yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (466)
  • medya (497)

  466. kediler fazla karakter sahibi. hayvan tavrını koyuyor bir kere. ne istediğini biliyor. stratejik ve zeki hareketleri var. hizmet ettiğin sürece seni seviyor. bazen esiyor, alıp başını gidiyor. sen üzülüyorsun, kahroluyorsun. eski sevgili gibi birden çıkıp geliyor...

  işte tam da bu yüzden ruh sağlığım için köpekleri tercih ederim. ama kedilere de saygım sonsuzdur :)

  20 mayıs 13:39 20 mayıs 13:39

  465. Mutluluk sebebidir. İnsana yaşama sevinci verir. Acınızı, mutluluğunuzu, üzüntünüzü, sevincinizi, kırgınlığınızı, özleminizi sizinle paylaşır. Kediler olmasaydı şu anda hayatta nerede olurdum merak ediyorum.

  Şimdiye dek iki kedi sahiplenip evimde baktım. Bir tanesini iki yıl önce çok acı bir şekilde fip hastalığından kaybettim. Ayrıntısına girmek istemiyorum. Diğer oğluşum hala benimle ve inşallah çok uzun ve sağlıklı bir ömrü olur, abisinin aksine. Gittikleri zaman sizden de bir şeyler kopuyor gidiyor çünkü. Toprağın altına kendinizden bir parça gömüyorsunuz adeta. Kedi beslemek kadar güzel ve özel bir his yok ama sürekli bir kaybetme korkusu içindeyim. Umarım hepimizin kedilerinin upuzun ömürleri olur. Bahçede de baktığım bir sürü kedim var. Özellikle bir dişi kedimiz var ki her 3 ayda bir 4 kedi yavruluyor. (gizlinot: fip olması ihtimalinden dolayı kısırlaştıramıyorum) Her bir yavruyu bakıp besleyip yuvalandırıyoruz. Maalesef bazıları araba altında kalıp öldüler ve her birine ayrı ayrı yas tuttum. Kediler ile arasında bağ kurmayan insanlar fark etmiyor ama her birinin kendine has kişiliği var. Daha 2-3 aylık kedilerin bile huyunu suyunu biliyorsunuz, alışıyorsunuz. Tarif edilemez bir his kesinlikle.

  Kedi sevmeyen insanlardan çok çektim, çok mücadele verdim. Belki benim kadar düşkün olmanız gerekmiyor kedilere, belki bizdeki sevgiyi abartılı buluyorsunuz ama şunu bilin ki bu yavrucakların hepsi masum. Ağızları, dilleri yok. Kendilerini savunamıyorlar, isteklerini dile getiremiyorlar. Bir kap mama ve su koymak yeterli onlar için. Bu kadarını yapmakla yükümlüyüz. O yüzden lütfen onların zaten zor olan hayatlarını daha da zorlaştırmayın.

  20 mayıs 05:50

  464. hassas noktamdır kendileri... şimdiye kadar toplam 7 kediye ebeveynlik yaptım, şu an maalesef dördü hayatta. sokaktaki bebeklerimi saymıyorum tabii. hayata tutunmak için birkaç sebebim var, birisi de bu canlılardır. sadece evimdekiler değil, mahallemdeki sokak kedileri de benim için mutluluk ve yaşama sebebi. dünyanın dört bir yanındaki tüm hayvanlara sağlıklı, mutlu bir ömür dileyerek geçiyor her günüm. çok seviyorum, çok.

  20 mayıs 03:30


  463. Kedimi 11 aylıkken yeni kaybettim. Hasta değildi aniden oldu. Bilen bilir fip hastalığıymış üç gün içinde kaybettim. İnanılmaz zorlanıyorum. Ağlamaktan yüzüm gözüm şişti. uyuyamıyorum. En son hallerini ben gördüm, veterinerde can cekisirken ben gördüm, unutamıyorum. O kadar uysal, kendini sevdiren, bana düşkün, o kadar tatlı bi kediydi ki eve her gelen aşık olurdu. Ev arkadaşımdı benim resmen çocuğumdu. Benim güzel oğlum seni çok özlüyorum. Çok acı çekiyorum. Çok erken gittin. Ben eve gelirken kapıya gelmediği gün kesin bisey olmustur derdim ve günlerdir kapıya gelmiyorsun. ve hayır yeni bir kedi sahiplenmek bu acımı dindirmeyecek, hicbir kedi yerini alamaz ki. 

  20 mayıs 03:10

  462. Gideceğim yere geç kalmamın sebebi. Sokakta kedi gördüğümde, birini bile en az 10 dakika boyunca seviyorum ve besliyorum. Bundan dolayı gideceğim yere hep geç kalıyorum. Etrafımdakiler çok kızıyor geç kalmama ama onlara kedi sevdiğim için geç kaldım diyemiyorum, çekiniyorum.

  Eğer yola çıkacaksam normalden 1 saat önce evden çıkmaya çalışıyorum çünkü biliyorum ki karşıma kedi çıkacak.

  20 mayıs 01:26 20 mayıs 01:27

  461. yakında iki yaşına girecek güzel kızım. kısırlaştırmadan sonra bir haller oldu kendisine, özgür kız gitti yerde yuvarlanıp göbeğini seveyim diye gözümün içine bakan, tuvalete gidince kapımda bekleyen biri geldi (gizlinot: sevmeyi abartınca tırmığı yiyorum ama) . son iki ayın yarısından çoğunda evde beraberdik, şimdi yalnız kalacak diye içim gidiyor, bir kardeş fena olmazdı sanki (gizlinot: bir gün aniden ikinci kediyle eve gelicem herhalde, hayırlısı swh)

  19 mayıs 22:03

  460. Doğduğumdan beri iç içe olduğum, hayatımın her döneminde benimle olmasını istediğim, onsuz bir hayat düşünemediğim canlı, canlılar.. açıkçası birden fazla olması daha da güzel :)

  19 mayıs 18:45


  459. Canım kızım, en değerlim.

  Gerçekten sevdiğim ve olmaması fikrine dayanamadığım tek varlık bu hayatta.

  19 mayıs 18:40

  458. çocuğunuz gibi sevdiğiniz en ufak rahatsızlığında vicdan azabı çektiğiniz mükemmel ev canlısı.

  Kısırlaştırma süreci ile ilgili bir girdi hazırlamak istedim diğer süslüler için.

  1 yaşını geçmiş bir erkek kedim var. sokak kedisi,sarman dümdüz bir kedi. sahiplendim,bakmaya başladım. zaman hızlıca aktı gitti 1 yaşını doldurdu kısırlaştırma zamanı geldi. ben bir kaç ay geciktirdim hatta bu konuda hata yaptım. kısırlaştırmaktan korkuyordum,tek başıma bakamamaktan,baygın ve uyuşuk halini görmekten,az bir ihtimal olsa bile ameliyat sonucu onu kaybedebileceğimden korkuyordum.

  sonra bir gün eve koku bıraktığını farkettim (yaklaşık 2 hafta önce) ve dedim ki vakti geldi artık. Randevu aldık,tanıdık veterinerimize gittik,1 saat içinde kedimi kısırlaştırdılar. (dişi kedilerde bu süreç daha zor geçiyor deniliyor ancak bilemiyorum.)

  Veteriner yapmam gerekenleri anlattı. Ameliyattan çıkan kedi ilk gün anestezi etkisinde olacağı için mama yemez,uyur ve denge problemleri yaşayabilir dedi. Yemek konusunda zorlamamamı suyunu saat başı tazeleyip bol bol su içirmemi söyledi. Ben de dediklerini harfiyen yapmaya başladım. Ancak ameliyattan 1 saat sonra işler hiç planladığımız gibi gitmedi. Portakal yürümeye,kusmaya,mama aramaya delirmiş gibi sağa sola kendini vurmaya başladı. (Sarhoş bir insan vardı sanki karşımda) Onun o hali benim en korktuğum olaydı aslında. O narkozun etkisiyle acı çekerken ben de oturup ağladım. Ameliyattan 2-3 saat sonra yavaş yavaş açılmaya,daha çok kusmaya ve daha çok tuvaletini yapmaya başladı. Ameliyat sonrası süslülere önerim şu;halınızı kaldırın yere gazete serin 3-4 kat ve kedinizi yatırın. Eğer kendi yatağınıza,koltuğunuza yatırırsanız hayvan kafası güzel durumda olduğundan her yere tuvaletini yapabilir ve bu durumu kontrol edemezsiniz. Saat ilerledikçe denge problemi azaldı ama insan korktuğundan 5 dakikayı 5 saat gibi yaşadığı için sanki zaman hiç geçmedi. Anestezi yapıldıktan 12 saat kadar sonra benim kedim yemek aramaya iyice acıkmaya tezgaha çıkmaya çalışmaya başladı. Ben de veterinere danışıp çok az mama verdim. Suyunu da içti hatta tuvaletini de kabına yaptı. Dünyanın en mutlu insanı oldum o an. Şimdi ameliyatın üstünden yaklaşık 24 saat geçti ve ben bu girdiyi hazırlarken yanımda kıvrılmış uyuyor.

