yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (31)
  • medya (1)

  1. dün yaptım.

  bilinçsizce aldığım ojelerin yaklaşık 50 tanesini, (gizlinot: kendime 10-15 tane bıraktım )

  kullanmadığım el kremlerimi,

  bana 3 tane kalacak şekilde rujlarımı,

  sıra gelmeyen parfümleri,

  tekli ve küçük palet halindeki farlarımı,

  asla kullanmayacağım, neden aldığımı bile bilmediğim bu ürünlerin hepsini arkadaşıma gönderiyorum.

  oh o kadar rahatladım ki anlatamam.

  bu fikir aklımda hiç yoktu. ama geçen haftalarda izlediğim o makyaj koleksiyonu videolarının etkisi büyük sanırım.

  size yemin ediyorum o kadar ürün görmekten midem bulanmıştı.

  31 mayıs 2015 14:36 31 mayıs 2015 14:40

  2. Ben bu konsepte karşı değilim aslında.az ve öz kavramının önemine binaen.ancak yüzlerce liralık ürünleri bir heves alıp 'elimden çıkarıyorum hafifliyorum çoğzel yaee' diyip sonra tekrar gidip almak veya asla kıymetini bilmeyen birine (gizlinot: akraba-arkadaş vs )vermek?!

  Çok akıllıca bulmuyorum ben bu işi.alırım hakkını vere vere kullanırım.sonuna dek çıkarırım keyfini.

  31 mayıs 2015 21:21 31 mayıs 2015 21:23

  3. Bir youtuber bunu yapıyorsa bilin ki ürünlerinden sıkılmış ve onları high end olanlarıyla değiştirmek istiyodur.

  1 haziran 2015 02:13


  4. ilk bakışta sadeleşmek sempatik gelse de biriken ürünlerin öylece etrafa dağıtıldığını görmek anlamını kaybetmesine sebep oldu bence. belki kullanarak küçültülemeyecek koleksiyonlar için mantıklı olabilir ama her koleksiyon için uygun davranış değil. arada bir yakın arkadaşa, kardeş gibi yakın bir kuzene elindeki bir iki kullanmadığın ama iyi durumda ürünü vermek değil kastım. gerçi makyaj malzemesini ikinci el vermek veya almak bana çok sıcak gelmiyor ama öyle bir yakınlık varsa neden olmasın. (bkz: bilgentolis) de bir videosunda, koleksiyonunu küçültmek isteyebileceğini ama bunu ürünleri kullanıp bitirerek yapmak istediğini söylemişti, aynı fikirdeyim. gereksiz aldığım ürünlerime bakınca, taş çatlasa, bir veya iki yılda bitiririm hepsini gibi geliyor. önemli olan yenilerini alma dürtüsünü kontrol edebilmek benim için. bir de makyaj ürünü almayıp, gereksiz tüketim ihtiyacımı başka alana yönlendirmemek, yani gidip kırtasiye alışverişine ağırlık vereceksem yine anlamı olmaz benim açımdan. çılgınca alışveriş yapmıyorum belki ama ihtiyacım olmayan şeyleri aldığım da oluyor. başka bir açıdan da, yerli yabancı fark etmez, çoğumuzu iştahlandırıp o ürün olmazsa güzel makyaj yapılamazmış gibi düşünmemize yol açan youtuberların şimdi o ürünleri üçer beşer elden çıkardığını görmek bana biraz nahoş geliyor. makyaja ilgimin yeni yeni başladığı dönemlerde o videolarda gördüğüm şeylerin hepsi bana çok gerekli geliyordu, çoğunu alamadım ama sahip olabilmek istiyordum. bütçem elverse tonla para dökmüş olacaktım şimdiye kadar. ürünleri tanıyıp tekniği anlamaya başladıkça markaymış ürünmüş pek takılmıyorum ama o zamanlar aklımı çeliyorlardı, yalan yok. özel olarak kimseyi ima etmiyorum, öve öve bitiremediği bir ürünü, bir çırpıda elden çıkaran birine, yeni ürün tavsiyesinde ne kadar güvenebilirim ki? yine de sade olmak, gereksiz tüketmemek, alıp alıp eve yığmamak güzel şey. umarım hayatıma adapte edebilirim bu yaklaşımı.

  1 haziran 2015 02:27

  5. elimdekileri bitirmeye kalksam seneler süreceği için, aldığım şeylerin gözümün önünde heba olmasını izlemek yerine eşe dosta gözüm yaşlı dağıtarak yaptığım temizliktir.. gonlum el verip kökünden bir temizlik yapamasam da her seferinde bir şeyleri daha ihtiyaç sahibi birine veririm, ve inatla her seferinde de kafamı duvarlara vurasım gelir!

  en basitinden bir hesap: her gün sürdüğünüzde 2-3 ayda biten bir concealer'a aynı ya da farklı markalardan 10 tane yedek almak çılgınlıktır. varsa böyle bir durumunuz, zaten aldıklarınızın yarısı çöpe gitmiş demektir. kapayın gözünüzü, ve çöpe atacağınıza verin sevdiklerinize, onlar da faydalansın.

  not: zaten elden yavaş yavaş çıkardıkça insan ne kadar gereksiz birikim yaptığını, ne kadar para harcadığını farkediyor, ister istemez bir daha alası gelmiyor. yani benim için durum budur.

  1 haziran 2015 06:06 1 haziran 2015 06:07

  6. benimde belki 2-3 kez Makyaj koleksiyonuma yaptigim sey. Kesinlikle bir Urunun son kullanma Tarihi gecmediyse eger, atmaya karsiyim. benim ilk uyguladigim yontem surekli kullandigim makyaj malzemelerini Makyaj cantama koymakti sonra kalan urunlerden elimin hic gitmedigi kendime yakistiramadigim ve kullanmayacagim urunleri yakin arkadasima verdim. Geriye sadece gereksiz yere yedekledigim ve bitirmesi zor olan yedek urunler kaldi. Bu olay bana ne karar gereksiz para harcamis oldugumu gosterdi ve bunu yaptikdan sonra bir daha elimdeki urun bitmeden yenisini almiyorum ki neredeyse 1 aydir rimelim bitmis oldugu halde gidip hemen almadim. Siparis verdim ve bekliyorum istedigim rimeli. Ayni sey rujum icin de gecerli sahip oldugum 4 rujdan 3 bitti. Tek rujlada gayer guzel idare ettigimi fark ettim.

  1 haziran 2015 10:38

  7. birilerine vererek yapmıyorum. genelde atıyorum ama atmadan önce de elimde fazla olan yani almış ama beğenmemiş olduğum ürünleri farklı şekilde kullanarak yapıyorum.

  mesela yüzüm için bir peeling almışım ama beğenmemiş bir kenara koymuşum. hooop ellerim, dirseklerim, topuklarım için devreye giriyor.

  bir ruj almış ama rengini, dokusunu falanını filanını beğenmemişim, çekmecemi işgal ediyor. hoop onu da krem allık olarak deniyorum. yine beğenmediğim yüz kremlerimi el kremi olarak kullanıyorum.

  olmuyorsa çöpe. sor ki niye çöpe?

  birisinin kullandığını ölsem kullanmayacağım için birilerine vermek gibi bir yol da tercih etmiyorum.

  şu sıra fazlaca ekran karşışında kalmaktan dolayı gözyaşı kuruluğu ve ona bağlı olarak kirpik dibi enfeksiyonu tedavisi görüyorum. Gözyaşı olmayınca göz kendisini temizleyemediği için enfeksiyon üretiyormuş. mesela ben bu dertle boğuşurken şu sıra kullanamıyorum diye elimde birkaç kere kullanmış olduğum bir rimeli birisine versem ve ona da enfeksiyon yollasam iyi olur mu? bir rimel uğruna doktorluk mu ediyim ahaliyi?

  benim örneğim gelip geçici ve bir damla uygulaması ile çözülecek bir sorun. nice nice tedavisi imkansız ya da çok zor dertler var. o yüzden çok rica ediyorum temizlik işini ahaliye yollayarak değil çöpe atarak gerçekleştirelim.

  evet, denedik, beğenmedik ve kullanamıyorsak çöpe.

  hiç açılmamış ürünler dışında takas işi sakat iş!

  not: beğenmeyen sevgili süslü, umarım iki dandirik ürünü bedavaya getireceğim derken enfeksiyonlarla, cilt hastalıklarıyla boğuşmazsın.

  1 haziran 2015 11:25 1 haziran 2015 11:34


  8. Son 1 senedir düzenli olarak yaptığım işlem. İlk ojelerimden başlamıştım. Ben kendim sadece kırmızı & bordo tonları oje kullanıyorum ve bu renklerde de neredeyse her çeşit ojeyi denediğim için favorimi belirledim ve bittikçe yenisini alıyorum. Geri kalanı kullanılmıyor. 40 50 arası ojeden kendime 5 tane bırakarak diğerlerini hooop çöpe attım. Takasa koysam, kim napsın benim beklemiş kurumuş veya yarısı kullanılmış ojelerimi. Kim onlara bir de kargo parası versin ki..

  Düzenli olarak cilt bakım ürünlerime aynısını yapıyorum. Memnun kalmadığım kremlerimi geceleri ayağıma bol bol sürerek bitirmeye çalışıyorum ama çok sıkılırsam atıyorum. Hala saçma sapan kırk yılda bir kullandığım bilmem ne aromalı vücut losyonlarım var. Bir sonraki düzenlemede onların da hepsi çöpü boylayacak.

  Özet olarak kullanmadığım, memnun kalmadığım ürünlerin yer kaplamasını hiç mi hiç sevmiyorum. Boşu boşuna toz tutuyorlar. Gözümün önünde yer kaplayıp pislik yapacağına, çöpe gitsin daha iyi.

  1 haziran 2015 11:56

  9. Paylaşmak güzeldir.Ben de genelde deneyerek almaya ve son kullanım tarihlerini geçirmemeye çalışıyorum.Bloglarda da çekiliş ve hediye verilmesi hoş bir uygulama.Ne zaman aldığımı hatırlayamadığımda fışlerden yardım alıyorum.Araa temizliğe gidip atmak zorunda kaldıklarım olmuyor değil! Hemen herkesin arada kullanmayacağı ya da sonradan niye almışım dediği ürünler olabiliyordur diye düşünüyorum en azından bende durum böyle☺Onlar için en iyi çözümüm ihtiyacı olabilecek arkadaşlar oluyor. (makyaj sevenler özellikle) .Bu durumu parfüm ve rujlarda yaşamıyorum.Onlarda maceraya atılmadan ve az öz aldığımdan sanırım.

  1 haziran 2015 16:56

  10. Tüm ürünlerimle duygusal bağ kurduğum, ballandıra ballandıra kullandığım, onlar ruhunu teslim edinceye kadar onlardan vazgeçmediğim için bende "ürünlerin tozunu alıp renklerine göre düzenleme" şeklinde vuku bulan eylemdir. Temizlikten onu anlıyorum ben. (gizlinot: (:)

  1 haziran 2015 18:26