yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (95)
  • medya (0)

  1. kadınlarda yumurtaların düzgün çatlamaması durumunda oluşan durum. yumurtalar düzgün çatlamayınca vucuttan atılamıyormuş ve kistik yapı oluşturuyorlarmış.

  3 eylül 2014 19:14

  2. ergenlik çağımda oluşan ve 10 yıldır peşimi bırakmayan, bütün vücut dengemi bozarak beni saç ve kıl problemleriyle senelerdir uğraştıran hastalık. tamamen tedavisinin mümkün olmadığı duydum ama bazı doktorlar kistlerin küçülebileceğini söylüyor. bilimin bu hastalık için doğum kontrol hapı dışında tedavi edici bir çözüm bulamaması bana çok saçma geliyor. bence ilaç sektörü bu hastalığın kesin tedavisine taş koyuyor.

  herkeste farklı etkileri söz konusu. adet düzensizliği, fazla kilo, kıllanma, saç dökülmesi gibi etkilerin görüldüğü durumlara (gbkz: polikistik over sendromu) deniyor. polikistik over ve polikistik over sendromu farklı oluyor yani. bazı hastalarda bu saydıklarımın hepsi görülürken bazılarında sadece biri veya birkaçı görüebilir. ya da dedğim gibi hiçbiri görünmeyebilir. yani hem polikistik overi olup, gayet düzenli adet gören, kilo, kıllanma veya saç problemi olmayanlar da var.

  4 eylül 2014 10:03 4 eylül 2014 10:08

  3. (bkz: yazz 24+4)

  (bkz: diane 35)

  (bkz: yasmin)

  4 eylül 2014 10:24 4 eylül 2014 10:28


  4. varlığını bile unuttuğum ikizlerim. (gizlinot: evet bende 2 tane kist var ) ateşli bir hastalık sonucu doktorum fark etti ilk önce. bir dönem doğum kontrol hapı kullandım. ne küçüldü, ne büyüdüler. biz de ilaca devam etmeme kararı aldık doktorumla. 3-4 ayda bir gidip kontrol ettiriyorum. onun dışında benim hayatıma iyi ya da kötü yönde bir müdahalesi yok. o yüzden yan etkileri okuyunca baya bir afalladım.

  4 eylül 2014 11:29

  5. Doktorum 'evlenince gecer' dedi. Ne demek bu allah askina? Kisaca 'ben birsey bilmiyorum, sen al kullan su dogum kontrol hapini kisa kes'. Tipin ileri gidemedigi hastaliklardan biridir. Bir kadinin basina gelebilecek en kotu seylerdendir. Psikolojik olaak etkisi inanilmaz kotudur.

  4 eylül 2014 11:31

  6. ilk gençlik yıllarında her 3 kadından 5'ine konan teşhis herhalde.

  bana da sağ olsun birisi koymuştu. yanına bir de senin hiç çocuğun olmayacak demişti.

  eğer size de derse inanmayınız, nanik yapınız süslüler.

  edit: bende tüylenme, kilo ya da sivilce olmadı hiç sadece regl düzensizliği vardı.

  4 eylül 2014 11:37 4 eylül 2014 15:21

  7. Doğum kontrol hapı dışında tıbbi ve bitkisel çözümleri de vardır. Doktorumun tedavi yöntemine göre prostat ilacı kullanıyorum ve adet düzenim rayına oturmuş durumda. Bu yöntem Fransa'da 10 yıl önce uygulanmaya başlanmış. Aynı zamanda soğan suyu kürüyle de kistlerde küçülme sağladım. Hastalık tamamiyle geçmiyor, nasıl ne şekilde geçecek onu da bilmiyorum ama şu aşamada kilo aldırmasa ve adetimi düzene soksa yeterli. Kilo vermek, tüylenme meseleleri bir sonraki aşama.

