yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (1)

  1. "Birçok insan zaman zaman çeşitli konularda evham, endişe ve takıntılara kapılabilir. Ancak çoğu kez günlük yaşam içinde ortaya çıkan bu duygular ile baş edebilir ve sorunlarımızı yaşamımızı etkileme noktasına varmadan çözüme ulaştırabiliriz.

  Takıntılı düşüncelerin günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi durumunda OBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK (OKB) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir.

  OKB, obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan bir ruhsal hastalıktır.

  - Bulaşma Obsesyonu ve Temizlik Kompulsiyonu (gizlinot: çamaşır suyuyla bulaşık, sebze meyve yıkayanı duymuştum)

  - Kuşku obsesyonu ve kontrol kompulsiyonu (gizlinot: kapıyı defalarca ve defalarca kilitleyenler)

  - Cinsel içerikli obsesyonlar (gizlinot: en enteresanı da bu) (gizlinot: ya tecavüz edersem düşüncesi)

  - Dini içerikli obsesyonlar (gizlinot: ya dinden çıkarsam düşüncesi)

  - Simetri/düzen obsesyon ve kompulsiyonları

  - Dokunma kompulsiyonları

  - Sayma kompulsiyonları(bkz: )

  - Biriktirme ve saklama kompulsiyonları (gizlinot: poşet ya da çöp biriktirenleri duymuşsunuzdur)

  - Batıl itikatlar, uğurlu, uğursuz sayılar ve renkler

  OKB’NİN NEDENLERİ

  - Genetik nedenler

  - Beyin işlevlerinde bozulma ve serotonin (gizlinot: ssri grubu antidepresanların verilme nedeni)

  - Çocukluk çağı travmaları

  - Kişilik özellikleri

  Tedavi

  - İlaç tedavisi

  - Bilişsel-davranışçı tedavi (gizlinot: psikoterapi)

  AİLE VE ARKADAŞLARA DÜŞEN GÖREVLER

  OKB’li hastalar sıklıkla takıntılı düşünce ve davranışları çevredekiler tarafından fark edildiğinde, öğrenildiğinde nasıl karşılanacakları, ile ilgili endişe yaşarlar. Çoğu hasta ayıplanacağı, dalga geçileceği, küçük düşürülebileceği düşüncesi ile hissettiklerini paylaşmaktan ya da açığa vurmaktan kaçınır. Hastalar, damgalanma kaygısı ile tedaviye hastalığın başlamasından çok uzun süre sonra gelebilmektedir. Aile üyeleri ve arkadaşları hastanın zaman zaman çevreye de huzursuzluk verecek düzeye varan takıntılı davranışlarının hastalar tarafından engellenemeyen, karşı koyamadıkları düşüncelerden kaynaklandığını bilmelidir, tedaviye uyum sağlanması konusunda yardımcı olmalıdırlar.

  KENDİNİZDE OKB OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

  Kişinin kendindeki bazı düşünce ve davranışların bir ruhsal hastalığın belirtileri olabileceğine karar vermesi çoğu kez güçtür. Okumuş olduğunuz bu broşürde kısaca tanıtılmaya çalışılan OKB’nin sizde olabileceğin-den kuşku duyuyorsanız bir psikiyatri uzmanına başvurarak profesyonel yardım talep edebilirsiniz."

  (link: http://www.psikiyatri.org.tr/pagepublic.aspx?menu=23 burdan özetlenerek alıntı yapılmıştır.)

  4 ekim 2014 12:15 4 ekim 2014 12:18

  2. Gerçekten insanın hayatını zorlaştıran bir hastalık. Özellikle bu cinsel obsesyonlar fena. Mesela kişi sürekli ya kuzenimle ilişkiye girersem diye kendini yiyip Bitirebilir. Çok yakın bir arkadaşıma 3 yıldır obsesif tanısı konuldu. 3 4 aydır durumu daha da kötüleşti. Hem obsesif hem depresyonda. İlaç tedavisine başladı. Aynı zamanda terapide görüyor. Ama durumu hiç iyi görmüyorum. Yalnız yaşıyor intihara Meyilli olduğunu sezdim. O bicir bicir neşeli hayat dolu kız gitti yerine bütün gün boş gözlerle bakan işe gidip geldikten sonra hemen yatağına giren kız geldi. Onun için çok üzülüyorum. Yanında da değilim keşke olsam neredeyse hergün konuşuyoruz ama isteksiz keyifsiz. Bu durumda nasıl davranmam ona nasıl yardımcı olmam gerekiyor bilmiyorum. Bu konudan anlayan bi süslü bana yardımcı olursa çok sevinirim.

  25 mart 2015 20:37

  3. teşhisi konulan ikinci hastalığım. çok ilginç getirileri var, şimdi bi kısmını anlatsam belki de gülersiniz bana o derece mantıksız.

  mesela bende bi yerden düşme/atlama korkusu var, odam da balkonun hemen bitişiğinde, geceleri uykuya dalmadan önce hep balkondan düştüğümü hayal ediyorum istemsizce.

  bir diğer obsesyonum ise çok sevdiğim babam; herhangi bir şeyi yapmazsam babamın öleceğini düşünüyorum, örnek vermem gerekirse masadaki tabağı mutfağa götürmezsem babam ölecek. iç sesim sürekli bana bir şeyleri yapmamı emrediyor, aksi halde babamın öleceğini telkinliyor.

  şu sıralar tedavi görmekteyim, 5 ilaç kullanıyorum çünkü okb'a ek olarak iki teşhisi konulmuş hastalığım daha var;

  (bkz: atipik depresyon)

  (bkz: sosyal fobi)

  bu tür hastalıkların genetik olduğunu düşünüyorum, zaten doktora gittiğimde bana sorduğu ilk şey ''ailende psikolojik rahatsızlığı olan var mı?'' olmuştu. valla bizim sülalede şizofreninden tut, panik atağına kadar her şey var, o yüzden kendimin sağlıklı bir birey olacağına pek ihtimal vermiyordum zaten küçüklükten beri.

  neyse, diyeceğim o ki doktorunuzu iyi seçin, gerekirse her şeyden kısın ama o paraya kıyın. çok ciddi ve tedavi edilmezse hayat kalitesini inanılmaz düşüren bir hastalık çünkü okb.

  31 mart 2015 21:44

  4. pusuya yatıp en ufak bir duygusal kırılmada şaha kalktan duygular bütünü... yazık bize...

  20 temmuz 2015 13:43

  5. Kisaca; insanin kendine hayati zehir etmesidir. cunku kisi hicbir zaman hicbir seyin tam olarak temizlendiginden emin olamaz. Ayni eylemleri tekrar tekrar yapar. Mesela cok ileri vakalar tatile gitmeden once tek tek evin her seyini kontrol edip son asamada bir sey unuttugunu fark ederse listeye en bastan baslar. Tabi bunlari yaparken hem kendisi yorulur hem de zaman kaybeder.

  Bununla ilgili trt'de obsesive compulsive cleaners diye bir program var. Ingiltetede bu bozukluga sahip kisiler, evleri cop eve donmus kisilere temizlige gidiyor. Zaten evleri cigirindan cikmis ve nereden baslayacagini bilmeyen insanlar icin donum noktasi gibi bir sey. Hem zaten oyle evler var ki orayi obsesif kompulsif bozuklugu olan birinden baskasi adam edemez. Rastlarsaniz tavsiye ederim.

  27 temmuz 2015 10:48

  6. buzdolabının içinde bile bir düzene sahip olmak için uğraşmaktır.

  peynir tabağı illa ilk kata, sol tarafa konacak; meyveler 3. katta yer almalı demektir

  ya da

  televizyon kumandası işimiz bitince illa ki bizim tanımladığımız yerde duracak.

  bulaşık deterjanının yeteri kadar temizlemediğini düşünüp domestosu mutfaktan eksik etmemektir.

  pislikten değil de kimyasaldan öleceğim sanırım.

  15 kasım 2015 16:02

  7. sevgili (yazar: uma ) beni gülümsetse de obsesyonunun evde yangın çıkma düşüncesi, kompulsif bozukluğunun ise fotoğraf olayı olduğunu söylemem lazım

  Durumdan rahatsız olunuyorsa bence bir psikologla konuşmakta her zaman fayda var

  31 mart 2016 18:01

  8. Altı yaşındaki kardeşime konulan teşhis. Şu an prozac kullanıyor durumu eskisine göre daha iyi ancak annem babam doktor olmasaydı, öğretmeni ilgili olmasaydı bu kadar erken farkedebilir miydik bilmiyorum. ben önceden başak burcu olmasına, şımarmasına bağlıyordum durumunu meğer hastalıktanmış. Altı yaşında bu durumu yaşaması içimi parçalıyor.

  31 mart 2016 18:24

  9. Bende var diyen çoğu kişide bulunmayan hastalık türü.

  31 mart 2016 19:08

  10. psikiyatri bölüm başkanı dersinde şöyle demişti, bu tip davranışlar insanlığın doğasında vardır (sadece bu bozukluk için demiyorum) kimisinde daha çok kimisinde daha az ama klinik anlamda bu bozukluğu teşhisi koyabilmek için kişinin yaşantısını, sosyal fonksiyonunu bozması gerekmektedir. bir çoğumuz kendimizde az veya çok bu tip davranışları görebiliyoruz. bende bazen kendimde görüyorum ama bunu tolere edebilecek düzeydeyiz. yani bence endişelenmeye gerek yok ama hayatınızı büyük ölçüde etkiliyorsa o zaman bir uzmana danışmakta fayda var.

  31 mart 2016 19:08