yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (104)
  • medya (7)

  104. (link: https://www.suslusozluk.com/menstrüasyon-kabı?i=1175047 Burada) organicup ile başlayan adet kabı serüvenimi uzunca anlatmıştım. Aradan uzun zaman geçti bir güncelleme yazmak istedim. Deneme amaçlı farklı adet kapları da alınca farkettim ki yaşadığım sorunların en büyük nedeni organicup markasının kendisiymiş. Bir kere şekli tam yuvarlak değilmiş, karşılaştırınca anladım. Ayrıca silikonu da biraz sertmiş. Bu nedenle daha zor vakumluyordu galiba Kendi adıma daha uygun fiyatlı kaplarla bile çok daha iyi sonuç aldım ve yaşadığım sorunlarin hepsi çözüldü.

  İlk kap kullandığım günden beri elim pede gitmiyor, evde ne olur ne olmaz diye bir paket bulunduruyorum mesela, aylarca dokunmuyorum, ancak kabı kaynatamayacağım bir yerde adet olacaksam yanıma ped alıyorum ve ped kullanmak eziyet gibi geliyor.

  Tereddütü olan varsa hiç çekinmesin, kendinize yapabileceğiniz çok büyük bir iyilik

  31 mart 19:07

  103. Benimki luna cup. Dört yıldır kullanıyorum, nadiren sızıntı yapıyor kanama yoğunken, o da çok minik, küloduma geçecek kadar. Hiç pantolona ya da yatağa kan geçtiğini hatırlamam. Doğru boyu seçmiş olmak, düzgün yerleştirmiş olmak ve içeride açılmış olması, özellikle ilk iki gün sık boşaltmak da önemli tabii.

  19 mart 23:47

  102. ben de nihayet dr davey markasınınkini aldım. ilk aldığımda çok heyecanlı çok ümitliydim, hayatımı büyük bir ızdıraptan kurtaracaktı ama takmayı beceremedim sdfghj

  ara ara deneme yapıyorum ama yine takamıyorum. sırf bunun için kadın doğum doktoruna gidicem ama doktorun tepkisi ne olur kestiremediğimden ona da gidemiyorum. bi hâl çaresi bulacaz ama du bakalım.

  17 mart 15:23


  101. ilk kullandığımda çıkaramadığım için neredeyse ağlayacaktım ama 2-3 kullanımdan sonra alıştım. bir kere mantığını anlayıp çözdükten sonra yerleştirmek de çıkarmak da aşırı kolay. dünyanın en konforlu şeyi. günümüzde kadınların hala ped kullanıyor olmasının tek sebebi alışkanlık ve ped markalarının pazarı kaybetmemek için aşırı uğraşması. şuna bir kere şans verip kullanımına konforuna alışan bir kadının bi daha leş gibi haşır huşur pede dönme olasılığı yok. 

  15 mart 18:04

  100. yerleştirmeye alışana kadar zor, alıştıktan sonra başka bir şey kullanamıyorsunuz. ben mothersmart'tan aldım, ilk 2 gün çok yoğun kanamam olduğu için sızıntı yapıyor ve gün içinde boşaltmam gerekiyor. yoğun kanaması olan ve sızdırmayan cup kullanan varsa seve seve öneri alırım. 

  15 mart 16:42

  99. Bunun mucidi nobel almadıysa öyle akademiye de, komiteye de, dünyaya da yazıklar olsun. 

  Bir yıldır kullanıyorum, kötü yanları yok mu evet yok. Aa bir tane var, o kadar rahat ve sorunsuz ki cup kullanmaya başladığımdan beri regl olduğumu unutuyorum ve telefonuma hatırlatıcı kurmam gerekiyor. Sızıntı yok, koku yok, kısıtlanma yok, ağrım bile kalmadı. Sağlık bakanı falan olsam bütün kadınlara ücretsiz dağıtacağım şeydir. 

