yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. keloid dokunun ne olduğunu maalesef acı bir yaşantıyla öğrendim. (gizlinot: eşim çok ciddi bir açık kalp ameliyatı geçirdi) şöyle ki deriye işlem yapıldığında (yani dikiş atıldı diyelim) iyileşme sürecinde oradaki dokuların iyileşmeyi abartıp oradaki yerin şişip kabarmasıdır. yani olması gerekenden fazla dokuyla iyileşmeyi sağlamaya çalışması. tam anlatamadım sanki. şöyle bir örnek vereyim. diyelim ki elimize dikiş atıldı aradan da 3 ay geçti. normalde dikiş izi hafifleyip solar ama keloid doku oluştuysa orada dikiş hattı boyunca kabarık bir deri olur. sanki solucan koymuşşunuz gibi. bildiğim kadarıyla zararı olan bir şey değil ama estetik açıdan kişiyi rahatsız edebiliyor. mesela eşimde göğüs kafesi boyunca ve epey kalın bir biçimde oluştu. aramızda bu konunun uzmanları varsa bizi daha iyi aydınlatabilir belki. benim amacım başlığı harekete geçirmek olmuş olsun :) (yazar: morfelisia) nın ukdesiymiş buarada.

  13 şubat 2017 14:05

  2. Keloid aynı zamanda kulak ve burun gibi kıkırdak dokulara yapılan piercing işlemlerinden dolayıda oluşabilir.

  Erken safhada kabarıklığı gördükten sonra çay ağacı yağı ve tuzlu su solüsyonu faydalı olabiliyor. Ama geçmesi uzun sürüyor sabırlı olmak gerek. Hipertrofik skarla da benzeşiyorlar.

  13 şubat 2017 16:46

  3. hipertrofik skar gibi aşırı iyileşmeyle alakalı ama daha kabarık olan yara iyileşmesi. contractubex krem ve yara izi üzerine baskılayıcı silikon bantların kullanımı öneriliyordu bir dönem, bu şekilde oluşum bir miktar hafifletiliyordu. kesin bir tedavisi yok, en fazla soluklaştırmak, hafifleştirmek mümkün. izin ten rengine dönmesi bile yıllar alıyor.

  iman tahtası denilen göğsün ortasındaki çizgi sonra da boyun gibi bazı yerler bu tür iyileşmeye, iyileşmemeye, en müsait olan bölge. ne yazık ki şu dönemde yapılabilecek bir şey yok. stereoid tedavisi uygulanabiliyor ancak onun da başka, yine estetik, sıkıntılara yol açtığı söyleniyor.

  ancak yıllar sonunda nihayet silikleşip alışılan bir tür iz. yıllar sonra hala rahatsızlık veriyorsa, bu tip yara izlerinin üzerini dövmeyle kapatan dövmeciler var, onlar araştırılabilir.

  13 şubat 2017 19:14 13 şubat 2017 19:16


  4. Keloid, aşırı yara iyileşmesidir. Fakat sadece ameliyat, kulak delimi gibi dış etkenlerden ziyade spontane şekilde kendiliğinden oluşabilir. Spontane keloid daha çok siyahi ve koyu tenli insanlarda görüldüğü araştırma sonuçlarında görülse de beyaz tenlilerde de oldukça yaygındır.

  Spontane keloide sahip çoğu insan ilkokulda vurulan aşı sonrası aşı yerinin keloide dönüştüğünü, ordan omuz ve sırta yayıldığını söyler. Neye göre artış gösterdiği ise bilinmemektedir. Nedeni bilinmeyen bu şişliklerin çözümü de bu nedenle bulunamamaktadır. Keloidler çeşitli kremler (contractubes,dermatixsi gibi) ile cilt seviyesine indirilebilmektedir, İğne ile içlerine ilaç enjekte edilerek yine cilt seviyesine indirilebilmektedir ya da cerrahi müdahale ile şişlik kesilebilmektedir. Ama renk değişimi pek sağlanamamaktadır ve vücut aynı şekilde aşırı yara iyileşmesi göstererek tedavi edilen yerlerin veya daha fazlasının çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle %100 iyileşme sağlanamamaktadır. Estetik görünüm açısından kötü bir görüntüsü olsa da sağlık açısından bı zararı yoktur.

  13 şubat 2017 20:10

  5. ilkokul birince sınıfta kolumuza vurulan aşıyla birlikte tanıştığım aşırı iyileşme reaksiyonu. o zamanlar ne olduğunu bilmiyordum tabii. ağrı-sızı yapmadığı için ciddiye de almamıştım. Yıllar sonra 21 yaşımdayken falan, kulağımın üstteki kıkırdağını deldirdim. Çok güvendiğim bir yerde yaptırdım ve titanyum piercing taktım. Uzunca bir süre sorun yaşamadım. Sonra bu piercingten sıkıldım ve gidip claires'ten üzerinde titanyum yazan bir piercing alıp onu taktım. Hay yapmaz olaydım, orası şişti büyüdü ve bir türlü geçmedi. arada da kaşınıyordu. Bir süre kulağımda o nohut büyüklüğünde şişlikle gezdikten sonra bir tanıdık vasıtasıyla tam da bu konuda uzmanlaşmış bir doktorla görüştüm. şu aşamadan sonra alınması gerektiğini söyledi. Tam bir sene önce keloidimi(gizlinot: artık bir parçam olmuştu dfdg) aldırdım. Biraz iz kaldı ama herkesin "ayyy o neeee" diye soracağı kadar değil(gizlinot: en gıcık olduğum şey)

