yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (4)

  1. Kısaca adet kabı.

  Genellikle tıbbi silikondan üretilen ve vücuda hiç bir yan etkisi bulunmayan, adet günlerinde vajina içine yerleştirilen küçük bir kap. Doldukça boşaltıp tekrar takmak suretiyle kullanılıyor.

  Ben iki yıldan fazla süredir alman markası olan meluna'nın kabını kullanıyorum. İki yıldır ped almadım ve her şeyimizle kirlettiğimiz bu dünyaya ne ped ne de tampon çöpü bıraktım.

  Kullanımım şu şekilde ; adetim başlayınca kabı internetten de göreceğiniz bir çok videoda da gösterildiği gibi derin nefes alarak katlayıp vajinama sokuyorum ve itekliyorum. İçime girdiği anda aldığım nefesi veriyorum ve parmağımla açılıp açılmadığı kontrol ediyorum. Açılmazsa sızdırma yapabilir ve yapılan araştırmalara göre ortalama 4 ayda kap kullanımına alışıyorsunuz.

  Yukarda anlattıklarımı okuduğunuzda neler hissettiğinizi anlıyorum süslülerim. İnanın başta ben de öyleydim. Bu ne saçma ve zahmetli iş dedim kendi kendime. Ne zamanki kullanmaya başladım, inanamadım. Sağladığı konfor harika. 10 yıl kullanım ömrü olması harika. Çevreyi kirletmemesi harika.

  Benin reglimi kısaltmakla kalmadı ayrıca ağrılarımı da geçirdi. Anladım ki adet kanımız asla kötü kokmuyor. O koku kanın milyon tane katkı maddesinin değdiği pedlere ve tamponlara temas etmesiyle çıkıyor. Ayrıca regl dönemi asla ağrılı ve günlerce süren bir dönem değilmiş. Normalde 6 gün süren adetim son 2 yıldır 4 günde bitiyor.

  Çok seviyorum menstrual cup'ımı. İçinizde iken asla rahatsız etmiyor ve sağladığı konforu şöyle anlatayım, bazen adetimi ve içimde olduğunu unutuyorum.

  Alın ve kullanın süslülerim. Biz bunu hak ediyoruz.

  Not:(yazar: Time lady) uktesiydi doldu.

  ilgili medya:
  4
  11 mayıs 2019 16:34

  2. Geçen gün bir doktor arkadaşımla konuşurken bunun muhabbeti geçmişti. Ben hiç kullanmadım ama baya araştırma yaptım nasıl kullanıldığına, içeriğindeki maddelerin güvenilir olup olmadığına vs. Atık çıkmaması açısından çok avantajı var. Ancak anladığım kadarıyla cup vücudun içine yerleştiriliyor ve biriken kan da haliyle vücudun içinde kalıyor. Arkadaşıma danıştım bu durumu cup doldukça ya da her fırsatta çıkarılıp içinin temizlenmesi meselesini. Tampondan farksız olmadığını söyledi. Hatta temizliği unutulduğu taktirde adet kanı vücuttaki kana karışarak ölüme bile sebep olabilirmiş. Uzun süre tampon kullanan kadınlarda bir hastalık oluşuyormuş menstrual cup da bu hastalığa yol açabilir dedi. Kullanıcı yorumlarını çok takip ettim. Alışıp memnun olan çok kişi var. Ama sağlık açısından riskli geldi bana. Ne kadar güvenli bilemiyorum.

  11 mayıs 2019 16:54

  3. 1 yılı aşkın süredir kullanıyorum. İyi ki kullanmışım. Çok konforlu, varlığını bile hissetmiyorsunuz. Ped kullanmaya göre çok daha hijyenik olduğunu düşünüyorum. Adet sıvısı havayla temas etmediği için kokuya asla sebep olmuyor. Denize havuza da girebiliyorsunuz. Temizliğine dikkat etmek lazım. Ellerinizi yıkamadan takıp çıkarmamak gerekiyor. Ben temizlemek için oksijenli su kullanıyorum. Tüm arkadaşlarıma önerdiğim bir ürün için oldu. Ayrıca çok çevreci. Her ay çıkan bir sürü atığın önüne geçiyor.

