yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (31)
  • medya (0)

  1. tanım: boyunuza göre yapılan (link: https://vucut-kitle-endeksi.hesaplama.net/ vücut kitle endeksi ) hesaplamasında verilmiş kilo.

  ben bu konuda yeterince tecrübe kazandım burada paylaşmak istiyorum. boyum 176 cm. şu zamana kadar kilom hep normal aralığında kaldı. bu aralık benim için 58 kilodan başlayıp 77 kiloya kadar. ben en çok 74'e çıktım en aşağı 59'a indim. 74 kilo iken de kendimle bir problemim yoktu ama pantalon bulmakta zoorluk yaşadığım için kilo vermeye karar verdim. bir süre 67 seviyesinde takıldım. geçen sene yaşadığım olaylardan sonra 59'a kadar düştüm. 59 kiloyken oldukça anoreksik bir görünüşüm oluşmuştu yakından bakmayanlar oo ne kadar güzel olmuşsun diyordu ama ben vücuduma baktığımda kollarımda sadece kemik olduğunu ve sırtımdaki tüm omurga kemiklerinin sayıldığını memelerimin sarktığını görüyordum. alt bedenim 34-36 arasındayken üst bedenim 34 olmuştu. çok mutsuzdum. spor yaparak 64'e kadar yükselttim. ama o zaman da tamamen kas olduğum için hoşuma gitmedi. şu anda 65-66 arası değişiyor ve halimden baya memnunum.

  "bunu anlatmamın nedeni herkes için olan bir ideal kilo diye bir şey yoktur. normal olan sınırların arasında kişinin kendini mutlu ve güzel hissettiği kilo işte ideal kilodur. "

  ama ben bazı başlıklarda görüyorum yok kadın gibi, yok kadın gibi değil diye. eğer normal sınırlarda ise kilosu isteyen istediği kiloda olmayı sevebilir. neden normal sınırlar diyorum çünkü kilo düşüklüğü gibi obezite de hastalık ve vücuda bir çok konuda aşırı olumsuz etkileri var. bu dediğim kilolu diyerek aşağılamak anlamına gelmesin. kilo almak artık gerçekleşmiş bir durum kişiye böyle iyisin demek politik doğruculuğun yanlış anlaşılması olacaktır. gerçi sormadan söylemek de yakınlığın durumuna göre olur. mesela ben annemle babama derim veya yakın arkadaşlarıma ama dışarıdan gördüğüm birisine bunu sormazsa söylemem sonuçta o kişinin durumunu bilemem. ama normal sınırların içinde olan birisi hakkında kilo al ya da ver şeklinde konuşmanın hiçbir şekilde iyi niyet taşımadığını düşünüyorum. zaten sırf kilo vermek için sağlıksız diyetler yapmak da başlı başına sağlıksız.

  not: 59'a düştüğümde adet düzensizliği, kilo vermeyi durdurama, aşırı üşüme gibi sorunlar yaşadım. bu nedenle sağlık kısmına daha da fazla vurgu yaptım.

  26 ocak 2017 15:53 26 ocak 2017 18:29

  2. insanın kendini iyi hissettiği kilodur.

  tanımlamaya ek not: ben obezite sınırındayım ama iyi hissediyorum o zaman idealdir kilom diyenler hiç sevinmesin, çünkü iç organlarınız sizinle hemfikir değil

  14 şubat 2017 11:32

  3. Bana kesinlikle anlamsız gelen bi terim. Bence iyi göründüğüm, yani fit olduğum görüntü; benim ideal kilomun görüntüsüdür. Rakamlara çok takılmamak lazım...

  dip not: boyum 165 kilomsa 60-65 arası değişiyo. 12 yaşından beri aynı ebatlardayım :) Hipoglisemi ve insülin direncinden dolayı çok az bile yesem en fazla kilomdan 100-200 gr oynuyo:( O yüzden kiloma takıntılı olmayı uzun süre önce bıraktım.

  14 şubat 2017 12:08


  4. Benim için ideal kilo diye birşey yok vücudun kas-yağ-su idealitesi var. Vücudunda su eksikliği var ama 50 kilosun neye yarar ya da kas yoğunluğu normalin altında ne anlarım zayıf olmaktan... sağlık birinci derece önemli ise tartida görünen rakam manasız. 34 beden başlığında da yazmıştım ne 36 38 bedenler var benim 34 beden halimle daha fit daha orantılı duruyor.

  16 şubat 2017 12:32

  5. Boy kilo endeksiyle kesin olarak belirlenemeyen şeydir. Diyetisyenler kas ve yağ oranına bakıyorlar. mesela ideal kilosu 50 olan kişi 50 kilo olduğunda yağ oranı çok yüksekse sağlıksız olabilirken yine 50 kilo olup kas oranı yüksekse çok zayıf görünebiliyor. Bir insanın boyuna göre sahip olması gereken minimum / maksimum yağ ve kas oranı değerleri vardır. Eğer bu değerlerin arasında bir yerdeyse kişi, durumu sağlık açısından sorun oluşturmuyorsa hatta beden kitle endeksine göre ideal kilosunda olmasa bile diyetisyen tarafından iyisin kilo değişikliğine ihtiyacın yok cevabı alınabiliyor.

  Kişinin kendini mutlu hissettiği kilodur ifadesi kısmen doğru. kişi 150 kilo olup mutluyum diyorsa ya da 30 kilo olup mutluyum diyorsa tabiki sorun ama onun dışında normal limitlerdeyse mutlu olmaya devam edebilir.

  16 şubat 2017 13:10

  6. bir türlü ne olduğunu algılayamadığım durum. neye göre kime göre ideal. geçerli tıp kurallarına uymak zorunda bırakılmak gibi bir durum sanki. insani kendisini iyi hissettiği kilodur idealı. gerisi biraz sıkıntı zorlamalar.

  16 şubat 2017 15:38

  7. şu an ondan 18 kilocuk kadar uzakta olduğum kilodur :) ideal kilom 55, niyeyse 55 herkesin ideal kilosuymuş gibi geliyor :) çok uzak bi yol gibi geliyor, nasıl vericem seni 18 kilo :(?

  16 şubat 2017 18:08


  8. benim boyum 1.70 ideal kilom 50-55 arası... ben 150 kilo...

  17 şubat 2017 12:48

  9. herkesin kendi ile mutlu olduğu kilodur diyeyim öncelikle. ideal kiloya ulaşmak isteyenlere ise sadece kiloya değil de yağ/kilo ve bel/kalça oranlarına da bakmalarını tavsiye ederim. mesela bir sene önce de aynı kiloda olmama rağmen 1 beden büyük giysilere zor girebiliyordum. yağ oranı düştükçe ve bel/kalça oranı 0,70'e yaklaştıkça daha sağlıklı ve daha estetik bir görüntü elde edileceği kesin.

  21 ağustos 2017 21:29

  10. insanın kendisini iyi hissettiği kilodur.

  13 ekim 2020 21:21