yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (24)
  • medya (0)

  24. İki sene öncesine kadar bir dönem her sabah yaptığım, faydasını gördüğümdür. 

  Kaygı bozukluğu için mindfulness odaklı başlamıştım. Kendimin ruhen , madden anlık ne halde olduğumun farkına vararak diğer şeylere odaklanmıyordum.

  -tabi bu sürecin içinde gerçekleşti- 

  Dış dünyadan üç beş dakika da olsa sıyrılma pratiği çok rahatlatan bişi. 

  Anksiyete yağışlı olmayan günde de şemsiyeyi tam tepende tutmaksa meditasyon o şemsiyeyi aşağı indirip "e bişi yokmuş ki ayol" deyip kolumu dinlendirdiğim bi eylemdi benim için. 

  Başlığı hortlattığınız ve üstüne düşünmemi sağladığınız için teşekkür ediyorum devam etmek istediğime karar verdim şu an 

  22 mart 13:25

  23. Asla yapamadığımdır. Ne zaman yapmaya kalksam ve ardından uykuya dalsam sürekli kabuslar görüyorum. Daha doğrusu rüyalarımda ruhani varlıklar görüyorum. Özellikle YouTube da mistik yol kanalından ne zaman olumlama dinlesem,yönlendirmeli meditasyon yapsam istisnasız korkunç rüyalar görüyorum. Küçüklüğümden beri fıtratım yatkın böyle şeylere ondan da olabilir... bilemiyorum 

  22 mart 11:28

  22. Meditasyonda kendinize farklı bir gözle baktığınızı düşünün.

  20 mart 11:21


  21. Herkese iyi gelmeyendir. Evet, yanlış duymadınız. Özellikle yüksek kaygılı kişilerin kafasına göre yapmaması daha iyi olabilir.

  17 mart 02:56

  20. Yapamıyorum. Yapmak çok istiyorum ama yapamıyorum. Asla odaklanamıyorum. Korkup sürekli gözlerimi açıyorum. O an zihnimi susturup sakinleşemiyorum. Aksine başka şeyler düşünmeden duramıyorum. Kafam, düşündüklerim sürekli dağılıyor. Kendimi akışa teslim edemiyorum. Yapabilenlere, meditasyon yapmayı rutin/düzen haline getirmişlere çok özeniyorum

  17 mart 02:33

  19. meditasyon sayesinde bu karmaşanın içerisinde nefes alabildiğimi hissediyorum. diğer türlü kaosun içinde kayboluyorum.

  13 mayıs 2021 11:59

  18. Yaptığım şeye ne kadar meditasyon denir bilmiyorum ama konsept zihni boşaltmak ve nefesine odaklanmak olduğundan sadece google play store'da olan prana breath: şimdiki adıyla Yaşam nefesi uygulamasını kullanarak gunde 15 dakika boyunca kontrollü nefes çalışması yapıp ana odaklanmaya çalışıyorum. Ben odaklanmamı arttırmak için kullanmaya başladim gerçekten faydali da oldu ama koah hastası anneannemi de uygulamaya başlattım ve nefesinin açıldığını, daha iyi hissettiğini söyledi. Gerçekten anksiyete ataklarını/stresi de anlık önlemede çok büyük artısı olduğunu söyleyebilirim. Android cihaza sahip herkese öneriyorum, arka müziğini de su sesi ayarladım içimi huzur kaplıyor. Maalesef tek eksi apple cihazlarda yüklenememesi çünkü ücretsiz olmasını ve hiç kimsenin diktesiyle değil sadece nefes alıp/verdiğin saniyeleri kendisinin belirtmesini seviyorum. Mesela benimkinin ayarında nefes alırken su yükseliyor verirken alçalıyor. Amaç zihni boşaltmak olunca kimsenin sesini dinlememek çok daha faydalı bence çünkü ben başka uygulamalarda odaklanamıyordum ve o sakin,yumuşak ses tonunu irite edici buluyordum.