  4 eylül 2014 12:15


  8. bünyemde bulunduğunu bu kış öğrendiğim, doğum kontrol hapı kullanmam gereken ama yan etkileri beni çok korkuttuğu için kullanmadığım hastalıktır kendisi. kafamda ölçmeye çalışıyorum bu sivilce ve kıllarla yaşamak mı yoksa hap kullanıp kilo problemi ve psikolojik sorunlar yaşamak mı? ama hep kararsızım sözlük :(

  4 eylül 2014 14:56

  9. kilom boyuma göre normal ama yine de geçmiyo bende. adetim düzene girmiyo ya her ay adet söktürücü kullanıcam ((gbkz: tarlusal))ya da doğum kontrol hapı kullanıcam. bi ay kullandım bu doğum kontrol hapı denen illeti durup durup ağlamalar mı dersiniz gece gelen ve ''mutfağı ekmek arasına koyup yesem mi'' düşüncesi mi dersiniz bir ton dert açtı. kilo aldırdı, zaten pcos haliyle kilo aldıran bi hastalık(hastalık gibi sendrom aslında) bi de doğum kontrol hapıyla iyice kilo aldım. dış görünüşü özellikle kilo konusunda takıntılıyım. hemen bırakıp bildiğiniz aç kalmaya başladım lakin o göbekten kurtulamıyordum. neyse bir şekilde kurtuldum kilom normal ama popo ve göbek sorunu var basenlerim geniş ve bundan hiç mi hiç hoşlanmıyorum herneyse.

  soğan kürünü duydum ama uygulayamadım çünkü hayatım aşırı düzensiz eğer sabah dersim yoksa öğleden sonra 2 den önce uyanmıyorum bu da tedavinin dengeli olmasını önlüyo. zaten ilaç bile kullanamam unuturum. iki gün sonra eeh boşver dedim.

  şeker ve ben bir aşk yaşıyoruz. tatlı aşkımı size hangi kelimelerle anlatsam bilemiyorum. genelde karbonhidrat ağırlıklı besleniyorum ama en son ''bari beyaz şeker atmıyım çayıma'' düşünüp bıraktım beyaz şekeri sanki daha kolaylaştı kilo vermem ya da placebo etkisi de olabilir bilemiyorum.

  tanım: her yerde okuyacağınız üzere insülin direncinin neden olduğu temelinde bir hormon bozukluğudur. erkek tipi tüylenme adet olamama(rekorum 4 ay), erkek tipi kıllanma ile kendini gösterir. adet olamamanın nasıl bir bela, başlı başına nasıl bir stres kaynağı olduğunu bildiğim için tüm pcos lu kardeşlerime allah sabır versin diyorum.

  4 eylül 2014 18:12 4 eylül 2014 18:12

  10. 17 yaşımda acile kaldırıldığımda öğrendiğim sendrom. Acil doktoru önce kum döktüğümü söyledi, ısrarla ultrason istememizden sonra kistlerimin olduğunu ve onlardan birinin patladığını öğrendik. (bkz: kist rüptürü ) Senelerce doktor doktor gezdim, verdikleri ilaçlar bütün vücut dengemi bozdu, migren oldum. Öyle bir hastalık ki gerçekten yaşayamayan bir kişinin anlayabilmesi çok zor. Sürekli ilaç kullanmak zorundasın, bıraktığın anda adet düzenin bozulur, ağrıların artar. Sürekli kist patlar mı, ağrım olur mu paniği yaşatır size. Bir de ilaçların yan etkisi var ki ne mide ağrısız ne yanmasız bir gününüz geçer.(bkz: Diane 35 ) Bir yandan da içinizde sürekli bir erken menapoz korkusu. Kısacası ben bu illetten çok çektim, hala da çekmekteyim. Bu hastalık yüzünden hayatım alt üst oldu desem yeridir. Önce ilaçlar yüzünden migren, sonra yaşattıkları yüzünden panik atak hastası oldum. Son dönem de ağrılı ve gitmek bilmeyen sivilcelerle uğraşıyorum. Demem o ki bu hastalığın şakası yok. Adet düzensizliğiniz varsa, regl döneminiz ağrılı geçiyorsa mutlaka kontrollerinizi yaptırın ve iyi bir kadın doğum doktoru bulun kızlar, lütfen ihmal etmeyin. (gizlinot: İzmir'deki süslülere eğer arayışları varsa doktor konusunda yardımcı olabilirim.)

  2 ekim 2014 00:55