sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (58)
 • medya (6)

58. bel/kalça oranı göz önünde bulundurulduğunda genetik olarak benim de sahip olduğum özellik. sağlık açısından avantajı visceral yani üst gövdede yağlanmanın az olması; dolayısıyla iç organ yağlanması, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, hipertansiyon vb. rahatsızlıklarla karşılaşma riskinizin daha düşük oluşu. ancak genetik olarak üst vücutta daha az yağ depolamaya eğimli olmak bu rahatsızlıkları tamamen önlemiyor, çünkü fazla kilo alımında bel çevreniz de az ya da çok etkileniyor.

görsel olarak üst vücuda daha çok dikkat eden biriyseniz, beslenmenize ve egzersizinize dikkat etmediğiniz dönemlerde siz farkına varmadan kilolar alıp başını gidebiliyor. örneğin geçen yıl üst giyimde 36-38 alt giyimde 40-42 beden giyiniyordum ancak son 1 yılda depresyon, d vitamini eksikliği, sürekli oturarak çalışmak, hareketsizlik & comfort food derken yavaş yavaş 12 kilo aldım. gerçekten kilo aldığımı artık son noktaya gelip 42 beden pantolon denerken popodan geçirme sırasında acı çekerken farkettim, çünkü üste 38 beden giysiler dar olsa da oluyordu, hatta aldığım kilo miktarı daha azken üst vücutta değişim yaşamıyordum bile.

ayrıca evrimsel psikoloji vb. alanlarda yapılan çalışmalara göre erkek denekler tarafından en çekici bulunan bel-kalça oranı genelde 0.7 oluyor. bundan daha düşük ve daha yüksek oranlar aynı şekilde çekici bulunmamış. yani karşı cinse çekici görünmek için ince bele sahip olmak isteyen varsa, çok incesi de en makbul olanı değil.

eğer yapısal olarak ince bir beliniz yoksa ama ince bel görünümüne sahip olmak istiyorsanız, yapılması gereken şey vücudun overall yağ oranını düşürüp, alt gövdede kas inşa etmek. ne yazık ki bölgesel kilo verme olayı bizim kontrolümüzde değil, yani aslında bel ve karın egzersizleriyle sadece bölgesel olarak kas gruplarını güçlendiriyoruz. kardiyo egzersizleri ise yağ yakımına yardımcı olarak bel bölgesiyle beraber kalça, bacak, kol ve sırtı da inceltiyor. bu sebeple beli inceltirken, aslında istenen şey olan bel/kalça oranını düşürebilmek adına kalça ve bacak kaslarını büyütücü direnç ve ağırlık egzersizleri yapan kişiler vücut kompozisyonlarını değiştirerek istedikleri görünüme kavuşabiliyorlar. kesinlikle kolay bir yol demiyorum çünkü disiplinli antrenmanlar ve beslenme düzeni gerektiriyor, ancak imkansız da değil.

13 kasım 2018 20:00 13 kasım 2018 20:24

57. uzun zamandır ara verdiğim çember çevirmeye tekrar başladım.hem de haftada 3-4 gün 1 saatten az olmamak kaydıyla.gayet işe yarıyor zaten 1 saat çember 400-500 kalori yaktırıyormuş.valla o eliptik işkence aletinden sonra bu daha mantıklı geldi.eliptik çok zor.zaman geçmiyor.çok faydalı ama yok yapılır gibi değil.hem direk beli çalıştırması açısından çember çok iyi.

ince bel çok güzel duruyor gerçekten .tüm elbiseler pantolonlar hele yüksek bel ise çok şık duruyor.ama hep dikkat etmek lazım.geri kalınlaşabiliyor.

13 kasım 2018 14:16

56. Sahip olmayı en çok istediğim vücut özelliklerinde başı çeker. Belim ne ince ne kalın, zamanında pilatese gidip karın bölgem hariç her yerimi sıkılaştırdıktan sonra umudu kesmiştim açıkçası. Daha sonra yurtdışında ulaşım aracı olarak 2 ay boyunca sürekli bisiklet kullanmam sonucu bi baktım belim resmen incelmiş. Eve döndükten 1 ay sonra eski haline döndü tabii ki. Ama yılmadım bu sefer şekeri kesip pilatese tekrar başladım ve bingo! Bu sefer karnımı sıkılaştırmayı başardım. Benim için çaresi ya her gün en az yarım saat bisiklet sürmek ya da şeker tüketmeden her gün pilates yapmaktır kısaca.

