yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (1)

  1. cilt onarmak için moleküler düzeyde çalışan vitamin. düzenli kullanımda cilt hücre yenilenmesini sağladığı bilim insanları tarafından açıklanmakta. uzun süreli tedavi yöntemi.

  12 ağustos 2013 13:40

  2. Hamilelikte kullanımı önerilmez.

  9 ağustos 2014 14:51

  3. A vitaminidir. Cilt yenilenmesini (cilt üzerindeki ölü deriyi soyar bu) sağladığından yaşlanma için birebirdir.

  Aynı zamanda akne tedavisinde kullanılır. Aknenin olu deri, bakteri ve yağ kombinasyonuyla oluştuğu göz önüne alınırsa en başta denklemden ölü deriyi elimine etmek mantıklı bir yaklaşımdır.

  Yaklaşık 6 sene önce cilt doktorum hem sivilce problemim için hem de çizgilere iyi gelen yegane kanıtlanmış yöntem olduğu için önermişti, o gün bugündür haftada ortalama 3-4 gece kullanıyorum. Gece kullanılır, zira aktif maddesi UV ışınları ile temasa geçti mi etkinliğini yitirir.

  Her cilt tipi kolay tolere edemez, kızarır, soyulur, irite olur. Düşük konsantrasyonlarda ve sıklıkta başlayıp sonra yükseltmek daha mantıklıdır. Cilt alışana kadar soyulma olacaktır ancak bu sancılı safhaya tahammül edebilirseniz 5-6 ay sonucunda gerçekten oldukça aydınlık, pigmentasyonlardan arınmış ve nispeten az çizgili bir cilde sahip olursunuz.

  Hamileyseniz veya emziriyorsanız (kanıtlanmamış olmakla beraber) doktorlar tarafından risk almak istemedikleri için tavsiye edilmez. Ağızdan alınan a vitamini türevlerinden ise (Roaccutane gibi) hamileyken kesinlikle uzak durmaniz gerekir.

  13 ağustos 2014 07:56


  4. retinolun bu güzellklerinden faydalanmak isteyen ama çok da para ödemek istemeyen süslüler tretin adlı kremi tercihen doktorlarına danıştıktan sonra kullanabilirler. İçerisindeki aktif retinol oranı kozmetik kremlerin yarısı yani yukarıda örnek verilen lrp redermic %0,1 saf %0.2 retinyl linoleate içerirken tretin %0.05 oranında saf retinol içermekte. Ancak lrp redermic'te olduğu gibi glycerin ya da vichy liftactiv'deki hyaluronik asit gibi nem tutucular içermediği için tretini kullandıktan yaklaşık 15-20 dk kadar sonra iyi nem veren bir nemlendirici uygulanırsa daha ucuza benzer başarılı sonuçlar alınabilir.

  gece yüzünüzü yıkadıktan sonra mercimek tanesi kadar kremi tüm yüzünüze yaymanız yeterli, daha fazlasına ihtiyaç yok aksine zarar verebilirsiniz. bir başka püf noktası ise cildin kreme alışmasına zaman tanımak; kullandığınız ilk geceden itibaren 2-3 gece ara verip sonra uygulamak ve cilt alıştıkça bu süreyi kısaltmak daha iyi olacaktır; farkettiyseniz hep gece diyorum sadece gece kullanıma uygun bir krem çünkü. ilacı kullandığınız süre boyunca çok sert temizleme jelleri kullanmamaya, peeling yapmamaya dikkat edilmesi lazım. eksfoliasyon işlemini yüzünüzü kurularken havlu yardımıyla yapmanız yeterli olacaktır, zaten cildinizin yenilenme kapasitesi artacağı için ölü deriler kendi kendine atılıyor olacak. son olarak yine daha önceden söylendiği gibi cildiniz hassaslaşacağı için güneş kremi neredeyse şart, lekelenmek istemiyorsanız. son olarak ilk kullanmaya başladığınızda ciltte kusmaya sebep olabilir normaldir, retinol sabır ve sadakat isteyen ve bunun sonucunda karşılığını en güzel şekilde veren maddelerden; yılmadan kullanmaya devam etmek lazım bu süreçte.

