yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. Yanlışlıkla Amerika'yı keşfetmiş kaptandır. Hindistan'a gitmek için yola çıkmış ancak Amerika kıtasına ayak basmıştır. Yerlileri medeniyet (!) İle tanıştırmıştır.

  Kişisel olarak haz etmiyorum kendisinden.

  Ukte: (yazar: cerberus )

  14 şubat 2017 00:16

  2. bir rivayete göre (gizlinot: kaynak tübitak olduğu için pek iddia edemeyeceğim ) tayfasındaki adamlar geldikleri yerin aslında hindistan olmadığını anlamıştır. ancak kolomb geminin ortasına bir dar ağacı koyarak kendisine muhalefet olanı asacağını söylemiş, hepsini susturmuştur. bilmem ne kadar doğrudur.

  14 şubat 2017 00:50

  3. bu adamdan nefret eden alfred nobelden de dinamiti bulduğu için nefret etti neticede patlayıcıların(gizlinot: dinamit) babası pii bi de utanmadan adına ödül dağıtılıyor o bulmasa hiç patlama olmazdı oh ne güzel afshdjfkflgll

  3g için yola çıkmış bir kaşiftir kristof kolomb 3g=god, gold, glory. bunları sonunda aldı mı aldı gerçekten amerika keşfedilmese yerlilerin mutlu mesut yaşayıp gideceğine sonra geri kalan kıtalarla eninde sonunda tanışınca avrupalılar oo altın kaynaklarınız falan var bir sürü besleyici ürün yetişen topraklarınız var ama oo yooo biz yerleşemeyiz falan derdi bu kolomb denen herif olmasa. bi de genel düşüncenin aksine kendisine ırkçı denemez çünkü bu (gbkz: anakronizm) olur ya hu o dönem ırkçılık mı var?

  kolomb dönemin arayış içinde olan denizcilerinden sadece biridir kimilerine göre ters bir rüzgarın getirdiği şansla keşfetmiş kıtayı ama anlayamadan ölmüştür kimlerine göre oranın hindistan olduğunu söylemek daha kazançlıdır neyse ne yani şu ortam olayın akademik yönünü konuşmayı imkansız kılıyor.

  kolombiyaya isim babası olmuş, avrupaya külçe külçe altınlar taşıtarak coğrafi keşifleri hızlandırmış ve cesaretlendirmiş, avrupaya ucuz besleyici besinlerin yayılmasına sebep olmuş, insanoğlunun kendi dünyasını bir adım daha keşfetmesine yardımcı olmuş bi denizcidir. evet yerliler için korkunç bir durumun ilk domino taşını devirmiştir ama kıtaya katliamı o getirmemiştir katliamı getiren, amerikanın keşfi diye anılan ama aslında amerikanın işgali olan şeyin sebebi insan denilen varliğın cani olmasıdır. adamı tek günah keçisi ilan edilmesi biraz fazla cahillik.

  tarih ve tarihi kişiler hakkında yazarken kaynak olarak götümüz kullanılmamalıdır.

  ps. modern amerika tarihi kolombla ilişkilendirilerek anlatılamaz bence 20 yıl önce şöyle oluyordunun hesabı kolomb'dan sorulmaz amerikan tarihinin dinamiklari başkadır ve köle olayı yerlilerle değil afrikalılarla alakalı bir başka sorundur. ve bunu anlatmak için de fransız ihtilaline kadar gitmek gerekir öyleyse keşke fransız ihtilali olmasaydı diyebilir miyiz?

  14 şubat 2017 01:16 14 şubat 2017 15:35

  4. Adı devamlı "amerika'nın keşfedilmesi"yle anılan zattır. yapıp ettiklerinin böyle bir ifadeyle birlikte geçmesinin ironik bir tarafı vardır. keşif, daha önce hiçbir şekilde ortaya çıkmamış olan bir şeyle karşı karşıya gelmek demektir. amerika, kristof kolomb'dan önce zaten "keşfedilmiştir": o kıtada halihazırda yaşamakta olan halklar vardır. bu insanlar "insanlığın" bir parçası olarak görülmedikleri için, beyaz insanın amerika kıtasına gelmesi "keşif" olarak betimlenir. ilgili literatürlerde bu konu çok detaylıca tartışılmış, araştırmacılar tabiri caizse birbirlerini yemişlerdir. nihai olarak amerika'nın "keşfedilmesi" diye bir mefhumdan bahsetmenin gizli ırkçılık içerdiği kanısına varılmıştır ve bu ifade 20. yüzyılın büyük bir kısmında ciddi akademik çalışmalarda kullanılmamaya başlamıştır. doğru ifade "beyaz insanın amerika kıtasına gelmesi"dir.

  14 şubat 2017 01:44 14 şubat 2017 01:57

  5. Nasıl bir insan olduğunu anlamak için “altın" sözcüğünün 75 kez geçtiği seyir günlüğünü okumak kafidir.

  “Kadınlar dahil hepsi anadan doğma çıplaktı. Gençtiler. Hiçbirisi otuzun üstünde değildi. Sağlıklı ve biçimli bedenleri vardı, yüzleri çok güzeldi. Saçları düz, parlak ve at kuyruğu gibi gürdü. Gözleri koyu renkli ve iriydi. Bacakları düz ve uzun, karınları yağsız ve düzgündü. Onlara kılıçlarımızı gösterdik. Keskin demir silahları ilk kez gördükleri belli. Kesmenin ne demek olduğunu bilmediklerinden, bazıları kılıçların keskin tarafını tutunca ellerini kestiler. Bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar, ne de puta tapıyorlar. Kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmeye bilmiyorlar. Hiç silahları yok. Kızılderililer son derece sade, dürüst ve eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu bir şeyi isteyince hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar, öldürmüyorlar. Komşularını kendileri kadar çok seviyorlar. Dünyada onlar kadar tatlı dilli insanlar yoktur. Her zaman gülüyorlar. ‘Elli adamla bu halkın hepsini boyunduruk altına alabilir ve onlara her istediğimizi yaptırabiliriz.' "

  (Sunay Akın'ın Kız Kulesindeki Kızıl Derili kitabından alıntıdır. Sunay Akın da Kolomb'un seyir defterinden alıntıladığını belirtmiş. Kendisine ait yorumları eklemedim.)

  14 şubat 2017 11:21