sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (0)

1. özellikle yazın işkenceye dönüşen alerji.

herkeste şiddeti elbette farklıdır.

mesela ben gümüş-altın olmayan takıları uzun saatler takamam. taktığım bölge bir süre sonra kızarır ve yanarak kaşınır. özellikle yazın bu daha fazla ortaya çıkar. hiç akla gelmeyen, kot pantalonun düğmesi, ayakkabının zımbası gibi metallerin varlığını fazlasıyla hissederim genelde.

(yazar: sakura) uktesidir.

13 şubat 2015 23:16

2. Çocukluğumdan beri milletin şıkır şıkır taktığı takılara uzaktan salya akıtmama neden olan alerjidir. Şuan da güneş gözlüğümün metal saplarının cezasını çekiyorum hatta. Kulak arkam alerjik dermatit oldu. Kaşınıyor, akıyor ve acıyor.

8 temmuz 2018 22:58

3. Yillardir boynumu, kulaklarimi yara yapan illettir. Kupelerinize şeffaf oje surerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

9 temmuz 2018 11:53

4. çok rahatsız edici bir durum.

gümüş-altın takı takmanın yanında forever new gibi markalarda takıların üzerinde hypoallergenic ibaresi var, onlar da tercih edilebilir. 

9 temmuz 2018 12:11

5. bir milyon kere kulak deldirip sonrasında bu deliklerin iltihap yapıp kapanmasına sebep olan alerji. normalde gümüş altın ya da titanyum kullanabiliyorken yeni delikte uzun süre sadece altın kullanabiliyorum. bu alerjinin seviyesi herkeste değişiyormuş ama bende kaşınma kızarıklık birden iltihaplı yaralara dönebiliyor. güneşli günlerde özellikle.

ben artık bijüterilere girmiyorum boşu boşuna. pinterestten ya da instagramdan model beğenirsem kuyumcuya gidip soruyorum kaça yaparlar diye işime gelirse yaptırıyorum. pahalı olduğu için de öyle önüne gelen her modeli yaptıramıyorsun zaten. belli başlı, modası hiç geçmeyecek ömürlük modelleri seçmeye çalışıyorum. bir tane altın halka küpe hayat kurtarıyor bence.

9 temmuz 2018 12:53

6. lanet bir alerji türü. küpe takmayı çok seven biri olarak seneler önce bıraktım bu yüzden. küpe taktığım zamanlar kulak deliklerinde acayip yaralar oluşurdu. geçenlerde kulak deliklerim kapandı mı acaba diye bir kere küpe takıp çıkarayım dedim hemen kulak memesinde şişlik ve sulanma oldu.

en son numaralı gözlüklerimle başım beladaydı. titanyum nasıl olsa bir şey olmaz diye aldım ama hiç de öyle olmadı. kulaklarımın arkası yara olunca allah allah acaba neden diye düşünürken gözlük kaynaklı olduğunu fark ettim. gözlüğün saplarına parlatıcıyı boca ettim de rahatladı kulaklarım.

9 temmuz 2018 14:05

7. Altın ve gümüş harici hiçbir takı takamıyorum bu alerji yüzünden. Altına bütçe yetmiyor ama evet gümüş takıyorum.

Kendimce bazı çözümler buldum. hemen onları paylaşmak isterim. Değişik değişik küpeler takmayı sevdiğimden ve her zaman gümüşe para veremediğimden gümüş olmayan küpelerin heryerini şeffaf oje ile kaplıyorum, tıpalarına kadar. Bunu yaptıktan sonra asla kaşınma, yanma, kızarma belirtileri olmadı kulağımda.

9 temmuz 2018 17:18

8. en çok da dövme yaptırırken sıkıntı yaşatan nalet alerjim. küpe, kolye, halhal vs bunları şeffaf ojeyle hallediyorum ama bu dövme olayı beni dumura uğrattı. öyle devasa bi dövme yaptırmadım fakat detay ve aynı yere defalarca darbe gereken bir dövmeydi benimki. defalarca derime girip çıkan metal iğneler, yaptırdığımın akşamına ve birkaç gün devam edecek olan devasa şişliğe sebep oldu. öyle bir kaşınma yok, öyle bir sızı yok. sürekli nemlendirdiğim halde ve aşırı dikkat ettiğim halde geçmeyen ve o bölgeyi uyuşturan bir alerjiydi. tabii bunun farkına dövmeyi yaptırdıktan birkaç yıl(gizlinot: metal iğnelerinin alerji yaptığını çakma sürem) sonra vardım. ben olası bir dövme sonrası olayı sanmıştım. ama bu beni yıldıramaz tabiki dövmelere bayılıyorum, büyüsel işlevlerine de inanıyorum. o yüzden her tarafımızı dövdürüyoruz.

edit: yazım hataları

9 temmuz 2018 19:26 9 temmuz 2018 19:28

9. altın, gümüş olmayan büjiteri çeşitleri genellikle nikelden oluşur. bu metal alerjisi de bir nevi nikel alerjisidir aslında. aynı şekilde bende de mevcut ucuz şeyleri değdirmek istemiyor kendisine vücut. halbuki 3 5 liraya ne güzel şeyler var.

10 temmuz 2018 09:14

10. Herkese cınıııım imitasyona alerjim varrrr diye söylendiğim alerji.Küpeye o kadar parayı vermiceğimden küpesiz gezmeme yol açıyor..Ama çok güzel ürünler var..:(

10 temmuz 2018 11:47