  22 temmuz 2015 07:27 22 temmuz 2015 07:29

  5. kullandığım serumlarda mutlaka bulunmasına diikat ettiğim vitamin.

  bu arada zamanında cehaletten içeriğinde bu maddeyi bulunduran 3 ürünü üst üste sürüp yatmışlığım var. sabah 2 tane sivilce çıkınca ağır geldi diye üzülmüştüm. sonra araştırdıkça ve alışık olmayan ciltlerin retinole nasıl tepki verdiğini gördükçe net eşek derisi sağlamlığında bir yüzüm olduğuna karar verdim.

  29 yaşımdayım 2 senedir önleyici amaçlı yaşlanma karşıtı bakım ürünleri kullanıyorum. kullanmaya başladığımdan beri hiç yeni çizgim / kırışığım oluşmadı. olanları ise hafifletti ama tamamen geçirmedi.

  velhasılıkelam retinol candır, canandır, fakat kullanmaya başlamak için buruşmayı beklemeyin. olanla, ölene çare yoktur sözünü untumamak lazım. klişeler boşuna klişe olmuyor.

  27 ağustos 2015 20:33 27 ağustos 2015 20:39

  6. Dermatoloji stajında öğrendiğim ilk şeylerden biri retinol/retinoidlerin dermatoloji açısından bir milad olduğu idi.türkiyede genel olarak retinol alımında azlık saptanmış ve bu ürünlere cidden ıhtiyaç duyan insanlar var fakat doktor kontrolünde kullanılması çok ama çok önemli.en önemlisi bu ürünleri kullanırken hamile kalmamak gerekirse çift korunma önlemleri almak ve hamile kalındığı takdirde abortus için ön yargılı olmamak.çünkü fetusa olumsuz etkileri olabilecek bir madde.medikal olmayan dermokozmetik ürünlerinde bu durum geçerli mi bilmiyorum bunu hocalarıma danışıp öğreneceğim.

  25 mart 2017 21:54

  7. artnaturals marka %2.5 olanını almıştım 2 sene evvel. 2 damla bile sürdüğüm anca cildimde kırmızı beneklere sebep oldu. bunu farklı zamanlarda birkaç kez denedim ve sonuç hep aynı oldu. ben de kullanmaktan korkarak kenara bıraktım. youtuberların vs sürekli övdüğünü gördükçe gözüm kayıyor ancak denemeye korkuyorum. 

  tanım: cilt yenileyici olduğu söylenen madde.

  15 şubat 2018 01:25


  8. anti-Aging etkileri tesadüf olarak keşfedilmiş içerik. ilk olarak akne tedavisi için geliştirilmiştir, çünkü yağ üretimini ve enflamasyonu baskılar. aynı zamanda hücre turnoverını arttırır. ama fark etmişler ki ince çizgileri de açmış. 90' larda üretilmiş ve bunca zaman içinde etkiler de kanıtlanmış.

  Piyasada % 0.5-2 arası konsanrasyonlar da bulabilir. retinol aslinda vucutta retinoik asite donuserek etki ediyor. aktif formu medikal olanlar. ayrıntıya girmeyeceğim medikal olanları jenerasyon jenerasyon. hepsinin farklı yan etkileri var. ilaç adı yazmayı uygun bulmuyorum. zaten reçetesiz alamıyorsunuz diye biliyorum.

  tabiki drugstoredan alabilecekleriniz de var. Örneğin loreal revitalift serisi. olay de yapıyor ama ülkemizde olmadığı için yorum yapmıyorum. Neutrogena bile yapıyor ama ülkemize gelmiyor.

  Cildi hassas olanların çok dikkatli kullanması hatta belki de kullanmaması gereken bir şey.

  Yukarıdaki bilgileri bir dermatoloğu dinlerken not aldım. daha ayrıntılı yazmıştım hatta sildim.