  1 mayıs 11:43


  4. (bkz: Menstrüasyon kabı)

  1 mayıs 22:11

  5. Düşüncesi bile tüylerimi diken diken eden ürün. Kullanana saygım sonsuz ama ömür boyu deneyeceğimi zannetmiyorum.

  16 haziran 07:43

  6. burda yazılan entryleri okudum şok oldum. denemeden nasıl bu kadar kötü konuşulmuş bu ürün hakkında anlamıyorum. lunette model 1 satın aldım şu an reglimin 4. günü. 1. gün taktım ama sızdırma oldu o da benimle alakalı katlayıp biraz vajinanıza ucunu yerleştirirken içerde açılmasını sağlıyorsunuz ve kabın dibinden sıkıp 360 derece çevirirseniz kapkendiliğinden açılıyor kolaylıkla. biraz alışma meselesi yani. zaten ben 2. günümde takmayıbecerebildim ilk gün lanet ettim bu ne biçim bir şey dedim sızdırıyor dedim. ama doğru yerleştirince böyle bir rahatlık yok gerçekten yok. hiç bir şekilde altıma ped yerleştirmedim sadece açık renkli bir iç çamaşırı giydim o da sızdırıyormu diye kontrol etmek için. asla bir damla bile bir kan görmedim. onunla uyudum uzandım yoga yaptım. hiç bir şey olmadı. 12-14 saat tuttum çıkarttığımda sadece yarısı dolmuştu 2. günümde olmama rağmen. gerçekten şans verin ama araştırdığıma göre lunette markası en güzeli. diğerlerini denemedim ama çok araştırdım. lütfen artık ped ve tampon kullanmayın kullandırtmayın! regl ağrılarımda azaldı çünkü alttan gelen bi kan akışı hissetmiyorsunuz pedlerde olduğu gibi yayılan bi kan yok bütün gün o kanın üstünde oturuyorsunuz leş. 

  23 ağustos 13:46

  7. kullanabilenler için ne ala ama düşüncesi bile içimi kaldırıyor diyebilirim. burada başlıkta görünce videosunu izledim belki bakış açım değişir diye, iyice soğudum. katlayıp yerleştirmesi aman allahım... yaşasın orkid!

  23 ağustos 23:46


  8. 2 seneye yakındır kullanıyorum, ilk zamanlar takma ve çıkarma konusunda zorlandım fakat çok kısa sürede alışıyor insan. 4 ay önce de okyanus medikal'in Canack markalı kabını satın aldım, oldukça memnunum. Tampon ile kıyaslanıyor ama alakası bile yok bence, tampon özellikle çıkarırken çok rahatsız eden ve gün içerisinde de varlığını hissettiğiniz bir şey. Kap kullanırken resmen varlığını bile unutuyorsunuz. Uzun süre kalabildiği için temizliğine güvenmediğiniz tuvaletlere girmeniz gerekmiyor. Fazla kanamanız var ve kaba güvenmiyorsanız günlük ped ile önlem alabilirsiniz ama kullandıkça kanama miktarınıza da hakim oluyorsunuz aslında gün gün. Taşma durumunu birkaç kez yaşadım ama ilk zamanlarda tam oturtamamamdan kaynaklıydı. Son olarak ped asla rahat ve temiz bir şey değil, kirli ped içerisindeki kana bakabiliyorsanız - ki mecbursunuz - kap içerisindeki kandan iğrenmek için de bir nedeniniz yok, bu kadar negatif yorumu çok garipsedim bu nedenle. Ayrıca kadının kendi bedenini tanıması açısından da kap kullanımı güzel bir adım diye düşünüyorum.

  24 ağustos 00:16

  9.  (link: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/826241 bu sitede ) kullanımının avantaj ve dezavantajları akademik olarak incelenmiş. ben de epeydir kullanmak isteyip, alınca da "ya alışmazsam, verdiğim paraya yazık olacak" diye almaktan imtina ediyorum.

  26 ağustos 13:38 26 ağustos 13:41

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar