yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. Pratiklere gidin. Pratik önemli.

  kanunlara da bakın. Kanun da önemli.

  nottan once kitabi okuyun. Bu sayede nottaki hatalari tespit edersiniz. Not calismanizin ustune cila olur.

  Tıptan kolay filan değil.Tıpta terimi ezberlemesi zordur ama terimin açıklaması genelde istenmez.Hukukta terimi yazıp bırakanı hoca direk taşlıyor. Terimi açıklamayı unutmayın.

  fırça yemeye alışın.

  hukuk ve siyaseti karıştırmayın.

  Meslek hayatınizin suits' teki gibi olmayacagi belli.yani.

  (link: https://youtu.be/iQ0aqa6ge-E her zaman beşinci günün şafağında doğuya bakın) (gizlinot: iülüler bilir )

  24 ocak 2016 23:23 25 ocak 2016 00:02

  2. icrasının okuması kadar iyi hissettirmediğini bilin...

  ben mesela bilseydim, gene bitirirdim fakülteyi çünkü bana kattıklarını burda iki satırla anlatmam mümkün değil, ama bilseydim, kesinlikle başka alanlarda da kendimi ciddi anlamda geliştirmeye çalışırdım. ha tabi bu, benim kişisel durumumla alakalı. yoksa mezun olduktan sonra diğer tm bölümlerine kıyasla çok daha geniş bir yelpazesi var meslek açısından, allah için hakkını yemeyeyim. en azından kpss açısından çok ama çok büyük avantaj. amma ve lakin siz, hukuk icracısı olmak istiyorsanız; yani hakim, avukat, savcı olmak istiyorsanız, işte o kısım bambaşka bir istek, azim gerektiriyor... uzun uzun anlatmam lazım ama kısaca söyleyeyim kişiliğinizde benim şu an bir kelime veya cümleyle anlatamayacağım bambaşka bir şey gerektiriyor. evet. şey.

  ya neyse ben bişey demiyorum. (gizlinot: ay yine serum vaktim geldi benim) (gizlinot: ayyyyyy) (gizlinot: yine de şükür yarabbi)

  ayrıca şahsen kendim, "haiz" kelimesinin, kendisinden önce gelen kelimeye ismin belirtme hali eki olan "-i" eki eklenerek kullanıldığını, metinleri okurken bir yerde "-i haiz" başka bir yerde "-e haiz" diye göre göre delirip "eeehh eytar beeahh" diyerek kendi çabamla öğrenmem münasebetiyle feci takık olduğumdan yukarıda da yer verilmesine rağmen bir kez daha vurgulamak istedim. hatta adeta yalvarırcasına burdan bütün türkçe konuşan, yazan insanlara seslenmek istiyorum -i haiz efenim o. sevgiler, saygılar.

  öyle bişeyler işte. amaaann...

  edit: büyük konuşma, başına gelir. kafadakiyle buraya aktarılanın birbirine uymaması halinin, ismail abinin deyimiyle ağzımdan çıkanla kulağımın duyduğunun aynı olmaması halinin düzeltilmesi.

  24 ocak 2016 23:53 25 ocak 2016 00:08

  3. -fakülteye dair en büyük pişmanlığım derslere devam etmemektir, edin. mezun olduktan 7 yıl sonra bile bir konu hakkında düşünecek olsam, o derse girmişsem şayet, hocanın sesi kulaklarımda yankılanır. derslere girin.

  - döneminiz oldukça kalabalık olacaktır, olsun. oldukça çok insanla tanışmaya bakın. yıllar sonra devlette işe girmek isterseniz bakanlıklarda çalışan arkadaşlarınızdan referans isteyecekler. referanssız o işler zor. referans kıymetli, referans cici.

  - not isteyen, yardım isteyen arkadaşlarınızı geri çevirmeyin. hepiniz aynı okulu bitirmeye çalışıyorsunuz zaten, amaç ortak. iyi insan olmaktan kimseye zarar gelmez. fakat hukukçu hırsı diye bir gerçek de var ki, aman allah korusun.