11 nisan 2018 15:18

55. güzeldir. bende de vardır o ince bel, ama o ince belin altına o geniş çooook geniş basenlerimi sevmiyorum, sevmicem nolurdu basenlerim de geniş çooook geniş olmasaydı :(

10 nisan 2018 16:10

54. Terzilerle ahbap olmanızı ve çeşit çeşit kemerlere sahip olmanızı sağlayandır. Belim 59 kalçam ise 87 cm olduğu için pantolonların belinde resmen bir karış boşluk kalıyor. Şikayetçi miyim hayır seviyorum ama aynı oran keşke gövdemde de olsaydı da kum saati vücudum olsaydı.(gizlinot: Göğsüm 75 omzum 90cm)(gizlinot: Yazar burada ağlıyor.)

10 nisan 2018 15:02 10 nisan 2018 15:05

53. Belin popo, omuz, meme gibi kısımlara oranla dar kaldığında gerçekleşen durum.

İnce belliyim. Evet bazı kıyafetler güzel duruyor ama bazıları da hiç yakışmıyor bel ince olunca. Adriana lima örneğini vermek istiyorum kendisi taş gibi ama vücut tipi muz. Yani çok da gerekli değil ince bel. Fit olmak önemli asıl.

10 nisan 2018 13:49

52. insanlar böyle başlıklara girdi girerken ince belliyse bunu yazdıktan sonra seri eksileyen takıntılı tayfa yüzünden mutlaka mütevazi ya da olumsuz birkaç şey de yazmak zorunda kalıyor.

 bazı şeyleri aşmanın zamanı gelmedi mi sizce de? (gizlinot: hmm demek belin ince al sana eksi:d)  (gizlinot: ne takıntısı ya.s.s)

 Belin kalça ve göğüs aksine içeri doğru kavis yapması. dar elbiselerde güzel duruyor.

edit: tanım

 

10 nisan 2018 12:52 10 nisan 2018 12:54

51. Elbise ve etekle çok hoş durduğunu düşünüyorum fakat basenleriniz genisse pantolon bulmak çok zor olur

"Bacaklar ve basen tamam da beldeki boşluğu ne yapacağız?"diyerek kemer arayışına olmadı pens attırmaya yoneltendir

10 nisan 2018 02:10

50. Diyetisyen eşliğinde başladığım diyetimde başlangıç bel ölçüm 90'dı :(.  Çok fena, evet... fakat kötü karbonhidratı ve şekeri kesmemle birlikte şu an 82 oldu. 60 cm hayal sanki ama 70'i hedefliyorum... Hula hoop sipariş ettim, başaracağım.

Ekleme (22 nisan): Decathlon dan hula hoop siparişim geldi ve yaklaşık 10 gündür çeviriyorum.başlarda hep düşürüyordum ve pes edecektim ki sonra baktım dengeyi sağlayınca gayet de yapabiliyorum.artık tek çevirişte 10 dakika düşmediği oluyor.gercekten terletiyor ve dik durmanızı sağlıyor.kalp atışlarını hızlandırması da kalori yakımı için çok etkili.belim bu sürede 2 cm inceldi.ben bunu devam ettiririm gayet.hem eğlenceli beğendim valla.

9 nisan 2018 20:56 22 nisan 2018 20:17

49. diyetisyene danışarak, tüm karbonhidratı (evet bulgur ve meyve dahil) kesince, 2 haftada burada gözle görülür bir incelme oldu, onu yazmaya geldim. gönül ister ki 60 olsun ancak kalp krizine yol açacak tehlikede kalınlıkta olmasın, o da kafi. (bel bölgesi kalın olan insanlarda kalp krizi riski diye aratmak isteyebilirsiniz) 

9 nisan 2018 11:52

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar