yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. Özenle yapilmasi gereken temizliktir.

  Nasil yapiyosunuz merak ettim süslüler. Ben simdiye kadar kulak çöpü kullandim pek sağlıklı gelmiyor artik. Yikatmak falanda cok mantikli değil. Biyolojiden aklimda kaldigi kadariyla uzerine zerre değse patlayacak bir bomba duzeneği vardi duyu sistemimizde. Farkli bi sey var mi acaba bildiğiniz?

  19 temmuz 2016 23:50

  2. en azından kulak temizleme çubuklarıyla yapılması gerekendir. bazı insanlar görüyorum burda anlatamayacağım resmen içi sapsarı ıyy, duşta da mı yıkamaz insan be.

  detaylı temizliği hakkında bilgim yok ama en azından her duştan sonra kulak temizleme çubuğu ile dikkatlice temizlenmeli.

  20 temmuz 2016 00:09

  3. Kulak zaten kendi kendini temizleyen bir organdır bu nedenle içine herhangi bir şey sokulmamalıdır. İçini temizlemek amacıyla kulak çubuğu sokulması aksine kirleri ( kulaktaki mumsu salgıyı) içeri iterek tıkaç oluşmasını sağlayabilir. Eğer bir akıntı varsa dış kulak yani kulak kepçesi silinebilir. Tıkanıklık durumunda bir kbb hekimine görünülmelidir.

  20 temmuz 2016 00:49


  4. kulak çubuğunu kulak kanalına sokarak yapılmaması gereken temizliktir. Çubuk ile ile dışarıdan görünen kısımlar için yapılabilir ancak içeriye sokulmaması konusunda doktorlar da uyarıyor bir çok arkadaşımızın yazdığı gibi.

  Eşimin kulak salgısı normalden fazla olması sebebiyle zaman zaman duyma duyusu azalıyor ve o durumlarda doktora gidip temizlettiriyor. En son birlikte gittiğimizde kendi büyüteci ile kulak kanalına bakarak, süpürge makinası mantığıyla çalışan, vakumlu bir çubuk soktu ve içeride biriken salgıyı çıkardı. Eşimin kulağından kapkara, katran gibi bir şeyin çıkması beni çok şaşırtmıştı. Dokunmadığım için sertliği konusunda bir fikrim yok. İçimiz de çok değişik şeyler oluyor vallahi.

  20 temmuz 2016 12:43

  5. yapmadığım temizliktir.

  kulak çöpüyle yaptığım dönemde iki ayda bir kulağımda enfeksiyon gelişirdi hele bir seferinde hastanede yattım boğazıma da sıçramış apse yapmış. sonra doktor döndü dedi ki temizleme kendi haline bırak, banyoda denizde tıka kulağını. ben de aynen devam ettim, aylardır rahatım.

  20 temmuz 2016 12:58

  6. kulak temizliği yapılması gereken bir şey ama kulak çubuğu gören insanları gördükçe içim gidiyor. kulak çubuğuyla kulaktaki pisliğin yarısı çıksada kalan yarısı kulak içine giriyor çok zararlı. bence en iyisi duşta suyla yavaş yavaş çok fazla uğraşmadan temizlemek.

  20 temmuz 2016 13:07

  7. bir akrabamız doktora gitmişti az duymaya başladım diye. doktor da kulak çubuklarıyla orayı tıkadığını söylemişti ve peçeteyi hafif ıslatıp üstten temizle hafifçe demişti. çünkü bi doktora temizletmediğiniz sürece zarar vermek çok olası. bir arkadaşım da tel tokanın arkası ile temizliyordu.

  20 temmuz 2016 17:54


  8. Kbb doktorları kesinlikle kulak çubuğu kullanmayın diyorlar. Ben kulak yapım gereği senede bir ya da iki kez temizletmek zorundayım, doktorun dediğine göre kulağım kiri dışarı atamıyormuş.Temizletme dönemim gelince kulağım tıkanıyor, duyu kaybı yaşıyorum, çin işkencesi resmen. yani temizletme konusu oldukça sıkıntılı, bir kere başlayınca mecbur kalıyorsunuz, ömür boyu hiç bulaşmamak lazım mecbur kalmadıkça.

  20 temmuz 2016 18:50 23 eylül 2016 13:21

  9. ucunu fazla sivriltmeden bir peçeteyi koni şeklinde sararak yapınca, kulağa kulak çubuğu kadar girmeyeceği için daha güvenli olur.

  eğer tıkandıysa, yıkatarak temizlemenin ise sağlıklı olmadığı, tekrar tekrar yapmayı gerektirdiğini söylüyor doktorlar. onun yerine vakumlu bir aletle temizliyor doktor.

  20 temmuz 2016 21:17

  10. Genelde duştan sonra zaten yumusamiş yıkanmış kulak iclerime arada bi pamuklu çubuğu dikkatlice sokuyorum, ama hunharca veya ne yaptığını bilmeden değil, hafifçe böyle kulak çubuğuna önce degdirmeden kulak boşluğunda yol aldiriyorum, sonra bi yere bastırıp sürükleyerek çekiyorum. Yani kulak zarina birşey yapistirmiyorum, orda eğer kir kaldiysa tutup cekiyorum dışarı doğru. Bunu yapabilecekseniz yapın yoksa kulağınıza sokmayın birşey. Eğer çok sorununuz varsa eczaneden edineceginiz gliserini kulağınıza damlatmak suretiyle tüm kirleri yumusatabilir, sonra dus alip suyla yikayabilirsiniz ya da gliserin sonrası sivri peçete veya kulak çubuğu yardımıyla yumusamis kirleri alabilirsiniz.

  (doktor tavsiyesi)

  20 temmuz 2016 22:03 20 temmuz 2016 22:11