  Şimdi bu yaşadıklarımdan yola çıkarak öğrendiklerimi paylaşmak isterim. Birincisi; bu olayın sebebi tam olarak bilinmiyor, ancak genetik yatkınlık söz konusu. Mesela benim kız kardeşimde de birinci sınıf aşısı keloid oluşturdu. Ama onun kıkırdakları -hatta burnu da- delik ve oralarda keloid olmadı. Yani ailenizde böyle oluşumlar görürseniz dikkatli olun.

  İkincisi; keloide yatkın olanların cerrahi operasyonlardan olabildiğine kaçınması gerekiyor. Buna sezeryan da dahil. Doktorun bana söylediği bu şekilde. Ama bu operasyonlara dövme veya botoks gibi iğneli işlemler dahil mi bilmiyorum. Umarım değildir çünkü gelecek planlarım arasında botoks yaptırmak var dfsdf. Öğrenince güncelleyeceğim.

  Üçüncüsü; keloide yatkın bir bünyem olmasına rağmen kulağımı deldirdiğimde ilk iki sene bir problem yaşamadım. Titanyum piercing ile delinmişti, titanyum insan vücudu ile en az reaksiyona giren maddelerden biri. Daha sonra claires'ten aldığım piercing muhtemelen o kadar da titanyum değildi (gizlinot: artık ne demekse), ve vücudum onu yabancı madde olarak algılayıp reaksiyon gösterdi diye tahmin ediyorum. Yani illa deldiricem diyorsanız titanyum piercingten şaşmayın. Bir de sanırım kıkırdak dokuda oluşması daha muhtemel. Göbeğimde de piercing var ama hiçbir sorun yaşamadım. Bu da aklınızda olsun.

  Ve dördüncüsü; piercinglerin veya ameliyat izlerinin üzerindeki yaraları ciddiye alın. Benim gibi ihmal etmeyin, gidin bir doktorla görüşün. İnternette bir sürü şey okudum, kremler, kocakarı ilaçları, yabancı forumlar... gezmediğim yer kalmadı fakat benim sadık yarim modern tıptır. Forumlarda okuduklarıma baksam asla operasyona girmemem gerekiyordu. Daha da büyüyüp tekrarlardı. Şimdiye kadar büyüdüğünü hissetmedim. Bu hafta içinde kontrole gidicem, güncelleme yaparım ama herhangi bir şikayetim yok.

  NOT: (yazar: make up your life) bilgilendirdi, dövme ve botoks gibi işlemler de riskliymiş.

  13 şubat 2017 20:35 13 şubat 2017 21:01

  6. Yazarların bir kısmının skar dokusuyla karıştırdığı aşırı yara iyileşmesi halidir.

  14 şubat 2017 02:29

  7. Bileğimdeki dikiş iziyle sahip olduğum doku. O zamanki doktorum pis deri demişti derime isminin keloid doku olduğunu bilmiyordum. Sezeryan doğum yapacağım zaman bileğimi doktoruma gösterdim o da ameliyat sonrası kullanılmak üzere bir merhem-krem verdi. İki doğum sonrasında da onu kullandım. Yaklaşık iki hafta kadar kullanılıyordu. Ameliyat izim varla yok arası. Demem o ki eğer keloid doku durumunuz varsa operayon öncesi doktorunuzu bilgilendirmek faydalı olabilir.

  14 şubat 2017 09:26


  8. Fazla iyileşmiş yara olarak tanımlanabilir. Yara iziyle karıştırılmamalıdır. Görüntüsü için (link: http://healthool.com/wp-content/uploads/2014/02/keloid-pictures-5.jpg bu resim)

  14 şubat 2017 13:34

  9. saplanan cam kırığı sonrası, yaramın dikildikten 2 hafta sonra dikişlerin alınması için hastaneye gittiğimde, dikişleri vaktinden önce açan hemşirenin sebep olduğu yaradır. çünkü dikişlerin alınmasıyla, yaranın gözümün önünde fermuar gibi açılması bir oldu! ben şok geçirirken, hemşire oluk oluk kanamaya başlayan yaranın üzerine sargı bezini dolayarak bunun "normal" olduğunu, kanama durduktan sonra yaranın iyileşeceğini söyledi. ben de gencim, bir şey diyemedim. yara elbette iyileşti ama olması gerekenden uzun sürdü iyileşmesi, üstelik sonrasında bu şekilde keloid olarak kaldı.

  14 şubat 2017 16:09

  10. fındık hatta ceviz büyüklüğüne ulaşabilen bir dokudur. piercing yaptıran kişilerde de görülebiliyor. sıvı azot ile dondurularak düşmesi sağlanıyor.

  14 şubat 2017 16:19