancak kadınlarda rahim ağzına yerleşen virüs, rahim ağzı kanserine neden olabilir. Rahim ağzı kanserleri yani “serviks” kanserinin en büyük nedeni HPV virüsüdür.

  HPV’nin sadece genital siğillere neden olmadığını yazmıştık, bazı tipleri ise anus bölgesinde görülebilir, kasıklarda ve gırtlakta da görülen çeşitleri vardır. Ayrıca hpv her zaman siğil gibi belirti vermeyebilir, yıllarca ortaya çıkmayabileceği gibi, hiç ortaya çıkmadan da bulunabilir. Her HPV veya genital siğil kanser yapmaz. Aslında siğil olan hpv tipleri genellikle şanslı olan tiplerdir ve genellikle kansere neden olmazlar. HPV yi anlamak için doktor muayenesi, smear testi, dna testi uygulanır.

  Aslında evde sirke ile ufak bir testle de çoğu zaman siğile yol açabilen hpv anlaşılabilir. Bunun için keskin bir elma sirkesini genital bölgelere sürdüğünüzde beyazlamalar varsa o alanlar siğil olan alanlardır.

  HPV Tedavisi

  Aslında çoğu virüs belirti vermeden geçirer veya bedeninizde yaşamaya devam eder, eğer bağışıklık sisteminiz kuvvetliyse vücudunuz HPV ile başa çıkabilir. Zaten yıllarca ortaya çıkmama nedeni de budur. Bağışıklık sisteminiz zarar görür veya direnciniz düşerse virüs kendisini gösterebilir. HPV yıllarca bünyenizde bulunmasına rağmen belirti olmadığı için anlayamaz ve özellikle cinsel ilişki yoluyla virüsü yayabilirsiniz.

  Kişi yıllarca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir. Ancak bu durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir. Bu durum sessiz enfeksiyon olarak adlandırılır. Genital siğil oluşumuna sebep olan HPV virüsünü hiçbir belirti vermeden taşıyan kişilere de “taşıyıcı” adı verilmektedir. Kuluçka süresi belirli değildir. Virüsle temasdan aylar ya da yıllar sonra bulgular ortaya çıkabilir. Hastaların büyük kısmında 1-6 ay içinde belirti verir.

  Genital siğil cinsel yolla bulaşan hastalık olup en sık görülenidir. Cinsel bölgeyi enfekte eden virüsler temas yolu ile kolayca yayılırlar. Genital siğilin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir. Tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan “sürtünme” yolu ile gençlerde de sıklıkla bulaşabilmektedir. Bulaşma genital HPV hastalığı taşıyan bir bireyle girilen her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilir. Virüs, ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan mikroskopik yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile ciltten cilde temas yolu ile bulaşır. Virüsün erkek menisi içinde de saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile de bulaşabileceğini düşündürmektedir. Virus ile tamas eden herkesde enfeksiyon bulguları ortaya çıkmaz ancak kondilom ortaya çıkan bireylerin büyük bir kısmının partnerinde de virüs olduğu saptanmıştır. Virüs bir kere vücuda girdikten sonra uzun yıllar sessiz kalabilir. Cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilir.

  HPV Neden Tekrarlıyor

  İnsan Papiloma Virüsü (HPV) dış genital organlarda, vajinada, rahim ağzında ve ağız mukozasında yerleşebilen ve oralarda hastalık yapabilen bir virüs. Toplumda çok sık rastlanılan enfeksiyon görüyoruz. daha önce dediğimiz gibi 100 e yakın türü ile, düşük riskli ve yüksek riskli tipleri var. Düşük riskliler dış genital organlarda penis ve vajinada condilom denilen siğilleri yapıyor.

  Özellikle kadınlarda ciddi sorunlara sebeb olabilen Yüksek riskli, rahim ağzı kanserine neden oluyor. HPV ya yaptığı lezyonların tanınması ile ya da direkt olarak virüsün araştırılması ile teşhis edilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun, tedavi edildikten sonra yine HPV ile temas olursa hastalık yeniden başlayabilir.

  Çünkü bu virüsün yarattığı enfeksiyonlar bağışıklık sistemini yeterince uyarmadığı için ikinci kere hastalıktan koruma da sağlamaz. Bu virüs cilt teması ile, HPV ile kirlenmiş materyellerle, banyo, tuvaletten ve cinsel temas yolu ile geçer. Korunmada da bu noktalara dikkat etmek gerekiyor.

  Genital siğillerin tuvalet gibi yerlerden size bulaaşmasını engellemek için, bir tarif vereceğim. Özellikle çok fazla dışarda bulunanlar ve tuvalet kullananlar bu tarifteki sıvıyı , klozetlere sıkarsa oldukça faydalı bir hijyen sağlar.

  Malzemeler:

  200 ml kolonya

  10 gram salisilik asit

  20 ml saf laktik asit

  20 ml glikolik asit % 70

  10 ml çay ağacı yağı

  Hazırlanışı:

  kolanyanın içerisine salisilik asiti döküp iyice çalkalayın, daha sonra laktik ve glikolik asitlerini ve çay ağacı yağını bu toniğe karıştırın. İyice çalkayın ve sipreyle ufak bir şişeye dodurup çantanızda taşıyabilirsiniz.

  Kullanımı:

  Hazırladığınız ve sipreyle şişeye koyduğunuz sıvıyı klozetin oturak kısmına sıkın. 10 saniye sonra o bölgeyi tuvalet kağıdı ile silirek bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemlerle klzetlerden genital siğil, Hpv ve diger bakteri ve mikroplara karşı yüksek korunma sağlamış olursunuz.

  Kaynak: http://www.saglikicin.org/hpv-virusunden-nasil-korunulur.html

  9 aralık 2014 14:24 9 aralık 2014 15:00