yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. 2 kez düzenli olarak yapmaya çalıştığım eylem. 1 kez verdim herşey gayet güzeldi, 6 ay sonra gittiğimde hemoglobinimin 10 çıkması sonucu ordaki doktorun üzgünüm, kan veremezsin kan değerin yeterince düşük diye beni tıpış tıpış evime göndermesiyle karşı karşıya kaldım. 1 kez kan verdikten sonra hayatınızı ciddi bir düzene sokmanız beslenmenize çok dikkat etmeniz ve kan değerlerini normal seviyede tutmanız gerek (gizlinot: halk arasında kan yapan şeylerle beslenmek ) benim gibi yapmazsanız, kan kendini yenilemez ve başkasına faydalı olmak için kendinize zarar verirsiniz.

  1 aralık 2016 16:50

  2. Daha geçen seneye kadar düzenli aralıklarla kan veriyordum. Yurda kızılaydan gelirlerdi, hemencecik kan verirdim. En son acil bir hastaya vermek için gittim hastaneye, 0 rh- kanım, ama veremedim. 4ay önce yurtdışından dönmüştüm çünkü. 1sene dolmadan veremezsiniz dediler, 1 sene oldu artık verebileceğim, mutluyum.

  2 aralık 2016 00:39

  3. hayatım boyunca yapmayacağım eylem. çünkü astım hastalarının kan vermesi uygun değilmiş.

  2 aralık 2016 16:31


  4. Kış aylarında kan bağışları azaldığına dair mesaj geldi o yüzden burada gündeme girmesi için paylaşıyorum.

  Düzenli olarak yaptığım eylem. Ayrıca kızılayın kan verenler için fidan dikme kampanyası var. Her kan verdiğinizde bir fidan dikiliyor ve bu size bildiriliyor. Eger tarafima sms ile haber verilmesini istiyorum seçeneğini işaretlerseniz kan verdiğinizden itibaren her üç ayda bir mesaj geliyor şu kadar süre geçti sizi bekliyoruz diye. Erkekler üç ayda bir kadınlar dört ayda bir kan verebiliyor. hamile değilseniz ve kan değerleriniz yeterli ise haftada bir kere lösemi hastaları için trombosit alımı yapıyorlar. Ancak eğer kırmızı kan vermişseniz trombosit bağışı için bu tarihten itibaren bir ay beklemeniz gerekiyor.

  Ek bilgi: Kan alım merkezlerinin bazılarında ilik donörü olabilmek için örnek alıyorlar.

  23 ocak 2017 18:10 23 ocak 2017 18:11

  5. Dün yeni bir bilgi öğrendim bu konuda. Kişi birinci derece kan hısımlarına kan veremiyormuş(anne, baba, kardeş, çocuk). Nedeni ise genetik hastalıklara tehlike oluşturmasıymış bu durumun. Eğer nadir bulunan bir kanınız varsa çevrenizde yaşayan kişilerden kanı sizinle aynı olanları rehbere bu bilgiyle kaydetmek acil bir durum olması durumunda işinize oldukça yarayacaktır. (Mesela ben nasılsa kardeşim ve babamla aynıyız birbirimize veririz diye düşünüyordum bunu çevremdekilere soruyorum o günden beri )

  22 şubat 2017 12:20

  6. 1. Derece akrabalara kan verilmez değil de tercih edilmez daha doğru olur. Ama mecburiyet anında hiç bakılmaz ona. Hatta aciliyet anında gruba bile bakılmaz, genel alıcı verici kurallarına göre verilebilir. Ben daha önce acil bir durumda kardeşime kan verdim. Kan grubumuz nadir bulunan bir grup olduğu için sürekli ihtiyaç oluyor. Öyleki Kızılay da sürekli mesaj atıyor, ihtiyaç var diye.

  22 şubat 2017 15:28

  7. aslında bilinenin aksine 0 grubu genel verici değildir, cok acil durumlar harici tercih edilmez , çünkü 0 grubunun serumunda a ve b için antikor vardır ve ölüme götürebilecek kadar ciddi reaksiyon verebilir. tabi ki kırmızı kan hücreleri yani eritrosit süspansiyonu verilebilir ancak onun içinde de az miktarda serum bulunduğu için sadece acil durumlarda verilir.

  22 şubat 2017 15:49


  8. 0 rh - olarak senede 2-3 kez yaptığım eylem. kan grubumdan kaynaklı olarak hastanelerin devamlı olarak beni aramasına ne yazık ki çeşitli sebeplerle her zaman olumlu dönüş yapamamak ayrı bir vicdan yapıyor insanda. kadınların kan vermesinin sağlık için iyi olmadığı hakkındaki rivayet de yanlış bilgi. kan vermek hayat kurtarır, vicdanen rahatlatır, kutsaldır. veriniz.

  22 şubat 2017 16:08 ed.23 şubat 2017 07:31

  9. Asla yapamayacağım şey.

  dövme yaptıralı 1 yıl olmaması, düzenli olarak kortizon dahil 3 ilaç kullanıyor olmam, astım hastası olmam, 50 kilonun altında olmam sebepleri bu konuda en büyük etken. bir yandan da iğne fobim var, iğne derimin altına girdiğinde bayılıyorum. (gizlinot: maalesef)

  Edit: aslında kan iğneyle alınırken sorun yaşıyorum sanırım, ben de tam anlamış değilim. (gizlinot: swh)

  22 şubat 2017 16:45 ed.23 şubat 2017 07:33

  10. Hiçbir zaman yapamayacağım eylem. Çok zayıfım, kansızım, bir sürü ilaç kullanıyorum. Yani kanım daha kendime yetmiyor anlayacağınız...

  Ama vermeyi çok isterdim. Mesela bu yaz organlarımı bağışlamayı düşünüyorum. Umarım bir sorun çıkmaz.

  22 şubat 2017 19:30