girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

1. Belki de çoğumuzun korktuğu için yapmadığı şey, ama erken teşhis en önemli şeydir kanser için. Bu kanserlerin 4 evresi vardır bildiğim kadarıyla. Ilk 2 evresi erken teşhis sayılır ve bir an önce bitirmek için çok zor günlerle uğraşmak zorunda kalınmaz. Tabi ilk öğrenildiğindeki psikolojisi ömrünüzden ömür alır o ayrı. Bir akrabamız bir anda kendi Kendine muayene etti ki ve bir anda kitle geldi eline. Doktor kanser olduğunu ve 3.evrede olduğundan bahsetti. Ameliyatı başarılı geçti ancak kendi kendisine o muayeneyi yapmasaydı belki geç kalabilirdi herşey için. Tek göğsü alındı. çok şükür kanseri yendikten sonra 13 senedir sağlıklı bir şekilde yaşıyor, o dönem küçük olan çocuklarını büyüttü, evlendirdi birini, ama halen doktor kontrolüne devam zira 5 sene önce yumurtalıklarında da başlayıp aldırmıştı. Şimdi ise annem şiddetli başlayan gögüs ağrısına rağmen halen korkusundan bu meme muayenesini yapmıyor kendi kendisine, artık zorumla gidecek doktora cuma günü. Ben de küçücük gögüslü olduğum için elime geçen her gögüs kafesi kemiğiyle bir anda irkiliyorum bir dr yatarken koltukaltlarımda etli etli fazlalıklar varmış gibi hissediyorum ama dokununca bulamıyorum birşey, özellikle koltukaltı lazer epilasyon sonrası psikolojimi etkiledi bu.

15 aralık 2015 20:17 15 aralık 2015 20:17

2. 20 yaşını geçmiş her kadının banyodan önce aynanın karşısında iki dakikasını ayırması gereken eylemdir. Meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarır. Parmaklarınızla dairesel hareketlerle koltuk altı ve memeyi yoklamak hiçbir şey kaybettirmez, ama çok şey kazandırır.

15 aralık 2015 20:57

3. manyak mıyım neyim bilmem ama her duş öncesi neredeyse bir beş dakka haşır neşir olurum kendileriyle.. belki masaj belki yakından gözlemlemek (gizlinot: yok vala onun için değil) ama elimden geldiğince kontrol ediyorum. renklere ve yaralara da dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

16 aralık 2015 10:27


4. sürekli gündemde kalması ve hatırlatılması gereken konu.

memenizde parmaklarınızla hissedeceğiniz küçük de olsa kitle, sertlik ya da meme ucundan sıvı gelmesi, meme boyutlarının değişmesi gibi belirtiler gözlemlediğiniz anda doktora görünmelisiniz.

erken teşhis hayat kurtarır.

18 şubat 2017 16:53