  31 temmuz 2023 20:44

  98. Reglim uzun ve yoğun olduğu icin midir nedir her seferinde sızdıran cisim.6 ay kadar önce mothersmart diye bir markadan satın aldım.pedin verdiği rahatsızlıktan çevreye verdiği zarardan kurtulmak için ama düzgün takmama, çok sık sık boşaltmama ragmen sürekli sızıntı yapıyor.malesef bu ay son kez kullandım.muhtemelen baska bir markadan alırım.

  26 temmuz 2023 08:01


  97. bendeki ürün allmatters markasına ait, organicup. ürün boyu model a. bu kap elime aralık ayında geçti. önceden çok araştırmıştım ama içime bir şey sokmak, onun orada kalması ve kanın birikmesi olayı biraz korkunç geliyordu. almaya cesaret edemiyordum, erkek arkadaşım çok merak ettiğim ve almayı ertelediğim için hediye aldı. ilk ay ne olduğunu algılayamadım. bir türlü katlayamadım, katlasam yerleşmedi sızıntı yaptı. ürünün sitesini kurcalayınca garantinin 6 ay sonra değişim ve iade için başladığını gördüm. heh dedim iade ederim. ikinci ay yerleştirmeyi başardım diye düşündüm ama yine tam beceremedim.

  internetteki kullanıcılar yerleştirince o hafif vakumu hissedeceğimizi, hissedemiyorsak da parmağımızı sokup kabın etrafında gezdirirsek tam açılıp açılmadığını anlayacağımızı yazmıştı ama yok olmuyor. parmağımı sokup de etrafında gezdirmiyorum içim acıyacak gibime geliyordu.

  ayrıca bu aylarda kabı çıkaramıyordum. zorlaya zorlaya ucundaki kısımdan çekiyordum.

  üçüncü ay biraz daha alıştım ve fark ettim ki parmağımı oraya rahatça sokmakta çekincem var. kendimi rahatlattım ve parmağımı keşif için soktum. ne hissediyorum, ne algılıyorum, kap nereye oturmalı ki vakumu tutsun vs. bu ay kafamda her şey oturdu. ayrıca katlama şekillerinin hepsini denedim ve “üçgen”in benim için en uygun olduğuna karar verdim.

  iş geldi çıkarmaya. internette vakumu parmağımızla bozmamız gerektiğini yazmıştı. bunu da deneye deneye buldum. doğru açıyla parmağımı sokunca zaten kendi yolunu bulup kabın direkt yüzeyine geliyor ve bastırınca pıt açılıyor. sonra tek parmağımla çekiyorum, alt kısmı çıkınca baş parmağımla altını iki parmağımda tutup çekiyorum ve ta daa. çıktı rahatça.

  sonrasında kabı klozete boşaltıp suyla temizliyorum, temiz peçeteyle kurulayıp tekrar takıyorum. reglim bitince de kendisine tahsis ettiğim cezvede kaynar suya atıp 5 dk kaynatıyorum ve diğer ayı bekliyoruz.

  ben kabı günde iki kez (uyanınca ve uyumadan önce) çıkarıp tekrar takıyorum. bununla ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım henüz. ayrıca bir arkadaşım “ya çıkarınca her yer kan olmuyor mu?” diye sormuştu. hayır olmuyor, hatta ben ilk zamanlar kabın içi dışı kan olur sanıyordum ama dışında hiçbir şey olmuyor.

  tavsiyelerime gelecek olursam:

  1- benim gibi “ahh vahh içime sokamam korkunç iğrenç demeyin. bedenimize yabancı olduğumuz için bu his geliyor bence. benim gibi öğrenince her şey çözülüyor.

  2- aldınız kabı ilk denemeniz ki bence denemek için regl olmayı beklemeyin, yazdığım keşif işini yapın. kendinizi rahat tutun ve derin nefesler alın. olmuyorsa inatla “gireceksin işte!!!” demeyin başka zaman deneyin.

  3- vakumu için önerim şu, kabı ittirirken hafifçe ıkının. ben bunu bir yerde okumuştum vakumuyla ilgili sıkıntı yaşarken. gerçekten de pıt diye oturuyor.

  4- çıkarırken ya da vakumu oturmuş mu diye kontrol ederken parmağınızın doğru açısını bulun. ben bunu başlarda yanlış yaptığım için de zorlanmıştım.

  her ay ped yüzünden pişik olmaktan, tamponun o içimi çekiyormuş hissinden kurtuldum. koku yok, doğru takıldığında sızıntı yok. bu arada kabı da asla hissetmiyorum yokmuş gibi.

  umarım yazdıklarım merak edenler için işe yarar. 

  24 temmuz 2023 17:42

  96. Aşırı ağrılı geçen, şarıl şarıl bir regl düzenim yok ama şu sıcaklarda ped takma fikri bu ay bana afakanlar bastırdı. Ömrü hayatımda bir kere tampon takmayı denedim, onu da beceremediğim için denizde fenalaşıyordum az daha. Bu ve yaklaşık 10 sene evvel yaşadığım bir rahim ağzı yarası vakası sebebiyle ön yargılıydım bu ürüne. Ama baktım, fiyat olarak gözden çıkarılabilir bir meblağ, şu menstrüasyon kabını bir de ben deneyeyim dedim. Regl dönemim yoğun geçmediği ve minyon yapılı olduğum için S alma niyetindeyim aslında ama bir arkadaşım s'nin tutma yeri çok kısa, içeri kaçacak gibi oluyor büyüğünden al garanti olsun diye aklıma girdi. Normalde Trendyol'da şöyle bir bakınca ürünler genellikle 2 boy: S ve L. Ben Amazon'da epey olumlu yorum almış bir markanın (gizlinot: ivnocup)M'sini buldum ve ikisinin arası olsun bizden olsun deyip onu aldım.

  İlk taktığımda beklediğim gibi beceremedim. Tutma ucu resmen neredeyse dışarıda kaldı ve rahatsız etti. İkinci deneyişimi squat poziyonunda yaptım. Kabı C şeklinde katlayıp taktım ve bu sefer "yok"a yakın bir hisse ulaştım. Psikolojik mi bilmiyorum ama ben unutulacak kadar" "yok" hissiyatına ulaşamadım. Acı, sızıntı yok ama sanki daha hızlı çişim geliyor garip bir şekilde. Belki hala tam olarak olması gerektiği gibi takamıyorum, zamanla daha rahat bir hale gelecek mi göreceğiz. Duruma göre burayı da güncellerim.

  Güncelleme: Kısa sürede "Yok" hissine ulaştım şükür. Doğru takıldığı sürece sızma yapmıyor ama yanlış taktığımda ufak kazalar yaşadım evde. Bu kazaların sebebini de çözdüm sonradan. Bu zımbırtıyı vajinaya ben en rahat squat pozisyonunda takıyorum. Taktıktan sonra eğer sabitleme manevrasını hala squat pozisyonundayken yaparsanız, ayağa kalktığınızda vajina dar pozisyona geçtiği için kabın ağzında büzülme oluyor ve bu da sızıntıya yol açıyor. Squat pozisyonunda taktıktan sonra ayağa kalkıp kabın içeride açılmasını da ayaktayken sağlamak lazım kısaca.

  20 temmuz 2023 00:39 2 aralık 2023 23:40

  95. Sevgili süslüler nolur bir kadın olarak vücut anatominizi ögrenin cuplar içinizde falan kalmaz hastanede falan ucu da kendisi de kopsa aldırmak zorunda kalmazsınız.

  Lütfen biraz ekolojik yaşam nedir , su ve karbon ayak izi nedir , neyin geri dönüştürülüp neyin geri dönüştürülemediğini ve bu süreçlerin de ne kadar doğa dostu? Olup olmadığını öğrenin.

  Menstruasyon kapları hijyenik , çevreci , tek kullanımlık pedlere göre avantajları olan kadınlar tarafından şans verilmesi gereken bir üründür.deneyiniz denemeden bilemezsiniz :)

  16 haziran 2023 12:00