girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

1. burda uktesi ya da başlığı olmamasına şaşırdım.

her salı gece yarısı (gbkz: tlc)'de yayınlanan reality show. bizdeki bölümler haliyle geriden geliyor. her yeni bölüm sonrası amerika tlc kanalının sitesinde de 1 saat ücretsiz izlenebiliyor.

çoğu zaman orayı da takip ediyorum ama şu an sezon finali verdi sanırım.

bu reality show'da artık 300 kiloya yaklaşmış obezite hastalarına belli şartlar doğrultusunda ameliyat yapılıyor. mide küçültme ameliyatı olan bu operasyona girmeden önce, doktor katiyen şaşmamanız gereken bir diyet listesi ve kilo hedefi veriyor. bunlara uyulduğu takdirde hastalar ameliyata giriyor.

çok ilginç, çoğu zaman da korkunç olabilen bir program. özellikle amerika'daki bu obezite olayını gözler önüne serip, altında yatan sebepleri de arıyorlar.

benim hastalarda özellikle gördüğüm duygusal yemek bozukluğu oluyor. aile üyelerinden birini kaybeden ya da taciz gibi korkunç bir olay başından geçen insanlar o duygu boşluğunu yemekle dolduruyorlar. genetik olarak bebeklikten kilolu olanlar var. son olarak (gbkz: şeker bağımlılığı) olanlar var. tabi amerika'daki birçok sağlıksız yemek sektörü de büyük rol oynuyor bu aşamada.

hatta bir bölümde kadın sabah erkenden gidip donut alıyordu ve yerken ağlıyordu çok seviyorum bunları diye...

en garibi ise bir bölümde obezite bir kadın ameliyata giricek ama kocası asla izin vermek istemiyordu. sebep, adam şişman kadınlardan hoşlanıyormuş ve o süreç boyunca karısına o kadar eziyetler yaptı, hakaretler etti ki şoka uğradım. kadının önünde fast food yiyecekler yiyordu, kadın bana da salata alır mısın dediğinde ''git dışarda otlan'' diyordu korkunç... ama kadın ona rağmen 150 kilo vermeyi başarmıştı...

denk gelirseniz izleyin bence. bu akşam 22.50'de.

11 temmuz 2017 21:42

2. Ben de denk geldikçe izliyorum bu programı. Yazman hiç aklıma gelmedi nedense :) Bana göre tek sıkıntısı son hallerini göstermemesi. Mesela şu an nasıllar, kaç kilolar, mutlular mı gibi...

12 temmuz 2017 11:21

3. Eşimle 3 haftadır izlediğimiz program. Kanalı açıp denk geldiğinizde ikimizde kola içip ağır cubur yiyorduk. Programı izlerken o kola yudumları ve lokmalar boğazımdan geçmedi. Eşimde ben de yaklaşık 10-15 kilo aldığımız için acı bir yüz ifadesi ile birbirimize baktık. Ertesi gün eşim Abur cubur, kola, ekmek, tatlı ne varsa kesti. Şimdi o 5 kilo verdi gayet dirayetli bir şekilde diyete devam ediyor. Ben de zaman zaman aksatmakla birlikte kendime bi dur demeyi başardım. Uzun lafın kısası bizim diyete başlamamız için dönüm noktası oldu bu program.

12 temmuz 2017 11:29


4. bu programı izleyip diyete motivasyon bulmamız gerekmiyor mu? Ben izleyince “ya ben iyiyim dünyada neler var benim ki de kilo mu?” Diye düşünüp normale dönesim geliyor! 

10 mart 22:10 10 mart 22:16