  Ücret konusu; Veteriner hekime götürdüm,tanıdık olduğu için 250 liraya yaptı. Eğer üniversitelerde veterinerlik bölümü varsa çok daha uygun fiyata yaptırabilirsiniz. Bence bu işin en önemli kriteri veteriner. Para avcısı olanlara değil işinin ehli olan,tecrübeli,adını arattığınızda karşınıza negatif bir haber çıkmayan veterinerler tercih etmelisiniz. Çünkü bu ülkede mama yardımı toplayıp onu klinikte satan veterinerler var.

  Elizabet yakalığı veya boyunluk konusu; Benim kedime takmadı veteriner,benim kedim ilginç bir şekilde ameliyat bölgesini yalamadı. Daha çok etrafta gezinip denge problemleri yaşamayı tercih etti. 1. Günümüz tamamlanırken hala yalama eyleminde bulunmuyor acaba farketmedi mi diye düşünüyorum swh.

  En önemli not; Kedinizin sağlığı için kısırlaştırma çok önemli. Evde baktığınız kedinizin ihtiyaç halinde acı çekmemesi için,etrafa koku püskürterek dişi aramaması için ve geceleri acı acı bağırıp sinir sisteminizi yıpratmaması için. Benim kedim sokak kedisi olduğundan bir gün kaçarsa diye korku içinde yaşadım bir süre. Bu korkuları yaşamamak için kısırlaştırmak lazım ve böylece sokaklar yavru dolmaz.

  En en önemli not; Gerçekten bu işlemde en önemlisi sizin sakin olmanız. Hayvancağız zaten uykulu bir biçimde yatıyor. 1 Saat süren bir işlemden sonra 1 gün toparlanması için bekleyin. Ona destek olun,kendinizi suçlamayın ve bol bol sevin yavrunuzu. Ameliyattan sonra mutlaka kısırlaştırılmış kedi maması alıp normal kullandığınız mamayla karıştırarak 1-2 hafta içinde normal mamayı kesin. Direk veteriner tavsiyesi bu. Kısırlaştırılmış kedilerde ciddi kilo problemleri oluşabiliyormuş diye. **Kedinizin aşılarını yaptırmayı ve özellikle bu sıcak aylarda dış parazitine dikkat etmeyi unutmayın.

  Mesaj kutum açık,bu süreçle ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

  19 mayıs 09:59

  457. Yakışıklı oğlum karantinadan çok memnun çünkü kimse işe gitmiyor ve o yalnız kalmıyor, zevkten dört köşe göbeğini aça aça uyuyor ve karantina oğluşumla daha kolay geçiyor. Benim günlerdir kafama takıp üzüldüğüm şey sokaktaki canlar ne olacak, aç kalıyorlar mı bu soru işareti beni üzüyor. Yukarıda (yazar: ezogelin) in girdisini okuyuncada çok üzüldüm, üzüntüsünü çok iyi anlıyorum, benim bildiğim kadarıyla kedilerde kalp krizi çok sık olmasada normal karşılanıyor çok hassas canlılar aslında mesela benim oğlum korkak bir kedi bir kere eve misafir geldi 5 küçük çocuk birden üstüne gidip çığlıklar attınca 1 kere yere yığıldı hareketsiz kaldı nefes nefese dil dışarıda kalbi yerinden çıkacak gibiydi, kucağıma aldım götürdüm dakikalarca onu sakinleştirmeye çalıştım zavallım zor kendine geldi, kalp krizi geçirebilirdi ve o günnden sonra çocuk görünce saldırmak istiyor ve eve her yabancı girdiğinde onu boş bi yere götürüyorum yoksa nevri dönüyor..

  24 mart 15:32