  şimdi gelelim ben nasıl kullandım ne sonuç aldım. akne icin kullandim ben. lokal kullanmama ragmen tüm yüzüm kurudu. yüzünüzü soyuyor ve burusturuyor suslüler. e nasıl yani demeyin. akne için bu isteniyor zaten ama anti-Aging amaçlı kullanıyorsanız iyi bir cilt bakım rutini oluşturmanız lazım. Güneşten çok iyi korunmanız lazım. göz çevresine hiç onermem. drugstoreda kullanılanları var ama burada yok.

  özet geç diyenlere: sivilceyi, gözeneklerin genişlemesini, pigmentasyonu ve kırışıklıkları önlüyor. bunu hem cildi sayarak hem de kollajen üretimini arttırarak yapıyor.

  11 mart 2018 13:28

  9. boynunuza sürmeyin sakın... caroline hirons'ın güzel bir retinol serisi var, orada kadın demişti aslında boyna iyi gelmiyor diye, ama ben uyarısını hatırlamama rağmen, boynuma da sürdüm... günümü de gördüm... boyun derisi yüze göre daha ince ve retinol zarar veriyor. siz yapmayın...

  17 kasım 2019 21:43

  10. 2018 yılında gördüğüm bir tedaviden ötürü tüm yüzümde büyük, ağrılı sivilceler çıktı. dolayısıyla ben de bir dermatoloğa gittim. aylarca roaccutane kullandım ve sivilcelerim bitti, cildim düzene girdi. gel gelelim cilt lekelerim geçmedi. lekelerimi geçireceği, cildimi sıkılaştıracağı, oluşabilecek ilk kırışıklıkların oluşumunu geciktireceği vaadiyle dermatoloğum bana "retinol peeling" önerdi. en başta fraksiyonel lazer gibi agresif uygulamaları önermediğini, retinol peeling ile cildi toplayabileceğimizi belki de sonuçtan memnun kalacağımı söyledi. şimdi bakıyorum da, 2 kere yaptırmasam ve lazer ile başlasam da olurmuş çünkü leke bazında ciddi değişiklikler görmedim cildimde. her bir seansının 500 lira olduğunu düşünecek olursak, biraz kazıklandım, evet.

  ilk işlem günü, hoca önce yüzümü bir temizleyici ile sildi. sonra solüsyonu uyguladı. kızarma ya da rahatsız olma seviyeme göre nötralize eden malzemeyi daha erken ya da geç süreceğini söyledi. nitekim cildim hemen irrite olmadı ve ilk 10-15 dakikadan sonra burun altlarımda kaşınan yerlere sürdü nötralize eden jeli. sonrasında biraz kullanacağım ürünler hakkında konuştuk ve bir 15 dakika kadar sonra tüm yüzüme nötralize eden jeli sürüp evime yolladı beni. yüzümde kabarma, aşırı rahatsızlık olması durumunda yüzümü yıkamamı ve kendisini aramamı söyledi. eğer öyle bir şey yaşamazsam yüzümde 3 saat kalabilirmiş, sonrasında yıkayabilirmişim. aynı zamanda yüzüme hassas davranmamı, akşam yatarken bile şu bir iki gün içinde yüzümü yastığa değdirmememi söyledi. sonraki iki gün boyunca da yüzümü sadece suyla yıkamamı, sonrasında madecassol sürmemi, ondan sonra nemlendiricimi ondan sonra da güneş kremimi sürmemi tembihledi. gün içinde de bol bol nemlendirici ve güneş kremini tekrarlamamı üstüne basa basa söyledi.

  ilk işlemden sonra lekelerimde ciddi bir açılma görmedim, sadece gözeneklerimi toparladı cildim daha parladı.

  ikinci işlemde daha çok asit kattı sanırım doktorum çünkü bu sefer cildim gerçekten çok hassaslaştı. normal şampuanımı bile kullanamaz oldum. toparlanma süreci zorlu geçti ama lekelerimi daha çok açtığını söyleyebilirim. tamamen kaybolmadılar bunun için de doktorum lazer önerdi. henüz gidemedim, gidince onunla da ilgili deneyimlerimi yazarım.

  28 şubat 2020 15:03