yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. Bir çeşit uyuşturucudur. Kötüdür, kakadir. Lakin bazı çevreler tarafından ekmek gibi tüketilir.

  Maalesef bu maddenin bulunduğu ortamlarda çok bulundum, hatta hayatımın çok içine aldığım bir dönem oldu. Diğer uyuşturucu maddeler gibi değildir, size gerçekten farklı bir dünya yaratır kafanızda. Yarattığınız dünyada, sizi çok yüce hissettirir. fakat bu hisler yapaydır. etkisi çok kısa sürdüğü için sürekli o dünyaya geri gitmek istersiniz ve sizi bir kısır döngünün içine alır.

  Merak edilecek bir durum değildir. Beyninizi ertirir.

  24 nisan 2020 12:02 24 nisan 2020 12:42

  2. beyindeki ödül mekanizmasını mıncıkladığı için (bkz: nucleus accumbens) psikolojik bağımlılık riski olan narkotik madde. uyuşturucu değil uyarıcıdır. bunu fırtlattığınızdan itibaren vücutta olan değişiklikler şöyle:

  fiziksel değişiklikler

  - hızlanmış kalp atışı (increased heart rate). kalp atışınız artarsa vücuda daha fazla kan pompalanır. fazla kan demek, dokulara daha fazla oksijen ve enerji gitmesi demek. vücut bu enerjiyi atmalı. artık sevişir misiniz, duvara mı tırmanırsınız, onu size bırakıyorum. şimdi ben şunu yapmanızı öneririm desem, gg diye silecekler (gizlinot: swh)

  - yüksek ateş. ateş basması demek, soyunmak demek. soyunmak demek, cinsel istekte artış demek. cinsel istekte artış demek- (link: https://media1.tenor.com/images/acb7972f730914d6c4157fe109f11e21/tenor.gif ulan) (gizlinot: swh)! ayrıca kokain kan-beyin bariyerini çok çabuk geçer. o yüzden fırtladığınız anda beyne, çok kısa süre sonra da vücuda dağılır. vazokonstrüksiyona (damar daralmasına) sebep olur. vazokonstrüksiyon da kalp krizi riskini artırır (vücut kendisi zaten yapıyor bu daralmayı genişlemeyi aslında, ama burada bizim bahsettiğimiz anormal kasılma, ve çokça kasılma).

  - bütün vücut uyarımı (full body stimulation). renkleri görüp sayıların tadına bakacak kadar ayık, superman bakışlı spiderman uçuşlu, az yakar çok kaçar bir moda sokuyor insanı. ses, ışık, dokunma vs gibi duyuları tetikleyen uyaranlara karşı aşırı tepkili (overreactive) olursunuz. yan etkisi, aşırı tepki verdiği için irrite olabilir kokain kullanan kişi.

  - pupil dilatasyonu (göz bebeklerinin büyümesi). kedi gibi gözlere sahip, öpülesi yinilesi gözlere sahip olabilirsiniz(gizlinot: kawaii desu). yan etkisi ise büyük gözbebeğinden fazla ışık geçer, bu yüzden ışığa karşı hassas olur insan. karanlıkta takılmak ister, ya da normal olan ışıklardan bile şikayet etmeye başlar.

  - iştah kaybı. sempatik sistemi tetiklediği için insanın yemek yiyesi gelmez. hanginiz sevişirken hamburger düşünüyor! düşünmüyorsunuz. aynı şey işte.

  mental değişiklikler

  - manyak gibi mutluluk ve enerji. neden, çünkü dopamin hayvan gibi birikmiş durumda beyinde. dopamin de mutluluk hormonlarından biri.

  - algıda keskinlik (mental alertness). dikkat ve konsantrasyon artar, öğrenme kolaylığı sağlar, öğrenci dostudur bu yönüyle. komite veya final öncesi bi fırt çekip bütün komiteyi öğrenebilirsiniz. ya da yine bi fırt atıp kuran falan ezberleyebilirsiniz.

  - ters teperse paranoyaya sebep olabilir. aşırı kullanımı ise garip, tahmin edilemeyen, şiddet içerikli davranış bozukluklarına sebep olabilir.

  gelelim altında yatan mekanizmaya

  - burundan fırtladığınız anda, o kadar çabuk sürede beyne ulaşır ki... saniyeler içinde beyne hücum etmeye başlar.

  - beyinde, ödül mekanizmasının olduğu bölgeleri hedef alır. buradaki nöronlar uçlarından dopamin salgılar ve bir sonraki nörünu uyarır. işi bittiğinde saldığı dopamini geri çeker. yoyo gibi. (bkz: dopaminerjik nöron)

  - kokain ise bu yoyonun ipini kesen adam. gelir, dopamin geri emilimini engeller, ortamda devasa miktarda dopamin birikimine neden olur.

  - dopaminin yanında, bunun kardeşleri olan serotonin ve norepinefrini de alıkoyar. tam bir mafyadır kokain. bütün güzel ve sevimli hormonlara el koyar.

  - biriken dopamin, sürekli "parla parla küçük yıldız" diye şarkı söyler kafanızın içinde. mutlu olmanız için sizi ittirir, adeta ruhsa durumunuzu mıncıklar. çok mutlu eder, çok enerji verir, çok konuşturur, ama etkisi çok kısa sürer (5 ila 90 dakika arasında etkisi geçer).

  uzun dönem etkileri

  - burundan fırtlıyorsanız: koku duyusunda kayıp, burun kanaması, sürekli burnun akması, hatta iki burun yolunu ayıran duvarın delinmesi, yutkunmada güçlük.

  - sigara gibi içiyorsanız: öksürük, astım, solunum bozukluğu, akciğer enfeksiyonlarına yatkınlık (bkz: pnömoni)

  - ağızdan alıyorsanız: ağır barsak (bağırsak) bozukluğu.

  - enjeksiyon: hiv, hep c, diğer kanla bulaşan hastalıkların riski. deri ya da yumuşak doku enfeksiyonu, collapsed vein denilen şey.

  24 nisan 2020 13:19