yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. Akrabam diş yaptırmıştı ve yaptırdığı dişleri ağzında sebepsiz yere istemiyordu , araştırılınca nikel alerjisi çıktı yaptırdığı diş içerisinde de nikel bulunuyormuş.Dikkat!

  31 ağustos 2014 21:21

  2. ayrıntılı bilgi: (link: http://www.turkdermatoloji.org.tr/files/file/pdf/Nikel_bilgilendirme_2012.pdf http://www.turkdermatoloji.org.tr/files/file/pdf/Nikel_bilgilendirme_2012.pdf)

  özet olarak;

  Pek çok hasta, alerjik nikele bağlı alerjik temas egzamasını; kot zımbası‐çıtçıtı‐fermuarı ya da saat kayışı‐tokası altındaki deri alanında, tahriş veya terlemenin katkısı ile ortaya çıkan, kızarık, kaşıntılı bir deri döküntüsü olarak fark eder. Takı takılan bölgelerde geliştiğinde “Takı egzaması” olarak da isimlendirilen bu döküntü genellikle nikel alerjisinin ilk ve tek belirtisi olur.

  Zamanla döküntülü alanda küçük su dolu kabarcıklar belirir, sulantılı ve nemli görünüm eklenir. Uzun süre devam ettiğinde kuru, kepekli, çatlak görünüm kazanır. en sık eller, bilekler, kulaklar ve karında, bir veya birden fazla odakta aynı anda ortaya çıkabilir. 

  Eğer nikel içerikli bir maddeye dokunduysanız, metal parmak uçlarınızda kalıntı bırakabilir ve sonradan parmaklarınızla dokunduğunuz göz kapağı veya boyun gibi uzak deri bölgelerinde nikel alerjisi gelişebilir.   

  Nikel duyarlılığı ortaya çıktıktan sonra kısa bir süre içinde nikel içeren maddelerin derinize temas etmesini önleyebilirseniz deri döküntüsü iz bırakmadan kaybolacaktır. Bu sürecin hızlanması, yakınmalarınızın gerilemesi için doktorunuz size bazı ilaçları kullanmanızı önerecektir.    

  → Nikel içeren nesneler hangileri olabilir?  

  Özellikle gümüş renkli ise metalden üretilmiş hemen her nesne nikel içerikli kabul edilir.

  Madeni Para, Toplu iğne, Kapı kolları, tutacaklar, Süsler, Takı, Toka, Dikiş iğnesi, Sigara çakmağı, Çatal–bıçak takımı, Musluk, Fermuar, Ataş, Tencere (Paslanmaz çelik), Zımba, Kalem, Metal mutfak gereçleri, Metal düğme, Anahtar ‐ anahtarlık, Makas, Metal ovma bezleri, Ruj kutusu, Diş protezi ve telleri, Çanta sapı, Gözlük, Mobilya metal aksesuarları, Merdiven trabzanı, Boya ve cila, Petrol ürünleri

  ** Nikel içeren bir nesneyi boya, tırnak cilası, lake, vernik veya maskeleme bandı ile kaplarsanız derinizin metale direkt temas etmesini önleyebilirsiniz. Ancak bu gibi kaplamalar, çizildiğinde ya da hasarlandığında faydasız kalacaktır, aralıklarla kontrol ediniz ve gerekirse tekrar kaplama uygulayınız. 

  ** Zımba gibi metal aksesuar içeren giysilerinizin içine bir kat güvenli giysi (metal

  aksesuarsız pamuklu giysi, eldiven vb) giymek direkt teması önlemek açısından faydalı olabilir ancak

  sıcak ortamda, terleme durumunda etkisiz kalabillir. Bozuk paraların serbest olarak ceplere

  konulması yerine cüzdanda bulundurulması gereklidir. 

  ** 9 ayar altında yüksek, 18 ayar altında düşük miktarda nikel bulunmaktadır. Buna karşın 24 ayar altın ve som gümüşün nikel içermediği kabul edildiğinden güvenle kullanılabilir. Altın kaplama, beyaz altın ve çelik ürünler ise kullanılmamalıdır. 

  → Nikele karşı alerjik duyarlılığı olan kişiler özel bir beslenme‐diyet uygulamalı mı?  

  • Bilimsel çalışmalar nikelsiz beslenmenin hastaların bir kısmında düzelme sağlandığını göstermiştir. Yeşil yapraklı sebzeler, kakao, sarımsak, soğan, mercimek, kayısı, çikolata, kuruyemişler ve kabuklu deniz ürünlerinde yüksek düzeyde nikel bulunur. 

  • Konserve veya teneke kutudaki içecek ve besinlerde de nikel bulunduğundan tüketilmeleri önerilmez.

  • Ayrıca asidik yapıdaki besinler (turunçgiller, elma vb.) paslanmaz çelik tencerede pişirilmeleri sırasında tencerenin yapısındaki nikelin açığa çıkmasına ve besine karışmasına neden olabilmektedir.

  • Teflon, alüminyum, emaye, cam tencerelerde ise bu durum gözlenmediğinden güvenle kullanılabilir. 

  • Dikkat edilmesi gereken bir nokta da sabah çeşme suyu içilmemesidir. çünkü beklemiş borudaki suyun nikel içeriği yüksek olabilir.

  23 ocak 2016 19:39 23 ocak 2016 19:42

  3. Çok yoğun şekilde sahip oldugum alerji tipi, kabarcıklı kızarıklıklar, su toplayıp şişmeler, çılgıncasına olan kaşıntılar vb sonuçları bulunmakta. Kozmetik ya da başka herhangi bir şey alırken içeriğine bakarak alıyorum öğrendiğimden beri

  Bende kobalt alerjisi ile birlikte bulunuyor

  30 ocak 2016 17:01 30 ocak 2016 17:10


  4. sadece küpe konusunda hassasiyet yaşadığım, kulaklarımın adeta alev almasına sebep olan alerji. üstelik 23 yaşında falan ortaya çıktı, ondan önce böyle bir problemim yoktu. küpede mecbur altın ve gümüş tercih ediyorum artık.

  13 haziran 2016 11:18

  5. Özellikle yazın doruk noktalara ulaşan allerjim.

  Altın ya da gümüş olmayan küpe, kolye hatta saat bile takamıyorum.

  Yalnız özellikle saat için bir formulü varsa mesaj kutumu morartmaktan çekinmeyin süslüler (gizlinot: lütfen:( )

  13 haziran 2016 13:36

  6. Yoğun derecede yaşadığım hede. Kulağımda değil 1saat 5dk imitasyon küpe tutamam. Neyse ki (belkide bu alerji yüzünden) değiş değiş küpe takma merakım yok. Bileğimde ve boynumda da aynı şey geçerli. Sine'm benek benek olur.

  13 haziran 2016 14:28

  7. nike alerjisi olarak okuduğum başlıktır. böyle bir alerji de var zaten (gizlinot: euheueh)

  14 haziran 2016 00:26 14 haziran 2016 00:26


  8. Önceden olmazdı ama artık bende de mevcut hatta öyle ki vira kolye sonrası boynumu öyle kaşımışım ki sanırsınız kedi penceleriyle dalmış boynuma, gümüş kullanabiliyorum anca ya da altın. Cildim zengin ayol hahaha iyyy

  27 ağustos 2016 09:39