  13 mayıs 2021 10:23


  17. (link: https://link.medium.com/ABgYU1cxdgb ) 2 senedir terapi görüyorum. Anksiyete vardı ben de. Çok uzun bir süre ilaç kullandım. Şimdi nasıl hissediyorsun diye sorarsanız kendimi çok iyi hissediyorum. Oldukça zor mücadele dolu ve büyüdüğüm bir yıl oldu. Bunlar olurken meditasyonun bana faydası çok oldu. Şu anda ilaçlarım doktor kontrolüyle azaltıldı ve terapi sayım azaldı. Buna rağmen kendimi meditasyon yaparken çok iyi hissediyorum. Herkese tavsiye ediyorum. Özellikle pandemi döneminde çok ihtiyacımız var. Kendi deneyimlerimi paylaştığım yazıları Medium linkimden okuyabilirsiniz :) İyi bayramlar sevgili süslüler.

  13 mayıs 2021 08:30 13 mayıs 2021 08:32

  16. Ne olursa olsun her gün 10 dakika yapmaya çalışıyorum. Hiç yapamazsam uyumadan önce 3 4 dakika ayırarak muhakkak zihnimi susturmaya çalışıyorum.

  Meditasyon yapmanın negatif hiçbir yanı olmadığı gibi insan zihnine bir çok artısı bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili hazırlanmış çok güzel YouTube videolar bulunmaktadır.

  Daha berrak bir düşünce yapısı, daha dingin bir zihin ve daha fazla anda kalmak istiyorsanız muhakkak denemelisiniz.

  21 nisan 2021 19:23

  15. Şimdi buraya meditasyon ile ilgili öğrendiğim en önemli şeyi yazacağım.

  Zamanında bir hocam demişti ki bilinçaltı tedavilerine güvenmeyin. Sizin ameliyat eder gibi içinizi açıp öylece bırakırlar. O kadar kötü olursunuz ki ölüme kadar gider.

  Meditasyon denilince akla durduğun yerde nefes egzersizi, sakinleşmek vs tarzı şeyler geliyor. Bedeni aktif kullanmayan bir insanın zihni direkt şu tepkiyi veriyor: aa ne kolay aktivite hadi yapayım. Oysaki değil, yanlış yaparsanız siz de kendi içinizi açıp öylece bırakabilirsiniz. Bilinçaltındaki kötü şeyleri temizleyeyim, negatif enerjimi atayım derken onları yüzeye çıkarıp bırakmadığınızı bilemezsiniz. Bu yüzden bence en güzel meditasyon yöntemi mantradır yani tekrar yani İslam'daki adıyla zikir. Her gün aynı yerde, aynı saatte aynı pozisyonda tercihen aç karnına dilediğiniz kelimeyi içinizden tekrar edin. Mesela başarı isteyen başarı, özgüven isteyen cesaret, dinsel bütünlük isteyen inandığı yolun ismini söylesin. O tekrarla gelen hafif uyku, trans hali zihne o kadar iyi geliyor ki, bitince hem dinlenmiş hissediyorum hem de algılarım açılıyor. Önereceğim diğer yöntemler:

  Ateş meditasyonu: Mum alevi ile kalpteki ateşi bir tutup ateşi sevme, kendini sevme yansıması yapan meditasyon.

  Mevcudiyet meditasyonu: Zaman iluzyonundan çıkmak için sadece tek bir an olduğunu, onunda mevcut olan olduğunu ve hiç değişmeyeceğini, değişenin bizler olduğunu hissetme meditasyonu

  Ölüm meditasyonu: Fani olmanın farkındalığı üzerine, özellikle panik atak anksiyete bozukluğu olanlara tavsiye ediyorum. Bedenin geçiciliği, dünyevi olan her şeyin geçiciliğini fark etmek üzerine yapılan meditasyon.

  Konuşurken yaratırız, o yüzden içinizden yapmak önemli. Umutsuz bir ses tonuyla çıkan kelime istenilen etkiyi yapmayacaktır.

  21 mayıs 2020 23:41