  - not demişken, kopicilerden aldığınız notlara çok dikkat edin ha. notlarda yer alan fahiş hatadan sınıfın tamamına yakınının kağıdının çizildiğini bilirim. betacopy candır, fahiş hata bok :)

  - son olarak, içindeyken okul bitmeyecekmiş gibi gelecek, bitiyor. nefret ettiğinizi sanacaksınız fakat mezun olduktan sonra okulunuza uğramak için fırsat yaratmaya çalışacaksınız. kıymetini bilin.

  25 ocak 2016 00:14 25 ocak 2016 00:26

  4. Yazılanların çoğunda olduğu gibi her şey önemli arkadaşlar.

  4. Sınıftayım. 4 yıllık deneyimlerimde her şeyi yaşadım. Çok sosyal olduğum dönem de oldu, hiç okula gitmediğim de, düzenli çalıştığımda, sınavlara bile girmediğim de... Her şeyi gördüm sizin anlayacağınız. Vereceğim tavsiyeler ise

  -gözünüzde büyütmeyin

  Ben çok büyüttüm. Üst sınıfları gördükçe gözümde zorlaştıkça zorlaştı. E ben de hep azına razı oldum. Geçiyim yeter dedim durdum. Şimdi son sınıfa geldim ortalama yükseltmenin derdindeyim. Çalışın gözünüzde büyütmeden çalışın korkmayın. Çalıştıkça, bildikçe kendinizden daha emin olacaksınız. Korka korka ilerleyince ne kafar çok bilsen de bir o kadar da bilmiyormuşsun gibi geliyor.

  -tarzınızı keşfedin

  Herkesin bir tarzı var. Bir anlama şekli var onu keşfedin. Deneyin. Ben mesela kitaptan okuyunca anlarım. Kitabın o düzeni sistematiği mantığıma çok uyuyor ders notundan çalışmak zorumda kaldığımda zorlanıyorum. Ama benim sadece kanun okuyan arkadaşım da var derste not tutup sadece ondan çalışabilen arkadaşım da size kalmış yani. Önemli olan keşfetmek.

  -sevin!

  Sevmiyorsanız bırakmayı ciddi ciddi düşünün. Çalışmayı sevmeden ya da çalıştığın şeyi sevmeden çok zor.

  -ciddiye alın!

  Ya nolur ciddiye alın bakın çok önemli. En ufak bir eksiklik özellikle fakülte başındaki temel teorik o soyut derslerdeki sonradan başınıza çok bela oluyor. Sağlam temel oluşturmak çok önemli. Ben bir erkek arkadaşımla aram bozuldu7 bütüm kaldı bütünleme dönemi de ayrıldık 5 dersim kaldı alttan mezun yılıma. İnanabiliyor Musunuz? İki ay boşluyorsun şimdi sağlığımdan oluyorum nerdeyse mezun olucam diye. Ciddiye alın bir kere boşlayınca toparlanması zor. Şakaya ihmale gelmiyor.

  -her gün en az 3 saatinizi çalışmaya ayıracaksınız. Üzgünüm buna şimdiden alışın ileride çalışma hayatınızda da herkes sizde. Çalışkan olmanızı bekliycek. Yatarak rahat işleyen bir meslek çok zor. Kedinizi alıştırın. Kabullenin.

  Bunlar temel şeyler. Bunların dışında iyi bir kitaplık oluşturun. Arkadaşlarınıza yardımcı olun Yalan söylemeyin iş hayatı çok birbiriyle bağlantılı sakladığınız her şey ortaya çıkıyor. Hocalar eğer bir proje hazırlıyorlarsa katılın. Bakanlıkların özellikle staj programlarını takip edin. Dil ciddiye alın. Eğiliminiz varsa ikinci bir dil mutlaka ekleyin. Ceza alanına yönelicekseniz İtalyanca borçlara yönelecekseniz Almanca gibi her alanın kendime özgü bir doktrin dili vardır asistanlarla beş dakika muhabbet etseniz öğrenirsiniz. Onu öğrenmeyecekseniz de İngilizceye yüklenin en azından olan çok iyi olsun.

  Bir de bakın bu çok önemli. En sona sakladım. Hazır Mısınız????

  Grip aşısı yaptırın!!! Her sene başı. Olmaz demeyin. Pat diye sınav haftası 1 hafta yatakfan çıkamadım bu yıl en önemli sınavlarımın maZerete kaldığına mı yanayım, mazeretleri aşırı zor hazırladıklarına mı, son haftaya çakışmak İÇİN en önemli yerleri bırakmış olmama mı...

  O riski almayın alışkanlık haline getirin bol bol meyve ve haftada bir kez balık yiyin. Biraz komik gelebilir ama ciddi fark yaratır çalışma veriminizde söyliyim.

  Bir de kütüphanelere gidin. En güzel aşklar orada başlıyor.

  Süslü hukukçular saçlarına iyi baksınlar mezun olurken mafolmuş olabiliyorlar çünkü.

  25 ocak 2016 03:33

  5. - Hukuk fakültesine adım atmanızla birlikte direkt ingilizce kursuna başlayın. Ingilizceniz zaten çok iyi ise ingilizce hukuk diline yoğunlaşın. Mezun olduğunuzda kalburüstü hukuk büroları hatta ve hatta kendine hayrı olmayan hukuk büroları bile size ingilizce düzeyinizi sorup intermediate cevabını alınca yüzlerini düşürecek.

  - Hukuk okuyorsunuz diye kendinizi diğer bölümlerde okuyanlardan zeki, üstün görmeyin. Değilsiniz. Sizinle birlikte belki 10.000 kişi hukuk mezunu olarak üniversiteden ayrılacak. Ego yapmayın ancak kendinize güvenin.

  - Üniversite insanın kendine en çok şey katabileceği dönemlerden belki de en önemlisi. Hayatınız kitaplardan, derslerden ibaret olmasın. Yaşadığınız şehri tanıyın, insanları tanıyın. Cok gezin, cok roman-siir okuyun. Mümkünse erasmus yapın.

  - hukuk fakültelerinde derslere devam zorunluluğu genelde olmasa da, mutlaka ama mutlaka devam edin. Sadece kitap ya da not okuyarak hukuk nosnoyunu kazanamazsınız. O "abi hic okula gitmeden bitirdim" diyen arkadaslarınızın is hayatında ne denli zorlanacaklarına tanık olacaksınız.

  - hukuk losyonu degil, nosyonu unutmayın.

  - üst sınıfların şu ders cok zor aman 1000 kişi büte giriyor kimse geçemiyor tarzındaki sözlerini takmayınız. Kendisi geçemiyor, herkese genelliyor.

  - derslere gecmek icin degil, ileride önüme bu sorunu yaşayan bir insan gelecek ona yardımcı olabilmeliyim mantığı ile çalışın.

  - son olarak; unutmayın ki hukuk türkce matematik çözülerek kazanılan, çok fazla okuyarak bitirilen ve vicdanla icra edilen bir meslektir. Mesleğinizi bir para kapısı olarak görmeyin, kendi dogrularınızdan ödün vermeyin ve vicdanınız kılavuzunuz olsun.

  25 ocak 2016 22:55

  6. üstteki her şeye katılmakla beraber ek olarak

  philip c. jessup

  vis

  ve mun çok çok mühim en az 2 sini cv de görmeyi bekler kalburüstü bürolar. dersleri aksatırım diye katılmamazlık etmeyin gerekirse 5 senede bitirin hatta.

  25 ocak 2016 23:46

  7. benden önce yazılanlara ek olarak söyleyebileceğim şey yaz stajı yapmanız. Özellikle "kalburüstü" olarak tabir edilen bürolarda çalışmak istiyorsanız son sınıfa geçtiğiniz yaz en az 2 staj yapmanızı tavsiye ederim. Hem büronun sizi tanıması hem sizin büroyu tanımanız açısından önemli. Bunun dışında temel 2 şey de ingilizce ve not ortalaması (gizlinot: ingilizce daha önemli)

  26 ocak 2016 00:13

  8. tavsiye mavsiye yok. bam bam bam. ( olmayan taktigimle 4 senede bitirdim)

  17 ocak 2017 12:15

  9. sadece kanun bilen, düşünmeyen eleştirmeyen bir oduna dönüşmemek için hukuk felsefesini ve genel olarak felsefeyi sosyolojiyi ihmal etmeyin. hangi alanda uzmanlaşırsanız uzmanlaşın, insan haklarını bilin. ama bir hukukçudan değil bir siyaset bilimciden öğrenin insan haklarını. yoksa tek bildiğiniz aihm'in işleyişi oluyor.

  ayrıca ezber sınavlarda elbet önemlidir ama işin mantığını kavrayan hukukçu her zaman bir adım öndedir.

  edit: önerilerim çok para kazanmanız için değil iyi ve donanımlı bir hukukçu olmanız içindir. ben hukukçu değilim etrafımda gördüğüm hukukçulardan yola çıktım.

  17 ocak 2017 16:35 17 ocak 2017 16:45

  10. Söze Türkiye'nin en çok kazananı Ahmet Pekin bey'in meslekle ilgili bir röportajını paylaşarak başlamak(link: http://www.turkishtimedergi.com/arastirma/en-cok-kazanan-avukatin-sirlari/ İstiyorum). Başlık okuyanlara tavsiyeler dediği için önce buna yönelik 1-2 önerim olacak. Mezun olunca kurumsal bir firmada çalışmak istiyorsanız yabancı dilinize çok önem verin. Eğer bir devlet okulunda okuyorsanız ve yüksekleri hedefliyorsanız kurumsal bir firmada yaz stajı yapabilir ya da toefl/ielts alabilirsiniz, aksi takdirde cv'nizde ingilizce seviyenize dair bir bulgu yoksa sizi tercih etme ihtimalleri çok düşüyor. Yine kurumsal firma hedefleyenler için sosyal aktivitelere önem vermelerini tavsiye ediyorum, örneğin Vis moot vb kurgusal dava yarışmalarına katılabilirsiniz. Okulda uygulamayla ilgili çok az şey öğretiliyor, örneğin bir dilekçeyi bile nasıl yazacağınızı bilemeyebiliyorsunuz, staj sırasında bu eksikler tamamlanıyor ancak önde başlamak istiyorsanız okurken bir yerlerde çalışmak çok faydalı olur. Bununla birlikte çoğu kurumsal firma yaz stajyerlerine öncelik tanıyor, siz de sonradan nasıl bir atmosferde çalışacağınızı bilmek ve firmalar arasında tercih yapabilmek için önceden çalışmak isteyebilirsiniz.

  Fulbright gibi kurumlardan burs alarak amerika'da yüksek lisans yapmak istiyorsanız ortalamanızı en baştan sağlam tutun. Bu tip kurumlar 3.5 ortalama istiyor ve kredi biriktikçe ortalama yükseltmek zorlaştığı için derslere baştan itibarek sarılmak gerekiyor.

  Bunlar bir yana bence kariyeriniz için değil ama kendiniz için erasmus yapın. Okurken en çok hoşunuza giden hukuk dalında uzmanlaşmaya çalışın ki hayatınızın kalanı sevmediğiniz bir işi yaparak kabus gibi geçmesin.

  Her avukattan temennimse pro bono yapması. Haftada yalnızca bir kaç saatinizi ücretsiz hizmet vermeye ayırmak kimseden bir şey götürmeyeceği gibi hem insanlara hem de kendi iç huzurunuza faydalı olur.

  Marmara hukuk'takiler mesajla ulaşırsa dersler konusunda da yardımcı olmaya çalışırım.

  18 ocak 2017 00:31