sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (28)
 • medya (0)

1. İnatla sifon çekmeyerek tuvalet eğitimi almadığını beyan eden zatlar için almayı düşündüğüm nesne.

Hani belki,

Sıfırdan başlarsak...

Ukte (yazar: glow) dan

25 kasım 2015 23:08

2. Kedilerin tuvaletlerini yaptıkları kum. Silika, topaklanan gibi çeşitleri bulunur. Eğer sürekli evdeyseniz ve kediniz tuvaletini yaptıktan hemen sonra tuvaletini temizleyebilecekseniz topaklanan kumlardan kullanabilirsiniz. Çünkü topaklanan kısmı çok uzun süre geçmeden almak gerekir. Ama gün boyu evde olmuyor ve tuvaleti akşam geldiğinizde temizliyorsanız silika olanlar daha kullanışlıdır. Genellikle bir paket silika kumu kedinizintuvaletibe boşaltmanız önerilir ancak bence evde birden fazla kedi yoksa bu gereksiz bir miktar. Paketin yarısını kullanarak iki ila üç hafta aralıklarla kumu değiştirebilirsiniz. Bunların dışında kediniz tuvaletini örtmeye çalışırken mutlaka etrafa bir kaç parça kum sıçratacaktır, o nedenle tuvaletin olduğu bölgeyi gözetim altında tutup, etrafa saçılan parçaları süpürmenizi öneririm, çünkü o parçalar bazen oyun amaçlı bazen oatilere takılarak evin muhtelif köşelerine dağılabilir. Bir de bazı manyak kediler bu kumun tadına bakmak isteyebilir, korkmayınız. Oyun, ilgi çekme ya da vücudunun eksikliğini çektiği bir madde nedeniyle bunu yapabilir. Benim kullandığım ve çok memnun kaldığım mırmır markası var, tavsiye edebilirim.

26 kasım 2015 00:07

3. en son silika kumu kum kabına boşaltma aşamasında, kumun çıkardığı toz bulutundan tıkandıktan sonra yeni türlerini araştırmaya başladığım kum. silika kumların en zararlısı olduğunu okudum bir çok yerde, çok fazla kanserojen madde içeriyor, hem insanlara hem de kedilere zarar veriyormuş. epeyce araştırdıktan sonra, bir çılgınlık yapıp en doğal alternatiflerden biri gibi görünen çam peleti cinsi olanını denemeye karar verdik. iyi ki de vermişiz, türlü türlü kum kullandım, topaklanan, silika, kristal, toz hiç birinden bu kadar memnun kalmamıştım. kokuyu örtmede müthiş başarılı. sıvıyı emmede daha da başarılı. silika kullanırken kabı temizleme zamanı geldiğinde kabın dibi ıslak ıslak olurdu bunda yemin ediyorum "çişimi yapıyom çişimi yapıyom kabım kuru kalıyo". ilginç bir özelliği var, kum, değişme vakti geldikçe çözünüp toz haline geliyor. tamamı toz haline geldiğinde döküp yeniden dolduruyorsunuz. gün içinde de sadece ıslanan, sıvıyı emen kısmı ve kakayı alıyorsunuz karıştırmanıza filan gerek kalmıyor. silikadan daha kısa süre dayanıyor ancak fiyatı da daha ucuz. çok çok çok memnunum, kedisi olan süslülere denemelerini öneririm, hem uygun fiyatlı hem diğer alternatiflere göre daha sağlıklı.

26 ocak 2016 11:44 26 ocak 2016 12:14

4. Biraz daha pahalı belki ama şahsen ben temizleyeceksem taşlaşan ve kokuyu hapsedenlerden alıyorum. Hatta son aldığım bir de üstüne Gül kokuyordu. Babama kalsa inşaattan kum getirir.

26 ocak 2016 13:07

5. kedimi ilk aldığımda bilmediğimden marketten silika kum aldım. veterinere ne tür kum önerirsiniz diye sorduğumda da farketmez demişti. sonra araştırırken bu silika kumlar hakkında pek iyi şeyler okumadım.

bentonit kumlar kedi çişini,kakasını yaptıktan kısa süre sonra topaklaşıyor ve o topağı bütün olarak alıp kumu temizleyebiliyorsunuz.

silika kumlarda ise böyle bişey yok. kirlenmiş sarılaşmış kumu alıp atıyorsunuz ama tuvalet kabının dibinde illaki bi miktar kirli kum taneleri kalıyor. kediler de bu kirli taneler üzerine tekrar tekrar çiş, kaka yapınca idrar yollarında sıkıntılara sebep oluyormuş. ayrıca bu kumların yapıldığı maddelerden dolayı da iyi şeyler okumadım internette.

ben çocuğumu sokakta buldum ama ona en iyi şekilde bakmak zorundayım. hemen vazgeçtim silikadan.

şimdiye kadar eczacıbaşı, sanicat ve son olarak da mio diye bi marka kullandım. hepsinden de memnun kaldım. portakallı, vanilyalı, güllü, pudralı çeşitleri var. hiçbirinde koku problemi yaşamadım.

26 ocak 2016 17:37

6.

annemin soğuk havada arabanın camları buğulanmasın diye mendile sarıp babama tuz bu ya tuz diye kandırarak arabasına koyduğu şey.

26 ocak 2016 19:29

7. kokulusu da kokusuzu da berbat şey. Kedi kumu temizlemeyen bunu anlayamaz.

Sen hiç kedi kumu temizledin mi sevgili okur?

14 şubat 2016 21:29

8. kedi kumu temizlemek zor, sokaktan aldığınız kediyi kuma alıştırmak daha zor. 6 aylıkken aldık kedimi sokaktan ve kuma alıştırmaya çalıştık. ama alışmadı. sonra saldık bahçeye tuvaletini yapıp geri gelirdi. belki doğar doğmaz alıştırmaya başlamak lazım bilemiyorum.

14 şubat 2016 21:32

9. kedimi kuma yaklasık 1 bucuk 2 aylıkken alıstırdım.ama evimiz bahçeli olduğu için sürekli camdan kapıdan dışarı çıkıyodu kuma yapmayı bıraktı.ne zaman ki kısırlaştırdık ve uzun süre sokağa çıkmadı o zaman tam anlamıyla alıştı.3 - 4 gün evde bıraktık eve pislemedi kumuna yaptı.tekrar bahçeye çıkmaya başladığında canı istediğinde bahçeye canı istediğinde kuma yapıyor.biz topaklanan pudra kokulu kum kullanıyoruz çokta memnunum temizlemesi kolay , evide kötü kokutmuyo kediciğin pati aralarınada dolup evi batırmıyo.

14 şubat 2016 21:59

10. Silika (kristal) olmaması gerekendir. Silika kum temizlemesi kolay gibi görünse de hem kedi hem de sahibi için oldukça zararlıdır. Ayrıca her şey dışında bazı kediler bu kumu yemeye çalışabiliyor ve bu da ciddi sağlık sorunları ve daha da önemlisi ölüm riskini beraberinde getiriyor.

Ayrıca topaklanan yani bentonit kedi kumlarının (gizlinot: bence) temizlemesi çok daha kolay. İhtiyacınız olan tek şey delikli bir kürek. Kediniz çişini/kakasını yapınca o kum zaten direkt topaklandığı için pis bir durum da olmuyor.

Yalnız bentonit kum biraz eve dağılabiliyor onun önüne geçmek için de püsküllü bir paspas iş görür.

Biz dönüp dolaşıp sanicat markasına dönüyoruz; topaklaşması ve koku hapsetmesi diğer kullandığımız kumlara göre çok daha iyi.

(link: http://www.zooplus.com.tr/sanicat-active Öneri için)

7 mart 2016 21:29

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar